به‌روز شده در: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۸۸۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۱
گزینه نهایی برای حل پرونده هسته‌ای ایران غیرهسته‌ای است اگر در طول این سال ها به رفتار طرف غربی نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد كه غرب تنها زمانی حقوق یك كشور را به رسمیت می شناسد كه آن كشور در آن حوزه آسیب‌پذیری خود را برطرف كرده باشد
احمد نهادی- نزدیک به 18 سال از برنامه ی هستهای کشورمان می گذرد، در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۱ بود که خبر تهیه سوخت هستهای توسط متخصصین ایرانی برای نیروگاههای هستهای رسانه ای شد و در فروردین ۱۳۸۵ بود که ایران موفق به غنیسازی اورانیوم به میزان ۳/۵ درصد شد. در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۰ ایران از ساخت میله سوخت هستهای ۲۰ درصد غنیشده و بارگذاری آن در رآکتور تحقیقاتی ۵ مگا واتی تهران خبر داد. همزمان با انتشار پیدا کردن اخبار موفقیت آمیز فعالیتهای هستهای در ایران، نهادهای بینالمللی چون شورای امنیت سازمان ملل متحد اقدام به صدور چندین قطعنامه علیه برنامه هستهای ایران کردند و تحریمهای وسیعی علیه ایران از طرف سازمان ملل، آمریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان اجرا شد، و همچنین شخصیتهای دخیل در برنامه هستهای ایران مانند مسعود علیمحمدی، مجید شهریاری، مصطفی احمدی روشن، داریوش رضایینژاد، محسن فخریزاده و رضا قشقایی که راننده احمدی روشن بود، ترور شدند. نهایتاً در سالهای ریاستجمهوری حسن روحانی، با وعده ی رفع تحریم ها از سوی آمریکا و کشورهای غربی تفاهم نامه ای به نام برجام به اجرا در آمد و با تعیین حق غنی سازی ایران در مقداری معین و بتن ریزی در قلب راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، برنامه ی هسته ای کشورمان به صورت نیمه تعطیل(اگر نگوییم تعطیل)در آمد. پس از 8 سال مذاکره، ایران نه تنها نتوانست امتیازی به دست آورد و تحریم ها را لغو کند بلکه طرف غربی با زیر پا گذاشتن تمامی تعهدات خود فشار اقتصادی و سیاسی را به کشورمان بیشتر کرد.

ایران در رابطه با برنامه هسته ای خود سه گزینه در اختیار دارد: نخست، کنار گذاشتن تمامی برنامه هسته ای خود، دوم، ادامه چرخه مذاکراتی فعلی و سوم، خروج از این چرخه است. گزینه اول ایران را در بسیاری از زمینه ها محتاج طرف غربی نگه میدارد و ضعف کشور را به دنبال دارد.

گزینه دوم هم هیچ چشم انداز روشنی ندارد. چرخه ای لاینحل که حدود دو دهه از عمر آن می گذرد و در طول مذاکرات ایران نه تنها امتیازی به دست نیاورده بلکه در بسیاری از جهات مورد تحریم و فشارهای بیشتر واقع شده است.

اما گزینه نهایی برای حل پرونده هستهای ایران غیرهستهای است اگر در طول این سال ها به رفتار طرف غربی نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که غرب تنها زمانی حقوق یک کشور را به رسمیت می شناسد که آن کشور در آن حوزه آسیبپذیری خود را برطرف کرده باشد به عنوان نمونه می توان به ساخت واکسن برکت اشاره کرد. ساخت واکسن از سوی دانشمندان ایرانی باعث شد تا طرف غربی متوجه بی فایده بودن تحریمها در این بخش شده و بنابراین تحریمها در این حوزه را بردارد.

در مسئله ی هسته ای هم راه همین است چرا که عمده ی آسیب پذیری ایران در موضوع هسته ای به تحریم های اقتصادی بر می گردد و اگر ایران بتواند موتور اقتصادی خود را بدون وابستگی و نیاز به غرب به کار بیندازد کشورهای 4+۱ در مقابل ایران خلع سلاح خواهند شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: