logo
کد خبر: ۳۳۰۰۷
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

رونق صادرات نفت به مشتری دائمی

اوپک در گزارشی آورد: «تولید نفت خام ایران در ماه فوریه نسبت به ماه قبل با افزایش ۳۵ هزار بشکه‌ای روبرو شده و به ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است. قیمت نفت سنگین ایران نیز بالغ‌بر 6.28 دلار افزایش‌یافته و به 60.66 دلار در هر بشکه رسیده است». در آخرین گزارش یک شرکت ردیابی نفت‌کش به اسم کپلر نیز آمده است که واردات چین از ایران به حدی افزایش‌یافته که موجب ایجاد ترافیک در بندر شاندونگ شده است.
آیتی: جهانگیری با استعفایش باید گُل‌ها خانه را آب می‌داد

آیتی نماینده مجلس ششم گفت: من واقعا تعجب می‌کنم که چرا جهانگیری منت قدر‌طلبی‌اش بر سر مردم می‌گذارد؟ آقای جهانگیری می‌دانست که اگر از دولت کنار برود هیچ جایگاه اجتماعی ندارد و باید در خانه‌اش گل‌ها را آب می‌داد.اسحاق جهانگیری اخیرا گفته است اگر در دولت دوم روحانی کنار نکشیدم، برای مردم بوده است و جوانمردی کردم. علاوه بر این او گفته که در انتخابات سال96 به اصرار حسن روحانی وارد انتخابات شدم.

1000 میلیارد تومان؛ خسارت روزانه برجام بر کشور

«محمدرضا پورابراهیمی»، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص تبعات اقتصادی مذاکره با آمریکا بدون عدم لغو تحریم‌ها، اظهار کرد: «تنها دلیل ورود جمهوری اسلامی ایران به برجام و مذاکره با آمریکا، رفع مشکلات اقتصادی مردم و لغو تحریم‌ها بود. در مجلس نهم دوستانی در مجلس و دولت بودند که می‌گفتند باید برجام به تصویب برسد چراکه تحریم‌های اقتصادی روزانه ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه به کشور وارد می‌کند. امروز به‌واسطه عدم اجرای برجام و مفاد مربوط به رفع تحریم‌های اقتصادی، روزانه بیش از 1000 میلیارد تومان هزینه به اقتصاد ایران تحمیل می‌شود و این هزینه بر عهده کسانی است که هنوز ادعا دارند باید مجدداً از مسیر مذاکره با آمریکا مشکلات اقتصادی را حل کنیم. آمریکا و اروپا پیش از برجام به عناوین مختلف دارایی‌های ایران را بلوکه کرده‌اند، طبق اخباری که با ما رسیده است آمریکا و اروپا تلاش دارند برخی از این اموال بلوکه‌شده را که رقم‌های بسیار جزئی هستند و به برجام هیچ ارتباطی ندارند، آزاد کنند تا این منابع به‌جای مطالبات قانونی ملت ایران جایگزین شود».
عضویت در حزب اصلاح‌طلب برای دور زدن وزارت کشور

به‌دنبال مخالفت وزارت کشور با حضور افراد حقیقی و نه حقوقی در ناسا، اصلاح‌طلبان برای نگه داشتن بهزاد نبوی در رأس این نهاد دست به کار شده‌اند. در پی اعلام وزارت کشور مبنی بر اینکه حضور بهزاد نبوی در نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان(ناسا) خلاف قانون است و این فرد به عنوان عضو حقیقی نمی‌تواند در این نهاد باشد، اصلاح‌طلبان نبوی را عضو حزب توسعه ملی کردند تا بتواند رئیس ناسا باقی بماند.اخیرا طی جلسه‌ای که کمیسیون ماده ۱۰ احزاب متشکل از نمایندگان وزارت کشور، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه تشکیل جلسه داده است، حضور اشخاص حقیقی را در ارکان جبهه‌های سیاسی مجاز ندانسته است. با تأکیدی که کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بر رعایت قانون در تشکیل جبهه‌های سیاسی دارد، به نظر می‌رسد که بهزاد نبوی از اعضای شاخص سازمان منحله مجاهدین انقلاب اسلامی که اکنون به عنوان رئیس این جبهه انتخاب شده است از این جایگاه کنار گذاشته شده شود.حمزه امرایی دبیرکمیسیون ماده ۱۰ احزاب چندی پیش در نشستی با خبرنگاران گفته بود: بنا به نظر کمیسیون اشخاص حقیقی می‌توانند به عنوان مشاور استفاده شوند اما اشخاص حقیقی نمی‌توانند به عنوان کادر رهبری در این جبهه فعالیت کنند.
فریدون عباسی: نیاز به دولت نخبگانی داریم

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما نیاز بهدولت نخبگانی داریم تا با مسائل گوناگون کشور، مواجهه علمی کند.فریدون عباسی دوانی نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:«مشکلات امروز و فردای کشور بایدعالمانه حل شود و این دانشگاه است که باید ببیند عیب در کجاست و علم نافع که حل المسائل کشور است را تولید کند.قطعا مشکلات کشور با حضور نخبگان در راس مدیریتی و اجرایی حل خواهد شد. ما نیاز بهدولت نخبگانی داریم تا با مسائل گوناگون کشور، مواجهه علمی کند

رمز ارز؛ تله پسابورسی برای دارایی مردم

«توانگر» رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس گفت: «با توجه به تمایل مردم به معامله رمزارزها برای جبران ناکامی‌هایشان در بورس، هرچه سریع‌تر باید بانک مرکزی و سازمان بورس اقدام نمایند و اگر دولت مایل است لایحه به مجلس تقدیم کند. برخی افراد با شامه قوی هستند که هم در بورس، در قیمت‌های بالاسهام فروختند و هم در این بازار به‌موقع وارد شده و در حال فروختن رمزارزهای خود به این سیل مردم متقاضی هستند و به‌قول‌معروف همه‌جا از مردم نوسان می‌گیرند».

سیگنال غلط به دشمن ندهید، مقاومت جواب می‌دهد

«مهدی محمدی»، مشاور رئیس مجلس در امور راهبردی گفت: «‏تئوری بازگشت هم‌زمان به برجام که دولت از آن سخن می‌گوید، هیچ معنایی جز تن دادن به بقاء تحریم‌ها ندارد. تدبیر رهبر انقلاب بازگشت به برجام پس از راستی‌آزمایی لغو تحریم‌هاست و این دقیقاً چیزی است که در «تئوری هم‌زمانی» دور می‌خورد. هم واعظی و هم آشنا سعی کرده‌اند بازگشت امریکا به برجام را مساوی لغو‌ تحریم جلوه بدهند، درحالی‌که درس تاریخ برجام به ما این است که عملیات حقوقی بازگشت به برجام نه‌تنها مساوی لغو واقعی تحریم نیست بلکه برعکس اگر ایران بر راستی آزمایی پافشاری نکند، ابزار حفظ تحریم هم هست. دولت بایدن هیچ ابهامی باقی نگذاشته که درصدد توسعه برجام به حوزه موشکی و‌ منطقه‌ای است و تنها ابزار آن برای این کار حفظ تحریم‌هاست. اگر ایران بر لغو راستی آزمایی شده همه تحریم‌ها قبل از بازگشت امریکا به برجام اصرار نورزد، دقیقاً در چارچوب این راهبرد عمل کرده است. هر نوع ابتکار دیپلماتیک در این مقطع حساس باید متمرکز بر لغو پایدار و واقعی تحریم‌ها باشد نه بیرون آوردن دولت بایدن از بن‌بست، آن‌هم با هزینه بقاء تحریم‌ها که از جیب ملت پرداخت خواهد شد. تجربه همین ۳ ماه گذشته نشان می‌دهد مقاومت جواب می‌دهد، اگر سیگنال غلط به دشمن داده نشود».
ویک: آمریکا به ایران بدهکار است

نشریه جمهوری‌خواه آمریکایی نوشت: «ایالات‌متحده با خروج یک‌جانبه از برجام و واردکردن خسارات اقتصادی از طریق بازگرداندن تحریم‌ها، به ایران بدهکار است و باید دِین خود را ادا کند. در این یادداشت آمده است: جو بایدن در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد که هر تلاشی که بتواند برای بازگشت به برجام انجام خواهد داد، اما پنجاه روز پس از آغاز ریاست جمهوری او، پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده و توافق (هسته‌ای) در آستانه فروپاشی است».
افزایش صادرات نفت ایران به چین

بلومبرگ از افزایش صادرات نفت ایران به چین خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، صادرات نفت ایران به شاندونگ چین در این ماه شدیداً افزایش یافته است‌. کوین رایت، تحلیلگر مؤسسه کپلر گفت: پیش‌بینی می‌شود واردات نفت خام چین از ایران در ماه مارس به ۸۵۶ هزار بشکه در روز برسد که بالاترین رقم در دو سال گذشته و ۱۲۹درصد بیشتر از ماه قبل است. ایران در تلاش برای افزایش صادرات نفتی و بالابردن درآمد نفتی خود است‌.

متهم ردیف اول حمله به کشتی ایرانی

کشتی کانتینربر «ایران شهرکرد» که متعلق به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی است، روز چهارشنبه 20 اسفندماه در مسیر حرکتی خود از ایران به اروپا در آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه به دلیل اصابت شئ انفجاری دچار آتش‌سوزی شد. یکی از اعضای تیم فنی بررسی‌کننده آثار حمله به این کشتی اعلام کرد: «موضوع دست داشتن رژیم صهیونیستی در این اقدام تروریستی از احتمالات بسیار قوی است». این فرد آگاه گفته است: «اشیاء انفجاری از ارتفاع بالا به تعدادی از کانتینرهایی که روی عرشه کشتی قرار داشته برخورد کرده و باعث آتش‌سوزی شده است؛ پرتابه‌های انفجاری می‌تواند از یک وسیله پروازی به سمت کشتی شلیک شده باشد. با توجه به‌موقع جغرافیایی و نحوه هدف قرار گرفتن کشتی، یکی از احتمالات قوی این است که این عملیات تروریستی از سوی رژیم صهیونیستی انجام شده باشد». سامانه خبری وای نت که رسانه‌ای صهیونیستی است، روز گذشته مدعی شد که امکان دارد اسرائیل در این حمله نقش داشته باشد. روزنامه وال‌استریت ژورنال نیز پنجشنبه 21 اسفند به نقل از مقام‌های آمریکایی اعلام کرد، اسرائیل از اواخر سال 2019 تاکنون دست‌کم 12 کشتی که بیشتر آن‌ها حامل نفت ایران به سوریه بودند را هدف قرار داده است. این روزنامه مدعی شد بیشتر کشتی‌هایی که رژیم صهیونیستی آن‌ها را هدف حمله قرار داده نفت‌کش بوده است. وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته است که این حملات از اواخر سال 2019 آغاز شده و کشتی‌های ایرانی و همچنین کشتی‌های دیگری که در دریای سرخ و مناطق دیگر حامل محموله‌های نفت ایران بودند، مورد حمله قرار گرفتند.
شرکت اماراتی ادعای امریکا علیه ایران را زیر سؤال برد

شرکت FIOGC که در امارات متحده عربی مستقر است، اعلام کرد محموله نفتی که امریکا مدعی است ایرانی بوده و تحریم‌ها را نقض کرده است، از عراق خریداری شده بود و در اوج پاندمی، در دریا نگهداری می‌شد. به گزارش جماران، طبق اسنادی که در دادگاه فدرال منطقه کلمبیا تنظیم شده است، شرکت نفت و گاز بین‌المللی فجیره (FIOGC) که متعلق به شیخ حمد بن محمد الشرقی، حاکم امیرنشین فجیره است، مدعی است یک فروشنده واسطه این محموله بوده و این نفت عراقی است. امریکا مدعی است ایران نفت را به خارج صادر می‌کرد و ایران در واکنش به توقیف این محموله، اقدام امریکا را دزدی خوانده است.

بن سلمان به دنبال جای پا در مسجدالاقصی

روزنامه اسرائیل هیوم روز جمعه، در گزارشی از درگیری پنهان اردن و عربستان سعودی بر سر تولیت اماکن مقدس اسلامی در شهر قدس خبر داد. این رسانه گزارش داد: «بنسلمان در تلاش است تا وضعیتی جدید در قدس ایجاد کند. او میخواهد در کنار عادی‌سازی روابط با اسرائیل، مبالغ گزافی سرمایه‌‌گذاری کند تا اداره مسجدالاقصی را هم به دست بگیرد». نتانیاهو در این مورد با سعودیها وارد گفت‌و‌گو شده و این اردن را خشمگین کرده زیرا تاکنون متولی رسمی و تاریخی مقدسات اسلامی قدس، اردن بوده است و این جایگاه در ثبات حکومت این کشور نقش اساسی دارد.
بفرما چای حضرتی

با استقبال زائران از ایجاد چایخانه در صحن کوثر حرم امام رضا(ع)، دومین چایخانه حضرت در صحن غدیر افتتاح شد و قرار است دو چایخانه دیگر نیز ساخته شود.

دلیل حضور فکری در باشگاه استقلال؟
سرمربی پیشین استقلال برای پیگیری مطالباتش به ساختمان باشگاه رفت. ورزش سه نوشت: محمود فکری که حدود 10 روز پیش به صورت توافقی از باشگاه استقلال جدا شد و جای خود را به فرهاد مجیدی داد، هنوز مطالباتش را دریافت نکرده است. مسئولان استقلال در توافقی که با فکری داشتند قرار گذاشتند 65 درصد مطالبات او را بپردازند. آنها اعلام کرده بودند که به زودی این پول را به حساب فکری واریز می‌کنند اما با گذشت 2 هفته چنین اتفاقی رخ نداده است. از این رو فکری دیروز به باشگاه استقلال رفت تا پیگیر مطالباتش شود. فکری در نشستی که با احمد مددی مدیرعامل استقلال داشت، بار دیگر وعده گرفت که طی روزهای آینده مطالباتش پرداخت شود.

خسارت 1000 میلیارد تومانی در واگذاری یک بندر

«علی خضریان» سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ از ورود این کمیسیون به پرونده واگذاری بندر نفتی خلیج‌فارس خبر داد و گفت: «متأسفانه در موارد بررسی‌شده برخی از تخلفات و سوء مدیریت‌ها قابل‌تأمل است. علی‌رغم هزینه کرد میلیارد‌ها تومان برای به‌کارگیری تجهیزات جدید و جمع‌کردن تمامی سرو‌های مستقر در سازمان بنادر در اقدامی عجیب کلیه اطلاعات حیاتی این سازمان ازدست‌رفته به‌نحوی‌که بسیاری از اطلاعات مالی در این سازمان دیگر غیرقابل‌برگشت است که ازجمله این اطلاعات، طرح‌های مالی شرکت‌های کشتیرانی بوده که امروز با بحران مواجه شدند و در تسویه‌حساب با مشتریان زمینه برخی از گرفتاری‌ها را فراهم کرده است». وی اظهار کرد: «برخی از اخبار و ادعا‌ها حاکی از این است که از بین رفتن اطلاعات عمدی بوده و با هدف سرپوش گذاشتن بر سوء مدیریت‌ها و فساد‌های کلان مجموعه صورت گرفته است. در بررسی اولیه خسارت این اتفاق هزار میلیارد تومان برآورد شده که رقم قابل‌تأملی است». خضریان پرونده واگذاری بندر نفتی خلیج‌فارس به یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی کشور را از دیگر موضوعات مطرح شده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس عنوان کرد.
کاندیداتوری فرزند شهید صیاد شیرازی

مهدی صیاد شیرازی با حضور در ساختمان شماره ۲ فرمانداری تهران در انتخابات ششمین دوره شورای شهر تهران ثبت‌نام کرد. وی درباره حضور خود در انتخابات شوراها، گفت: حضور بنده در این عرصه فراجناحی و فراحزبی و در چارچوب اهداف نظام و انقلاب است. صیادشیرازی با اعلام اینکه در حوزه حکمرانی شهر تهران برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت داریم، افزود: این برنامه‌ها در تئوری شخص بنده است و البته با عزیزان جوان همچون تشکل «نسل نو» هم در تعامل و ارتباط هستیم و این تئوری نیز که به آن اشاره شد، در راستای بیانیه گام دوم انقلاب است.
اکبر عبدی از قرنطینه خارج شد

اکبر عبدی، از مدتی پیش به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان و منزل بستری و تحت درمان بود و حضورش در پروژه تلویزیونی «روزهای آبی» با وقفه مواجه شد. حالا و با بهبودی کامل، عوامل این سریال تلویزیونی از چند روز پیش شاهد حضور دوباره این چهره محبوب هنری در صحنه تولید سریال تلویزیونی‌اند. «روزهای آبی» در 26 قسمت 40 دقیقه‌ای برای پخش از شبکه 5 سیما در بهار 1400 در حال ساخت است.

اخبار روزانه:
*
دادستان قم از انهدام و دستگیری باند فیشینگ و هک حرفه‌ای چند هزار حساب بانکی با اقدامات قضایی و پلیسی استان قم خبر داد و گفت: متاسفانه دو نفر از اعضای این باند ۹ نفره، نوجوان ۱۶ ساله بودند. غریب افزود: مجرمان سایبری در این پرونده، از طریق انتشار لینک‌های پربازدید و هدایت افراد به استفاده از درگاه جعلی، اقدام به دسترسی غیرمجاز و خالی کردن حساب‌های بانکی قربانیان کرده و با آن از طریق خرید طلا، سکه، مسافرت‌های طولانی، پرداخت خلافی خودرو و خرید شارژ پولشویی می‌کردند.
*علی ناصریان بازیکن تیم فوتبال شهرداری نوشهر در سانحه تصادف دار فانی را وداع گفت. صبح دیروز ریزش بهمن باعث شد که اتوبوس آنها از مسیر اصلی پرتاب شده و به جای دیگری بیفتد. در این حین شیشه‌ها شکسته و علی ناصریان بازیکن این تیم که در اتوبوس خواب بود، به بیرون پرتاب شد و به دلیل ضربه مغزی از دنیا رفت
.
*دادستان بجنورد از بازداشت یک مدیرکل به‌اتهام تخلفات مالی گسترده خبر داد. سید جواد ایلالی هیچ اشاره‌ای به نام و سمت فرد دستگیرشده نکرده است
. گفته می‌شود این مدیرکل از مدیران مرتبط با مجموعه وزارت ورزش و جوانان بوده و تخلفات وی در زمینه سوءاستفاده‌های مالی از بودجه هیات‌های ورزشی بررسی شده است. یک منبع مطلع گفت: حوالی ظهر دیروز این مدیرکل که دارای تخلفات گسترده مالی است، با حکم قضائی و حضور ضابطان در محل کارش در اداره‌کل بازداشت و روانه زندان شده است.
*در پی انتشار برخی اخبار و اظهارنظرها در شبکه‌های اجتماعی و ارجاع آن به صفحه منتسب به سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه، روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای با رد انتساب این صفحه به وی، تصریح کرد: همانگونه که در گذشته نیز اعلام شده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده کل سپاه هیچگونه کانال و صفحه رسمی در شبکه‌های اجتماعی ندارند و صفحات منتسب به سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه در توئیتر یا دیگر شبکه‌های اجتماعی جعلی است
.
*رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: نوع پیدایش واکسن فایزر آمریکا هم مساله‌دار بود به این شکل هنوز تایید رسمی نشده اما به‌شدت علاقه‌مند به فروش آن بودند، در واقع دنبال تست انسانی بدون هزینه بودند که ما هم باید احتیاط می‌کردیم و یک واکسن پرمخاطره را از سبد واکسیناسیون کشورمان حذف می‌کردیم
.

*شهردار منطقه یک ارومیه دیروز توسط سربازان گمنام «امام زمان» دستگیر شد. به گزارش ایلنا، در ادامه دستگیری‌ها در شهرداری ارومیه دیروز شهردار منطقه یک ارومیه توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دستگیر شد. چند روز گذشته معاون عمرانی شهردار ارومیه نیز دستگیر شده بود. پیش از این، شهرداران مناطق دو و چهار شهرداری مرکزی ارومیه نیز دستگیر شده بودند.
*یک مقام مسئول در نامه روزهای اخیر خود خطاب به دستگاه های ذی ربط در امر صادرات کالا، به آن ها متذکر شده با توجه به خطرات ناشی از انباشت کالاهای خطرآفرین و آتش زا در برخی مناطق مرکزی کشور که احتمال آتش سوزی و وقوع حوادث را بالا می برد، مدیران مربوط باید ضمن رعایت تمهیدات ایمنی لازم، از ازدحام این اقلام در مناطق مرزی اجتناب کنند و از صاحبان کالا و همتایان کشور مجاور بخواهند این کالاها را در اسرع وقت ترخیص و پذیرش کنند
.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: