به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۷۵
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی :
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: دستگاه دیپلماسی ایران به دنبال مذاکرات نتیجه محور است؛ این امر در کنار خویشتن‌داری منطقی ایران فرصتی برای طرفین غربی نسبت به بررسی عملکرد خود در قبال ایران است، مذاکره‌کنندگان ما به‌صراحت برجام را اولویت اول و تنها گزینه نمی‌دانند و پارامترهای راهبردی جدیدی وارد میدان شده است و غرب باید با اتخاذ راهبردی متوازن مذاکره‌ای برد برد را دنبال کند اما متأسفانه خوش‌خیالی گریبان غربی‌ها را گرفته است.
دکتر علی آرش رناسی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در خصوص مذاکرات برجامی در وین گفت: دور جدید مذاکرات وین در دولت سیزدهم کلید خورد؛ آمریکایی ها و برخی از سیاسیون داخلی اصرار دارند این مذاکرات دور هفتم خود را آغاز کند، درحالی‌که دیدگاه‌های طرف ایرانی و موقعیت‌هایی که به‌واسطه شرایط روز ایجادشده این مذاکرات را وارد دور جدید و دگرگونی از گفتگوی بین ایران و غرب شده است.
وی افزود: در این دور تمام اقتصاد و آینده کشور به برجام گره نخورده ونه  مانند قبل نیز کدخدای دهکده جهانی ابهت دارد، ما با تمام تلخی‌ها فشار حداکثری را از سر گذراند و از دنیای غرب و تروئیکای اروپایی نیز بی‌عملی و بی‌حاصلی و بدعهدی دیدیم.
رناسی با بیان اینکه طرف غربی با تمام توان برای انزوا و فشار به ایران تلاش کرد، یادآور شد: ایران شرایط فشارهای سنگین اقتصادی را پشت سر گذاشته است و بعد از روی کار آمدن دولت جدید با نگاه به درون و پرهیز از نگاه به ینگه‌دنیا دست برتر در مذاکرات دارد.
این عضو شورای مرکزی تصریح کرد: بهره‌مندی از ظرفیت‌های منطقه‌ای مانند پیمان اکو و همچنین پیمان شانگهای با تقویت زیرساخت‌های اقتصادی از بحران‌های خارجی و بحران‌های خودساخته که دست‌پرورده برجامیون سابق است به‌سلامت عبور کنیم و با ریل‌گذاری قطار اقتصاد بر بستر اقتصاد مقاومتی، آینده درخشان بسازیم.
این کارشناس مسائل هسته‌ای افزود: با توجه به لزوم نگاه تیم مذاکره‌کننده به سمت رفع تحریم‌ها و حرکت درون مرزهای عزت و منافع ملی که به‌هیچ‌روی گذر از این مرزها به صلاح مردم و کشور نیست ، ناراحتی اروپا، آمریکا و رئیس آژانس اتمی را باید در این بستر جستجو کرد. آمریکا به‌واسطه خروج از برجام توان تأثیرگذاری بر پرونده هسته‌ای ایران را تا حد بسیار زیادی از دست ‌داده و به اروپایی‌های بی‌عمل نیز نمی‌تواند تکیه کند همچنین تمام توان خود را برای بازتولید داستان لیبی در کشور ما و ایجاد فشار حداکثری برای پایمال کردن حق ایران در حوزه هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای صرف کرده است.
رناسی تلاش‌های آمریکا برای تقویت قدرت اسرائیل از طریق کاهش توان جمهوری اسلامی ایران را از برنامه‌های اصلی ایالات‌متحده برشمرد و افزود: آمریکایی‌ها قصد پا پس کشیدن ندارند و ایران نیز برای طلب و گرفتن حق خود به‌طور کامل وارد شده  است و باید دید طرفین مذاکرات چه اهرم‌هایی را در دست دارند و چه رویکردی اتخاذ می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: دستگاه دیپلماسی ایران به دنبال مذاکرات نتیجه محور است؛ این امر در کنار خویشتن‌داری منطقی ایران فرصتی برای طرفین غربی نسبت به بررسی عملکرد خود در قبال ایران است، مذاکره‌کنندگان ما به‌صراحت برجام را اولویت اول و تنها گزینه نمی‌دانند و پارامترهای راهبردی جدیدی وارد میدان شده است و غرب باید با اتخاذ راهبردی متوازن مذاکره‌ای برد برد را دنبال کند اما متأسفانه خوش‌خیالی گریبان غربی‌ها را گرفته است.
این عضو شورای مرکزی تأکید کرد: تهدیداتی مانند تمام گزینه‌ها روی میز است بیشتر شبیه شوخی است تا واقعیت میدانی برای ترساندن ملت ایران، عقلای آن‌ها می‌دانند کشوری که پایگاه آمریکا در عین‌الاسد را به موشک بست و نفت‌کش خود را دست آمریکا بیرون کشید از این هیاهوها ترسی ندارد و این سخنان بیشتر برای خوشایند رژیم صهیونیستی مطرح می‌شود و طنز ماجرا اینجاست که نخست‌وزیر اسرائیل ایران را تهدید به نبرد می‌کند. باید به این دلقک یادآوری کرد وقتی ارتش شما در جنگ 33 روزه در مقابل نیروهای حزب الله از پا درآمد نیروها شما مضطرب و ترسان شدند.
رناسی سخنان اخیر ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را غیرواقع‌بینانه و راهبرد آمریکا دانست و گفت: طرف غربی به‌جای رفع تحریم‌ها به دنبال فشار حداکثری است و این امر تردید ما را برای مذاکرات بیشتر می‌کند. همچنین سخنان گروسی پس از دیدار با مقامات ایرانی به‌واسطه گزارش وی ادعاهایی توسط کشورهای غربی مطرح شد که با استراتژی‌های طرف مقابل می‌توان دریافت نباید به مذاکره خوش‌بین بود زیرا طرف مقابل حاضر به لغو تحریم‌ها نیست.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: