به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۷۱
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

قفلی که با کلید روحانی باز نشد!

درحالی‌که با سیاست‌های نادرست در دولت روحانی، روابط انرژی بین ایران و همسایگان شمالی به صفر رسیده بود و قطع گاز صادراتی ترکمنستان عامل کمبود گاز در استان‌های شمالی کشور در زمستان سال‌های اخیر شده بود، با قراردادی که دیروز به امضا رسید، گام بزرگی برای رفع مشکل کمبود گاز در شمال کشور برداشته شد. بر اساس این قرارداد که پس از پایان دیدار دوجانبه رؤسای جمهور دو کشور، توسط وزرای نفت دو کشور به امضا رسید، قرار است سالانه یک و نیم تا ۲ میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از خاک جمهوری اسلامی ایران انتقال یابد. با اجرای این قرارداد، شاهد تقویت همکاری‌های منطقه‌ای میان سه کشور همسایه خواهیم بود و ایران هم از درآمد سوآپ گاز بهره‌مند می‌شود، هم اینکه افت فشار گاز در شمال شرق کشور با گاز وارداتی از ترکمنستان رفع می‌شود. بدین ترتیب اهمال هشت‌ساله دولت روحانی، در سه‌ماهه نخست دولت رئیسی جبران شد.
قاچاق
۹۱۰ میلیارد لوازم خانگی کره‌ای از عراق به ایران

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره جزئیات انهدام باند قاچاق واردات لوازم خانگی کره‌ای به کشور که خبر آن به تازگی منتشر شده است، گفت: عوامل قاچاق واردات لوازم خانگی از دو رویه کوله‌بری و ته‌لنجی برای واردات کالا‌های لوازم خانگی به کشور سوء استفاده کرده‌اند. مغز متفکر این باند در کردستان و بازوان اجرایی آن در خوزستان بوده است. این باند در دو سال گذشته حدود ۹۴ هزار قطعه کالای لوازم خانگی قاچاق به کشور وارد کرده و ۹۱۰ میلیارد تومان کالا فروخته‌اند.

باقری: غرب باید برای نقض برجام تاوان دهد

رئیس تیم مذاکره ایران در وین گفت: «هدف اول مذاکرات باید حذف کامل و قابل‌راستی‌آزمایی تحریم‌های ایران و هدف دوم باید تسهیل حقوق ملت ایران برای بهره‌مندی از دانش هسته‌ای باشد. غرب به دنبال اجرای توافق نیست و تنها می‌خواهد از ایران امتیاز بگیرد. از نظر ما، اشتباهات گذشته نباید تکرار شود. مردم ایران به برجام اعتماد ندارند. غرب باید برای هرگونه نقض تعهدات برجامی تاوان دهد. ایران هیچ‌گاه تسلیم تهدید نظامی و تحریم و فشار نمی‌شود. مردم ایران حامی تعامل واقع‌گرایانه با غرب هستند. برای تأمین منافع ملت ایران، آماده گفت‌وگو بر اساس اصل ضمانت و راستی‌آزمایی هستیم».
هراس صهیونیست‌ها از رفع تحریم‌های بانکی ایران

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی یک روز قبل از آغاز مذاکرات برجام به لندن سفر کرده است تا با جانسون و سپس ماکرون دیدار کند و از پابرجا ماندن تحریم‌های بانکی علیه ایران اطمینان حاصل کند. این در حالی است که ایران برای رفع تحریم‌ها بانکی به وین رفته است و در میان تیم مذاکره‌کننده ایرانی معاون بانک مرکزی و کارشناسان وزارتخانه‌های تجاری حضور دارند.

الهام علی‌اف: به تأمین منافع منطقه‌ای ایران پایبندیم!

پس از تحرکات مرزی آذربایجان در مرز مشترک ایران با ارمنستان و مواضع محکم جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم حفظ مرزهای بین‌المللی و بروز مشکل برای ترانزیت کالاهای ایرانی در منطقه قفقاز، اولین دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاسیه اکو رقم خورد. رئیسی در این دیدار با تفهیم مجدد سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه به همتای آذربایجانی خود، گفت: «دو کشور از رابطه دیرینه و عمیق برخوردار هستند و هرگز اجازه نمی‌دهیم این روابط تحت تأثیر دشمنان قرار بگیرد. ما اجازه ایجاد ناامنی و دخالت بیگانگان در امور کشورهای منطقه را نمی‌دهیم و تجربه نشان داده که هر کجا کشورهای منطقه از راه تفاهم و مذاکره مسائل خود را حل‌وفصل کردند راه فتنه‌انگیزی و دخالت بیگانگان بسته شده است. تروریسم داعشی و صهیونیستی دو عامل تهدید در منطقه است و باید با آن مقابله کرد. دخالت بیگانگان به زیان کشورهای منطقه است و باید در مقابل توطئه آنان هوشیار بود. از تقویت مناسبات اقتصادی دو کشور و توسعه مسیرهای ترانزیتی با حضور شرکت‌های ایرانی، استقبال می‌کنیم». رئیس‌جمهور آذربایجان نیز در این دیدار گفت: «باکو برای روابط برادرانه خود با تهران اهمیت ویژه‌ای قائل است و اجازه نخواهیم داد هیچ خدشه‌ای به آن وارد شود. به امنیت مناطق مرزی متعهدیم و اجازه اخلال در روابط دوجانبه از سوی هیچ کشوری را نمی‌دهیم. مصمم هستیم مشکل ترانزیت را حل کرده و زمینه حضور و فعالیت شرکت‌های ایرانی را در آذربایجان فراهم کنیم. این دیدار نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود و ما خود را نسبت به تأمین منافع منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پایبند میدانیم».
ذوالنوری: هیچ‌گونه تغییر در برجام را نمی‌پذیریم

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است که جمهوری اسلامی درصدد احقاق حقوق ملت ایران است نه برجامی که غربی‌ها بخواهند در آن تغییری ایجاد کنند.مجتبی ذوالنوری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اصول ایران در دور جدید مذاکرات برجام گفت: جمهوری اسلامی به دنبال فرار از برجام نیست، اگر کسانی می‌گویند جمهوری اسلامی انگیزه‌ای ندارد و این حرکات نمایشی است کاملاً اتهامی واهی است.این نماینده مجلس دلیل واهی بودن این اتهامات را این می‌داند که جمهوری اسلامی هزینه‌های برجام را داده و به دنبال این است که چک نسیه برجام را نقد کند.تلاش آمریکا برای خروج از برجام برنامه‌ای بود که دونالد ترامپ از زمان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سر داشت. در نهایت در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ دولت ایالات متحدهٔ آمریکا رسماً از برجام خارج شد و بازگشت تحریم‌ها به صورت گذشته را اعلام کرد.ذوالنوری می‌گوید که جمهوری اسلامی درصدد احقاق حقوق ملت ایران است، نه برجامی که غربی‌ها بخواهند در آن تغییری ایجاد کنند. علاوه بر این جمهوری اسلامی اگر برای مذاکره می‌رود این مذاکره برای اجرایی کردن برجام است و ما هر چه مذاکره برای برجام لازم بوده را انجام داده ایم.
خشک‌سالی بی‌سابقه در کشور

وزیر نیرو در خصوص وضعیت بارندگی در کشور می‌گوید: «۵۰ درصد کاهش نزولات جوی داشتیم که یک عدد بی‌سابقه بوده و طی ۵۲ سال گذشته، کشور چنین خشک‌سالی را تجربه نکرده بود. در شرایط فعلی مهم‌ترین اولویت ما تأمین آب پایدار برای بخش شرب کشور است که مردم دچار مشکلات نشوند». مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نیز در خصوص میزان ذخایر آبی کشور گزارش داد: «از مجموع حجم مخازن سدهای مهم کشور به میزان حدود 50.5 میلیارد مترمکعب، حدود ۳۵ درصد آب ذخیره‌شده وجود دارد. این وضعیت در سدهای مهمی چون زاینده‌رود، شمیل و نیان و سفیدرود حدود ۱۴ تا ۱۷ درصد است».
یک استکان چای ضرغامی با وزیر اطلاعات دولت اصلاحات

سیدعزت‌الله ضرغامی از دیدار با علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت اصلاحات خبر داد و از کشف شبکه‌ای معارض با گردشگری ایران در آن مقطع زمانی سخن گفت.وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه دیدارهایش با مقامات دولت‌های پیشین و حاضر، این‌بار با علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت سیدمحمد خاتمی دیدار داشته است. او در توئیتر نوشته است: «یک استکان چای با آقای یونسی. وزیر اطلاعات دولت اصلاحات، به دلیل تجربیات سازمانی و مطالعات شخصی مشاور خوبی در حوزه مامویتی است.از کشف شبکه‌ای در دوران مسئولیتش می‌گفت که قرار بود نگذارند گردشگری در ایران به نتیجه برسد!»یونسی چهارمین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران بود که پیش از آن، در سازمان قضایی نیروهای مسلح مسئولیت داشت و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ نیز دستیار حسن روحانی، رییس‌جمهور پیشین در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی بود.

قول و قرارهای وزیر جدید آموزش‌وپرورش با وکلای ملت

«یوسف نوری» صبح دیروز با جلب رأی نمایندگان ملت، وزیر آموزش‌وپرورش شد. نوری در دفاع از برنامه‌های خود در مجلس گفت: «شورای عالیآموزش‌وپرورش به‌عنوان نهاد سیاست‌گذار نیازمند تحول جدی است. کارآمدی این شورا از نخستین اقداماتی است که بنده پیگیری خواهم کرد. این شورا در قبال نفوذ سند 2030 کاملاً منفعل عمل کرد و حتی معدودی از اعضای شورا با این سند همراهی کردند. سرکردگان سند 2030 در ایران، جایی در نظام آموزش‌وپرورش نخواهند داشت». وزیر پیشنهادی دولت با تأکید بر سیاست جذب جوانان در بدنه این وزارتخانه، افزود: «دقت خواهیم کرد که با شایسته‌سالاری، در یک فرایند معقول، مناسب‌ترین جوانان را وارد چرخه مدیریت کنیم تا جوان‌گرایی از آسیب‌های رشد آسانسوری، قبیله گرایی، باندبازی و سیاسی‌کاری مصون باشد». وی با تأکید بر این‌که هیچ‌کدام از مدیران آموزش‌وپرورش نباید مدارس غیردولتی داشته باشند، افزود: «تمام مبادی تعارض منافع را مسدود می‌کنیم. نظارت بر مدارس غیردولتی، با ایجاد حساب بانکی واحد و کنترل شهریه‌های دریافتی و هزینه‌ها تشدید می‌شود».
خط و نشان نماینده تهران برای وزیر ارشاد: این سی فیلم اکران شوند به مجلس احضار می شوید

بیژن نوباوه‌وطن نماینده تهران در مجلس: بیش از سی فیلم مسأله‌دار از کمیته شورای نمایش مجوز نمایش گرفته‌اند که در این فیلم‌ها ارزش‌های اخلاقی، انقلابی و ملی زیر سؤال رفته است.با وجود مخالفت‌ها، این فیلم‌ها در کمیته شورای نمایش مجوز گرفته‌اند؛ اما اگر این فیلم‌ها اکران شوند، ما وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به مجلس فرا خواهیم خواند.این فیلم‌ها در دولت قبل مجوز نمایش گرفته‌اند و مجوز آنها مربوط به دولت فعلی نیست.در این فیلم‌ها ارزش‌های اخلاقی، انقلابی و ملی ما زیر سوال رفته و مطمئنا اکران آن با واکنش عمومی مواجه خواهد شد
چهره های شاخص تیم مذاکره‌کننده ایران در وین

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی؛ رضا نجفی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی؛ ابراهیم شیبانی، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی؛ علی فکری، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ احمد اسدزاده، سرپرست معاونت بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت؛ غلامرضا پناهی، عضو هیئت عامل و معاون امور ارزی و بین‌الملل بانک مرکزی ازجمله افراد شاخص حاضر در مذاکرات وین هستند. نگاهی اجمالی به مسئولیت‌ها و تخصص این افراد نشان می‌دهد که دولت سیزدهم به جد به دنبال برداشته شدن تحریم‌ها است و از حقوق ملت کوتاه نخواهد آمد.
کاش رامبدِ جوان، از سعدی یاد می‌گرفت

مهسا بهادری، روزنامه نگار در یادداشتی که خبرآنلاین منتشر کرد، از ویدیوی پرحاشیه تبلیغاتی رامبد جوان انتقاد کرد و نوشت: آقای جوان، زندگی ما با زندگی شما خیلی فرق دارد. شما می‌گویید هزینه‌هایت زیاد شده؟ غر نزن! به جایش رژیم بگیر. آن‌هایی که پوست و استخوانند چه کنند؟ کاش می‌دانستید که هزینه‌ها و درآمدها چگونه است. البته به نظر می‌رسد که جناب سعدی، هفت قرن پیش و زمانی که گفت «بر احوال آن مرد باید گریست، که دخلش بود نوزده، خرج بیست!» بهتر از شما در جریان وضعیت اقتصادی و درآمدی مردم قرار داشته، چون حداقل به جای پیشنهاد رژیم و بی دست و پا خواندن آن‌ها بر احوال‌شان می‌گریست.

تولید حشیش در افغانستان با کمک آلمان!

شرکت داروسازی «سی‌فارم» آلمان‌، در گزارشی گفته است با مسئولان طالبان بر سر قانونی‌سازی کاشت و برداشت حشیش در افغانستان به توافق رسیده است و مرحله نخست تولید حشیش پزشکی را از شهرک بندری حیرتان در بلخ آغاز می‌کند. این شرکت اعلام کرد: «قرارداد تولید حشیش پزشکی، زمینه‌ای برای تغییر کشاورزی از کشت غیرقانونی خشخاش و شاهدانه به تولید قانونی شاهدانه باکیفیت بالا و با ‌هدف استفاده در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی است». این شرکت در گزارش خود پیش‌بینی کرده است که تطبیق پروژه تولید حشیش پزشکی در افغانستان، یکی از سودآورترین پروژه‌های این شرکت خواهد بود. بر اساس برآورد پژوهشگران این شرکت، افغانستان به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، ظرفیت بالایی در تولید حشیش دارد. بر اساس این توافق، محصولات تولیدشده در داخل افغانستان با نشان رسمی افغانستان و به‌عنوان «تولید افغانستان، با کیفیت آلمان» به بیش از ۳۰ کشور جهان صادر خواهد شد.
ورود لوازم‌ خانگی کُره‌ای به مناطق آزاد ممنوع شد

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد از ممنوعیت واردات لوازم ‌خانگی به مناطق آزاد کشور خبر داد. تنها کالاهایی که قبل از ابلاغ ممنوعیت، سفارش‌گذاری شده‌اند جهت جلوگیری از زیان تجار و بازرگانان قابلیت ورود به کشور را دارند.

تجمع و «بست‌نشینی» جمعی از ایثارگران با چادر مسافرتی مقابل بنیاد شهید

دفتر مرکزی بنیاد شهید از روز گذشته، شاهد تجمع جمعی از ایثارگران مشمول ماده ۳۸ (جانبازان و آزادگانی که در هیچ یک نهادی استخدام نشده‌اند و از بنیاد شهید حقوق دریافت می‌کنند) است که خواستار پرداخت معوقاتشان هستند. این معوقات به حدود ۶۵۰ میلیارد تومان می‌رسد.گروهی از جانبازان و ایثارگران مشمول ماده ۳۸ قانون جامع ایثارگری در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات و مطالباتشان از صبح روز شنبه( ۶ آذرماه) در مقابل ساختمان مرکزی بنیاد شهید و امور ایثارگران تجمع کردند

‌اخبار روزانه:
*
آنه گنتر، نماینده پارلمان نیوزیلند، با احساس درد و نزدیک شدن زمان زایمان، سوار دوچرخه خود را برای وضع حمل به بیمارستان رساند؛ او یک ساعت پس از رسیدن به بیمارستان، فرزند خود را به دنیا آورد.این نماینده ٤١ ساله پارلمان نیوزیلند که متولد آمریکاست، یکی از حامیان استفاده از دوچرخه است.
*رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به مناسبت سالگرد شهادت دکتر فخری زاده در پیامی تأکید کرد: ترور فخری زاده نتیجه سیاست لبخند به دشمن بود. در پیام سردار غلامرضا جلالی آمده است: یک سال از به شهادت رسیدن یکی از فرزندان شایسته انقلاب، که دست جنایتکار استکبار جهانی برای ضربه زدن به حرکت و جهاد علمی کشور وی را آماج قرار داد می‌گذرد. حرکت علمی وی در راستای اقتدار آفرینی، تمدن سازی و نوآوری در خدمت مردم، همچون خاری در چشم استکبار و به شهادت رساندنش مهر تأییدی بر خباثت و ددمنشی دشمنان جمهوری اسلامی ایران بود که بار دیگر نیت شوم آنان را برملا کرد. ترور شهید فخری زاده، نماد ناکارآمدی برجام و سیاست لبخند به دشمن است.
*در شرایطی که بازار در رکود مطلق قرار دارد و کمتر کسی اقدام به معامله می‌کند برخی از سوء استفاده کنندگان با شگرد‌های خاص درصدد کسب سود بیشتر از بازار بلاتکلیف خودرو هستند به نحوی که با وجود آن که تحویل خودرو به صورت فوری و آن هم کارتکسی وجود ندارد با شگرد‌هایی از جمله فروش خودرو زیر قیمت بازار خریدار را مجاب به خرید می‌کنند
.
*در راستای تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار، وزارت کار نیز کاهش زمان صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای به سه روز را در دستور کار قرار داده است تا ضمن قانون‌مند شدن صدور مجوزها، جلوی بازار سیاه خرید و فروش غیرقانونی مجوز تاسیس آموزشگاه‌ها گرفته شود. در این خصوص حسینی‌نیا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با ابلاغ صدور مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد ظرف سه روز، در بازه زمانی
۱۰ مهر تا ۶ آذر امسال (یعنی کمتر از دو ماه)، تعداد ۱۸۳۹ موافقت نامه اصولی برای متقاضیان صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۶۰۰ درصدی داشته است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: