به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی در استان گلستان گفت: دولت باید ارتباط حقیقی و نه صوری با احزاب داشته باشد، این ارتباط عمیق در انتقال مشکلات به دولت و بررسی و حل آن مؤثر خواهد بود.
سید حسن سیدی دبیر حزب مؤتلفه اسلامی در استان گلستان با نگاهی به رویکرد تحزب در ایام انتخابات در ایران گفت: یکی از عوامل پیروزی در انتخابات وحدت در سلیقههاست اگر این امر صورت بگیرد نامزد مورد نظر میتواند به پیروزی دست یابد تحقق این مهم با خط مرسوم فعلی امکانپذیر نیست؛ احزاب همفکر و هم سلیقه طی جریان آموزشی و عملکردی که در جامعه دارند در کنار احزاب شناسنامهدار قرارگرفته و ائتلافی به وجود میآورند این جریان در برخی از نقاط کشور به دلیل نگاههای ناسیونالیستی ضعیف است.

سیدی افزود: برخی احزاب در کشور ما فعالیت دارند که چند نفره هستند و تعداد اعضاء آنها از یک فولکسواگن فراتر نمیرود این احزاب نمیتوانند نقشآفرین باشند، همچنین بودونبود قانون احزاب فایده و ضرری ندارد نگاه مدیریتی و مداخله احزاب در انتخابات که کاری جمعی است در این قانون مغفول مانده و علیرغم توان احزاب برای نقشآفرینی به دلیل عدم در نظر گرفتن نقش قانونی در مدیریت، نمیتوانند آنطور که باید و شاید به ایفای نقش بپردازند، این مسئله در شهرهای کوچک بیشتر خود را نشان میدهد و مسائل قومی بر مسائل تشکیلاتی بهویژه در انتخابات میچربد.

این کارشناس مسائل سیاسی احزاب دولت ساخته را احزاب سازنده ندانست و گفت: احزاب سازنده باید شبکهبندی اجتماعی، کادرسازی و شناخت نیرو داشته باشند و از طریق آموزش و تربیت؛ شخصیتهای حزبی شناخته شوند و جامعه به دنبال آنها برود. بنا به تعریف رهبر انقلاب حزب به دنبال کسب قدرت بهعنوان باشگاه نیست؛ بلکه با شناسایی و آموزش نیروها آنها را به جامعه معرفی میکند احزاب دولت ساخته در پی تقسیم قدرت بین خودشان هستند و کارهای عجیبوغریبی میکنند مانند آنچه در جریان محمدعلی نجفی اتفاق افتاد، انجام میدهند.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به عدم استقرار دولت حزبی در کشور آیا سایر احزاب که بدنه اجتماعی در استانها دارند میتوانند نسبت به انتقال مشکلات به دولت اقدام نمایند؟ گفت: این امر مشروط به آن است که دولتها بخواهند؛ احزاب حقیقی که بدنه اجتماعی داشته و در استانها فعالیت میکنند نسبت به حوادث انقلاب نمیتوانند بیتفاوت باشند؛ بنابراین مسائل و مشکلات را ابلاغ میکنند اما باید روحیه پذیرش این مهم در مسئولین وجود داشته باشد.

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی در استان گلستان خاطرنشان کرد: ما انتظار نداریم دولتها در انتخاب و انتصابات خود افرادی را که معرفی میکنیم بپذیرند طبیعتاً باید شناسایی و بررسی صورت بگیرد و درنهایت شایستهترین فرد را انتخاب کنند، دولت باید ارتباط حقیقی و نه صوری با احزاب داشته باشد، این ارتباط عمیق در انتقال مشکلات به دولت و بررسی و حل آن مؤثر خواهد بود.

سیدی در پایان گفت: متأسفانه در جامعه برخی از افراد ناآگاهانه و برخی آگاهانه و از روی دشمنی بر ضد تحزب حرف میزنند و یا تشکل و تحزب را زیر سؤال میبرند؛ عنوان نمودن مسائلی مانند حزبی نبودن افتخار نیست، احزاب دارای منطق و بهدوراز سهم خواهی رایج باشگاههای حزبی غربی، میتوانند در پیشبرد اهداف انقلاب مؤثر باشند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: