logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۳۶۴۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
اخبار 24 ساعت گذشته:
مشکل صنعت برق چیست؟

«پیام باقری» نایب‌رئیس هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق می‌گوید: «اکنون برخی از نیروگاه‌های کشور با راندمان زیر ۲۰ درصد فعالیت می‌کنند. صنعت برق کشور دچار فرسودگی شدید شبکه در بخش توزیع و انتقال است. رشد مصرف برق در بسیاری از کشورها کمتر از یک درصد بوده در حالی که در ایران بین ۵ تا ۷ درصد است. به‌طور متوسط باید سالانه ۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ایجاد شود، درحالی‌که سالانه ۲۲۰۰ مگاوات یعنی کمتر از نصف مقدار برنامه وارد مدار شد. دولت روحانی پول تولیدکنندگان برق را نداد، آن‌ها هم جز تعدیل نیرو چاره‌ای نداشتند!».
حفظ جان مردم، اولویت دستگاه اجرایی کشور

رئیس‌جمهور پس از دریافت اولین دز واکسن ایرانی کرونا گفت: «واکسیناسیون عمومی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و از اولویت‌های دولت است. وضعیت شیوع کرونا نگران‌کننده است؛ مردم دستورالعمل‌ها را به‌طور کامل رعایت کنند». رئیسی همچنین دیروز خبر از واکسیناسیون عمومی تا شروع فصل سرما داد و در آستانه ماه محرم تأکید کرد، «حفظ جانِ مردم، اولویت اول است. متولیان ورزشگاه‌ها و اماکن غیرمسقف، با هیئت‌های عزاداری نهایت همکاری و همراهی را داشته باشند تا بتوانیم هم به عزاداری‌های محرم بپردازیم و هم اصول بهداشتی را به ‌طور کامل رعایت کنیم».
رئیس اتحادیه املاک: گرانی مسکن را گردن ما انداختند
!

محمد قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این که در پنج ماه اخیر معاملات ملک در کل کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: هیچ یک از حوزه‌های تاثیرگذار بر قیمت مسکن اعم از نوسانات اقتصاد کلان، ساخت‌وساز و برنامه‌ریزی در اختیار ما نیست، اما چون بخش خصوصی هستیم و زورشان به ما رسید کم‌کاری خودشان را گردن ما انداختند و گفتند مشاوران عامل گرانی مسکن هستند.

آیا جنگ می‌شود؟

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد از قول علی بیگدلی، کارشناس مسائل غرب آسیا در تحلیل رفتار غرب در ایجاد فشارهای بین‌المللی علیه کشورمان در ماجرای سانحه کشتی صهیونیستی در دریای عمان، نوشت: «مطمئن باشید نهایت اقدامات انگلیسی‌ها، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها در حد همین چند بیانیه است چون دیدیم که حتی سازمان ملل نیز چندان روی خوشی به جوسازی لندن‌نشینان نشان نداد. دولت ما به این قضیه پی برده است که آمریکا و اسرائیل دست به جنگ تمام‌عیار نخواهند زد، چون این جنگ بسیار گسترده خواهد شد و وضعیت خاورمیانه را به هم خواهد ریخت درحالی‌که آمریکایی‌ها بسیار علاقه‌مندند خودشان را از مسائل خاورمیانه رها کنند. اینکه مسئله کشتی به شورای امنیت برده شد و خیلی با استقبال روبه‌رو نشد به همین دلیل بوده است. اگر قرار بود جنگی رخ دهد در زمان ترامپ که شدیدترین خصومت‌ها وجود داشت، اتفاق می‌افتاد. یکی از دلایل کنار گذاشتن نتانیاهو حس جنگ‌طلبی او در منطقه بود. لذا نمی‌توان متصور بود زمینه جنگ در خاورمیانه فراهم شود. چراکه اگر جنگی رخ دهد سرمایه‌های بسیار زیادی از غربی‌ها از دست خواهد رفت».


گوشت
۴۰ هزار تومان گران‌تر از قیمت واقعی

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دام سبک گفت: هم اکنون میانگین قیمت هر کیلو دام سبک زنده در بازار ۵۰ هزار تومان است و گوشت آن را می‌توان با قیمت ۱۱۰ هزار تومان به دست مصرف کننده رساند. سوال این جاست که چرا مصرف کننده باید برای خرید یک کیلو گوشت گوسفندی ۱۵۰ هزار تومان هزینه کند؟

جایگاهی نه‌چندان دل‌چسب برای ورزش قهرمانی!

مسابقات المپیک به پایان رسید و کاروان ایران با کسب ۳ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز در جایگاه ۲۷ جهان و جایگاه چهارمی آسیا بعد از چین، ژاپن و کرهجنوبی قرار گرفت. ایران همچنین رکورد اولی در میان کشورهای مسلمان و منطقه غرب آسیا را از آن خود کرد. بااین‌حال انتظار می‌رود با توجه به ظرفیت‌های کشور، تعداد نمایندگان ایرانی در رقابت‌های المپیک بیشتر بوده و در جدول مدال‌ها رتبه بالاتری داشته باشیم. چهار مدال از هفت مدال دریافت شده کشورمان مربوط به رشته کشتی است و همچنان دست ایران از دست‌یابی به مدال در بسیاری از رشته‌های ورزشی خالی است. ایران در خیلی از رشته‌های ورزشی هنوز زیرساخت مناسبی ندارد. قطعاً مهم‌ترین راهبرد برای رسیدن یک ورزشکار یا یک تیم به رویدادهای بزرگ ورزشی و کسب عنوان در رقابت‌های جهانی، علاوه بر پشتکار و تلاش خود ورزشکار، داشتن برنامه درازمدت، مدیریت صحیح و زیرساخت‌های مناسب در آن رشته ورزشی است که در این مسیر تنها یک فرد ایفای نقش نمی‌کند و فاکتورهای مهمی در این زمینه تأثیرگذار است. کشف استعدادهای ورزشی در رشته‌های مختلف موضوع بسیار مهمی است که این وظیفه بر عهده سازمان‌ها و نهادهای ورزشی است. متأسفانه خیلی از قهرمانان ورزشی کشور به‌تنهایی این مسیر را طی کرده‌اند، نه اینکه سازمان برای کشف استعداد آن‌ها از سنین کودکی و نوجوانی وقت گذاشته باشد.
پراید
۱۴۳ میلیون تومان شد

انواع خودرو‌های داخلی در بازار رشد یک تا دو میلیون تومانی قیمت را تجربه کرد به نحوی که پراید ۱۱۱ با قیمت ۱۴۳ میلیون تومان و پراید ۱۵۱ با قیمت ۱۵۴ میلیون تومان فروخته می‌شود. علاوه بر این، تیبا هاچ‌بک EX به قیمت ۱۴۰ میلیون تومان، تیبا صندوق‌دار SX به قیمت ۱۴۳ میلیون تومان، چانگان CS۳۵ با قیمت ۴۹۰ میلیون تومان و آریو ۱.۶ لیتر اتوماتیک ۳۹۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. ساینا EX دنده‌ای نیز در بازار خودرو ۱۵۲ میلیون تومان، کوییک دنده‌ای R ۱۶۶ میلیون تومان، سمند LX ۲۲۱ میلیون تومان، سمند LX با موتور EF۷، ۲۴۹ میلیون تومان و سمند سورن ۲۵۶ میلیون تومان معامله می‌شود. همچنین پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۲۳۲ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت ۲۷۵ میلیون‌تومان فروخته می‌شود.
اتهام‌زنی اتحادیه اروپا علیه ایران

«بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اتهامات بی‌اساس رژیم‌صهیونیستی، انگلیس و آمریکا علیه ایران درباره حمله به یک کشتی صهیونیستی در دریای عمان را تکرار کرد و گفت: «اتحادیه اروپا حمله غیرقانونی علیه کشتی مرسر استریت را به‌شدت محکوم می‌کند. همه شواهد موجود به‌وضوح به ایران اشاره می‌کند. از همه طرف‌های مرتبط در منطقه می‌خواهیم نقش سازنده‌ای در تقویت ثبات و صلح ایفا کنند. اتحادیه اروپا به تلاش‌های دیپلماتیک برای پیشبرد گفت‌وگوها و راه‌حل‌های مناسب و مؤثر ادامه خواهد داد.
نماینده مجلس:
۲۵ نماینده در روز تحلیف کجا بودند؟

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی گفت: ۲۵ نماینده مجلس در روز تحلیف رییس جمهوری غایب مجلس بودند و باید مشخص شود این آقایان در این مراسم مهم کجا بودند.«سید غنی نظری خانقاه» در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در تذکری گفت: در مراسم تحلیف رییس جمهوری که روز ۱۴ مردادماه برگزار شد، ۲۵ نماینده مجلس غایب بودند. مگر مهمتر از این روز، روز دیگری هست که آقایان در مراسم تحلیف غیبت داشتند.نماینده مردم خلخال و کوثر افزود: بیشتر این نمایندگان مدعی انقلابی‌گری هستند ولی برخی از این آقایان را در طول یک سال گذشته چهار بار هم ندیدم. از طرفی با یکی از این نمایندگان که مسوولیت کلیدی هم در مجلس دارند کاری داشتم ولی سرانجام موفق به دیدن ایشان نشدم.وی ادامه داد: به «محسن دهنوی» عضو هیات رییسه مجلس اعلام کردم که ایشان در مجلس حضور ندارند چرا اسم وی را به عنوان غایب اعلام نمی کنید که گفت ایشان از رییس مجلس مجوز دارد.

همکاری صهیونیست‌ها و بحرین برای مقابله با ایران

رئیس مرکز امور عمومی بیت‌المقدس تفاهمی را با «عبدالله بن احمد آل خلیفه» معاون روابط بین‌الملل بحرین امضا کرد. دو طرف تأکید کردند که همکاری تحقیقاتی به اسرائیل و بحرین در مقابله با ایران در زمینه «جنگ ایده‌ها» کمک خواهد کرد.

حسن نوروزی: اژه‌ای به تخلفات رئیس‌جمهوری رسیدگی کند

حسن نوروزی، نماینده رباط کریم در مجلس و عضو کمیسیون قضایی گفت: توسعه بازارهای دریایی، توسعه حمل نقل ریلی به ویژه کریدور شمال و جنوب که اگر به درستی تاسیس شود همه آنچه که به دنبال جذب سرمایه‌گذار خارجی می‌خواهیم را بدون استقراض داشته باشیم به دست میآوریم و این از دیگر مواردی است که دولت باید مورد توجه قرار دهد. وی تصریح کرد: سامانه جامع گمرک که باید در اختیار وزارت دادگستری، اقتصاد و کشاورزی، صمت باشد نه دست عده‌‌ای خاص؛ به این موضوع توجه نشده است که ما سالانه بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار قاچاق داریم. نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه باید کسب جایگاه برتر منطقه در بستر شبکه ملی اطلاعات را به دست بیاوریم به رای نمایندگان به طرح صیانت از فضای مجازی اشاره کرد و گفت: این موضوع در راستای برنامه ششم توسعه بوده و به همین دلیل به آن رای داده شد. وی در پایان خطاب به رئیس قوه قضائیه تاکید داشت: از آقای اژه‌ای خواهش می‌کنم به تخلفات رئیس جمهور رسیدگی کند؛ چرا که نمایندگان نیز به آن رای داده اند.

زاکانی: رییسی گفت اگر به شهرداری رفتی، در جلسات دولت هم می آیی

علیرضا زاکانی در رشته توییتی نوشت: شرمنده مردم قم هستم اما نگاهم حضور در میدانی دیگر در جبهه دفاع مقدس است. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به علت نیاز و برای دفاع از انقلاب به صحنه آمدم. با وجود علاقه قلبی و ارتباط نزدیک با آیت الله رئیسی و اعضای شورای شهر،هیچگاه سخن از مسئولیت جدید بر زبان نیاوردم و اقدامی نکردم. برخی از اعضای محترم شورای شهر تهران پذیرش مسوولیت شهرداری تهران را ابتدا در جمع خود و سپس با بنده مطرح کردند که پس از بررسی موضوع و به دلیل ضرورت تحول ساختاری، فرهنگی - اجتماعی و زنده کردن روح شهر و نزدیکی به متن مردم، پذیرفتم برنامه ارائه دهم. چون ایجاد تحول در تهران بدون کمک سران قوا میسر نیست، به دیدارشان رفتم تا پیشنهاد دوستان را مطرح کرده و از آنها مشورت و یاری بگیرم. در دیدار آقای قالیباف، ایشان گفت وزارت رفاه، وزارت بهداشت و دفتر رییس‌جمهور برای شما مطرح است، بنده گفتم برای آنها افراد بهتری وجود دارد و تحول شهرداری ارجح است. به دیدار آقای رییسی رفتم. ایشان گفت تاسه روز قبل تصمیم داشتم از شما در چند جای دولت استفاده کنم و با رهبری هم صحبت کردم و تعاریفی نقل کردند[که لایقش نیستم] بعد ایشان گفتند از وقتی شنیدم در شورای شهر برای شهرداری مطرح هستید به نظرم مهم آمد و کار بزرگی است. آقای رییسی گفتند اگر رفتید حتما کمک میکنم و در جلسات دولت هم می آیید.

‌اخبار روزانه:
*
به دنبال انتصاب محمد مخبر به عنوان معاون اولی دولیت سیزدهم، عباس مخبر فرزند او در توییترش نوشت: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ.
*زیاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین با علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل دیدار کرد. علی‌اکبر ولایتی در ابتدای این دیدار ضمن ابراز خرسندی و تبریک پیروزی‌های جبهه مقاومت گفت
: مسیر مقاومت و مبارزه به پیشرفت‌های چشمگیر و غیرقابل توصیفی دست یافته و توانسته توفیقات و پیروزی‌های فراوانی را برای ملت مظلوم فلسطین و منطقه به دست آورد و اطمینان داریم این مسیر با عزت و افتخار ادامه خواهد یافت. وی افزود: کسانی که عامل بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه هستند باید از منطقه خارج شوند و با پیروزی‌های اخیر، بی‌تردید تحولات ارزشمندی به نفع جبهه مقاومت به دست خواهد آمد.
*بررسی اعتبارنامه
۶ منتخب جدید مجلس شورای اسلامی، دیروز در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار داشت. رحمت‌الله نوروزی، سخنگوی شعبه یکم از بررسی و تایید اعتبارنامه ابراهیم نجفی از حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه در این شعبه خبر داد. در ادامه سلمان اسحاقی سخنگوی شعبه چهارم گفت اعتبارنامه، ولی الله بیاتی از حوزه انتخابیه تفرش و فتح‌الله توسلی از حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ در این شعبه مورد بررسی و تایید قرار گرفته است. همچنین علی‌اصغر باقرزاده، سخنگوی شعبه ششم از تایید اعتبارنامه اسماعیل کوثری از حوزه انتخابیه تهران در این شعبه خبر داد. محمد علی‌پور، سخنگوی شعبه ۱۲ نیز گفت اعتبارنامه سیدناصر حسینی‌پور از حوزه انتخابیه گچساران در این شعبه مورد تایید قرار گرفت. حسن نوروزی، سخنگوی شعبه ۴ نیز اظهار کرد: اعتبارنامه سیدمرتضی حسینی از حوزه انتخابیه میانه در این شعبه به تایید اعضا رسید. پس از ارائه گزارش شعب درباره اعتبارنامه منتخبان مجلس شورای اسلامی در انتخابات میان‌دوره‌ای، قالیباف، رئیس مجلس با اعلام اینکه اعتراضی درباره این اعتبارنامه‌ها وجود ندارد، تصویب آن را در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

*نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اخیراً در فضای مجازی و رسانه ها مطالبی منعکس می شود درباره حضور تعدادی از نمایندگان در دولت، شهرداری و یا سایر مسئولیت ها و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بیاناتی نقل به مضمون در مورد اهمیت وظیفه نمایندگی و اینکه نباید مجلس را پله ترقی کرد، داشتند، شاید بد نباشد فایل سخنان رهبری پخش شود تا اشتیاق بعضی آقایان به پست کم شود.محمود احمدی بیغش در نشست علنی امروز (یکشنبه 17 مرداد) مجلس شورای اسلامی در اخطاری ناظر بر اصل 84 قانون اساسی گفت: نباید مجلس را پله ترقی کرد و رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار با نمایندگان مجلس در بیاناتی نقل به مضمون به این نکته تاکید داشتند.وی افزود:استان قم کلاً 3 نماینده دارد و اگر یک نماینده آن به شهرداری و یکی دیگر به دولت برود، تنها یک نماینده باقی می ماند و در آن صورت تکلیف اعتماد مردم و مرجعیت و حمایت های آنان چه می شود؟
* رجب طیب اردوغان و عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر لیبی، در استانبول دیدار کردند. خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که این جلسه پشت در‌های بسته و از ساعت
۱۴:۰۵ به وقت محلی در کاخ وحیدالدین استانبول برگزار شد. اوایل روز شنبه وزارت ارتباطات ریاست‌جمهوری ترکیه گفت که اردوغان و الدبیبه یک دیدار دوجانبه اولیه قبل از مشارکت هیئت‌های دو کشور در این نشست خواهند داشت. ولید اللافی، وزیر مشاور دولت لیبی در امور ارتباطی و سیاسی لیبی، گفت که در دیدار هیئت لیبی با رئیس‌جمهور اردوغان درباره «تقویت روابط بین دو کشور، بازگشت شرکت‌های ترکیه‌ای به کار در لیبی و تسهیل مراحل صدور ویزا» بحث شد. او افزود که دو طرف همچنین «توافق‌نامه‌های شورای عالی همکاری استراتژیک لیبی-ترکیه و راه‌های همکاری در پرونده پزشکی» را مورد بحث قرار خواهند داد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: