به‌روز شده در: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۸۸۶
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲
این چه اساسنامه ای است که در آن کارشناس متخصص همان رشته ورزشی با ۵۰ سال سابقه، حق رای ندارد اما سرپرست هیاتی که کمترین اطلاعی از آن ورزش ندارد و بر حسب تصادف چند صباحی مصدر کار شده می تواند در مجمع رای بدهد؟
محمد رضا کاظمی- روشن نیست اساسنامه فدراسیون های ورزشی را چه کسانی تنظیم کرده اند. این اساسنامه که در دوره سلطانی فر تنظیم و نهایتا چندی پیش توسط خود او جهت اجرا به فدراسیون های ورزشی ابلاغ شد در یک کلام غیر حرفه ای، مبهم، چالش برانگیز و حاشیهساز است. همین امر، امکان اجرا و عمل را دشوار خواهد کرد. این امر خصوصا در چینش نمایندگان ورزشکاران، داوران، باشگاهها و مربیان از یک سو و نامشخص بودن رییس مجمع، بلاتکلیفی ریاست هیات های استانی به جهت حضور یا عدم حضور بازنشسته ها و دوشغله ها در انتخابات، صاحب حق رای شدن شهرداری ها و بی توجهی به حضور حتی یک نفر کارشناس در جمع اعضای مجمع، امکان رای سرپرستان هیات ها و از همه مهمتر قدرت بی اندازه روسای مستقر فدراسیون ها کاملا مشهود است.

قبلا تاکید کرده بودیم ابهامات موجود و مشکلات فراوان اساسنامه جدید حکم می کند تا اصلاحیه یا دستور العمل دیگر، پاره ای از ابهامات آن را برطرف کند. اکنون کاشف به عمل آمده الحاقیه ای به پیوست اساسنامه در ۷ بند وجود دارد که از قضا همان الحاقیه نیز که جهت تصریح برخی مواد اساسنامه از جمله تعیین تکلیف رییس مجمع آمده خود دارای ابهامات است. در همین راستا گفته می شود مجلس حداقل به سه بند ۲، ۳ و ۶ الحاقیه مذکور ایراد گرفته و همین امر می تواند اجرای آن را با چالش هایی مواجه کند. در مجموعاساسنامه جدید از هر طرف که مورد بررسی قرار داده شود به رییس فدراسیون مستقر ختم می شود. خصوصا وقتی قرار است سرپرست در فدراسیون ها وجود نداشته باشد و انتخابات در زمان ریاست مسئول مستقر فدراسیون برگزار شود. در چنین شرایطی، رییس فدراسیون بدون زحمت زیاد و با اخذ آرایی که از طریق کمیسیون ورزشکاران، مربیان و داوران زیر نظر خود می گیرد و نیز حمایت سرپرستان هیاتهایی که خود بر سرکار گماشته، مسیر ماندن را برای او به راحتی هموار خواهد کرد. بگذریم از اینکه احتمالا و پیشاپیش، انتخابات هیات های استانی را هم مهندسی کرده و به واقع قبل از برگزاری مجمع رقبا را شکست داده است.

به خاطر داشته باشیم همین حالا هم روسای برخی از فدراسیونها به دلیل کم شدن قدرت دستگاه ورزش در مجامع انتخاباتی خود را حاکممطلق فدراسیون تحت فرمان می دانند و حاضر نیستند از اریکه قدرت پایین بیایند.

این چه اساسنامه ای است که در آن کارشناس متخصص همان رشته ورزشی با ۵۰ سال سابقه، حق رای ندارد اما سرپرست هیاتی که کمترین اطلاعی از آن ورزش ندارد و بر حسب تصادف چند صباحی مصدر کار شده می تواند در مجمع رای بدهد؟

با تمام این تفاسیر به خاطر داشته باشیم انتخابات کمیته ملی المپیک دی ماه برگزار خواهد شد و تا آن زمان باید تکلیف انتخابات ۱۱ فدراسیون مشخص شود اما با وجود اختلافاتی که بر سر اساسنامه جدید و ملحقات آن وجود دارد روشن نیست دوستان چگونه می توانند موضوع را سر و سامان بدهند. از طرفی به نظر می رسد پس از رفع چالش های داخلی اساسنامه جدید، ملحقات و دستور العمل نحوه برگزاری انتخابات، اساسنامه جدید باید به مراجع جهانی نیز ارسال و مورد تایید قرار گیرد. با این شرایط، باید ببینیم، راهکار و برنامه مسئولین جدید وزارت ورزش جهت غلبه بر چالش های پیش روی اجرای اساسنامه جدید، ملحقات و دستورالعمل برگزاری انتخابات آن چیست؟

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: