logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

رئیسی: تصمیمات مهم را با مردم در میان می‌گذاریم

رئیس‌جمهور در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی زنده با مردم گفت: «تیم اقتصادی دولت شبانه‌روز کار می‌کند تا بتوانیم ثبات را به بازار برگردانیم. ۹۰ درصد کارخانه‌ها زیربنای معطل دارند که می‌توان با یک اقدام کارخانه را فعال کرد. اگر بتوانیم این ظرفیت را فعال کنیم، هم بخشی از بیکاری حل می‌شود و هم تولید فعال می‌شود. تصمیمات مهم را با مردم در میان می‌گذاریم و غیاباً درباره بازار تصمیم نخواهم گرفت. معاون اول دولت مسئول هماهنگی تیم اقتصادی دولت است. به همه سرمایه‌گذاران می‌گویم که در همه جای کشور می‌توان سرمایه‌گذاری کرد. دستگاه‌های دولتی برای جذب سرمایه‌گذار آمادگی دارند».
از سعودیها انتقاد نکنید!

‌‌تایمز اسرائیل گزارش داد: «مقام‌های اسرائیلی از همتایان آمریکایی خود خواستهاند تا از عربستان سعودی و مصر خیلی انتقاد نکنند؛ چون این موضوع می‌تواند دو کشور را به سمت ایران، چین یا روسیه سوق دهد».
تمام لوازم خانگی خارجی موجود در بازار قاچاق است

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و فروشندگان لوازم خانگی تهران با تاکید بر این که تمام لوازم خانگی خارجی موجود در بازار قاچاق است، اظهار کرد: مردم برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی از فروشگاه‌های معتبر لوازم خانگی خرید کنند. اکبر پازوکی گفت: مردم برای اطمینان در خرید کالای لوازم خانگی، به فروشگاه‌های دارای مجوز و برچسب اصالت از اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی مراجعه کنند و همچنین در هنگام خرید کد شناسه کالای مدنظر خود را با شماره گیری # ۷۷۷۷ * استعلام کنند.

رشد ۹ پله‌ای ایران در رتبه‌بندی واکسیناسیون جهانی

بر اساس گزارش‌های جهانی، با شکسته شدن رکورد واردات واکسن در روزهای اخیر، ایران از رتبه «سی‌ام» جهانی به رتبه «بیست و یکم» صعود کرد. مقایسه میزان واردات واکسن در یک‌ماهه اخیر و تلقیح آن با رشد بی‌سابقه‌ای مواجه بوده و با روند فعلی تا زمستان سال جاری جامعه هدف واکسینه خواهند شد. بااین‌وجود، برخی کمپین‌ها در فضای مجازی خواستار بررسی ترک فعل احتمالی در واردات واکسن در دولت گذشته شده‌اند.
ماجرای نفت و تعلل دولت روحانی در فروش آن!

‌‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه دست خط تلویزیون گفت: «به زنگنه گفتم چرا نفت نمی‌فروشید، گفت نمی‌توانیم؛ درصورتی‌که نفت را به‌راحتی می‌توانیم بفروشیم». وی در این برنامه به ذکر مواردی از کم‌کاری‌های دولت روحانی در فروش نفت پرداخت و مدعی شد شاه سابق عمان قول فروش نفت ایران از خاک این کشور را داده بود ولی دولت روحانی پا پیش نگذاشت و باوجود تفاهم صورت گرفته، اقدامی در این زمینه انجام نداد. بر اساس گزارش‌های اوپک، تولید نفت ایران تا ۴ ماهه اول امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۸۵ هزار بشکه در روز رسیده است. بر اساس این آمارها، تولید نفت ایران در سال ۱۳۹۹ روزانه یک‌میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه بوده که این مقدار کمترین میزان تولید روزانه از سال ۱۳۶۱ تاکنون است. قابل‌ذکر است طبق آمارهای بانک مرکزی ایران و آمارهای اوپک، تنها در دو سال ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ تولید نفت کشورمان کمتر از مقدار تولید سال ۱۳۹۹ بوده و در تمام سال‌های جنگ تحمیلی، مقدار تولید نفت کشور بیش از تولید سال ۱۳۹۹ بوده است. همچنین در تحریم‌های سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ نیز مقدار تولید روزانه ایران نزدیک به دو برابر سال ۱۳۹۹ است.

اصلاح‌طلبان در حضیض سیاست به سر می‌برند!

روزنامه شرق وابسته به جریان اصلاح‌طلب، در یادداشتی با عنوان «طبقه استیجاری» به مناسبات میان اصلاح‌طلبان و طبقه متوسط پرداخت و نوشت: «اصلاح‌طلبان در حضیض سیاست به سر می‌برند و اعتماد طبقه‌ای را که خود برساخته‌اند (!!!) ازدست‌داده‌اند. دولت‌های اصلاح‌طلب نتوانستند به وعده‌های خود در قبال طبقه متوسط عمل کنند. اینک با این جدایی، چهره اصلاح‌طلبان بیش‌ازپیش عیان و مخدوش شده و طبقه متوسط دریافته است که هرگز یک طبقه به معنای واقعی نبوده و چه‌بسا برساخته جریان‌های سیاسی برای کشانده ‌شدن به عرصه انتخابات بوده است. آنچه امروز شاهدیم اضمحلالِ اصلا‌ح‌طلبان و «بحران هویت» در طبقه متوسط است! اینکه جریان اصلاح‌طلب در دوره‌های گذشته انتخاباتی، با شعارزدگی و ضعف مدیریتی، اعتماد مردم را ازدست‌داده است، امر مسلمی است؛ اما این رسانه چگونه ناتوانی جریان هم‌طیف خویش را به بحران هویت در طبقه متوسط گره می‌زند، جای بسی تأمل است! اگر امروز بخش‌هایی از طبقه متوسط حامی جریان اصلاح‌طلب، از آن روی‌گردان شده‌اند نه به معنی بی‌هویتی، بلکه به معنای این است که مردم در جمهوری اسلامی به کارآمدی رأی می‌دهند، نه به یک مشت شعارهای شب انتخاباتی و احساسی که ماحصلی جز همان خوشی‌های زودگذر انتخاباتی ندارد. ازاین‌رو، مسئولیت بر دولت جدید سنگینی می‌کند که چگونه با این حجم از جامعه دلخور و بریده از سیاست اصلاح‌طلبان در دولت گذشته، خواهد توانست بار دیگر اعتماد ازدست‌رفته را به دولت بازگرداند! رئیسی در سخنان دیشب خود با پذیرش آسیب دیدن اعتماد عمومی در دولت سابق، راه ترمیم آن را صادق‌الوعد بودن دانست و تأکید کرد، باید با مردم صادقانه صحبت کنیم.
مجوز سه واکسن‌ ایرانی دیگر صادر شد

‌‌وزیر بهداشت با تأکید بر این‌که واکسن‌های ایرانی کرونا جزو بهترین‌هاست، از‌‌ صدور مجوز واکسن‌های انستیتو پاستور، رازی و سیناژن خبر داد و افزود: «تولید داخلی موجب اطمینان خاطر برای آینده کشور می‌شود».
سوخت ایران در آستانه ورود به لبنان؛ آمریکا دستپاچه شد!

روزنامه لبنانی الاخبار نوشت: «‌‌کشتی ایرانی که حامل سوخت برای لبنان است، چهارشنبه هفته گذشته وارد آب‌های سرزمینی سوریه شد. طبق اعلام این رسانه، ‌‌«کشتی مذکور بار خود را در یکی از بنادر سوریه تخلیه کرده و سپس این سوخت به‌وسیله تانکر از سوریه به لبنان منتقل می‌شود. ‌‌بخشی از بار این کشتی را حزب‌الله لبنان به بیمارستان‌های دولتی و امثال آن خواهد داد. کشتی دوم و سوم نیز با همین سازوکار خواهند رسید. هم‌زمان این احتمال مطرح است که کشتی چهارم به‌زودی از ایران به راه بیفتد. ‌‌نزدیکی ورود سوخت ایران به لبنان با سفر هیئتی از کنگره آمریکا به لبنان هم‌زمان شده است. این هیئت مدعی شده است، واشنگتن برای حل سوخت در لبنان تلاش می‌کند و نیازی به واردات سوخت از ایران نیست». بااین‌حال به نظر می‌رسد لبنان برای تأمین نیاز انرژی خود منتظر قول‌های بی‌حاصل طرف آمریکایی نخواهد ماند؛ ‌‌وزیر خارجه سابق لبنان در تماس با امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان، ضمن انتقال پیام میشل عون برای رئیس جمهور کشورمان، از فروش و ارسال محموله سوخت از سوی جمهوری اسلامی ایران به مقصد لبنان قدردانی کرد. ‌‌وزیر خارجه کشورمان نیز آمادگی برای فروش محصولات نفتی خود به مشتریان جدید را مورد تأکید قرار داد و گفت اگر دولت و تجار لبنان باز هم سوخت نیاز داشته باشند، ایران آمادگی فروش و ارسال آن را دارد.

نگران اصلی خروج آمریکا از منطقه غرب آسیا!

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پس از سفر خود به آمریکا و دیدار با جو بایدن در 5 شهریور، در حالی سعی کرد که گفتگوی خود با بایدن در خصوص برجام را موفقیت‌آمیز جلوه دهد که به نظر می‌رسد این محور از گفتگوها در اولویت قرار نداشته و موضوع اصلی این دیدار به نگرانی این رژیم از خارج شدن نظامیان آمریکایی از عراق و سوریه پس از عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان ارتباط داشته است. دولت آمریکا اکنون حضور نظامی در منطقه غرب آسیا را در جهت منافع این کشور نمی‌داند. به نظر می‌رسد ویرانی زیرساخت‌های داخلی در آمریکا که ترامپ در کارزار انتخاباتی خود به آن‌ها اشاره کرد و هزینه‌های ۷ تریلیون دلاری لشکرکشی‌های بدون دستاورد به منطقه غرب آسیا، هر دو حزب سیاسی آمریکا را به این رویکرد جدید وادار کرده است تا به‌جای وارد شدن به جنگ‌های بیهوده و طولانی‌مدت با دیگر کشورها، به بازسازی داخلی توجه کنند و متحدان دردسرساز خود را رها سازند. بایدن در پاسخ به انتقادها از خروج نظامیانش از افغانستان، گفت که نمی‌توان با حضور گسترده نظامی در هرجایی، امنیت بیشتری را برای آمریکایی‌ها محقق سازیم. همچنین نگرانی دیگر بنت، افزایش صهیونیست ستیزی در جامعه آمریکایی است؛ بر اساس آخرین نظرسنجی که شورای شیکاگو برای سال ۲۰۲۱ انجام داد، ۵۰ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند، می‌خواهند آمریکا کمک‌های نظامی به این رژیم را محدود کند و ۶۲ درصد نیز گفتند نباید از این کمک‌ها علیه فلسطینی‌ها استفاده شود. این نظرسنجی در ادامه سایر مطالعات اخیر است که نشان می‌دهد حمایت آمریکایی‌ها از رژیم صهیونیستی کاهش یافته است.
چانه زنی برای دستیابی به دسترسی‌های گسترده

‌‌رسانه آمریکایی بلومبرگ گزارش داد: «مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال ملاقات با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران پیش از کنفرانس آژانس است. او می‌خواهد تمایل تهران برای بازگرداندن دسترسی گسترده به ناظران آژانس را بسنجد. ‌‌اروپاییها در صورت مخالفت تهران، میخواهند پیش‌نویس قطعنامه‌ محکومیت ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس را تدوین کنند. این سند می‌تواند منجر به ارجاع مجدد پرونده ایران به سازمان ملل شود اما بعید است با اقدام شورای امنیت روبرو شود؛ زیرا چین و روسیه از ایران حمایت خواهند کرد».

«آقازاده» به زندان بازگشت!

وکیل مهدی هاشمی در خصوص غیبت موکلش در دوره مرخصی از زندان، گفته است که به موکلش هیچ اخطاری ابلاغ نشده است و با «مرخصی اعطایی تمدیدی» در مرخصی به سر می‌برده است. ماجرای حضور بی‌ضابطه و طولانی‌مدت مهدی هاشمی، متهم فتنه سال 88 در مرخصی، موجب سوءاستفاده رسانه‌های معلوم‌الحال خارج نشین شده است تا سوژه رسانه‌ای جدیدی علیه کشورمان به راه بیندازند که عدالت میان زندانیان در کشورمان وجود ندارد! رئیس سازمان زندان‌ها در واکنش به این جریان خبری، در توئیتی نوشت: «مهدی هاشمی مرخصی بدون سقف نداشته و غیبت کرده است. او اکنون در زندان اوین است. ممنوعیت تبعیض در ارائه خدمات به زندانیان و بی‌اعتنایی به برخی تشخص‌ها در آغازین روزهای خدمت در سازمان زندان‌ها، ابلاغ شد».
خروج واکسن از کشور؛ ادعایی که تکذیب شد

به دنبال انتشار اظهاراتی از معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور مبنی بر تولید ماهانه ۲ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک در داخل کشور و انتقال آن به روسیه، سخنگوی سازمان غذا و دارو ضمن تکذیب این ادعا، گفت: «خروج و ورود هر نوع واکسن مستلزم مجوز سازمان غذا و دارو خواهد بود که چنین چیزی تاکنون در مورد واکسن‌های کرونا ازجمله واکسن اسپوتنیک‌وی صادر نشده است. واکسن اسپوتنیک لایت به‌صورت بچ تست یا محموله اولیه تولید شده و هفته‌هاست در انتظار تأیید نهایی موسسه گامالیا روسیه برای ورود به چرخه تولید انبوه است».

پس از بیست سال» مورد تحسین قرار گرفت

روابط عمومی موسسه «شهرستان ادب» اعلام کرد: «حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از مطالعه رمان «پس از بیست سال» در پيامی كه به نويسنده اين كتاب ابلاغ شده است، فرموده‌اند: سلام من را به نویسنده برسانید و به ايشان خدا قوت و خسته نباشید بگوييد و همچنین از نویسنده و ناشر کتاب تشکر کنید. رهبر معظم انقلاب این رمان را «یک عاشقانه‌ جذاب تاریخي قوی» خواندند و آن را «واقعاً یک رمان‌» دانسته‌اند که «خیلی خوب از کار درآمده است».

‌اخبار روزانه:
*‌‌اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از آغاز دولت سیزدهم، عصر پنجشنبه برگزار شد. ‌‌نکته قابل‌توجه این نشست، حضور رئیس‌جمهور به‌عنوان یکی از اعضای حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از غیبتی طولانی‌مدت و نزدیک به 8 ساله بود. ‌‌روحانی شاید به تعداد انگشتان دست نیز در جلسات مجمع حاضر نشده بود که معدود دفعات حضور وی نیز به دوران پیش از درگذشت مرحوم رفسنجانی بازمی‌گشت.

* وزیر دفاع در دیدار فرمانده هوافضای سپاه گفت: «توانمندی‌های تولیدی وزارت دفاع در حوزه موشکی بسیار گسترده، پیشرفته و فناورانه است. رفع تمامی نیازمندی‌های نیروی هوافضای سپاه، اولویت اول وزارت دفاع خواهد بود». سردار حاجی‌زاده در این دیدار گفت: «در دوره جدید وزارت دفاع، همکاری‌ها در حوزه ارتقاء قدرت موشکی سپاه گسترده خواهد شد».

*رزمندگان یمنی با ماشین‌آلات نظامی گسترده و تعداد بسیار در اطراف مأرب مستقر شده‌اند و به‌زودی به اولین مقر نظامی دولت مستعفی در ورودی شهر می‌رسند. آن‌ها بیش از سه کیلومتر از این مقر فاصله ندارند. «حلمی الکمالی» روزنامه‌نگار یمنی گفته آزادی مأرب بی‌شک به‌مثابه کوبیدن آخرین میخ بر تابوت دولت «منصور هادی» است.

* نیروی دریایی ارتش ایران با کسب ۲۰۴ امتیاز با اقتدار توانست قهرمان ششمین دوره از مسابقات بین‌المللی نظامی جام دریا در بندر انزلی شود. در این مسابقات تیم‌هایی از چهار کشور ایران، روسیه، ازبکستان و ویتنام شرکت داشتند.
*سند جنگل‌های آق مشهد ساری سرانجام به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور صادر شد. با صدور این سند، ۵۱۰۳ هکتار از جنگل‌های هیرکانی که از سال ۸۶۰ هجری قمری به عنوان وقف از بیت‌المال جدا شده بود، سرانجام از وقف خارج و در زمره اموال عمومی کشور ثبت شد. قوه قضاییه پرونده این وقف را پس از تمرکز رسانه‌ها از جمله روزنامه همشهری بر پرونده آق مشهد، از مرداد۹۹ به جریان انداخت و پس از خلاف شرع بین اعلام شدن آن از سوی رییس سابق قوه قضاییه، رای دیوان عالی کشور به نفع بیت المال صادر شد.

*سید مسعود خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، درخصوص بحث کمبود واکسن در کشور و اینکه برخی مراکز واکسیناسیون اعلام می‌کنند که واکسنشان تمام شده است، گفت: این‌ها را باید از وزارت بهداشت بپرسید چرا از من می‌پرسید؟ کمیسیون بهداشت الان ۱۰ روز می‌شود که تعطیل است. ما بعد از انتخاب وزرا رفتیم مسافرت ولی به صورت اجمالی خبر موثقی که دارم واکسن زیادی وارد کشور شده است و ان‌شاءالله روند واکسیناسیون تسریع پیدا خواهد کرد. وی همچنین درخصوص کمبود دارو به ویژه رمدسیویر، اظهار داشت: کمبودی در بحث دارو پیش نیامده؛ چه کسی این‌ها را گفته است؟ درخصوص رمدسیویر اختلاف خودشان دارند و اتفاقا این دارو زیادی روی دست ما مانده است که نمی‌دانیم با آن چه کار کنیم، احتمالا رمدسیویر را صادر کنیم. نماینده گلپایگان و خوانسار بیان کرد: مردم عوام هستند. یک دکترِ بی‌خودی دارو تجویز می‌کند و مردم می‌روند بازار و البته دوست دارند در بازار بگردند. اگر به بیمارستان دولتی بیایند رمدسیویر را باید رایگان به مردم بدهند اما مردم دوست دارند که بروند بخش خصوصی. ما ضامن ناز و کرشمه مردم که نیستیم.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: