logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

۲۰ درصد دارو‌های وارداتی با ارز ترجیحی قاچاق شده است

مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر این که سیاست ارز چند نرخی به دلیل ایجاد بستر فساد و رانت سیاستی از پیش شکست خورده است، گفت: متاسفانه ۲۰ درصد از دارو‌های وارد شده با ارز ترجیحی سر از کشور‌های همسایه درآورد. این در حالی است که ما می‌توانیم دارو را با قیمت آزاد وارد کنیم، اما از مسیر بیمه از مردم حمایت می‌کنیم و از قاچاق مجدد دارو هم پیشگیری می‌شود.
فنّاوری آمریکایی که در منطقه به کار نمی‌آید
!

آسوشیتدپرس با تحلیل تصاویر ماهواره‌ای، گزارش کرده آمریکا سامانه‌های دفاع موشکی «پاتریوت» و «تاد» را از پایگاه هوایی «شاهزاده سلطان» عربستان خارج کرده است. ‌تصویر ماهواره‌ای در ماه گذشته میلادی نشان می‌داد برخی از سامانه‌های دفاع موشکی آمریکا از پایگاه هوایی شاهزاده سلطان خارج شده است و عکس‌های ماهواره‌ای جدید نیز نشان می‌دهد، سکوی پرتاب گردان سامانه دفاع موشکی آمریکا در این سایت خالی است. عربستان طی دو سال اخیر شاهد حملات هوایی دقیق و مؤثر یمنی‌ها به خاکش بوده است و سامانه‌های آمریکایی در این عملیات‌ها حکم مترسک برای انصارالله یمن داشته‌اند.
تحویل لوازم خانگی
۳ ماه بعد از واریز پول!

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که توزیع برخی اقلام لوازم خانگی به کندی و به صورت قطره چکانی صورت می‌گیرد و برخی تولیدکنندگان با وجود دریافت وجه از فروشنده و بنکدار، تحویل کالا را به چند ماه بعد موکول می‌کنند.

کالایی به‌مراتب مهم‌تر از کالاهای اساسی

‌در جریان واردات صورت گرفته در سال جاری، گوشی تلفن همراه با بیش از 1.4 میلیارد دلار، در صدر واردات قرار داشته و بعدازآن کالاهای اساسی قرار دارند. ‌بررسی آمار جدیدتر در مورد تجارت خارجی در مرداد امسال نیز از این حکایت دارد که در این ماه مجموع تجارت خارجی حدود 5.3 میلیارد دلار بوده که 2.5 میلیارد دلار آن به واردات اختصاص دارد. ‌در همین دوره، بازهم گوشی تلفن همراه نسبت به سایر اقلام، بیشترین رقم واردات را داشته و در رتبه اول است. طبق آمار، ۲۳۹ میلیون دلار واردات گوشی تلفن همراه در مردادماه صورت گرفته و با اختلاف زیادی پس‌ازآن اقلام اساسی قرار دارند».
وام‌های کرونایی تا پایان بهمن تمدید شد

به دنبال تمدید مهلت ثبت نام وام جدید کرونا تا پایان آذر، مهلت بانک‌ها برای پرداخت این وام به متقاضیان نیز تا پایان بهمن تمدید شد. این وام طی یک دوره تنفس دو ماهه و بازپرداخت دو ساله با نرخ سود ۱۲ درصد پرداخت خواهد شد و متقاضیان می‌توانند با ورود به سامانه کارا اقدامات لازم را در خصوص ثبت نام انجام دهند.

گزارش روزنامه صهیونیستی از وحدت رویه روسیه و ایران در سوریه

روزنامه صهيونيستي اورشليم پست در گزارشي درباره آزادسازي کامل شهر درعا در سوريه و ناخوشنودي رژیم صهیونیستی از رويکردي که روسيه در سوريه و همسو با رويکرد ايران در اين منطقه اتخاذ کرده است، نوشت: «در آتش‌بسی جديد که ممکن است منجر به پايان يافتن محاصره ۷۵ روزه درعا البلد توسط ارتش دولت بشار اسد شود، شورشيان سوري گزینه‌های معدودي پيش‌رو دارند. اين محاصره و توافق بعدازآن می‌تواند به وضعيت متناقضي که از زمان استيلاي دوباره بر آن توسط ارتش سوريه، نيروهاي روسيه و سوريه در ژوئيه ۲۰۱۸ در آن حاکم شده بود، پايان دهد». این روزنامه در ادامه نوشت: «موازنه متغير قدرت در اين استان واقع‌شده در جنوبي غربي سوريه براي اسرائيل مهم است، چون درعا هم‌مرز بلندی‌های جولان است. اين شهرستان محل پروژه راهبردي ايران براي استقرار و اعزام نيروهاي تحت کنترل در اين منطقه است که هدف آن به‌کارگیری آن‌ها در درگيري محتمل ميان اسرائيل و ايران يا نيروي نيابتي ايران، يعني حزب‌الله لبنان است. ايران گذرگاه مرزي بوکمال که سوريه را به عراق متصل می‌سازد، تحت کنترل دارد. ایرانی‌ها می‌توانند به‌راحتی در مناطق جنوبي سوريه تردد کنند. آن‌ها قرارگاه‌هایی را در کنار اين گذرگاه مرزي ساخته‌اند که ازجمله آن‌ها قرارگاه امام علي است. تغيير جهت آشکار روسيه به سمت موافقت با خواسته‌های ايران که تأثیر آن در توافق درعا نيز پيدا بود، خوشايند اسرائيل نخواهد بود. بايد در هرگونه اميد اسرائيل به این‌که روسيه ممکن است نقشي در محدود کردن نفوذ ايران در سوريه ايفا کند، تجدیدنظر کرد».
موارد خودکشی در ایران بیش از ۵ هزار تن در سال است

دکتر تهمینه شاوردی، عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان با بیان اینکه بر اساس آمار جهانی در سال ۲۰۱۹ میزان خودکشی مردان ۲.۳ برابر بیشتر از زنان بوده است، گفت: طبق خلاصه سالنامه پزشکی قانونی، در سال ۹۸، ۵۱۴۳ تن خودکشی کامل داشته اند که از این تعداد ۳۶۲۶ تن از آنها مرد و ۱۵۱۷ تن از آنها زن بوده اند.
فعالیت 10 درصد از مراکز اسقاط خودرو در دولت روحانی

‌«ایزدخواه» عضو کمیسیون صنایع مجلس در برنامه زنده تلویزیونی از سیاست‌های رهاشده دولت‌های یازدهم و دوازدهم در حوزه اسقاط خودروهای فرسوده در کشور سخن گفت و افزود: «فقط ده درصد از ۲۲۰ مرکز اسقاط خودرو در دولت روحانی فعال بود و آمار ۳۰ هزار نفر شاغل در این مراکز به ۲ هزار نفر رسید»‌.
پژوهشکده پولی و بانکی: بازار آتی ارز تشکیل شود

پژوهشکده پولی و بانکی خواهان تشکیل بازار آتی در بورس کالا و برای پوشش ریسک نرخ ارز شد. بر اساس گزارش این پژوهشکده، وجود بازار مشتقات ارزی می‌تواند دست کم بخشی از ریسک‌های قیمتی ارز را پوشش دهد و افقی کوتاه مدت برای فعالان اقتصادی فراهم کند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب هم صدا با دشمن!

در روزهای اخیر دو خبر با استقبال مثبت افکار عمومی مواجه شد؛ یکی جدیت دولت سیزدهم در بهبود اوضاع و ایجاد تحول بود که بخشی از آن در بازدیدهای میدانی و سفرهای استانی رئیس‌جمهور و هیئت دولت نمود پیدا کرد. فعالان فضای مجازی در توصیف سفرهای استانی آقای رئیسی و اعضای دولت وی از تعبیر «جمعه‌های خدمت» و «جمعه‌های جهادی» استفاده کردند. دیگر خبر خوب و خوشحال‌کننده، سرعت یافتن واکسیناسیون در کشور است؛ اما رسانه‌های اصلاح‌طلب این اخبار خوب و امیدوارکننده را سانسور کردند. این طیف که شعار «دانستن حق مردم است» را سر می‌دهد و دیگران را به سانسور متهم می‌کند، خود ید طولایی در سانسور و پنهان کردن واقعیت‌ها از مردم دارد. یکی از کارویژه‌های اصلی رسانه‌های معاند، «اختلاف‌افکنی» و ترویچ «خودتحقیری» و «خودکوچک‌بینی» و «بی‌انگیزگی» و «یأس و ناامیدی» در مردم ایران است. متأسفانه برخی از رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب، خواسته یا ناخواسته در این پروژه ضدایرانی نقش بازی می‌کنند.
کوثري: اصلاح‌طلبان نه مرد جنگند نه دلشان براي کسي مي‌سوزد

نماينده مردم تهران در مجلس گفت:‌ اگر اصلاح طلبان دلشان براي مردم افغانستان مي‌سوزد به اين کشور سفر کنند و در ميدان جنگ حاضر شوند و به کسي هم کاري نداشته باشند که البته بايد بگويم آنها نه مرد جنگ هستند و نه مردم سختي کشيدن و نه اينکه دلشان براي کسي مي‌سوزد.اسماعيل کوثري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اظهارنظرهاي اخير اصلاح طلبان در مورد ورود ايران به موضوع افغانستان گفت: اين گروه يک تفکر وابسته به آمريکا و غرب و به طور کل بيگانگان را دارند و منافع آنها را دنبال مي‌کنند و به دنبال تامين آن هستند.وي افزود: اين گروه نه به مردم فکر مي‌کنند، نه به فکر ملت خودشان هستند و تنها چيزي که برايشان در اظهارنظرها و موضع‌گيري‌ها مهم است مخالفت با تصميمات نظام است و از طرف ديگر، به دنبال تامين منافع بيگانگان هستند.نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: نظام جمهوري اسلامي نسبت به اين افراد لطف دارد و آزادشان گذاشته و آنها هم اظهارنظرهاي خود را دارند و زماني هم که به آنها تذکري داده مي‌شود مي‌گويند نمي‌گذارند ما حرف بزنيم و اعلام نظر کنيم و اين در حالي است که نظرات آنها جز ضرر براي ملت چيز ديگري ندارد.

دسترسی بازرسان آژانس تغییر نمیکند

در پی قطعی شدن خبر سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به کشورمان و شایعات رسانه‌ای در خصوص کارگر افتادن تهدیدات برای جلب رضایت دولت ایران در افزایش دسترسی‌های آژانس به فعالیت‌های هسته‌ای کشور، ‌یک منبع مطلع در گفتوگو با پرستی‌وی گفت: «گفت‌وگوهای مدیرکل آژانس انرژی اتمی در تهران صرفاً در خصوص سرویس برخی تجهیزات نظارتی آژانس خواهد بود و موضوع دیگری در دستور کار مذاکرات قرار ندارد. ‌در سفر گروسی به تهران هیچ تغییری درروند دسترسی آژانس به اطلاعات مراکز هسته‌ای ایجاد نمی‌شود و آژانس کماکان به تصاویر دوربین‌های نظارتی دسترسی نخواهد داشت».

هواشناسی پاییز همچنان خشک‌ گزارش می‌شود

معاون شرکت آب و فاضلاب گفت: «‌پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که میزان بارش‌های پاییزی امسال زیر نرمال است. ‌پاییزی خشک‌تر از تابستان در راه است و برنامه‌ریزی‌های ما برای شهرهای بزرگ، بر مبنای حالت‌های بدبینانه در حال انجام است».


اعتراف ترامپ به شکست خفت‌بار آمریکا در افغانستان!

ترامپ در مصاحبه با شبکه «فاکس نيوز»، ضمن بحث درباره حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، آنچه را که او اخيراً هفته وحشتناک در تاريخ آمريکا ناميده بود، برجسته کرد. وي گفت: شرمساري رخ‌داده در افغانستان با همان افرادي که ۲۰ سال پيش خسارت وارد کردند، بزرگ‌ترین شرمساري در تاريخ کشور ما است. چنين چيزي هرگز رخ نداده است. به نظر مي‌رسد ما فرار کرديم و همه اين‌ها به اين دليل است که يک فرد نالايق را به‌عنوان رهبر کشورمان داريم. ترامپ که در زمان دولتش توافق با طالبان براي خروج آمريکا از افغانستان امضا شد، بار ديگر مدعي شد اين افتضاح هرگز در زمان رياست‌جمهوري وي اتفاق نمي‌افتاد. وي در پايان گفت: «ما مي‌توانستيم در خاورميانه صلح داشته باشيم؛ اما ایالات‌متحده در حال حاضر شبيه يک گروه احمق به نظر مي‌رسد. به نظر مي‌رسد ما تسليم شده‌ايم. در حال دويدن به نظر مي‌رسيم. ما يک کشور شرمنده هستيم و هرگز چنين چيزي نداشته‌ايم. ديگر مورداحترام نيستيم. به ما در سراسر جهان بي‌احترامي مي‌شود».

‌اخبار روزانه:
*
رئیس سازمان زندان‌ها در صفحه شخصی خود در توئیتر و در واکنش به ادعای سپیده قلیان درباره زندان بوشهر از اعزام مدیرکل بازرسی سازمان زندان‌ها به بوشهر خبر داد. به گزارش ایلنا، محمد مهدی حاج محمدی نوشت: ۷ خرداد امسال در جریان ملاقات با زندانیان بوشهر خانم سپیده قلیان وضعیت زندان بوشهر را فوق‌العاده توصیف کرد. وی ادامه داد: برای بررسی ادعاهای عجیب اخیرش مدیرکل بازرسی سازمان زندان‌ها به بوشهر اعزام شده است. بی‌شک با احراز صحت یا کذب این ادعاها، با متخلف برخورد خواهد شد. بامداد جمعه نیز سازمان زندان‌ها فیلم مربوط به گفت‌وگوی رئیس این سازمان و «سپیده قلیان» در زندان بوشهر را منتشر کرده بود. سپیده قلیان، فعال مدنی که زندانی است اخیراً در فضای مجازی مدعی وقوع اتفاقات غیر‌قابل دفاعی در زندان بوشهر شده است.
*
یک منبع دولتی در عراق گفت نخست‌وزیر این کشور در سفر امروز خود به تهران، چند پرونده مهم را پیگیری خواهد کرد. به گزارش فارس، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق برای دومین بار در دوره نخست‌وزیری‌اش قرار است یکشنبه وارد ایران شود و در سفر یک‌روزه با حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور دیدار کند. یک مقام دولتی عراقی بدون ذکر نام خود در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت مصطفی الکاظمی در این دیدار قرار است پرونده واردات انرژی از ایران، امنیت و مقابله با تروریسم و روابط ایران و عربستان سعودی را بررسی کند. به گفته وی، در این دیدار روابط پرتنش ایران و عربستان سعودی و تلاش عراق برای میانجیگری مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت؛ پیش از این عراق میانجی چند دیدار میان مقامات ۲ کشور بوده است. این مقام عراقی همچنین گفت در این دیدار موضوع صدور ویزا برای زائران ایرانی جهت زیارت عتبات مقدسه در نجف و کربلا نیز بررسی می‌شود.

*رئیس‌جمهور در اجرای اصل یکصد‌و‌هفتاد‌و شش قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، با صدور حکمی احمد وحیدی، وزیر کشور را به عنوان «رئیس شورای امنیت کشور» منصوب کرد. در متن حکم حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدابراهیم رئیسی آمده است: «در اجرای اصل یکصد‌و‌هفتاد‌و‌شش قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور انجام شایسته وظایف و ماموریت‌های شورای امنیت کشور به موجب این حکم جنابعالی را با کلیه اختیارات به عنوان «رئیس شورای امنیت کشور» منصوب می‌نمایم. امید است شورای امنیت کشور به عنوان بازوی توانمند شورای عالی امنیت ملی، با هماهنگی و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های ذی‌ربط، ضمن برنامه‌ریزی، اتخاذ تصمیمات لازم و پیگیری مستمر بتواند در راستای حفظ و ارتقای امر خطیر امنیت در داخل کشور گام‌های موثر بردارد».

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: