به‌روز شده در: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۱۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
درس اخلاق جامع امام عسکری (ع) برای شیعیان
امام حسن عسکری (ع) در کلامی شیوا و روشن به بیان آداب و اوصاف شیعیان پرداخته‌اند که دقت در یک یک توصیه ها و تطبیق بر اخلاق و رفتار فردی و اجتماعی خود و جامعه می‌تواند برای ما میزان و معیار خوبی برای شناخت نمره شیعه بودنمان باشد.
حجتالاسلام علی تبریزی- امام حسن عسکری (ع) در کلامی شیوا و روشن به بیان آداب و اوصاف شیعیان پرداختهاند که دقت در یک یک توصیه ها و تطبیق بر اخلاق و رفتار فردی و اجتماعی خود و جامعه میتواند برای ما میزان و معیار خوبی برای شناخت نمره شیعه بودنمان باشد.

حضرت میفرماید:"شما را به تقواى الهى و پارسایى در دینتان و تلاش براى خدا و راستگویى و امانتدارى درباره کسى که شما را امین دانسته ـ نیکوکار باشد یا بدکار ـ و طول سجود و حُسنِ همسایگى سفارش می کنم. محمّد(ص) براى همین آمده است.

در میان جماعت هاى آنان نماز بخوانید و بر سر جنازه آنها حاضر شوید و مریضانشان را عیادت کنید. و حقوقشان را ادا نمایید، زیرا هر یک از شما چون در دینش پارسا و در سخنش راستگو و امانتدار و خوش اخلاق با مردم باشد، گفته مى شود: این یک شیعه است، و این کارهاست که مرا خوشحال مى سازد.

تقواى الهى داشته باشید، مایه زینت باشید نه زشتى، تمام دوستى خود را به سوى ما بکشانید و همه زشتى را از ما بگردانید، زیرا هر خوبى که درباره ما گفته شود ما اهل آنیم و هر بدى درباره ما گفته شود ما از آن به دوریم.

در کتاب خدا براى ما حقّى و قرابتى از پیامبر خداست و خداوند ما را پاک شمرده، احدى جز ما مدّعى این مقام نیست، مگر آن که دروغ مى گوید. زیاد به یاد خدا باشید و زیاد یاد مرگ کنید و زیاد قرآن را تلاوت نمایید و زیاد بر پیغمبر(ص) سلام و تحیّت بفرستید. زیرا صلوات بر پیامبر خدا ده حسنه دارد. آنچه را به شما گفتم حفظ کنید و شما را به خدا مى سپارم، و سلام بر شما." «أعيان الشّيعة، جلد 2، صفحه 41»

عملی ساده اما موثر در ازدیاد ایمان

حضرت ابتدا به طرح چهار عمل و عبادت در حوزه فردی سفارش کردن : تقوا، پارسایی، تلاش برای خدا، طول سجده.

اینکه در این بخش چه نمره ای میگیریم و هرکس باید اعمالش را در کفه ترازو قرار دهد. آنچه مسلم است تقوا در جامعه و افراد کم شده، کارها بجای برای خدا بودن برای بندگان و در مسیر دنیاطلبی شده! نمازها نیز کمتر رنگ و بوی نماز زیبا و دلنشین دارند دیگر چه رسد به سجده و طول آن. اینکه در طول سجده چه خواصی است که روایات فراوانی بر آن تاکید دارند خود رمز و رازی عجیب است. شاید اگر بندگان خدا در سجده - که نزدیکترین حالت بین بنده و خداست- خواسته ها و نیازهایشان را با خالق در میان میگذاشتند بی دینی، بی توکلی و دوری از خدا و معیشت های ضنک و سخت (تعبیر صریح قرآن برای کسانی که از یاد خدا اعراض میکنند) از زندگی ها رخت بربسته و جای آن را نسیم حیاتبخش ایمان میگرفت.

این 8 توصیه از شما شیعه واقعی میسازد

در بخش دوم امام هشت توصیه اجتماعی را مورد تاکید قرار میدهند و سپس میفرمایند این کارها مرا خوشحال میکند.

راستگویی، امانتداری، رعایت حقوق همسایگی، حضور در اجتماعات و همنشینی با مردم، شرکت در تشییع جنازه، عیادت از بیماران، ادای حقوق دیگران و خوش اخلاقی با اطرافیان. این اعمال ساده راز بندگی درست و حرکت در مسیر محبت و رضایت اهل بیت هستند. پس باید مراقب باشیم که اگر در جامعه مان راستی و امانت داری کمرنگ و حقوق مردم پایمال شد بدانیم رنگ و بوی اهل بیت نداریم!

این چهار عمل را زیاد انجام بده

در بخش پایانی امام میفرمایند دو چیز را زیاد یاد کن، یاد خدا و یاد مرگ. اگر بتوانیم عامل به این سفارش باشیم این دو مانع بزرگی در برابر انسان هنگام خطا و معاصی ایجاد میکنند.

سپس توصیه به قرائت قرآن و فرستادن صلوات مینمایند. در آیه بیستم و پایانی سوره مزمل نیز دوبار تاکید میکند که ای مردم هرچقدر میتوانید قرآن بخوانید؛ یعنی در مترو، ترافیک، بعد از نمازهای یومیه، در حال انتظار، در صف، قبل از خواب و... دقایق فراوانی هستند که میتوانیم از یک تا چندین آیه در آنها تلاوت کنیم یا مشغول به فرستادن صلوات با آن آثار و برکات فراوان شویم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: