logo
کد خبر: ۳۳۸۲۶
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی در استان گیلان بررسی کرد:
قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی به ۴۵ هزار و ۱۶۰ تومان رسیده است و هر کیلوگرم برنج هندی هم در سطح خرده‌فروشی‌ها به ۲۶ هزار و ۳۲۰ تومان رسید، این در حالی است که برنج در سبد غذایی خانواده ایرانی در کنار نان حرف اول را می‌زند و این افزایش قیمت به معنای کوچک‌تر شدن سفره‌های غذایی مردم است؛ هرچند دلایل متعددی نظیر افزایش دو برابری دستمزد کارگران در شالیزارها را جزو علل اصلی گرانی برنج می‌دانند.
قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی به ۴۵ هزار و ۱۶۰ تومان رسیده است و هر کیلوگرم برنج هندی هم در سطح خردهفروشیها به ۲۶ هزار و ۳۲۰ تومان رسید، این در حالی است که برنج در سبد غذایی خانواده ایرانی در کنار نان حرف اول را میزند و این افزایش قیمت به معنای کوچکتر شدن سفرههای غذایی مردم است؛ هرچند دلایل متعددی نظیر افزایش دو برابری دستمزد کارگران در شالیزارها را جزو علل اصلی گرانی برنج میدانند.

اماحسن کربلایی دبیر استان گیلان در حزب مؤتلفه اسلامی در گفتگویی کوتاه با خبرنگار هفتهنامه شما به عنوان یک شاهد میدانی از استان حاصلخیز گیلان که محصول غالب در آن برنج است اینطور در خصوص افزایش نرخ این محصول گفت: دلیل اصلی گرانی برنج، بدی آبوهوا و گرما در سال جاری بوده است.

کربلایی در ادامه گفت: متأسفانه برداشت محصول برنج علیرغم بالا رفتن هزینهها، تقریباً پنجاه درصد کاهش داشت البته موارد استثنائی هم وجود دارد که برداشت مثل همیشه بوده است.

دبیر استان گیلان حزب مؤتلفه اسلامی در نهایت دلیل دیگر افزایش قیمت برنج در بازارهای کشور را عدم توزیع برنج خارجی دانست.

البته دلایلی دیگری نظیر وجود واسطهها و دلالهایی که با قیمتهای اندک در سر زمینهای کشاورزی محصول را از کشاورز خریده و با قیمت گزاف آن را در بازار توزیع میکنند و عدم حمایت بخش دولتی از شالیکاران و شالیداران نیز از دیگر عواملی که باید به آنها توجه ویژه داشت و در کنار آن با تنظیم بازار و مبادی واردات و صادرات بنا به نیاز بازار و مصرف مردم این محصول را با قیمت مناسب به سفرههای مردم بازگرداند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: