logo
کد خبر: ۳۳۰۷۱
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۷
در بیانیه حزب موتلفه اسلامی درباره سند برنامه همکاری های جامع راهبردی ۲۵ ساله میان ایران و چین مطرح شد:
سند برنامه همکاری های جامع راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین که در روزهای اخیر به امضای مقامات وزارت خارجه طرفین ایران و چین رسید برگ زرینی از همبستگی ملت‌های شرقی در برابر استعمار غرب می‌باشد.
به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، معاونت بین الملل حزب موتلفه اسلامی با توجه به دیپلماسی حزبی و اهمیت امضای سند برنامه همکاری های جامع راهبردی ۲۵ ساله میان ایران و چین بیانیهای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

سند برنامه همکاری های جامع راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین که در روزهای اخیر به امضای مقامات وزارت خارجه طرفین ایران و چین رسید برگ زرینی از همبستگی ملتهای شرقی در برابر استعمار غرب میباشد.

در حالی رسانههای غربی با تفسیر بسیار وسیع این سند راهبردی را حتی استعماری تصویر و آن را دستاویزی برای تضعیف اهمیت آن به ویژه در بدنه اجتماعی کشورمان قرار دادهاند که کشورهای غربی آرزوی براندازی نظام جمهوری اسلامی را آرزویی برباد رفته میبینند در حالی که این فرمایش امام راحل آویزه گوش و ذهنمان است که میفرمودند: «باید هیچ سستی نکنیم و از این ترس نداشته باشیم که فلان رادیو و یا دولت خارجی چه می گوید، رادیو ها باید به ما فحش بدهند. آن روزی که امریکا از ما تعریف کند باید عزا گرفت. آن روز که کارتر و ریگان از ما تعریف کنند معلوم می شود در ما اشکالی پیدا شده است.» (صحیفه امام، ج 18، ص 242)

برای اینکه درک درستی از ماهیت این توفق داشته باشیم، نیاز داریم تا دیپلماسی مشارکت را بشناسیم، زیرا الگو و هدف اساسی این توافق 25 ساله، ارتقای عملی و عینی مناسبات دو کشور به بیانیه «مشارکت جامع راهبردی» میباشد.

روابط کشورها در عرصه بینالمللی براساس دو عنصر منافع مشترک و منافع متعارض تعریف می گردد، اسناد راهبردی بلند مدت دو یا چندجانبه میان کشورها یکی از روش های نسبتا مطمئن میان کشورهاست که نوعی تضمین میان طرفین برای ایجاد همکاری های بلند مدت در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... را فراهم می نماید و زمینه لازم را برای سرمایه گذاری کشورها ایجاد می کند.تفاوت بین روحیه استعمارگر غربی خصوصا آمریکا که اگر توان و قدرت وجود داشته باشد از بیان و رفتار استعماری هیچ ابایی نداشته و همان کاری که بر سر سیاهان ساکن آمریکا در می آوردند بر سر سایر ملل جهان هم در می اورند و شعار "اول آمریکا” از آن صادر میشود و روحیه متواضع کشورهای آسیای شرقی خصوصا چین که شعار "آیندهای با سرنوشت مشترک برای همه ابناء بشر” را مبنای خود قرار داده بر کسی پوشیده نیست.رفتار همراه با احترام طرف چین که هیچگاه در امور داخلی ایران دخالت و اظهار نظر نکرده، به بهانه های واهی حقوق بشری و نظامات پوسیده بینالمللی، ایران را تحریم و متعرض نشده، به خاک ایران تعرضی نداشته و با متعرضان خاک ایران در دوران دفاع مقدس همپیمان نگشته، مسایل قومیتی داخل ایران مستمسک دخالت در امور داخلی کشور قرار نداده و در مجامع بین المللی هم بر خلاف اروپا و آمریکا در کنار ایران رای دادهاند، در کفه ترازو قابل مقایسه نیست. درسفر رسمي آقاي شي جين پينگ، رئيس جمهوري خلق چين به تهران، جمهوري اسلامي ايران و جمهوري خلق چين با صدور بيانيهای، سطح روابط دو كشور را به مشاركت جامع راهبردي ارتقاء دادند و حسب پيشنهاد طرف ايراني به منظور تنظيم روابط بلندمدت در بازه زماني ٢٥ ساله با چين، طرفين در 6 بند بيانيه مذكور تمايل و آمادگي خود براي رايزني و مذاكره جهت انعقاد سند همكاري بلندمدت را اعلام کردند.

مقام معظم رهبري در ديدار رئيس جمهور چين، توافق رؤساي جمهوري ايران و چين را براي يك روابط استراتژيك ٢٥ ساله، كاملاً درست و حكمت آميز دانستند، مشارکت که پایه اصلی این قرارداد بوده به مفهوم همکاری دو کشور براساس احترام متقابل، اعتماد متقابل و برابر است و هر دو طرف تلاش میکنند تا یک رابطه برد-برد و تأمین کننده سودمند متقابل شکل دهند. ارتباطات دیرینه دو کشور ایران و چین و مذاکرات بین المللی چند ساله بین دو کشور نهایتا به توافق ۲۵ ساله بین این دو کشور ختم گردید.

در این سند راهبردی دو تمدن كهن آسيايي با تاريخي ديرينه و همكاري نزديك در عرصههاي تجاري، اقتصادي، سياسي، فرهنگي، دفاعي و امنيتي بر يك نقشه راه و افق بلندمدت روابط در عرصه هاي مختلف براي تحقق مشاركت جامع راهبردي و ارتقاي عملي آن توافق نمودهاند، به رسميت شناختن اشتراكات فرهنگي، تقويت چندجانبه گرايي، حمايت از حق دولتها براي برخورداري از حق حاكميت برابر و تاكيد بر بومي بودن مدل توسعه از جمله موارد ذكر شده در سند ميباشد. همچنین اشتراك نظر دو كشور در ارتباط با بسياري از مسائل منطقهاي و بينالمللي به ويژه مبارزه با يكجانبه گرايی زمينه لازم براي بسط همكاريها در عرصه بينالمللي بين ايران و چين را فراهم آورده است.طرفين ضمن ارتقاي تبادلات، رايزني و همكاريهاي نزديك خود در موضوعات مورد نظر و در نهادهاي منطقهاي و بينالمللي را افزايش مي دهند، همچنین طرفين زيرساختهاي دفاعي، مقابله با تروريسم و همكاري در عرصه هاي مختلف دفاعي را تقويت خواهند كرد.

با توجه به اتفاق نظر دو كشور بر اينكه ظرفيتهاي بالقوه براي همكاريها فراتر از وضعيت كنوني است، ايران و چين همكاريهاي اقتصادي خود را به ويژه در پيوند دادن ايران به زنجيره ارزش محور از طريق تكميل زنجيرههاي مكمل فرآوري داخلي و توليد مشترك به منظور تامين بازارهاي داخلي دو كشور و كشورهاي ثالث و در نهايت بهره برداري از ظرفيتهاي ايران از جمله نيروي كار جوان و ماهر تاكيد مي کنند.

همكاري در حوزههاي نفت، صنعت و معدن و حوزه هاي مرتبط با انرژي، نيرو، انرژيهاي تجديدپذير و مبتني بر دغدغه هاي توسعه ملي پايدار و زيست محيطي در سند مورد تاكيد قرار دارند، همچنین با هدف بهرهبرداري از مزاياي ژئوپليتيكي و ژئواكونوميك، بر مشاركت موثر ايران در ابتكار كمربند-راه طرف چيني تاكيد شد و همكاري در زمينههاي زيرساختي، ارتباطي ( ريلي، جاده اي، بندري و هوايي)، مخابراتي، علمي-فناوري، آموزشي و سلامت مورد تاكيد قرار گرفت.

تسهيل همكاري هاي مالي-بانكي، گمركي، مقررات زدايي، و همكاري در توسعه مناطق ويژه و آزاد تجاري و صنعتي از جمله در سواحل مكران و تقويت همكاريهاي غيرنفتي با تمركز بر حوزه كشاورزي و دانش بنيان از نکات ارزنده این سند میباشد.

در سند مذكور بر افزايش شناخت متقابل از طريق ارتقاء تبادلات مردمي (گردشگري)، رسانه اي، سازمان هاي مردم نهاد، انجمن هاي دوستي و همكاري دانشگاهي تاكيد شده است، همچنین طرفين در اين رابطه سرمايه گذاري و كمك به تكميل زيرساختهاي لازم براي ارتقاء همكاريهاي فرهنگي در حوزههاي مختلف از جمله صنعت گردشگري را مدنظر قرار داده اند.

حزب مؤتلفه اسلامی ضمن تاکید بر وظیفه مسئولین ذی ربط مبنی بر آگاه سازی مردم و اقناع سازی ذهنی نخبگان تاکید می دارد علیرغم انتشار کلیات تواقق میان دو کشور به علت تخاصم آمریکا و رقابتهای سیاسی و اقتصادی واحدهای سیاسی موجود در نظام بین الملل طبیعی است که این تفاهم نیز مانند دیگر تفاهمات دو و چند جانبه که میان کشورهاست بیش از پیش رسانه ای نشود. به علاوه در شرایطی که میهن اسلامی در تهاجم همه جانبه اقتصادی دولت متخاصم آمریکا قرار دارد هر گونه طرح علنی همکاری های اقتصادی موجب کشف روش های خنثی نمودن تحریم و در نهایت قطع سرپنجه های تنفس اقتصادی کشور می گردد و بدیهی است که حکمرانی روشمند و سیاست ورزی عاقلانه در عرصه روابط بین الملل ایجاب می کند که جمهوری اسلامی از عیان نمودن اسرار همکاری های اقتصادی خود به دشمن استنکاف بورزد و رویه های موجود خود برای تقویت اقتصاد سیاسی بین الملل کشور جهت خنثی سازی تحریم ها را حفظ نماید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: