logo
کد خبر: ۳۳۰۶۳
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۸
اخبار 24ساعت گذشته:

نقش «پلیس بد» دوباره به فرانسه رسید

در گفت‌‌وگوی تلفنی دیروز دکتر ظریف با طرف فرانسوی خود، وزیر خارجه فرانسه بدون اشاره به بدعهدی‌های برجامی آمریکا و اتحادیه اروپا و سوابق مثبت ایران در عمل به تعهدات، مجدداً تقصیرها را گردن کشورمان انداخت. این کشور در مذاکرات برجامی نیز نقش پلیس بد را ایفا می‌کرد و بارها در مسیر مذاکرات سنگ‌اندازی کرد تا ایران امتیاز کمتری در برجام به دست آورد. این بار نیز به نظر می‌رسد نقش پلیس بد به این کشور بدسابقه داده شده است تا دستگاه دیپلماسی کشورمان را در منگنه پذیرش درخواست‌های نابحقی همچون عمل به تعهدات یک‌جانبه برجامی بگذارد. در همین زمینه لودریان بعد از گفتگو با ظریف گفت: «ایران را تشویق کردم در مذاکراتی که روی خواهد داد، سازنده باشد. آنها باید طی هفته‌های آینده شناسایی اقدامات ضروری برای بازگشت کامل به برجام را ممکن سازند. این هدفی است که توسط تمامی کشورهای عضو برنامه جامع اقدام مشترک همچنین آمریکا به نمایش گذاشته شده است. فرانسه نیز به روشی عمل‌گرا و مطالبه‌گرانه شرکت خواهد کرد. در شرایطی که همه تمایل خود را برای انجام این مذاکرات با حسن نیت نشان می‌دهند، با هدف توافق سریع، من ایران را فرامی‌خوانم که از هرگونه نقش بیشتر از تعهدات کنونی خود در زمینه هسته‌ای را که می‌تواند پویایی از سرگیری مذاکرات را تضعیف کند،‌ خودداری ورزد».

درآمد آشکار دولت از بورس در سال 99

بر اساس آمارهای رسمی، سهامداران در سال ۹۹ بالغ‌بر ۱۷ هزار میلیارد تومان از محل مالیات نقل‌وانتقال سهام در بازار سرمایه درآمد به دولت پرداختند. این رقم به‌تنهایی معادل ۹ درصد از کل مالیات وصولی سال ۱۳۹۹ است. همچنین طبق آمارها بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان سهام دارا یکم و پالایش یکم در سال گذشته به فروش رفت. علاوه بر آن 14.5 هزار میلیارد تومان سهام به عموم به‌تدریج عرضه شده و ۶ هزار میلیارد تومان بدهی از طریق واگذاری سهام تهاتر شد. درمجموع 38.8 هزار میلیارد تومان سهام به فروش رسید. در روزهای گذشته وزیر اقتصاد گفته بود ۱۸۹ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در سال ۹۹ وصول شده که نسبت به رقم مصوب بودجه ۱۰۵ درصد تحقق دارد.
تماس برای مرخصی به یک آقازاده

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که بیشترین درخواست از شما در سال ۱۳۹۹ در خصوص کدام پرونده بوده است، گفت: برای مرخصی یکی از آقازاده‌هایی که در زندان است با بنده مکررا تماس گرفته می‌شد ولی ما برابر آنچه ضوابط و مقررات تعیین کرده است قبول نکردیم و در جایی که به دیگران مرخصی دادیم به او هم مرخصی دادیم و امتیاز ویژه‌ای لحاظ نکردیم.
۵ عضو شورای شهر پرند روانه زندان شدند

دادستان رباط‌کریم خبر داد: «۵ عضو شورای شهر پرند که مرتکب فساد مالی شده و بعد از صدور حکم پرونده متواری بودند، دستگیر شده و در حال حاضر در ندامتگاه تهران بزرگ در حال گذراندن محکومیت خود هستند. یکی از این متهمان به ۱۸ ماه و ۴ نفر دیگر به ۵ سال حبس، جریمه نقدی، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شدهاند».

خبر خوش حقوقی به بازنشستگان تأمین اجتماعی

مدیر سازمان تأمین اجتماعی گفت: «در مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، حداقلی بگیری که ۳۰ سال خدمت کرده است و حقوقش یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است در فروردین جاری با احتساب یک همسر و دو فرزند حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دریافت خواهد کرد».

مقام آمریکایی: فشار حداکثری شکست خورده است

نیویورک‌تایمز به نقل از یکی از مقامات ارشد دولت بایدن نوشت: «دولت آمریکا به دنبال حفظ برخی از تحریم‌های هسته‌ای به عنوان اهرم فشار نیست. کارزار فشار حداکثری شکست خورده است».

اتفاق خونین برای بازیکن پدیده
سینا زامهران بازیکن مشهدی تیم پدیده خراسان که در نیم‌فصل به این تیم مشهدی پیوسته است، از سوی ۲ ‌سارق مورد ضرب و جرح قرار گرفت. این بازیکن جوان در محدوده بلوار امامت مشهد وقتی در مسیرش منزلش در حرکت بود با دو سارق روبه‌رو شد که برای سرقت گوشی تلفن همراه او اقدام کرده بودند. این دو سارق با چاقو و ‌قمه به سمت زامهران حمله کردند و پس از چند ضربه و مصدوم کردن‌ وی، تلفن همراه و مقادیری پول را از او سرقت کردند.

مهم‌ترین شرکای تجاری ایران در سال 1399

اتاق بازرگانی تهران در گزارشی جدید به بررسی عملکرد تجاری ایران در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ پرداخته که نشان از کاهش آمار در قیاس با سال قبل دارد. بر اساس این گزارش، تا پایان بهمن‌ماه سال گذشته میزان کل تجارت ایران از مرز ۶۵.۵ میلیارد دلار گذشته که در مقایسه با عدد ۷۸.۷ میلیارد دلاری سال قبل کاهشی حدود ۱۳ میلیارد دلاری را نشان می‌دهد. در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ میزان کل صادرات بدون نفت ایران حدود ۳۱ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش حدود هفت میلیارد دلاری را نشان می‌دهد. در حوزه واردات نیز آمار ۳۴ میلیارد دلاری به ثبت رسیده که در قیاس با حدود ۴۰ میلیارد دلار واردات سال قبل کاهشی شش میلیارد دلاری را به ثبت رسانده است. تراز تجاری ایران در سال ۱۳۹۸، حدود منفی ۱.۹ میلیارد دلار بوده اما این عدد در سال گذشته به حدود منفی سه میلیارد دلار افزایش یافته است. در حوزه اصلی‌ترین مقاصد صادراتی ایران، همچنان چین اصلی‌ترین واردکننده کالا بوده و به‌تنهایی ۲۶ درصد از کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است. پس از چین، عراق با ۲۲ درصد، امارات متحده عربی با ۱۳.۴ درصد و ترکیه با ۷.۲ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. در میان اصلی‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران نیز چین صدرنشین است و بیش از ۲۵.۶ درصد از کل واردات ایران از چین صورت گرفته است. پس از چین امارات متحده عربی با ۲۴.۷ و ترکیه با ۱۱.۲ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.
غذای عجیب برای ملی‌پوش ایرانی

مرتضی پورعلی‌گنجی، ملی‌پوش فوتبال ایران یک غذای خاص چینی را تست کرد. فرارو نوشت: حضور در سوپرلیگ چین و بازی در تیم شنژن برای مرتضی پورعلی‌گنجی، که به این سطح از فوتبال رضایت داده، مزایایی هم دارد؛ از جمله تست غذای چینی که برای ایرانی‌ها چندان جالب نیست! نکته قابل‌توجه اینکه آشپزهای چینی در سراسر دنیا با طبخ این غذاهای خاص، طرفداران بسیاری دارند و مرتضی پورعلی‌گنجی هم گویا از این تست تازه بدش نیامده است.
اعلام آمادگی یمن برای اجرا کردن «ضربه دردناک بزرگ

وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن گفت: «بانک اهداف زیادی در عمق خاک عربستان داریم و تا زمانی که حملات ائتلاف سعودی ادامه داشته باشد، حملات یمن ادامه خواهد داشت و مقابله‌به‌مثل خواهد کرد. قدرت نظامی صنعا قابل قیاس با شش سال قبل نیست و می‌توانیم استراتژی «ضربه دردناک بزرگ» را اجرا کنیم».
روسیه توئیتر را نقره داغ کرد

دادگاه ناحیه تاگانسکی مسکو اعلام کرد حکم برای پرداخت سه جریمه ۲/۳ میلیون، ۳/۳ میلیون و ۴/۲ میلیون روبلی برای شبکه توئیتر صادر کرده است. این جریمه‌ها به‌خاطر خودداری شبکه توئیتر از حذف اطلاعات غیرقانونی وضع شده است. پیشتر نهاد فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی (روسکماندزور) روسیه اعلام کرده بود که از ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) به دلیل عدم‌حذف محتوای غیرقانونی شبکه اجتماعی، سرعت ترافیک توئیتر را در روسیه کاهش می‌دهد.

وقتی شفاف‌سازی هم سیاسی می شود

«الهام امین‌زاده» معاون حقوقی دکتر روحانی در دولت یازدهم گفت: متأسفانه الآن آن‌قدر که بر شفافیت در عرصه بین‌المللی و پیوستن به FATF تأکید می‌شود به شفافیت در عرصه داخلی توجه نمی‌شود. درحالی‌که پیوستن به FATF به معنی واقعی شفافیت نیست، بلکه در شرایط تحریم هیچ ضرورتی ندارد که بیگانگان اطلاعات تبادلات مالی و سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی ما را در اختیار داشته باشند و هر وقت تمام تحریم‌ها از بین رفت می‌توان بر روی پیوستن به این کنوانسیون فکر کرد. عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران تأکید کرد: «مسئله اصلی اجرای شفافیت در داخل برای تقویت اعتماد مردم به حاکمیت است و رهبر معظم انقلاب هم تصریح کردند که قوانین مربوط به پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم در داخل کشور وجود دارد و باید به خوبی اجرا شود. پس ما امروز نیازمند شفاف شدن وضعیت زندگی و عملکرد مسئولان پیش چشم مردم و ملزم کردن آن‌ها به پاسخگویی هستیم، اما درحالی‌که هنوز اقدام خاصی در این راستا انجام نشده، برخی مسئولان دم از شفافیت در عرصه بین‌المللی می‌زنند».
بازار داغ واکسنهای تقلبی در دنیا

رسانه چینی سی‌جی‌تی‌ان گزارش داد: «تبلیغات واکسنکرونا در دارکوب (شبکه‌ای از وب‌سایت‌های غیرقانونی) ۳۰۰ درصد افزایش داشته است». سازمان جهانی بهداشت دیروز اعلام کرد که فروشندگانِ دارکوب، شیشه‌های خالی واکسن را پر کرده و به‌عنوان واکسن اصلی میفروشند. این سازمان از مردم درخواست کرد که خارج از برنامه دولتها واکسن نزنند.
درگذشت قاضی صدام بر اثر کرونا

رسانه‌های عراقی از درگذشت محمد العریبی قاضی دادگاه جنایات صدام حاکم رژیم بعث بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر دادند. ایرنا نوشت؛ این قاضی باسابقه که حوالی سال ۲۰۰۶ قضاوت در پرونده‌های مهمی همچون جنایت حلبچه و عملیات انفال، عاملان و قاتلان انتفاضه شعبانیه و کشتار مخالفان سیاسی در دوره دیکتاتوری صدام را انجام داد، عصر جمعه در بیمارستانی در بغداد در ۵۲ سالگی درگذشت.

سخنان خنده‌دار وزیر ناکارآمد

«آخوندی» وزیر سابق راه و شهرسازی دولت تدبیر که تنها افتخارش در دوره وزارت، نساختن حتی یک مسکن مهر بوده است، در دفاع از عملکرد دولت روحانی گفته است: «ما سال ۹۲ را یادمان نرود، اگر روند سال ۹۲ ادامه پیدا کرده بود، الآن قحطی تمام ایران را گرفته بود. اگر سال ۹۲ آن اتفاق (انتخاب روحانی) رخ نداده بود می‌توانید تصور کنید که ایران در چه وضعیت وحشتناکی از لحاظ امنیت بود؟!». این اظهارات آخوندی در حالی است که تنها در حوزه مسئولیتی او در وزارت راه‌وشهرسازی، رشد ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن و کاهش ۵۰ درصدی کاهش ساخت خانه رخ داده است. در کنار آن، افزایش ۷۰۰ درصدی قیمت دلار، کوچک شدن سفره مردم با کاهش قدرت خرید آن‌ها، ناتوانی‌های مدیریتی در اداره کوچک‌ترین مایحتاج مردم ازجمله مرغ، ازجمله خسارت‌های جبران‌ناپذیر دولت روحانی در ۸ سال گذشته است.

اخبار روزانه:
*
بر اساس پیشنهاد یک عضو کابینه که در آخرین روزهای سال گذشته، به تایید هیئت وزیران رسیده و ابلاغ شده است، حدود ۱۸۰۰ مصوبه و تصمیم دولت های پیش و پس از انقلاب از حوالی سال ۱۳۰۰ تاکنون در حوزه های اقتصادی و زیربنایی، به صورت کامل یا بخش هایی از مصوبه نسخ و باطل شده است که این اقدام از برخی جهات، در دهه های گذشته کم نظیر است. مقرر شده تعدادی از مسئولان دولتی، برای اطلاع رسانی و نشر این تصمیم مهم به جامعه هدف و مردم، همکاری لازم را انجام دهند.

*طبق پیشنهاد یکی از کمیسیون های تخصصی هیئت دولت که در اولین روزهای سال جدید به تایید رئیس جمهور نیز رسیده، مقرر شده حدود ۳۳ هزار متر مربع از اراضی دولتی واقع در تهران و متعلق به یکی از رسانه های رسمی کشورمان، به فروش گذاشته شود. در این مصوبه تاکید شده است که اراضی مذکور، پس از تغییر کاربری فروخته خواهد شد و وجوه حاصل از آن، به حساب خزانه واریز می شود.

*رئیس دادگستری رباط‌کریم از دستگیری آخرین عضو متواری شورای شهر پرند و مجازات ۵ عضو سابق شورای شهر پرند خبر داد. حمدرضا قویدل با اشاره به صدور حکم حبس قطعی ۵ عضو شورای پرند اظهار داشت: در هفته گرامیداشت سربازان گمنام امام زمان (عج) و به همت دادستان عمومی انقلاب شهرستان و با همکاری اداره اطلاعات، آخرین عضو متواری شورای شهر پرند و تمامی ۵ عضو سابق شورای شهر پرند دستگیر شده و جهت مجازات قانونی به زندان معرفی شده‌اند.
*بر اساس اعلام منابع آگاه، شاهزاده بندر بن سلطان، از چهره‌های ارشد خاندان سلطنتی عربستان اقدام به فروختن یک ملک بزرگ انگلیسی خود به خانواده پادشاه بحرین کرده است. بنا به گفته منابع آگاه که نام‌شان را با توجه به محرمانه بودن معامله صورت گرفته فاش نکرده‌اند، این سفیر سابق عربستان در آمریکا اقدام به فروختن ملک گلیمپتون پارک خود واقع در منطقه خوش‌منظره کاتسوولدز انگلیس در ماه فوریه کرده است. یکی از این افراد اظهار کرد، قیمت فروش در این معامله بیش از
۱۲۰ میلیون پوند (۱۶۵ میلیون دلار) بوده است.
*شهردار آبادان گفت: شهربازی آبادان به‌دلیل فعالیت غیرمجاز در شامگاه جمعه
(۱۳ بدر) پلمب شد. محمودرضا شیرازی اظهار داشت: شهرداری آبادان در طول چند روز گذشته و پس از بالارفتن میزان ابتلا به کرونا در جنوب غرب استان و به ویژه شهر آبادان با دقت و وسواس‌، پیگیر اجرای مصوبات ستاد کرونای شهرستان به ویژه برای روز ۱۳ فروردین بود. وی افزود: با تعطیلی بوستان‌ها، پارک‌ها و بستن مسیرهای دسترسی به آنها تمهیدات ویژه و اقدامات گسترده ای انجام داده است.

*تنکر ترکرز، موسسه رهیابی نفتکش‌ها طی توئیتی نوشت، یک میلیون بشکه نفت خام ایران از دریای سرخ در حال نزدیک شدن به کانال سوئز است. این محموله بخشی از یک ناوگان بزرگ نفتکش‌هاست که به مقصد بندر بانیاس سوریه حرکت می‌کنند. نخستین محموله حدود ۳ روز دیگر به مقصد می‌رسد، اما این به میزان ترافیک و شلوغی بستگی دارد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: