به‌روز شده در: ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۸۱۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
بررسی اولویت های وزارت ورزش و جوانان؛
وزیر جدید ورزش وجوانان با رای اعتمادی که از نمایندگان مجلس گرفت اکنون چهار سال زمان دارد که با حمایت همه جانبه دکتر رییسی رییس جمهور محترم در ابعاد مختلف به رفع مشکلات و تدوین برنامه های موثر دراین دوره سرنوشت ساز بپردازد.
خسرو کفیلی- مجلس شورای اسلامی به حمید سجادی هزاوه وزیر پیشنهادی دکتر رئیسی به عنوان وزیر ورزش وجوانان رای اعتماد داد.

نمایندگان مردم ، با ۱۶۳ رای موافق ، ۱۰۷ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع ، سجادی را به عنوان وزیر ورزش وجوانان برای چهار سال آینده انتخاب کردند.

سجادی پس از محمد عباسی ، محمود گودرزی و مسعود سلطانی فر چهارمین وزیری است که پس از تلفیق سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان به وزارت ورزش و جوانان بر روی صندلی ریاست این وزارت خانه می نشیند.

سجادی که متولد اول فروردین سال ۱۳۴۸ در تهران و دارای درجه دکترا در رشته برنامهریزی در تربیت بدنی و نیز عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است، یکی از پرافتخارترین ورزشکاران ایران در رشته دوومیدانی است که در دوهای استقامت و نیمه استقامت عناوین و افتخارات زیادی را به خود اختصاص داده است.

حضور یک چهره ورزشی در راس وزارت ورزش وجوانان انتظارات از او در جامعه ورزش کشور را بسیار افزایش داده است و اکنون تمام نگاه مخالفان و موافقان انتخاب سجادی ، به این ملی پوش اسبق تیم دوومیدانی ایران است که چگونه این قطار پر واگن را به سرمنزل مقصود می رساند.

با توجه به شرایط موجود و وضعیت نابسامان ورزش قهرمانی، حرفهای و همگانی ایران طی دوره مدیریتهای اخیر و گذشته ، انتظارات از وزیر ورزش و جوانان جدید بسیار بالا رفته و تمام اهالی ورزش اعم از ورزشکار، پیشکسوت، مربی و مدیر از سکاندار جدید وزارتخانه خیابان سئول درخواستهای زیادی از جمله موارد زیر را دارند:

جذب منابع مالی و تقسیم منصفانه ، بازگشت وجهه و اعتبار وزارت ورزش ، گسترش ورزش همگانی و کسب مدال های رنگارنگ از سوی ورزشکاران رشته های مختلف از میادین برون مرزی از جمله مهمترین خواستههای جامعه ورزش از وزیر جدید است مردی که خودش از جنس ورزش است.

کمبود بودجه و نقدینگی فدراسیونها و کمیته ملی المپیک و پارالمپیک از جمله مشکلات ورزش کشور بهشمار می رود که از ابتدای تاسیس سازمان تربیت بدنی به علت گرفتن چانه کوچک بودجه ، این سازمان با آن مواجه بوده است که انتظار است با نگاهی ویژه ای که رییس جمهور محترم به این مقوله اجتماعی نشاط آور دارد ، برطرف شود.

برچسب رنگی بودن وزیر ورزش و جوانان ، مشکل دیگری است که حمید سجادی باید آن را حل کند. او می بایست استقلال و پرسپولیس را یا واگذار کند و از شر مدیریتشان خلاص شود یا اگر قرار است همچنان مدیران پیشین این وزارت خانه این دو باشگاه را اداره کند طوری رفتار کند که احساسات طرفداران دو تیم جریحهدار نشود.

بهره گرفتن از تجارب پیشکسوتان خانه نشین رشته های گوناگون ورزشی که در دوره گذشته ریاست بر این وزارت خانه بسیار کمرنگ شده بود از دیگر مشکلاتی است که سجادی با آن روبه روست.

تدوین چارتی جدید برای وزارت ورزش و جوانان و یا حتی ادغام این وزارت خانه با کمیته ملی المپیک ، سامان دهی ورزش حرفه ای و قهرمانی ، گسترش ورزش همگانی و توجه بیشتر به ورزش بانوان از جمله دیگر انتظارات جامعه ورزش کشور از وزیر جدید ورزش و جوانان است.

عدم مدیریت صحیح مالی در ارکان مختلف این وزارتخانه از جمله فدراسیون ها ، سایه سنگین سیاست بر ورزش ، حضور مدیرانی با تحصیلات عالیه اقتصادی و فرهنگی از جمله گلایه مندی های جامعه ورزش است که انتظار رفع آنها از وزیر جدید را دارند.

جناحی اداره شدن ورزش ، رفت و آمدهای اتوبوسی، پست های سفارشی و پارتی بازی از بالاترین سطح مدیریتی تا کارکنان رده پایین از دیگر مشکلاتی هستند که ورزشی ها بر رفع آنها تاکید دارند.

یکسان سازی نگاه به رشته های ورزشی مختلف، توجه واقعی و خارج از کلیشه و شعار به دو بخش مهم یعنی ورزش همگانی و بانوان، ترمیم ساختار معیوب اقتصادی فدراسیون ها و تعریف الگوهای نوین درآمدزایی، یکپارچه سازی سیستم های استعداد یابی ورزش قهرمانی، آسیب شناسی رشته های پایه و برطرف سازی موانع، توجه به بحث سخت افزاری و ورود فن آوری های پیشرفته به ورزش، توجه به نوسازی، ساخت و توسعه اماکن و فضاهای ورزشی و چندین و چند سرفصل مهم دیگر از جمله مسائل روز و مهم ورزش است که باید از سوی تیم مدیریتی جدید مورد توجه قرار گیرد.

به هر حال وزیر جدید ورزش وجوانان با رای اعتمادی که از نمایندگان مجلس گرفت اکنون چهار سال زمان دارد که با حمایت همه جانبه دکتر رییسی رییس جمهور محترم در ابعاد مختلف به رفع مشکلات و تدوین برنامه های موثر دراین دوره سرنوشت ساز بپردازد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: