logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۶۹۷
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۶
اخبار 24 ساعت گذشته:
خاندوزی: پرتکرارترین نارضایتی‌ها مربوط به بانک‌هاست

وزیر پیشنهادی اقتصاد در جلسه دیروز مجلس، به دفاع از برنامه‌های خود پرداخت و گفت: «حمایت قاطع از توسعه سنت قرض‌الحسنه، واقعی شدن قراردادها و افزایش و توزیع تسهیلات بانکی در اولویت اصلاحات بانکی خواهد بود و به‌زودی شاهد پایان رهاسازی بانک‌ها خواهیم بود». وزیر پیشنهادی اقتصاد افزود: «آرایش تحریم‌ناپذیری در دولت خواهیم گرفت و مسیرهای جدید با هم‌پیمانان باز می‌کنیم.
اولین گزارش رسمی «خط فقر» / یک سوم خانوارهای ایرانی، زیر خط فقرند

خط فقر در سال ۹۹، برای خانوارهای سه نفره، ۲‌میلیون و ۷۵۸ هزار تومان و برای خانواده‌های چهارنفره، ۳میلیون و ۳۸۵ هزار تومان برآورد شده است.نخستین گزارش رسمی «خط فقر» در ایران، از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد، تا یک نمای نزدیک از سطح فقر ارائه شود. منظور از خط فقر، حداقل هزینه‌های ماهانه افراد در سراسر کشور برای تامین نیازهای ضروری است.به گزارش دنیای اقتصاد، مطابق بررسی این گزارش، خط فقر سرانه سال ۱۳۹۹ معادل یک‌‌میلیون و ۲۵۴هزار تومان است. همچنین خط فقر در این سال، برای خانوارهای سه نفره، ۲‌میلیون و ۷۵۸ هزار تومان و برای خانواده‌های چهارنفره این رقم برابر ۳میلیون و ۳۸۵ هزار تومان برآورد شده است.بررسی داده‌ها نشان می‌دهد، خط فقر سال ۹۹ نسبت به سال قبل از آن، رشدی ۳۸درصدی داشته که مهم‌ترین عامل افزایش خط فقر در سال ۹۹ تورم بالا در دو بخش خوراکی‌ها و مسکن بوده است. همچنین بر اساس داده‌های هزینه و درآمد، در سال ۹۸ یک‌سوم خانوارهای ایرانی زیر خط فقر قرار داشته‌اند؛ موضوعی که به آن «نرخ فقر» گفته می‌شود. این گزارش درباره نرخ فقر سال ۹۹ آماری را منتشر نکرده؛ اما می‌توان پیش‌بینی کرد این نرخ در سال گذشته نیز افزایش یافته است.

بزرگ‌ترین تحقیر آمریکا!

ترامپ در سخنرانی اخیرش به نقد سیاست‌های کشورش در خصوص افغانستان پرداخت و گفت: «جهان در حال تماشای آمریکاست و با خود فکر می‌کند چه بلایی به سر آن آمد؟ وضعیت افغانستان یکی از بزرگ‌ترین شرمساری‌ها و بزرگ‌ترین تحقیرهای سیاست خارجی در تاریخ آمریکا خواهد بود. نیروهای آمریکایی ۸۳ میلیارد دلار تجهیزات نظامی را پشت سر خود باقی می‌گذارند و این یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های نظامی تمام دوران شناخته خواهد شد».

واکنش مدیرعامل شستا به برکناری جنجالی

مدیر عامل شستا علت برکناری خود از این سمت را درخواست غیر قانونی سازمان تامین اجتماعی برای دریافت پیش سود سالیانه این شرکت قبل از برگزاری مجمع عمومی و تعیین تکلیف حقوق سهامداران دانست. رضوانی فر در گفتگو با فارس، درباره دلایل برکناری خود از مدیر عاملی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در آخرین روز‌های فعالیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دوازدهم، اظهار کرد: درباره علت برکناری چیزی که بنده می‌دانم پیگیری سازمان تامین اجتماعی برای دریافت سود سهام زودتر از موعد قانونی از شستا بوده است. وی افزود: از روزی که شستا بورسی شد، براساس اساسنامه، قانون تجارت و قانون بازار سرمایه این شرکت دیگر نمی‌تواند رفتاری متفاوت نسبت به سهامداران داشته باشد. وی گفت: قبل از بورسی شدن شستا شاید آقایان در سازمان تامین اجتماعی می‌توانستند هر وقت خواستند به شستا دست اندازی کنند و منابع آن را بردارند و دارایی‌اش را بفروشند، اما بعد از بورسی شدن که یکی از دلایل و مزایای آن بود از حیاط خلوت خارج و دست‌اندازی به منابع آن غیر قانونی شد.

هدف وزیر امور خارجه ژاپن از سفر به ایران!

روز گذشته وزیر امور خارجه ژاپن به ایران آمد و دیدارهای مختلفی با سران کشورمان داشت. از محتوای این دیدارها چنین برداشت می‌شود که هدف اصلی نماینده ژاپن در این سفر، ارزیابی نگاه دولت جدید ایران در موضوع برجام بوده است؛ چراکه محوری‌ترین موضوع دیدارهای توشیمیتسو با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه کشورمان، مسئله برجام و آینده آن بوده است. بااین‌حال رئیس‌جمهور در دیدار وزیر خارجه ژاپن، ضمن تأکید بر افزایش سطح روابط تجاری با این کشور، بدهکاری ژاپن به ایران را گوشزد کرد و گفت: «تأخیر در آزادسازی دارایی‌های ایران در بانک‌های ژاپنی توجیه‌پذیر نیست». رئیسی در خصوص برجام نیز تأکید کرد: «آمریکایی‌ها باید به خاطر عمل نکردن به تعهدات خود در برجام، به افکار عمومی جهان پاسخ دهند». در دیدار موته‌گی با دبیر شورای عالی امنیت ملی، شمخانی نیز با اشاره به سوابق طولانی روابط بین دو کشور، بر ضرورت گسترش کیفی مناسبات فی‌مابین بدون دخالت و تأثیرپذیری از طرف ثالث تأکید کرد. شمخانی با تبیین رویکردهای کشورمان در خصوص برجام، نقض تعهدات و خروج غیرمسئولانه آمریکا از برجام و تداوم سیاست‌های ترامپ توسط دولت بایدن را عامل اصلی شرایط کنونی ذکر کرد و گفت: «راه برون‌رفت از بن‌بست ایجادشده توسط آمریکا، تأمین حقوق حقه ملت ایران است».
یک میلیارد دوز واکسن انبار‌شده در کشور‌های گروه
۷

هم‌زمان با هشدار کنشگران مبنی بر اینکه دسترسی نابرابر به واکسن‌های کووید باعث خواهد شد همه‌گیری طولانی‌تر شود و جان میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به خطر بیفتد، بنا به تحلیلی، مقدار واکسن کووید انبارشده در کشور‌های گروه ۷ در پایان سال ۲۰۲۱ به یک میلیارد دوز می‌رسد. این در حالی است که برای حفاظت از ۳۰ کشوری که کمترین تزریق واکسن در آن‌ها انجام گرفته و اغلب‌شان کشور‌های آفریقایی‌اند، یک میلیارد واکسن کافی است. مشاوران علمی دولت بریتانیا نیز به وزرای این کشور اعلام کرده‌اند در حمایت از برنامه‌های تزریق واکسن در کشور‌های خارجی کار بیشتری انجام دهند تا بتوان با شیوع فزاینده جهانی مقابله کرد و از پیدایش سویه‌های جدید جلوگیری کرد. بسیاری از کشور‌های فقیر مثل نامیبیا، سیرالئون، گابن و مقدونیه تا آغاز سال ۲۰۲۲ نمی‌توانند با آهنگ کنونی تزریق واکسن حتی ۲۰ درصد از جمعیت‌شان را مصون‌سازی کنند. حدود ۷۴۵‌میلیون‌و ۷۰۰ هزار دوز از این واکسن‌ها در قالب طرح هم‌رسانی واکسن به نام کوواکس در ماه‌های آینده به کشور‌های دیگر اهدا خواهد شد و نزدیک به یک میلیارد دوز باقی می‌ماند؛ اما کنشگران معتقدند برای رفع عقب‌ماندگی فزاینده در تزریق واکسن در کشور‌های دارای دسترسی به واکسن و کشور‌هایی که در‌حال‌حاضر به واکسن دسترسی ندارند، چنین اهدا‌هایی کفایت نمی‌کند.
وزیر پیشنهادی خارجه: از میز مذاکره منطقی فرار نمی‌کنیم

«امیرعبدالهیان» در جلسه دفاع از برنامه‌های خود در مجلس گفت: «وزارت‌خارجه را به برجام گره نمی‌زنیم. همه تلاش خود را برای بی‌اثر کردن لغو تحریم‌ها به کار می‌گیریم. با مذاکره‌ای همراه خواهیم بود که فرسایشی نبوده و تأمین‌کننده منافع ملت باشد». وی افزود: «عزت، حکمت و مصلحت در چارچوب سیاست خارجی پویا و هوشمند مورد توجه ماست. سیاست خارجی ما متوازن است یعنی متوقف در یک منطقه و یک حوزه نخواهد ماند، بلکه در تمام قارهها چند کشور را به‌عنوان اولویت اول سیاست خارجی تعریف خواهیم کرد؛ اما سیاست همسایه محور اولویت اساسی است».

اصلاحات از زبان اصلاحات

«محمود علیزاده طباطبایی» فعال سیاسی اصلاح‌طلب که به وکالت خاندان هاشمی شهره پیدا کرده است درباره اوضاع فعلی جریان اصلاحات و تغییر هویتی این جریان گفته است: «جریان اصلاحات یک جریان متدین، مذهبی و انقلابی بود که از ابتدای انقلاب با آرای امام موافق بود اما امروزه کم‌کم از این پیشه خود فاصله گرفته‌اند. جریان اصلاحات باید با مردم و خصوصاً جمعیت انقلابی و مذهبی رابطه‌اش را اصلاح کند.ما چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم اعتقاداتی دارند. اسلام دین مردم است و نمی‌شود مردم را از فرهنگشان جدا کرد.اصلاحات این فاصله را میان مردم ایجاد کرد». علیزاده همچنین گفته است: «اصلاح‌طلبان باید بازنگری کرده و در جمع‌های مذهبی حضور پیدا کنند. این‌که چهره روشنفکری گرفته و از مذهب دوری کنند، از مردم فاصله می‌گیرند.اصلاح‌طلبان باید رابطه‌شان را مردم و مذهب اصلاح کنند». حملات اصلاح‌طلبان به بنیان‌های اعتقادی مردم که در سال‌های حاکمیت دولت اصلاحات به‌طورجدی اوج گرفت، به‌خوبی نشانگر آینده این جریان یعنی اوضاع کنونی آن‌ها بود.
رئیسی: باید از اتخاذ تصمیمات لحظه‌ای پرهیز شود

رئیس‌جمهور در آخرین جلسه با تیم روحانی، در هیئت دولت گفت: «تصمیماتمان باید متقن و اعتمادبخش بوده و نتیجه آن ایجاد ثبات در زندگی مردم باشد. بیثباتی و قابل پیش‌بینی نبودن شرایط اقتصادی بدترین آفت برای جامعه است. باید از اتخاذ تصمیمات لحظه‌ای بهویژه در زمینههای اقتصادی پرهیز شود».
برترین کشور منطقه در حوزه جنگ الکترونیک

مدیرعامل سازمان صنایع الکترونیک وزارت دفاع گفت: «ما در حوزه جنگ الکترونیک، در منطقه اول هستیم و تجهیزات این حوزه را به‌صورت بومی تولید می‌کنیم. علم طراحی و ساخت تجهیزات جنگ الکترونیک در ایران بومی شده است، یعنی از مرحله مهندسی معکوس عبور کرده‌ایم».

سید حسن نصرالله خطاب به امریکا: نه ابتکار عمل شما را می‌خواهیم، نه پول‌های شما را

دبیر کل حزب‌الله لبنان دیروز یکشنبه طی سخنانی اظهار داشت: «نبردی که علیه مقاومت و همه نیروهای ملی واقعی آغاز شده است، از سفارت آمریکا در بیروت اداره می‌شود و سفرایی که از سال 2005 آمده‌اند، فرماندهان واقعی کسانی بودند که در این نبرد علیه مقاومت جنگیدند». دبیر کل حزب‌الله گفت که سفارت آمریکا و سفیر این کشور در بیروت در همه امور لبنان از تعیین مسئولان گرفته تا تصمیمات مربوط به سوخت و نفت دخالت می‌کنند و دست روی هر چیزی می‌گذارند. سید حسن گفت که دومین کشتی حامل مشتقات نفتی تا چند روز دیگر از ایران به مقصد لبنان حرکت خواهد کرد. سید حسن نصرالله سفیر آمریکا در بیروت را خطاب قرار داد و گفت: «اگر به دنبال خدمت به لبنان هستی، به دولتت بگو که مانع کمک کشورها به لبنان نشود. ما نه ابتکار عمل شما را می‌خواهیم نه پول‌های شما را». سید مقاومت همچنین گفت که اگر شرکت‌های حفاری از ترس تحریم‌های آمریکا همکاری نمی‌‌کنند، می‌توان از شرکت‌های ایرانی کمک گرفت. وی افزود: «به دولت پیشنهاد می‌کنیم که اگر موافق بود ما شرکت‌هایی برای استخراج نفت، گاز و فروش آن سراغ داریم. شرکت‌های مورد نظر ما از حملات اسرائیل نمی‌ترسند و این توانایی را دارند که هم استخراج کنند و هم بتوانند آن را بفروشند».

‌اخبار روزانه:

*سید ابراهیم رئیسی، عصر روز یکشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به اینکه جلسه آتی هیات وزیران، با حضور وزرای جدید برگزار خواهد شد، ضمن قدردانی از همه زحمات و خدمات وزرا، به ویژه در دو هفته‌ اخیر و در همکاری با دولت جدید، گفت: اعتقاد و باورم این است که تجربیات مسئولین سطوح کلان کشور مانند چراغ راه و راهنما، می تواند در پیشبرد امور مفید و موثر باشد و باید از این تجربیات استفاده شود
*مدیر کل زندان‌های استان تهران با خانواده‌های زندانیان قزلحصاردیدار کرد
. به گزارش اداره کل زندان‌های استان‌های تهران، علی رستمی طی دیدار با خانواده دو نفر از زندانیان نیازمند ندامتگاه قزلحصار گفت: در ماه‌های اخیر به خاطر تحریم‌ها و عواقب ناشی از کرونا، خانواده‌های برخی از زندانیان دچار مشکلات عدیده اقتصادی شده‌اند، لذا بر اساس تأکیدات ریاست محترم سازمان، تلاش بر این است با سرکشی به منزل زندانیان، تا حدی یاری رسان باشیم. او در این دیدار ضمن اهدای کارت هدیه و بسته معیشتی، مشکلات آنان را بررسی کرد و مقرر شد برای فرزندان دانش‌آموز این دو خانواده تبلت و لوازم خانگی اعطا شود. او همچنین در ادامه با مراجعه به ندامتگاه قزلحصار در شب‌نشینی زندانیان حاضر شده، به‌صورت حضوری مشکلات زندانیان را که اغلب به پرونده‌های قضایی مربوط می‌شد، بررسی کرد. مدیر کل زندان‌های استان تهران از بخش‌های مختلف ندامتگاه نیز بازدید و دستورات لازم را در خصوص ارتقای خدمات رفاهی و بهداشتی مددجویان صادر کرد.
*سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه، اظهارات یک عضو دولت مستعفی هادی مبنی بر کشته شدن یک تبعه ایرانی در یمن را از اساس کذب دانست و تأکید کرد که هیچ مستشار نظامی ایرانی در یمن حضور ندارد که در بمباران متجاوزان به یمن کشته شده باشد. به گزارش تسنیم، سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: این گونه اظهارات بی‌پایه، واقعیت صحنه یمن را نسبت به حملات ناجوانمردانه ائتلاف خودخوانده علیه مردم مظلوم یمن و پایمردی آنان در رویارویی با تجاوز تغییر نمی‌دهد. خطیب‌زاده در پایان اضافه کرد: با کمال تأسف شاهدیم افرادی که خود را یمنی می‌دانند، متجاوزان را به ظلم ناشی از محاصره و جنگ علیه مردم کشور خود تشویق و همراهی می‌کنند
.
*مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح از صادرات محصولات ساخت این سازمان به کشور‌های خارجی خبر داد. به گزارش تسنیم، امیر خواجه فرد در یک برنامه تلویزیونی در خصوص صادرات تجهیزات و تولیدات دفاعی گفت: صادرات بخشی از دیپلماسی دفاعی کشور ماست که جزو برنامه‌های کشور است و خوشبختانه کشور‌های زیادی امروزه خواهان به خدمت گرفتن بخشی از تجهیزات تولیدی در کشور ما هستند. وی ادامه داد: بحث صادرات محصولات دفاعی ما خوب پیش می‌رود و مشتریان ما برای خرید این تجهیزات نوبت می‌گیرند. صادرات می‌تواند برای ما ارزش‌آفرین باشد، اما چیزی که برای ما اهمیت دارد، بعد معنوی این موضوع است؛ یعنی کشوری که زمانی این تجهیزات را به او نمی‌دادند، امروز به جایگاهی رسیده که می‌تواند صادرات داشته باشد. خواجه فرد تصریح کرد: در صادرات ایران اهداف انساندوستانه وجود دارد و ما صنایع متعارف و تجهیزات متعارفی را که این کشور‌ها برای تأمین امنیت خودشان لازم دارند به آن‌ها صادر می‌کنیم
.
*
«یواو زیتون» تحلیلگر نظامی روزنامه یدیعوت آحارونوت تأکید کرده که پس از گذشت سه ماه از جنگ ۱۱‌روزه، احتمالا در آستانه درگیری مجدد با غزه قرار داریم. همچنین خبرنگار روزنامه هاآرتص گفت که مصر و سازمان ملل برای توقف درگیری در غزه مداخله کرده و در تلاش برای جلوگیری از کشیده‌شدن اوضاع به سمت جنگی دیگر هستند. هم‌زمان روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت گزارش داد که ارتش اسرائیل با پیش‌بینی شلیک موشک توسط گروه‌های فلسطینی در غزه، وضعیت آمادگی را در گنبد آهنین افزایش داد. حملات اسرائیل پس‌از‌آن صورت گرفت که یک نظامی این رژیم به ضرب گلوله یک شهروند فلسطینی به‌شدت زخمی شد. این نظامی در جریان فعالیت‌های فلسطینیان در سالروز به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط اسرائیل هدف گرفته شد. در پی درگیری‌های شب گذشته وزارت بهداشت غزه در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که از میان ۴۰ مجروح فلسطینی، ۲۲ نفر کودک هستند. در‌حالی‌که وضعیت دو نفر وخیم توصیف شده است، یکی از آن‌ها یک پسر ۱۳‌ساله با اصابت گلوله به سر است.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: