logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۷۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵
قیامی که پیام وحدت و برادری حول عزت و شرافت و انسانیت و دین خدا دارد و در منشور خود راهگشای دوری از تعصبات منفی و سقوط ارزشهای انسانی و اسلامی است و بر اصول تدبیر و اندیشه و مجاهدت در راه سربلندی بشریت استوار است ‌.
مجتبی شجاعی -شايد به اعتقاد باور عمومی راز پويايي و ماندگاري قیام امام حسين (ع) تنها در همان شهادت مظلومانه امام حسين (ع) و اصحاب بزرگوارش نهفته باشد اما در واقع عمق موضوع اين است كه راز پويايي و ماندگاري نهضت عاشورا فقط به مصايب روز دهم محرم و يا اسارت زن و فرزندان و همراهانش محدود نمي گردد و اگر چه مصیبتهایی كه بر امام حسین (ع) وارد گشته سهمگين و عظيم بوده است اما واقعيتهاي ديگري نيز وجود دارد كه بر پويايي و ماندگاري قيام عاشورا كمك نموده است و غفلت از آنها درک لایه های اصلی این قیام را دشوار و ناممکن میسازد.

قیامی که امروز شیعه و سنی و حتی غیر مسلمانان و ادیان دیگر را به انحاء گوناگون و با باورها و اعتقادات خاص خود متاثر نموده و اصالت این قیام را نقطه مشترک باورهای گوناگون نموده است .

قیامی سراسر درس های انسانی و حقوق بشری که ایثار در روز عاشورا در یک درجه بالایی تبلور و تجسم پیدا کرده است. عزیزانی که به پای امام حسین(ع) فدا میشدند خود این ایثار در حد بالا و مبارزه با تشنگی و مصیبتهای بیشمار و تکان دهنده درون انسانها ولی ارامشی که این اصحاب و خانواده حضرت داشتند در اینکه یکدیگر را ترجیح دهند که اگر مختصر آبی در اختیار داشتند ایثار میکردند و این هم یک وجه انسانی است .

وجه دیگر جنبه انسانی ، امام حسین (ع) این بود که شرافت و عزت انسانی را به خاطر ترس و خوف یا زور از دست نمیدهد و علنا ذلت را نفی میکند در عین حالی که خواهان جنگ نیستند و این وجه هم یک وجه کرامت انسانی است و اگر این مطلب را به هر قومی و دینی عرضه کنند که حضرت در عین گریز از جنگ خواهان بالاترین سطح کرامت انسانی است . ذلت را در مقابل زور به هیچ وجه نمیپذیرد و مظهر عزت خواهی است این یک نکته اوج انسانی است که در امام حسین(ع) وجود داشته است و در قیامش مشهود بود.

به جرئت می توان گفت که قیام امام و پیام این قیام خدایی و انسانی، به هیچ عنوان به دین و یا مذهب خاص و معینی، محدود و محصور نمی شود و این قیام و پیام آن الگو و راهگشایی است برای همه ابنای بشریت و درسی است از آن استاد و معلم سترگ و بی بدیل برای همهی انسانها و در همه ی زمانها و مکانهای موجود در این کره خاکی و این است منشور حقوق بشر و این است درس وحدت که منشور طلایی مجامع جهانی است.

قیامی که پیام وحدت و برادری حول عزت و شرافت و انسانیت و دین خدا دارد و در منشور خود راهگشای دوری از تعصبات منفی و سقوط ارزشهای انسانی و اسلامی است و بر اصول تدبیر و اندیشه و مجاهدت در راه سربلندی بشریت استوار است .

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: