به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۴۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
نگاهی به توجه شرع مقدس به کار تشکیلاتی
در آیات قرآن نیز با تعابیر گوناگون توصیه به کار جمعی و در برخی آیات به کار تشکیلاتی شده است. برای مثال در آیات 19 تا 22 سوره مجادله، آیه 6 سوره فاطر و آیه 56 سوره مائده مستقیما به واژه حزب اشاره و حزب خدا را تعریف و حدود آن را بیان می‌نماید. همچنین فلاح و رستگاری و غلبه و پیروزی را از آن حزب خدا می‌داند که چه بسا مراد موفقیت در دنیا و آخرت باشند.
حجتالاسلام علی تبریزی- خداوند متعال فطرت انسان را علاقمند به کار جمعی و نظم یافته قرار داده و فوائد چنین کارهای مدیریت شده و با برنامه بر هر عقل سلیمی روشن و آشکار است. حتی حیوانات مختلف نیز برای رسیدن به اهداف خود دسته دسته و به صورت منظم و گروهی و با برنامه ریزی دقیق غریزی حرکت می کنند.

تاکید عجیب شرع بر کار جمعی

نکته قابل تامل اینکه دین مبین اسلام بجز در موارد بسیار محدود و خاص هیچ توصیه ای به کارهای انفرادی ندارد و در طرف مقابل برای جمع و جماعت ارزش و احترام و اعتبار ویژه ای قائل شده است. تا جایی که در برخی امور فرق آن دو را مانند تفاوت دنیا و آخرت بر میشمرد! (مولای متقیان در خصوص نماز چنین تعبیری دارند)

فلاح اخروی و پیروزی دنیوی

در آیات قرآن نیز با تعابیر گوناگون توصیه به کار جمعی و در برخی آیات به کار تشکیلاتی شده است. برای مثال در آیات 19 تا 22 سوره مجادله، آیه 6 سوره فاطر و آیه 56 سوره مائده مستقیما به واژه حزب اشاره و حزب خدا را تعریف و حدود آن را بیان مینماید. همچنین فلاح و رستگاری و غلبه و پیروزی را از آن حزب خدا میداند که چه بسا مراد موفقیت در دنیا و آخرت باشند.

در آیه 56 سوره مائده میفرماید: "و هر کس که خدا و رسول و اهل ایمان را ولیّ و فرمانروای خود داند (پیروز است) که تنها لشکر خدا فاتح و غالب خواهد بود."

اولا باید ببینیم معنی حزب چیست و ثانیا اوصاف حزب الله کدام است. در کتاب معجم الوسیط حزب را گروه با قدرت و با صلابت معرفی میکند. در خصوص اوصاف حزب خدا نیز در آیات سوره مجادله دو ویژگی مهم ذکر شده است:

- ایمان به مبدأ و معاد

- با دشمنان خدا، دوستى نمىكنند.

پیروزی بدون تشکیلات ممکن نیست

وقتی در قرآن میفرماید آگاه باشید که حزب خدا پیروز است در حقیقت این معنا نیز در دل آن نهفته است که پيروزى، بدون تشكيلات، مديريّت، قدرت و وحدت امكان ندارد، پس «حزباللّه» بايد براى حاكميّت و غلبه اين صفات را داشته باشد.

جالب است که در آیه 52 همین سوره به عده ای اشاره میکند که از مشکلات و حوادث و قدرت پوشالی دشمن میترسند و لذا کفار را ولّى خود میگیرند. وقتی در آیه 56 میفرماید حزب خدا غالب و فاتح است تلنگری به آن گروه ترسو نیز هست که بدانید حزب کفار و شیطان در نهایت مغلوب و خسران زده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: