به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۴۸
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
ناامیدسازی مردم از دولت از سوی اصلاح طلبان

"روزنامه اعتماد در مطلبی نوشت:«رییسجمهور از مرداد سال جاری که به ساختمان پاستور وارد شد تا همین روز گذشته دستورات زیادی داده است... اما به راستی برآیند این همه دستوارت تاکنون که حدود ۱۰۷ روز از عمر دولت میگذرد، چه بود؟ تقریبا هیچ"

ناامیدسازی مردم از دولت از سوی افراطیون مدعی اصلاحات و اعتدال، امروز به رویهای برای تسویهحسابهای سیاسی تبدیل شده است. حال آنکه دولت سخت مشغول کار است تنها دونمونه از کارهای صورت گرفته در دولت سیزدهم این موضوع را اثبات می کند. اول مسئله واکسیناسیون عمومی کرونا که در زمان روحانی به بهانه برجام و FATF به شدت ضعیف بود اما در دولت سیزدهم در شرایطی که هنوز برجام احیا نشده و ایران به عضویت FATF هم درنیامده، واکسیناسیون به سرعت انجام شد. نمونه دیگر، ترخیص کالاهای اساسی دپو شده در گمرک در روزهای ابتدایی فعالیت دولت سیزدهم بود.

این یک واقعیت است که دولت سیزدهم تا اینجای کار دستاوردهای بزرگی نسبت به فجایع تحویل گرفته شده و عمر کوتاه سپری شده داشته است. ضمنا عمق برخی خسارات وارده در دولت روحانی تا حدی است که ترمیم آن مشکلات به چند سال زمان نیاز دارد.

فراموشی اصلاحات از گرانی دوران روحانی

"محمدجواد حقشناس از مدیران وزارت کشور در دولت اصلاحات به نامه نیوز گفت: در حوزه مسائل اقتصادی و معیشتی متأسفانه شاهد رنج بخش قابل توجهی از اقشار جامعه هستیم. امروز فشار تورم لجام گیسخته مثل یک آوار بر دوش خانوارهای دهکهای پایین جامعه سنگینی میکند، این امید وجود داشت که این مسئله کنترل شود، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و ما همچنان شاهد افزایش فشار تورم هستیم و اقلام غذایی و کالاهای اساسی به طور روزافزون گران میشوند.

این فعال اصلاحطلب یادآور شد: کسانی که به آقای رئیسی رأی دادند و حتی کسانی که به ایشان رأی ندادند، حداقل انتظارشان از دولت و رئیسجمهور این است که مراقبت کنند و بیش از این مشکلات حاصل از تورم به جامعه منتقل نشوند."

این حامی دولت اصلاحات تلاش دارد تا با تحریف کردن واقعیت ها، بار مسئولیت عملکرد ضعیف دولت روحانی را به گردن دولت جدید که تنها چند ماه از عمر آن میگذرد بیاندازد، این در حالی است گویا ایشان فراموش کردهاست که در زمان رئیسجمهور مورد حمایتشان ارز از ۳۵۰۰ تومان تا مرز ۳۵ هزارتومان بالا رفت، ۶۰ تن طلا بدون حسابوکتاب در کشور توزیع شد، به غرب بی حساب اعتماد شد و میلیاردها دلار سرمایه کشور تعطیل شد و صدها مهندس هستهای بیکار شدند! ، تورم رسمی در کشور 30/1 درصد افزایش پیدا کرد و رکورد تورم در ماههای پایانی به 50 درصد رسید و میزان نقدینگی در جامعه که یکی از مهمترین فاکتورهای ایجاد تورم است از ۴۳۰ هزار میلیارد تومان به ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

چه باید کرد با فاجعه تورم دولت بنفش؟

"سایت «عصر ایران» طی مطلبی نوشت : مجلس انقلابی به فوریت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی رأی نداد، چون پی بردهاند که حذف آن بار شدید تورمی دارد و جامعه تحمل ندارد و وعدۀ افزایش یارانۀ ۴۵ هزار تومانی به ۱۱۰ هزار تومان هم قانعکننده نیست چرا که طی دهۀ گذشته مردم دریافتهاند یارانۀ نقدی پوشش دهندۀ افزایش قیمتها نیست. در پی آن گویا دولت هم کل لایحه را پس گرفته است. نه خانی آمد و نه خانی رفته!"

اولا برخلاف ادعای این سایت نه مجلس با اصل لایحه مخالف است و نه دولت لایحه را پس گرفته است بلکه قرار شده است که دولت و مجلس با انجام کارشناسی بیشتر و دقیق تر به حذف ارز ترجیحی اقدام کنند تا عوارض حاصل از ریل گذاری غلط دولت اصلاح طلبان به حداقل ممکن برسد. ضمن آنکه باید دید دولت مورد حمایت اصلاح طلبان با ایجاد تورم 730 درصدی چه فاجعه ای را به وجود آورده است که افزایش یارانه هر فرد به 110 هزارتومان هم نمی تواند جبران افزایش قیمتها را بکند.

شرایط متفاوت مذاکره دولت جدید

"علی بیگدلی در گفتگو با نامهنیوز و درباره تیم مذاکرهکننده جدید می گوید: ترکیب هیئت دیپلماتیک ما غیر از اینکه در توانایی دیپلماسی ضعف دارد، به این جهت مورد نقد است که اینها همان کسانی هستند که در گذشته هر نوع مذاکره با آمریکا و در ارتباط با برجام را کار خیانتآمیزی میدانستند. الان که خودشان مسئول شدهاند میبینند که راهی غیر از مذاکره وجود ندارد، اما این تعللی که صورت میگیرد به این خاطر است که اینها با توجه به پایبندی به اظهار نظرهای گذشته خود نمیتوانند به سرعت وارد مذاکره شوند"

آقای بیگدلی در حالی تیم جدید مذاکره کننده را ضعیف می خواند که به صورت تمام و کمال از تیم قبلی حمایت میکرد و نتیجه ی عملکرد آن تیم را همه دیدیم، که حاصل آن به وجود آمدن این همه مشکل اقتصادی بود. وانگهی او در حالی دولت سیزدهم را مشتاق به مذاکره می داند که دولت سیزدهم بنا ندارد که با دولت و تیم مذاکرهکننده آمریکایی، مذاکرهای داشته باشد. چرا که پس از خروج یکجانبهی آمریکا از برجام، این کشور دیگر عضو توافق محسوب نمیشود و با تأکید ایران، حق شرکت در مذاکرات ایران با ۴+۱ را نخواهد داشت که این یک تنبیه کوچک دیپلماتیک برای عهد شکنی یک جانبه ی آمریکاست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: