به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵
اضطراب اصلاح طلبان از آرامش جامعه!

مسعود پزشکیان از جمله فعالین اصلاح طلب در استوری اینستاگرام خود با اشاره به احتمال تکرار شدن اتفاقات دی ۹۶ و آبان ۹۸ می نویسد: "با این سبک مدیریت که به نظر من غلط است، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد؛ مگر اینکه مسیر تغییر پیدا کند. وقتی مشکل مردم حل نشود و ادامه پیدا کند، امکان هر اتفاقی است."

پزشکیان در حالی از بروز "امکان هر اتفاقی" سخن به میان می آورد که ملت ایران در اتفاقات اخیر حمله سایبری به جایگاه سوخت و مشکل عرضه سوخت،صبوری پیشه کرند چرا که دیدند دولت سیزدهم در مواجهه با مشکل به وجود آمده نه تنها آن را با کلیدواژه «صبح جمعه فهمیدم» انکار نکرد بلکه پا به میدان عمل گذاشت و همین موضوع باعث شد تا مردم در کنار دولت بایستند و نشان دهند تغییری را که اصلاح طلبانی همچون جناب پزشکیان تنها حرفش را می زنند در دولت سیزدهم اتفاق افتاده است

جالبتر اینکه پزشکیان در حالی از ضرورت تغییر سخن می گوید، اتفاقاتی را به عنوان مثال مطرح می کند که در زمان دولت اصلاح طلبان رخ داده اند و از قضا مردم به رئیسی رای دادند تا شاهد همین تغییری باشند که جناب پزشکیان شعار آن را سر می دهند.

نعل وارونه اصلاح طلبان درباره انتصابات فامیلی

این روزها تقریبا همه روزنامه ها و رسانه های اصلاح طلب اخباری را مبنی بر انتصابات فامیلی در دولت سیزدهم منتشر می کنند، تیترهایی مثل «انتصابات فامیلی در دولت سیزدهم ادامه دارد» (روزنامه شرق)، «انتصاب فامیلی؛ قطاری که هر روز با سرعت بیشتری شتاب میگیرد» و.. نمونه هایی از این قبیل است که ادعا می کنند دولت سیزدهم دولت فامیل هاست این ادعا در حالی مطرح می شود که نویسندگان مطالب و یا سیاسیون اصلاح طلبی که این ادعاها را مطرح می کنندنام و اسناد را منتشر کنند.

فضاسازی رسانه ای علیه دولت سیزدهم در حالی توسط جریان اصلاح طلب کلید خورده است که دولت پیشین، مصداق بارز خویشاوندسالاری و فامیلبازی در انتصابات بوده است به گونه ای که بسیاری از انتصابات دولت قبل که اتفاقا از خویشاوندان نیز بوده اند به جرم فساد در زندان به سر می بردند که نمونه ی آن را می توان در دستیار ویژه رئیسجمهور، داماد وزیر صمت (و رفاه) و دختر آن یکی وزیر صمت و... مشاهده کرد.

آیا برجام واقعا یک مذاکره

بُرد بُرد است؟

غلامرضا ظریفیان معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات طی گفتگویی با سایت نامه نیوز می گوید: "«ما باید به دنبال مذاکرهای با نتیجهای بُرد - بُرد باشیم. اساسا برد و باخت در مذاکره آسیبزاست. تیم مذاکرهکننده کنونی باید از تجربیات گذشتگان استفاده کنند؛ هم از تجربیات مذاکرات در دوره آقای جلیلی و هم در دوره آقای ظریف. همه دیدیم که در دوران آقای جلیلی مذاکرات به بنبست رسید. مذاکرات جای بیانیهخواندن نیست و مذاکرهکنندگان باید وارد چالش و دیالوگ شوند"

سیاه نمایی جریان اصلاح طلب از دوران مذاکرات گذشته برای به اثبات رساندن این مطلب که عملکرد دولت روحانی درست بوده است در حالی انجام می شود که مذاکرات صورت گرفته توسط آقای ظریف و تیم مذاکره کننده ایشان،در سه دولت اوباما، ترامپ و بایدن با عهد شکنی های پی در پی طرف آمریکایی رو به رو بوده است. در مذاکرات صورت گرفته دولت روحانی،در سال ۹۴ با عجله و شتاب و به صورت یکطرفه و پیش دستانه، تعهدات خود را ظرف مدت ۲ ماه انجام دادو تمامی امتیازات را به صورت نقد به طرف مقابل واگذار کرد و با این توهم که امضای کری تضمین کننده ی اجرای برجام است تنها مشتی حرف بدون عمل را از طرف مقابل تحویل گرفت. اما عملکرد تیم مذاکره کننده دولت روحانی انچنان ضعیف بود که طرف عهد شکن همواره مدعی و طلبکار باقی ماند.

موضوع دیگری که مطرح است این است که ظریف و تیم مذاکره کننده اش در در طول 6 دوره مذاکره اخیر چه امتیازاتی را برای کشور کسب کرده اند؟ آیا توانستند تحریم ها را لغو و طرف آمریکایی را وادار به عمل به تعهدات خود کنند؟ ثانیا مذاکرات برد برد همان مذاکراتی استکهدولتروحانیمدعیآنبودوباآنمذاکرات تنها صنعت هسته ای کشور را به تعطیلی کشاند و به مشتی وعده ی توخالی بسنده کرد. که البته نتیجه ی آن افزایش دو برابری تحریم ها به کشور بود . این یک واقعیت است برجام هیچ گاه یک توافق برد برد نبوده است که اگر به فرض محال هم این چنین بود در حال حاضر در مورد طرف عهد شکن نمیتوان قائل به مذاکره برد برد به معنی واگذار کردن امتیاز مجدد برای احقاق حق حداقلی کشور بود

نتیجه تضمین به سبک اصلاح طلبان

روزنامه شرق در یادداشتی به قلم رضا نصری می نویسد: دولت ایران به دنبال دریافت «تضمین» از دولت آمریکاست، حقیقت این است که نظام قانون اساسی، عرف و حتیقانونِ بدعتیِ موضوعه دیوان عالی ایالات متحده آمریکا به رئیسجمهور کنونی این کشور این اختیار را نمیدهد تا برای رئیسجمهور بعدی قیدوبند الزامآور حقوقی ایجاد کند.

این روزها رسانه ها و لیدرهای جریان اصلاح طلب با چرخشی 180 درجه ای نسبت به عملکرد گذشته ی خود در قبال برجام، سعی دارند تا با ایجاد فضاسازی رسانه ای گسترده بگویند که اولا ایران نباید در مذاکرات برجام از آمریکا تضمین بخواهد ثانیا نباید منتظر باشد که برجام همه ی تحریم ها را لغو کند

اما سوالی در این میان پیش می آید این است که اگر رئیس جمهور آمریکا به هیچ عنوان نمی تواند به ایران تضمین بدهد چرا در زمانی که حسن روحانی رئیس جمهور وقت، اعلام کرد که آمریکا قول داده است که به تعهدات خود عمل کند هیچ اعتراضی نکردید؟ و برعکس به تبلیغ و تطهیر چهره ی برجام پرداختید؟ به به و چه چه راه انداختید که با اجرایی شدن برجام همه ی تحریم ها لغو و کشور گلستان خواهد شد؟

چرا زمانی که در زمستان سال 1394 دولت مورد حمایت جریان اصلاح طلب مدعی شد که "امضای کری تضمین است" و در روز اول دی ماه سخنان عراقچی تیتر یک مشهور همین روزنامه ی شرق شد نگفتید که آمریکا تضمین هم نمی تواند بدهد، چه برسد به قول و قرار! حال پس از گذشت 6 سال از امضای برجام تازه متوجه شده اید که برجام چگونه قرار دادی است؟ و در زمان امضای برجام از ذوق بیش از حد مذاکره با آمریکا به دفاع کورکورانه و دروغ پردازی مشغول به دفاع از آن شدید؟

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: