logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶
در طول زمان و به موازات گسترش راه‌های دسترسی به افکار عمومی جنگ روانی عمق و گستردگی خاصی پیدا کرده است، بر همین اساس در هر کشوری برای مدیریت افکار عمومی در همه سطوح برنامه‌ریزی‌های خاصی وجود دارد که مهم‌ترین آن یعنی رسانه‌ها را شامل می‌شود.
نرگس قدیری- سمت و سوی افکار عمومی در هر کشور، ضامن بقا و پیشرفت یا زوال و نابودی آن به حساب آید. قدرت و استحکام روانی در شرایط مختلف مهمترین عامل تعیین کننده پیروزیهاست. در جنگها با کنترل این محور اصلی میتوان نتایج شگرفی به دست آورد.

در جنگهایی که برای شکستن ملتها تدارک دیده میشود عامل جنگ روانی همواره پای ثابت و اصلی آنهاست.

در طول جنگهای نظامی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ایدئولوژیکی و ...که در جهان وجود داشته و در دستور کار دشمنان بشریت بوده؛ جنگ و ترور روانی ملتها از بزرگترین بازوهای این جنگها به حساب میآید. برای استفاده از این بازو، پیدا کردن دسترسیهای مویرگی به ملت تحت تهاجم و مدیریت ذهن آنها، شاخه اصلی برای طراحان است.

در طول زمان و به موازات گسترش راههای دسترسی به افکار عمومی جنگ روانی عمق و گستردگی خاصی پیدا کرده است، بر همین اساس در هر کشوری برای مدیریت افکار عمومی در همه سطوح برنامهریزیهای خاصی وجود دارد که مهمترین آن یعنی رسانهها را شامل میشود.

رسانهها در دنیای امروز تبدیل به غولهایی شده اند که در اختیار مستکبران تلاش گستردهای را برای مدیریت افکار عمومی جهانیان انجام میدهند تا با اقناع اذهان مخاطبان با کمترین هزینهها و در کمترین زمان بیشترین نتایج را به دست آورند.

امروزه با گسترش تکنولوژی ارتباط آنلاین و مستقیم، سرعت و شدت جنگهای روانی به اوج خود رسیده است.

در طول بیش از چهل سال از پیروزی ملت ایران هیچگاه افکار عمومی ایرانیان تا این حد در معرض دستکاری عمیق و کنترل وسیع خارجی قرار نداشته است.

در دولت روحانی، دولتمردان و اتاق فکر این جریان؛ در طول دو دوره، دو هدف بزرگ را در دستور کار خود قرار داد :

۱.مذاکره با غرب و هموار کردن مسیر دسترسی آنان به ایران و رفع همه موانع که موجب فاصلهگذاری با دشمن و حفظ بهتر حریم امنیت ملی در همه زوایای آن میشود.

۲.دسترسی دادن مویرگی به دشمنان قسم خورده ملت ایران از طریق گسترش افسار گسیخته و رهاسازی فضای مجازی در کشور و انتقال اطلاعات شخصی و خصوصی مردم ایران به دشمنان و مدیریت مستقیم افکار عمومی ملت ایران توسط آنان؛ به جرئت میتوان گفت امروز افکار عمومی ملت ایران از این بدخیمی مانند همه سیاستهای غربزده دولت تدبیر و امید رنج میبرد.

رها کردن فضای افکار عمومی و تسلیم این فضای بزرگ و سرنوشت ساز در دستان دشمنان میتواند عامل و زمینهساز فروپاشیهای مختلف را فراهم آورده و اذهان عمومی را دچار ویروسهای مهلکی کند که راه علاج آنها گاه غیر ممکن است.

نگرانی و دغدغههای رهبر معظم انقلاب که مکررا بیان میفرمایند در همین راستاست.برای مهار این خطر باید فضای افکار عمومی که به شدت به رسانهها و فضای مجازی وابسته شده و از این طریق مدیریت میشود قانونمند شده و از آسیبهای گستردهای که حقوق کاربران را نیز پایمال کرده و زمینه بسیاری از جرائم از جمله کلاهبرداریها و جاسوسیها و فروش اطلاعات مردم ایران را به وجود میآورد ساماندهی شود.

ماهوارهها، شبکه های اینترنتی و پیامرسانها و مطبوعات و خبرگزاریها باید تحت قوانین مربوطه فعالیت کنند تا کیان ملی ایران و همه ایرانیان محفوظ بماند و اطلاعات و اسرار ملت ایران در اختیار دشمنان ما قرار نگیرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: