logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۷۷۴
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
اخبار 24 ساعت گذشته:
برنامه ایران برای عقب راندن دشمن از مرزها

«سردار رحیم صفوی» فرمانده اسبق سپاه پاسداران و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با تأکید بر این‌که برای قدرتمند شدن باید نیروی هوایی قوی داشته باشیم، گفت: «تحرکات دشمن باید در فاصله ۳ هزار کیلومتری از مرزهای ایران رصد شود. حداقل عمق دفاعی کشور باید به سه هزار کیلومتر برسد».

درخواست مدیرکل آژانس از ایران رد شد

خبرنگار روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز دوشنبه در پیامی توییتری ادعا کرد که ایران با درخواست مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران و گفتگو درباره همکاری‌ها میان دو طرف مخالفت کرده است. لارنس نورمن نوشت: «شنیده‌ام که پاسخ ایران به درخواست رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دیدار جهت مذاکره و همچنین اجازه دسترسی بازرسان آژانس به دستگاه‌های نظارتی منفی بوده است».
پلیس: زائران اربعین به مرزها مراجعه نکنند

معاون اجتماعی پلیس گفت: «با توجه به مسدود بودن مرزهای زمینی ایران و عراق، فعلاً تردد زائران و عاشقان حسینی به آن کشور ممنوع بوده و هم‌وطنان از مراجعه به مرزهای چهارگانه زمینی دو کشور جداً خودداری کنند».

خبر خوش؛ محدودیت سنی واکسیناسیون برداشته میشود

وزیر بهداشت گفت: « خوشبختانه در روزهای اخیر مقدار قابل توجهی واکسن به کشور وارد شده و مقدار فراوانی واکسن در اختیار ما است. هیچ محدودیتی در تخصیص واکسن برای واکسیناسیون نداریم. به‌سرعت، محدودیتهای سنی در تزریق واکسن کرونا را برمیداریم که جزئیات آن از طریق معاونت بهداشت به اطلاع مردم میرسد».

نرخ «سبد معیشت» به یازده میلیون تومان رسید

به گفته فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها، خروج از نرخ‌گذاری دولتی و دستوری و ورود به نرخ‌گذاری بازار آزاد که از تمام تریبون‌های رسمی (مجلس، دولت و اتاق بازرگانی) فریاد می‌شود، ضربه زدن بیشتر به قدرت خرید کارگران است و در این شرایط، متاسفانه باز هم از ضرورت اصلاح قوانین مزدی، ورود به مزد منطقه‌ای و صنفی و برداشتن الزام به پرداخت حداقل مزد به بهانه واهیِ گره‌گشایی از کارفرمایان و رفع مشکلات اقتصاد صحبت می‌شود و این یعنی به مخاطره افتادن هرچه بیشتر دستمزد بسیار ناچیز کارگران. در مجموع، «بحران معیشت» در حال گسترش و تعمیقِ هرچه بیشتر است. در شرایطی که امکان مهار تورم به هیچ وجه وجود ندارد و تمام داده‌های رسمی نیز این ادعا را ثابت می‌کنند، نرخ سبد معیشت حداقلی به حدود یازده میلیون تومان رسیده و کارگران نزدیک ۱۹ روز از هرماه را بدون مواجب و خرجی زندگی می‌کنند. باید پرسید برنامه دولت سیزدهم برای حل این بحرانِ هردم فزاینده به راستی چیست؛ چه نقشه راهی برای دوام آوردن کارگران در این اقتصادِ شدیداً متورم دارند؟!

توقعی بی‌جا از دولت یک‌ماهه!

روزنامه اصلاح‌طلب آرمان ملی با تخریب دولت رئیسی، نوشت: «باگذشت حدود یک ماه از روی کار آمدن دولت جدید، تغییر محسوسی در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشده و چه‌بسا یک مقدار شرایط سخت‌تر هم شده باشد که ناشی از همین تحریم‌های بین‌المللی است. این ادعا در حالی است که در هشت سال دولت روحانی، حجم نقدینگی کشور ۸ برابر شد و از ۴۷۹ هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم به ۳۸۲۰ هزار میلیارد تومان در پایان دولت دوازدهم رسید و دولت روحانی کلید پاستور را با تورم 43 درصدی به دولت بعد تحویل داد. بدهی دولت به بانک مرکزی از ۱۳ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۱ به ۱۱۵ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۹ رسیده که نشانگر رشد ۷۷۵ درصدی است. بااین‌وجود و درحالی‌که جریان اصلاح‌طلب در مقطعی که دولت روحانی روی کار بود، به‌دفعات مدعی شد که دولت در حال آواربرداری است، حالا در شرایطی که تنها چند هفته از آغاز به کار دولت سیزدهم سپری‌شده، معترض شده که نه‌تنها وضع بهتر نشد، بلکه بدتر هم شده است! شرایط اقتصادی فعلی نتیجه تحریم‌ها نیست، بلکه وضع فعلی همان میراث سوء مدیریت دولتِ اصلاح‌طلبان است؛ دولتی که همه امور کشور را به نشست‌وبرخاست با مقامات آمریکایی و اروپایی گره زد و مردم را با مشکلات عدیده اقتصادی درگیر کرد. واقعیت آن است که ضربات ویرانگر دولتِ اصلاح‌طلبان به معیشت مردم و اقتصاد کشور، با چند هفته و ماه درمان نخواهد شد!

بودجه مخصوص برای کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران

«آوی کوخاوی»، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با سایت صهیونیستی «والا»، هدف این رژیم را به حداقل رساندن حضور ایران در منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) دانست و مدعی شد: «مدعی شد رژیم صهیونیستی طی یک سال گذشته بودجه‌اش را برای انجام عملیات‌های اطلاعاتی در ایران افزایش داده است». وی گفت: «این اقدامات به دکترین «جنگ بین جنگ‌ها» مربوط می‌شوند که یکی از مؤلفه‌های آن مقابله با فعالیت‌های ایران در سوریه است». کوخاوی افزود: این فعالیت‌ها «چندین هدف دارند و تنها ضد ایران نیستند. هدف محوری ما به حداقل رساندن حضور ایران در خاورمیانه و به‌ویژه سوریه است».
سوال يک نماينده از سازمان زندان‌ها: مهدي هاشمي چند روز به مرخصي رفته؟

عضو کميسيون امنيت ملي مجلس گفت: در اذهان و افکار عمومي سؤالي وجود دارد که قوه قضاييه و سازمان زندان‌ها بايد به آن پاسخ دهند که مهدي هاشمي تاکنون چند روز از دوران حبس خود را گذرانده و چند روز مرخصي بوده است.حسن همتي عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به انتشار برخي اخبار مبني بر اعطاي مرخصي ويژه به مهدي هاشمي از زندان اوين اظهار داشت: همه انسان‌ها در برابر قانون برابر هستند و هر کسي مسئوليتش سنگين‌تر و بالاتر باشد، اگر جرمي مرتکب شود بايد مجازات آن هم سنگين‌تر باشد.وي افزود: امروز مي‌شنويم برخي افراد که پيش‌تر مناصبي را در کشور داشتند و هم‌اکنون به دليل ارتکاب برخي جرائم دوران حبس خود را در زندان سپري مي‌کنند از مرخصي‌هاي خاص استفاده مي‌کنند اما متأسفانه زندانياني که به جايي وصل نبوده و پارتي خاصي ندارند و سابقه مديريتي ويژه‌اي هم ندارند، همچنان در زندان به‌ سر برده و از امکان استفاده از امتيازهاي خاص محرومند.

برنامه‌ریزی سپاه برای پاسخ قاطع به تروریست‌های اقلیم شمال عراق

در پي برخي تحرکات جديد گروهک‌های تروريستي مسلح در مناطق مرزي شمال غرب کشور، سردار سرتيپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نيروي زميني سپاه ضمن بازديد از یگان‌ها و پاسگاه‌هاي مرزي اين منطقه، بابیان اينکه به‌رغم تأکيدات چندباره و آگاه‌سازی مسئولين اقليم شمال عراق نسبت به تحرکات گروهک‌های تروريستي و مسلح در منطقه آن‌ها براي رخنه و انجام اقدامات ضد امنيتي عليه کشورمان و عدم برخورد با اين پديده، گفت: «سال‌ها است که گروه‌هاي تروريستي و ضدانقلاب وابسته به استکبار جهاني و سرويس‌هاي جاسوسي بيگانه از جغرافياي اقليم شمال عراق براي برهم زدن امنيت و آرامش مناطق مرزي جمهوري اسلامي ايران و ايجاد اذيت و آزار براي مردم ساکن در اين مناطق استفاده مي‌کنند و در اين خصوص به دولت عراق و مسئولين اقليم شمال اين کشور تذکرات لازم داده شده است». سردار پاکپور هرگونه کوتاهي و غفلت در اين خصوص را مغاير حسن هم‌جواری و روابط حسنه دو کشور دانست و تأکید کرد: «با توجه به وضعيت منطقه و احتمال پاسخ قاطع، کوبنده و پشيمان کننده جمهوري اسلامي ايران به گروهک‌های تروريستي وابسته به دشمنان قسم‌خورده انقلاب و نظام اسلامي که در اقليم شمال عراق لانه کرده‌اند، از ساکنين اين مناطق درخواست می‌کنیم از مقرهاي تروریست‌ها فاصله بگيرند تا آسيبي متوجه آن‌ها نشود».
سخنگوی وزارت امور خارجه: مذاکرات حتماً ادامه می‌یابد

«خطیب‌زاده» اعلام کرد: «اصل گفت‌وگوها انجام خواهد شد و ایران اعلام کرده مذاکراتی که برای اطمینان از اجرای بی‌کم‌وکاست تعهدات آمریکا ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ بین ایران و ۱+۴ شروع شده، حتماً ادامه می‌یابد. این گفت‌وگوها باید تأمین‌کننده منافع ایران باشد. با این هدف و رسالت حتی یک ساعت برای رفع تحریم‌های ظالمانه معطل نخواهیم کرد. به‌زودی تمام مواردی که باید اعلام شود، اعلام می‌شود. طرف آمریکایی باید بداند با ذهنیت دوران ترامپ نمی‌تواند نتیجه‌ای جز شکست حداکثری داشته باشد. آمریکا با دستور کار واقعی به وین بیاید».
ایران در حال تقویت زرادخانه موشک‌های بالستیک خود است

دبیرکل ناتو دیروز در کنفرانسی خبری مدعی شد ایران در حال تقویت زرادخانه موشک‌های بالستیک خود است. به گزارش فارس، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی در سخنانی مدعی شد ایران و کره‌شمالی در حال تقویت زرادخانه موشک‌های بالستیک خود هستند. به گزارش «اسکای‌نیوز»، دبیرکل ناتو که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود: «روسیه نیز به تقویت زرادخانه‌های نظامی خود ادامه می‌دهد و ما باید مانع اشاعه تسلیحات هسته‌ای شویم». استولتنبرگ تاکید کرد: «چین در حال ساخت موشک‌هایی است که توانایی هسته‌ای این کشور را افزایش خواهد داد». سخنرانی استولتنبرگ در هفدهمین کنفرانس سالانه خلع سلاح، کنترل تسلیحات و عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی انجام شد که در کپنهاگ دانمارک در حال برگزاری است.

سیاست خارجی متوازن با اولویت‌بخشی به همسایگان و کشورهای آسیایی

نخستین نشست وزیر امور خارجه کشورمان با سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی و همچنین روسای سازمان‌های بین‌المللی مقیم تهران ظهر دیروز (دوشنبه) در ساختمان شهید سلیمانی وزارت امور خارجه برگزار شد. امیرعبداللهیان در این نشست از سیاست خارجی دولت سیزدهم گفت و اظهار داشت: «ما تأکید داریم این پیام را به تمام جهان ارسال کنیم که سیاست خارجی ما مبنای متوازنی خواهد داشت. بر این مبنا یکی از اولویت‌های اساسی ما، نگاه به همسایگان است. ما در این اولویت همسایگی، هیچ استثنائی قائل نیستیم». وزیر امور خارجه در ادامه، نگاه ویژه به قاره آسیا را اولویت دیگر سیاست خارجی کشور برشمرد و گفت: «قاره آسیا در قرن بیست و یکم از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است و وجود قدرت‌های نوظهور اقتصادی، فرصت‌های جدیدی را برای آسیا و جهان پدید آورده است». وی تصریح کرد: «ما دوستان و متحدان زیادی در بین همسایگان و در قاره آسیا داریم و در اولویت‌های سیاست خارجی خود به این دو محور توجه ویژه داریم. بااین‌وجود، همان‌گونه که از عنوان برنامه سیاست خارجی دولت سیزدهم استنباط می‌شود، نگاه دارای اولویت ما نسبت به همسایگان و آسیا، به معنای نادیده گرفتن بقیه نقاط جهان نیست و توجه به کشورهای عربی و اسلامی، کشورهای آفریقایی، کشورهای آمریکای لاتین و اروپا و غرب، بخشی از سیاست خارجی فعال و پویای ما را تشکیل می‌دهد».

‌اخبار روزانه:
*
رئیس اتحادیه بارفروشان با اشاره به ادامه روند نزولی قیمت هویج گفت: هم اکنون قیمت این صیفی در میدان مرکزی میوه و تره بار به کیلویی ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان رسیده است. مصطفی دارایی نژاد افزود: قیمت هر کیلوگرم هویج با کیفیت ممتاز نیز ۱۴ هزار تومان است.
*یزدان سیف، مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی از آغاز توزیع
۱۰۰ هزار تن برنج تایلندی، هندی و پاکستانی در سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف و اتحادیه‌ها خبر داد.
*آمار تکان دهنده عملکرد شرکت برق منطقه‌ای و ثبت حاشیه سود منفی
۲۳۸ درصدی در سال ۱۳۹۹، تنها یک نمونه از فاجعه‌هایی است که به دلیل نظام تعرفه‌گذاری یارانه‌ای به وجود آمده است.
*
عبدالله عبدالله در گفت و گوي تلفني با اميرعبداللهيان، خواستار ارسال کمک‌هاي انسان دوستانه ايران به افغانستان شد و انتصاب وزير امور خارجه کشورمان را تبريک‌ گفت.عبدالله همچنين از مواضع جمهوري‌اسلامي ايران در دفاع از مردم افغانستان تشکر و تقدير کرد. در اين گفتگوي تلفني دو طرف ضرورت مبارزه با پديده شوم تروريسم و همچنين تشکيل دولت فراگير با مشارکت همه اقوام و طرف ها را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.دو طرف همچنين تاکيد کردند که اين‌ مردم افغانستان هستند که نهايتا بايد در خصوص آينده کشورشان تصميم بگيرند.

*محمدمهدي اسماعيلي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، در حکمي کاوه اشتهاردي را به عنوان مديرعامل جديد خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران (ايرنا) را منصوب کرد.کاوه اشتهاردي از فعالان باسابقه رسانه اي و از جمله افراد رسانه‌اي نزديک به دولت سيزدهم است که پيش از اين و در زمان دولت احمئي نژاد مديرعامل موسسه ايران بود.

*يک خبرنگار روزنامه وال استريت ژورنال در توئيتي مدعي شد که ايران با درخواست مديرکل آژانس براي سفر به ايران و گفت‌وگو درباره همکاري‌ها ميان دو طرف مخالفت کرده است.لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه وال‌استريت ژورنال در يک پيام توييتري مدعي شد که ايران به در خواست آژانس بين المللي انرژي اتمي براي اجازه دسترسي بازرسان به دستگاه‌هاي نظارتي پاسخ منفي داده است.وي در توئيت ادعايي خود نوشت: شنيده‌ام که پاسخ ايران به درخواست رافائل گروسي، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي ديدار جهت مذاکره و همچنين اجازه دسترسي بازرسان آژانس به دستگاه‌هاي نظارتي منفي بوده است. اين، از يک درگيري جديد بزرگ ميان ايران و آژانس خبر مي‌دهد که پيامدهايي براي برجام خواهد داشت.

*معاون سلامت، آموزش پزشکي و دفاع زيستي سپاه با اشاره به نقش نيروهاي مسلح در کنترل بيماري کرونا اظهار داشت: با گذر از مرحله فاز دوم و سوم تست باليني واکسن نورا، آن را به شکل عمومي در اختيار مردم قرار خواهيم داد.سردار احمد عبداللهي معاون سلامت، آموزش پزشکي و دفاع زيستي سپاه با اشاره به وضعيت بيمارستان‌ها و مراکز درماني سپاه، گفت: طبق فرمايشات مقام معظم رهبري و تأکيد ايشان بر حضور کامل نيروهاي مسلح در عرصه خدمات‌رساني به مردم در شرايط کرونا و دستور فرمانده کل سپاه جهت تحقق تأکيدات فرمانده معظم کل قوا، سپاه جدي‌تر از گذشته و تمام‌قد وارد ميدان خدمات‌رساني به مردم به‌ويژه بيماران کرونايي شده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: