logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۸۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
اخبار 24 ساعت گذشته:


پرونده روی میز مجلس در حوزه هسته‌ای

نایب‌رئیس کميسيون امور داخلي کشور و شوراهاي مجلساظهار داشت: «آژانس بین‌المللی انرژي اتمي و غرب و آمريکا اگر رفتارهاي تهديدآميز خود عليه تهران را تکرار کنند، مجلس به دنبال مصوبه‌هاي ديگر رفته و دولت را نسبت به پيشرفت و سرعت‌بخشي به فعاليت‌هاي هسته‌اي ملزم خواهد کرد». محمدحسن آصفري افزود: «به نفع آژانس و آمريکايي‌هاست که دست از رفتارهاي نخ‌نما شده بردارند و با تهران از سر عقل و تدبير گفتگو کنند و بدانند که فقط لغو همه تحريم‌ها در دستور کار تهران و غرب است و نه چيز ديگري».
سخنگوی شورای نگهبان: چون رأی‌گیری مخفی است، دلایل احراز و عدم احراز صلاحیت چندان قابل توضیح نیست

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: در جلسه در مورد هر شخص مواردی مطرح و سپس رأی‌گیری مخفی انجام می‌شود و روشن نیست کدام‌ یک از اعضای شورا به آن شخص رأی مثبت یا منفی داده‌اند و احیاناً مستند و دلیل هر کس، کدام مسأله مطرح‌ در جلسه بوده است؛ بنابراین، حتی اگر مجوز شرعی و قانونی داشته باشیم که نداریم، چون رأی‌گیری مخفی است دلایل احراز و عدم احراز صلاحیت به‌ خاطر مخفی بودن آرا چندان قابل توضیح نیست.
تمسخر اشغالگر با قاشق

معترضان در اعلام همبستگی با اسرای فلسطینی که با دست خالی و قاشق در زندان «جلبوع» تونل کندند و خود را نجات دادند، صدها قاشق در برابر سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن انداختند

مجلس دنبال واردات خودروی ۵۰ تا ۲۰۰ میلیونی است

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت که نمایندگان به دنبال واردات خودرو‌هایی در محدوده ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون هستند. به گزارش ایسنا، علی بابایی کارنامی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «سال‌ها انحصار در بازار خودرو نشان داده با این روش نه کیفیت خودروی داخلی بالا خواهد رفت و نه منافع مصرف کننده تأمین خواهد شد. مجلس برای مدیریت بازار به دنبال واردات حساب شده خودرو در محدوده ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است.» گفتنی است طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد. این طرح البته در مجلس گذشته تصویب شده بود، اما به گفته حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع شورای نگهبان به ماده ۴ آن ایراداتی را وارد و این ماده را مغایر با اقتصاد مقاومتی و اصل ۱۱۰ قانون اساسی دانست به همین دلیل این ماده به کمیسیون برگشت پیدا کرد تا مورد اصلاح قرار گیرد.
قدردانی از دوست و همیار همیشگی

«عارف علوي» رئیس‌جمهور پاکستان طی سخنرانی در جمع اعضای مجالس این کشور، از جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان کشور دوست و هميار پاکستان در تمامي لحظات ياد کرد. علوي از جانب دولت و مردم پاکستان از جمهوري اسلامي ايران براي حمايت واضح از پاکستان و مواضع منطقه‌اي اين کشور قدرداني کرد.
خبرهای خوش مسکنی در راه است

«رستم قاسمی» وزیر راه اعلام کرد: «ظرف ۲ هفته آینده خبر خوبی در خصوص برنامه و هدف دولت در بخش مسکن اعلام می‌شود که اقدام عملی و شروع ساخت برنامه مسکن دولت خواهد بود».

تلاش برای زراندوزی بیشتر

«حجت‌الاسلام نوروزی» نایب‌رئیس کمیسیون قضایی مجلس در واکنش به کوتاه نیامدن کانون سردفتران در پذیرش نظر دادستان کل در خصوص سند بودن برگ سبز خودرو، گفت: «دفترخانه‌ها از زراندوزی خودداری کنند، دست از منافع كاذب بردارند و مردم را اذیت نکنند». در همین زمینه، رئيس انجمن ملي حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان نیز گفت: «مردم ديگر براي نقل‌وانتقال سند خودرو به دفترخانه‌ها مراجعه نکنند و درصورتی‌که دفترخانه‌ای به بهانه الزام ثبت نقل‌وانتقال سند خودرو از تنظيم وکالت‌نامه خودداري کند مراتب را به اين انجمن گزارش دهند».
ایران؛ کشوری به وسعت نیم قاره

رئیس پیشین موساد گفت: «حمله نظامی به ایران را از فکر خود بیرون کنید. با کشور بسیار بزرگی طرف هستید که به اندازه نیمی از اروپا است. ایرانی‌ها ظرفیت یگانه‌ای به اسم حزب‌الله دارند و از این راه با ما هم‌مرز شده‌اند. مقدار سلاحی که ایران در لبنان ذخیره کرده دیوانه‌کننده است!».
عصبانيت آمريکا از محبوبيت ايران در عراق

سفير آمريکا در عراق اعتراف کرد هر چه محبوبيت ايران در عراق افزايش پيدا کند، بر ميزان زيان‌هاي ايالات متحده افزوده مي‌شود.ماتيو تالر سفير آمريکا در بغداد در گفتگويي با شبکه آمريکايي الحره ضمن انتقاد از محبوبيت ايران در عراق ضمن به کارگيري واژه "نفوذ" براي توصيف اين حضور اعتراف کرد، هر نوع حضور ايران در عراق به زيان ايالات متحده است.سفير آمريکا همچنين بدون آنکه انتقادي از حضور نظامي ترکيه در خاک عراق داشته يا آن را تجاوز بخواند، تاکيد کرد: ما ترکيه را يکي از شرکاي مهم عراق مي‌دانيم و ايالات متحده از گسترش روابط بين دو طرف حمايت مي‌کند.سفير آمريکا در رابطه با حضور نظامي ترکيه در خاک عراق هم ادعا کرد، اين حضور صرفا براي برخورد با حزب کارگران کردستان ترکيه است.

هاشمی‌طبا: کاری از دست اصلاح‌طلبان برنمی‌آید!

اصلاح‌طلبان اين روزها اميد دارند تا انتخابات مجلس شرايط کشور به شکلي رقم بخورد که دوباره آن‌ها بتوانند به متن تحولات سياسي برگردند. مصطفي هاشمي‌طبا درباره بازگشت اصلاح‌طلبان به قدرت معتقد است: «اصلاح‌طلبان به فرض قدرت بگيرند سؤال اصلي آن است که چه‌کار مي‌خواهند براي مملکت انجام دهند، اساساً چه برنامه‌ای دارند؟ معتقدم فضا و شرايط کنوني کشور به شکلي است که حتي اگر اصلاح‌طلبان به قدرت برگردند نمی‌توانند کاري کنند چون برنامه ندارند. البته موضوع فقدان برنامه در جريان اصولگرا نيز ديده می‌شود». وي درباره شانس اصلاح‌طلبان براي بازگشت به قدرت با چهره‌های قديمي بيان کرد: «اصلاح‌طلبان بايد اول فکر ارائه دهند که هیچ‌کدام فکري ندارند می‌خواهند جديد باشند يا چهره قديمي». هاشمي‌طبا درباره نياز اصلاح‌طلبان به پالايش دروني گفت: «هر گروه و دسته‌ای خودبه‌خود پالايش می‌یابد اما نيروهاي جديد نيز بايد اندیشه‌ای براي اداره کشور داشته باشند که اين انديشه ندارند. این‌ها نيز افکار سیاسی‌شان به نظرات اصلاحی‌شان می‌چربد و از زاويه سياسي به مسائل نگاه می‌کنند بنابراين وقتي به قدرت می‌رسند متوجه می‌شوند واقعيت با آنچه تصور می‌کردند بسيار متفاوت است و هيچ ابتکار عملي هم ندارند بنابراين همان راه گذشته را ادامه می‌دهند».
رويترز: قطعنامه شوراي حکام عليه ايران منتفي شد

خبرگزاري رويترز درباره تصميم شوراي حکام براي صدور قطعنامه عليه ايران نوشت: قدرت هاي غربي روز دوشنبه پس از موافقت تهران با تمديد نظارت بر برخي فعاليت هاي هسته اي اين کشور، طرحشان براي صدور قطعنامه عليه ايران را کنار گذاشتند.در ادامه اين مطلب آمده است: تصميم ايالات متحده، فرانسه، بريتانيا و آلمان مبني بر عدم پيگيري صدور قطعنامه عليه ايران در نشست اين هفته شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي، از تشديد تنش با ايران که مي تواند اميدهاي ازسرگيري مذاکرات گسترده تر براي احياي برجام را از بين ببرد، جلوگيري مي کند. در جريان سفر لحظه آخري رافائل گروسي، مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي به تهران، ايران موافقت کرد که به آژانس دسترسي ديرهنگام به تجهيزات خود که برخي از بخش هاي حساس برنامه هسته اي را تحت نظارت دارد، اعطا کند. گروسي روز يکشنبه گفت که اين توافق "فوري ترين مساله" بين آژانس بين المللي انرژي اتمي و ايران را حل کرد. با اين حال، او روز دوشنبه تصريح کرد که درباره يکي ديگر از دلايل نگراني ها، يعني عدم توضيح ايران در مورد آثار اورانيوم موجود در چندين سايت قديمي اما اعلام نشده، هيچ تعهد قطعي نگرفته است.
پاسخ به تجاوزگران مرزهای غربی

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص هدف قرار دادن نقاطی از تجمع گروهک‌های تروریستی در اربیل عراق، توسط جنگنده‌ها و پهپادهای سپاه در پنج‌شنبه گذشته، گفت: «هدف قرار دادن مقر گروهک‌های تروریستی در اقلیم کردستان، پاسخ به تجاوزات مکرر آن‌ها علیه ایران بود. بارها به مقامات عراقی متذکر شدیم که ترتیباتی قائل بشوند که خاک عراق مورد سوءاستفاده این گروهک‌ها قرار نگیرد».

بانیان وضع موجود نگران معیشت مردم شدند!

روزنامه اصلاح‌طلب ابتکار در مطلبی نوشت: «آمارها و مشاهدات خبرهای خوبی از وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم نمی‌دهد. حرف تازه‌ای نیست که بسیاری از اقشار مردم مدت‌هاست رنگ گوشت و مرغ را ندیده‌اند و حتی برای یک غذای ساده مانند نان و ماست هم باید هزینه‌ زیادی پرداخت کنند. در دهه جدید حتی آویختن مشکلات به دیوار دولت‌های قبلی هم کاری از پیش نخواهد برد. امروز تنها نیاز به شناخت خواست همه قشرهای مردم وجود دارد. این نیازسنجی هم وجه اقتصادی اقشار کم‌درآمد را در برمی‌گیرد هم قشر متوسط رنجوری که خطر سقوط به طبقه پایین‌تر را هرلحظه کنار خود احساس می‌کند». در شرایطی که در دولت روحانی مردم با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه بودند، «محمود صادقی» از اعضای فراکسیون امید گفته بود «در اهواز، زاهدان، کرمانشاه، ملایر، همدان، اصفهان و... منتظر بودم مردم از ریزگردها، فقر، بیکاری و... شِکوه کنند اما رفع حصر خواسته اصلی بود». اعضای فراکسیون امید در مجلس دهم هیچ‌گاه به حقوق‌های نجومی، فساد صندوق ذخیره فرهنگیان، بی‌عملی دولت در ساخت مسکن، خسارت برجام، از بین رفتن سرمایه مردم در بورس، خسارت قرارداد توتال، اجاره‌بهای سنگین مسکن، پرواز قیمت دلار و مرغ و تخم‌مرغ و... اعتراض نکرده و حتی این موارد را توجیه هم می‌کردند. حالا این طیف که بانی اصلی وضع موجود است، تازه یادش افتاده که مردم با مشکلات متعدد اقتصادی دست‌به‌گریبان هستند. مشکلاتی که ماحصل حضور همین جماعت در دولت و مجلس بوده است.
کوثري: دولت روحاني تنبل بود و دنبال واکسن نمي رفت

نماينده تهران در مجلس يازدهم در خصوص سياست ايران در رابطه با طالبان و تظاهرات چند روز گذشته مخالفان طالبان در ايران اظهار کرد: اصلاً تظاهرات شود مگر چه اتفاقي قرار است بيفتد؟ کاري از دستشان بر نمي آيد. طالبان قدرت را دردست گرفته و ما هم به آنها گفته‌ايم که همه اقوام بايد در دولت سهيم باشند. اين سياست جمهوري اسلامي است.اسماعيل کوثري در رابطه با حضور نظامي‌ها در دولت ابراهيم رئيسي گفت: هنوز کسي معرفي نشده است. در خصوص آقاي کاظميني هم فقط در حد يک معرفي بوده است که بعد هم آقاي وحيدي تکذيب کردند. ما نبايد واقعيت‌ها را کنار بگذاريم و بر اساس جو و فضاي مجازي سياست‌گزاري و سوال کنيم.اين نماينده تهران در مجلس يازدهم در خصوص سياست ايران در رابطه با طالبان و تظاهرات چند روز گذشته مخالفان طالبان در ايران اظهار کرد: اصلاً تظاهرات شود مگر چه اتفاقي قرار است بيفتد؟ کاري از دستشان برنمي آيد. طالبان قدرت را دردست گرفته و ما هم به آنها گفته‌ايم که همه اقوام بايد در دولت سهيم باشند. اين سياست جمهوري اسلامي است.وي در پايان درباره چرايي عدم واردات واکسن کرونا در دوران روحاني و افزايش واردات در دولت رئيسي خاطرنشان کرد: اين نشان از تنبلي دولت قبل بود که اصلا حرکت نمي‌کرد. اما اين دولت پيگيري کرد و الان شاهد هستيم که واکسن کرونا به صورت ميليوني وارد کشور مي‌شود و اجراي آن هم به‌شدت رو به افزايش است. ما اگر حرکت کنيم کار هم جلو مي‌رود اما اگر فقط بنشينيم و فقط دستور دهيم، مشخص است که هيچ چيزي درست نمي‌شود.
ابلاغ دستورات بر زمین مانده

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد: «هفت مصوبه شورا، شامل لغو اجرای سند ۲۰۳۰، بنیاد ایران‌شناسی، قانون تشکیل هیئات امناء دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ‌و ‌پژوهشی، تأسیس گروه برنامه‌‌ریزی مراکز و مؤسسه‌های آموزشی و پژوهشی خاص و اصلاح و تکمیل آیین‌نامه کمیسیون فرهنگی تربیت‌بدنی کشور که مدت‌ها بر زمین مانده بود، از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد».
پيشنهاد غضنفرآبادي براي تفحص از علت عدم واردات واکسن در دولت گذشته

رئيس کميسيون قضايي و حقوقي مجلس گفت: لازم است تا مجلس درباره روند واردات واکسن و داروهاي کرونا در دولت گذشته تحقيق و تفحصي داشته باشد.حجت الاسلام موسي غضنفرآبادي، رئيس کميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با تسنيم، با اشاره به اين که در دولت گذشته واردات واکسن کرونا به کندي صورت گرفت، گفت: لازم است تا مجلس درباره روند واردات واکسن و داروهاي کرونا در دولت گذشته تحقيق و تفحصي داشته باشد.وي با بيان اينکه اگر ترک فعلي در واردات واکسن از سوي دولت دوازدهم رخ داده باشد، قوه قضاييه و مجلس بايد با آن برخورد کنند، افزود: امروز سوال اين است چرا با پايان دولت دوازدهم شاهد واردات واکسن کرونا به کشور هستيم و در دولت گذشته اين اتفاق رخ نداد؟ نماينده بم در مجلس با تاکيد براينکه در دولت گذشته برخي وارد نشدن واکسن کرونا را به fatf ربط مي دادند، اظهار داشت: همان افراد بايد امروز پاسخگوي اين باشند که چه موانعي وجود داشت که در دولت گذشته واردات واکسن شتاب نگرفت.رئيس کميسيون قضايي و حقوقي مجلس تصريح کرد: قطعا الان که واردات واکسن و توليد آن در داخل شتاب گرفته است، مشخص مي شود که در دولت گذشته کارشکني ها و بي رغبتي هاي در برخي زمينه ها وجود داشته است.

توافقی برای بستن دهان بهانه‌جویان!

«فریدون عباسی دوانی» درباره سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران و صحبت‌های او با رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، گفت: «بر اساس خبرهای منتشر شده، قرار است فیلم‌های ذخیره‌شده پلمپ گردیده و در ایران بماند و حافظه‌های جدید جایگزین شود». رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی افزود: «این موضوع جلوی بهانه‌گیری کشورهایی که به فعالیت‌های ایران شک و تردید دارند، می‌گیرد. به این معنا که بازرسی در ایران ادامه دارد و ازنظر نظارتی داده‌ای از بین برده نمی‌شود و اگر به تعهدات خود عمل کنند، مطمئناً این داده‌ها در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار می‌گیرد که وظایف قانونی خود را انجام دهد». وی افزود: «داده‌ها در حال ثبت است و این داده‌ها وقتی در اختیار آژانس قرار می‌گیرد که کشورهای دیگر هم به تعهدات خود عمل کنند. آژانس هم نباید فقط بر ایران نظارت کند و دیگران را هم نظارت و تعهدات آن‌ها را هم رصد کند. در غیر این صورت گزارش دهد که تعهدات آن‌ها انجام نشده و این در مجامع و محاکم بین‌المللی باید به‌عنوان «اسناد مثبته» در حوزه‌ایران تلقی شود».
کوشکی: با توافق جدید، هم دل آژانس به دست می آید هم مصوبه مجلس رعایت می شود

صادق کوشکی درباره تمدید توافق ایران با آژانس به صورت نامحدود بیان کرد: اروپایی ها و آمریکایی ها همانند دوران برجام می خواهند از فعالیت های هسته ای ایران، رصد دائمی داشته باشند و این رصد صورت می گیرد. ظاهرا این داده ها در ایران باقی می ماند و داده ها منتقل نمی شود. او با اشاره به مصوبه مجلس و توافق با آژانس گفت: مصوبه مجلس می گوید که این رصد باید جمع شود و ما به پادمان NPT بازگردیم که چنین رصدی در آن نیست. کوشکی تاکید کرد: نکته اش این است که مصوبه مجلس به یک شیوه تدبیروامیدی رعایت می شود که به نوعی هم مصوبه مجلس، رعایت می شود و هم به تعبیری دل آژانس به دست می آید. این استاد دانشگاه در پاسخ به این که آیا بر این باورید، یک توافق بینابینی بین ایران و آژانس صورت گرفته است، اظهار کرد: بله، همینطور است، یعنی از دوران روحانی بوده و الان هم ادامه پیدا کرده است. این نحوه اجرای مصوبه مجلس، ابتکار دولت روحانی بود که همچنان ادامه پیدا می کند.

‌اخبار روزانه:
*
وزير امور خارجه انگليس در گفت‌وگوي تلفني با اميرعبداللهيان بر تعهد عملي انگليس براي بازپرداخت مطالبات ايران تأکيد کرد.«دومينيک راب» بعد از ظهر امروز (دوشنبه) در تماس تلفني با حسين اميرعبداللهيان وزير امور خارجه کشورمان، ضمن تبريک انتصاب وي، ابراز اميدواري کرد در پي استقرار دولت جديد در جمهوري اسلامي ايران، روابط و تعاملات دو کشور در عرصه‌هاي مختلف بر اساس تفاهم و درک متقابل گسترش يابد.
* مقایسه جزئیات عملکرد بودجه چهار ماهه و پنج ماهه نشان می‌دهد که دولت جدید توانسته است بخشی از کسری بودجه را مدیریت کند. به گزارش خبرگزاری فارس، جزئیات عملکرد بودجه چهار ماهه که مربوط به دولت دوازدهم است، نشان می‌دهد که وضعیت کسری بودجه در ماه‌های پایانی دولت قبل آن قدر وخیم بوده که علاوه بر استفاده از
۵۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تنخواه گردان خزانه، مجبور به استفاده از ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع سپرده بر اساس ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی شده است. بر اساس این ماده، «خزانه مجاز است برای رفع احتیاجات خود از موجودی حساب‌های اختصاصی از جمله حساب تمرکز درآمد شرکت‌های دولتی و سپرده موقتا استفاده کند، مشروط بر این که بلافاصله پس از درخواست سازمان ذی ربط وجوه استفاده شده را مسترد کند». با این حال، در جزئیات عملکرد بودجه پنج ماهه، اثری از این رقم در سوی منابع بودجه دیده نمی‌شود. علاوه بر این که به رقم تنخواه گردان خزانه، تنها دو هزار میلیارد تومان اضافه شده است که ۴ درصد رقم تنخواه در چهار ماه امسال به شمار می‌رود.

* سفیر ایران در بغداد گفت: بر اساس نشست‌های مشترک انجام شده بین نخست‌وزیر عراق و مسئولان کشورمان، فعلاً تنها مسافران ایرانی که از طریق پرواز وارد عراق می‌شوند نیازی به دریافت روادید نخواهند داشت. به گزارش عصر ایران، ایرج مسجدی بامداد دوشنبه در حاشیه سفر نخست‌وزیر عراق به مشهد در جمع خبرنگاران در خصوص لغو روادید اظهار داشت: اجرایی شدن این تصمیم مربوط به بعد از آیین اربعین حسینی است. وی گفت: فعلاً لغو روادید برای سفر به عراق محدود به سفر‌های هوایی خواهد بود، اما ممکن است بعد از مدتی که بحران کرونا مدیریت شد و همه‌گیری کاهش پیدا کرد، لغو روادید به سفر‌های زمینی نیز تسری پیدا کند. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: