به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
logo
کد خبر: ۳۴۲۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶
اگر همیشه به خود بگوییم نمی توانیم برای مردم و جامعه مفید واقع شویم و اگر مدام در اضطراب« اگر موفق نشویم» قرار داشته باشیم در نتیجه نشانگر اعتماد به نفس ضعیف ماست . یک تعریف روانشناسانه از اعتماد به نفس می‌گوید تفکری است که فرد را نسبت به کاری توانمند می سازد و معمولا هر فرد درون خود احساسی دارد که توانایی انجام کار ها را با آن می آزماید اگر این درو ن بینی درهر فرد ضعیف باشد، اعتماد به نفس شخص نیز ضعیف خواهد بود.
سهند بشاش-خودباوری را میتوان از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار داد و با رویکرد های متفاوت تعریف کرد اما شاید صحیح ترین تعریف از منظر روانشناسان دارا بودن جنبه های روانی و جسمانی و استفاده از آنها در جهت بهینه و شکوفایی استعداد ها و توانایی های فردی و اجتماعی است . جوانان در جامعه امروز باید شخصیت خود را در گرو اخلاقو رفتار سالم گسترش دهند و تا زمانی که به شناخت صحیح و منطقی از خود نرسیده باشند نمی توانند ادعا کنند که به خود باوری کامل رسیده اند. از سویی نباید خودباوری را با مفهوم خود خواهی اشتباه گرفت چرا که در خود خواهی هیچ باور منطقی وجود ندارد. در حالی که در مفهوم خود باوری جوانان ترغیب به تفکر منطقی می شوند و باورهای آنها با کمک و همکاری دیگران تجلی مییابد افراد خود باور اهداف خود را مشخص می کنند و از زمان و مکانی که در آن قرار دارند به صورت بهینه استفاده میکنند . آنها معتقدند که هم توکل به خداوند و هم قوانین طبیعت ، در جهت خودباوری موثر واقع می شوند یک جوان خود باور دارای سعه صدر و صبوری است، به آینده روشن امید وار ودر راه رسیدن به هدف از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند. بنابراین در زندگی فردی و اجتماعی خود باوری تلاشی است که با ایمان قلبی و امیدواری به آینده همراه است. نوع نگرش یک جوان به خود و دیگران و چگونگی برخورد با شرایط و تفسیر مسائل و نتیجه گرفتن از آنها میزان خودباوری را نشان میدهد. اعتماد به نفس یک کلید مهم در تکمیل خودباوری است.

اگر همیشه به خود بگوییم نمی توانیم برای مردم و جامعه مفید واقع شویم و اگر مدام در اضطراب« اگر موفق نشویم» قرار داشته باشیم در نتیجه نشانگر اعتماد به نفس ضعیف ماست . یک تعریف روانشناسانه از اعتماد به نفس میگوید تفکری است که فرد را نسبت به کاری توانمند می سازد و معمولا هر فرد درون خود احساسی دارد که توانایی انجام کار ها را با آن می آزماید اگر این درو ن بینی درهر فرد ضعیف باشد، اعتماد به نفس شخص نیز ضعیف خواهد بود. اگر به این باور برسید که شما جوانی پرشور و احساسات و سرشار از توانستن هستید و به انرژی و استعداد خود ،باور داشته باشید قادر به تحقق خواسته های خود خواهید بود ، بی تردید افراد، دارای تمام جنبه های مثبت نیستند اما با توجه به شرایط جوانی و توجه به کامل شدن شخصیت فرد در سایه برخورداری از اعتماد به نفس قوی و تلاش مستمر و بی توجهی به افکار منفی، میتوانید به خود باوری کامل خود رسیده و برای خود و دیگران مفید واقع شوید .

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: