به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
قائم‌مقام دبیر استان تهران حزب مؤتلفه اسلامی بررسی کرد:
تا زمانی که هدفمندی یارانه‌ها درست محقق نشود مسئله رفاه اجتماعی محقق نمی‌شود؛ پرداخت یارانه‌ها سیاستی بود که دولت برای برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی در جامعه باید انجام می‌داد و در بسیاری از کشورها این مهم اتفاق می‌افتاد اما در کشور ما این سیاست درست اجرا نشده و به جامعه هدف تعلق نگرفته است.
محمدحسین صراف قائممقام دبیر استان تهران حزب مؤتلفه اسلامی گفت: فرهنگ صحیح مصرف در دین مبین اسلام، آیات قرآن و مکتب اهلبیت موردتوجه قرارگرفته است؛ رعایت چنین فرهنگی سبب حل مشکلات اقتصادی ما خواهد شد. اما متأسفانه شاهد این هستیم که در پارهای از موارد وقتی کالایی دچار کمبود میشود مردم برای خرید آن بیشتر اقدام میکنند این الگوی مصرف نادرستی است.

وی ضمن آسیبشناسی نظام پرداخت یارانهها در کشور خاطرنشان کرد: عدم کارایی و ناعادلانه بودن نظام پرداخت یارانهها در کشور سالهای متمادی است که وجود دارد و گریبانگیر دولتهاست زیرا یارانهها بهطور صحیح پرداخت نمیشود؛ فلسفه وجودی اختصاص یارانه؛ افزایش توان خرید مردم و فقرزدایی است ولی متأسفانه این الگوی پرداخت نادرست؛ مواهبی را عاید دهکهای بالا میکند.

این کارشناس مسائل اقتصادی تأکید کرد: یکی از دلایل طرح موضوع هدفمندسازی یارانهها از سوی دولت حل ریشهای مشکلات اقتصادی کشور است و باید تزریق این یارانهها به پیکره اقتصادی سبب توسعه زیرساختهای کشور شود و علاوه بر آن دهکهای پایین قدرت خرید بیشتری پیدا کنند اما با توجه به اینکه این یارانهها درست پرداخت نمیشود و به جامعه هدف نمیرسد سبب عدم انتفاع گروههای مستحق از یارانه میشود و این الگوی نادرستی است.

وی با بیان اینکه تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی و توزیع نامناسب آن سبب برخورداری طیفی از دهکهای بالا از مواهب این ارز شده است؛ هدف دولت برای کمکرسانی مادی به اقشار کمدرآمد را محقق نشده دانست.

صراف ادامه داد: پرداخت یارانه برای کالای اساسی باهدف کاهش قیمت باید باشد اما افراد با درآمد بالا بیشتر از یارانهها بهره میبرند، تأثیر سیاست هدفمندی یارانهها در رفاه اجتماعی اصلاً قابلقبول نیست و مطمئناً با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش قیمتها، شکاف اقتصادی بالایی را برای مردم ایجاد میکند.

قائممقام دبیر حزب موتلفه اسلامی استان تهران اضافه کرد: هدفمندی یارانهها باعث افزایش حاملهای انرژی شد،در حال حاضر، یارانه به اشخاص تعلق میگیرد اما افزایش قیمتهای حامل انرژی نسبت به مرغداریها و دامداریها اعمال میشود و هزینه حملونقل را با چالش مواجه میسازد؛ بنابراین بخشهای کشاورزی و دامپروری با مشکلات جدی روبرو شده و دولت را وادار به واردات محصولاتی کرده که توان تولید آن در داخل وجود دارد. اگر هدفمندی یارانهها با پرداخت حمایتی به تولیدکنندگان همراه شود مازاد محصول کشاورزی افزایش مییابد و تا 25 درصد از هزینههای تولید کاهش خواهد یافت.

وی با بیان کاهش رفاه اجتماعی و قدرت خرید مردم عدم توزیع صحیح یارانهها را عامل اصلی این مهم برشمرد و افزود: تا زمانی که هدفمندی یارانهها درست محقق نشود مسئله رفاه اجتماعی محقق نمیشود؛ پرداخت یارانهها سیاستی بود که دولت برای برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی در جامعه باید انجام میداد و در بسیاری از کشورها این مهم اتفاق میافتاد اما در کشور ما این سیاست درست اجرا نشده و به جامعه هدف تعلق نگرفته است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: