به‌روز شده در: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۹۰۱
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
مجتبی امانی تشریح کرد:
امانی گفت: امروز هم آمریکایی‌ها با توجه به تغییر دولت ترامپ با ژست‌های حقوق بشری قصد دارند سعودی‌ها را از باتلاق یمن خارج کنند؛ درهرحال آنچه آمریکایی‌ها انجام می‌دهند جبران‌کننده کمک‌های آن‌ها به جنایتکاران سعودی در قتل‌عام مردم یمن و کشتار کودکان و تخریب زیرساخت‌های یمن نخواهد بود.

جنگ نامتقارن یمن و سعودی با حمایتهای جدی آمریکا از عربستان این روزها وارد مرحله جدیدی شده است، چرایی تصمیم آمریکا برای پایان دادن به این نبرد موضوع گفتگو با مجتبی امانی کارشناس امور بینالملل و رئیس پیشین نمایندگی ایران در قاهره بود. وی در اینباره گفت: در ابتدای حمله سعودی به یمن و به علت تبلیغات سعودی مبنی بر اینکه جنگ با یمن در کمتر از یک ماه با برتری خودشان به پایان میرسد برخی کشورها را با عربستان همراه کرد.

وی به نقش آمریکا در قتلعام مردم یمن اشاره و تأکید کرد: آمریکاییها خدمات لجستیک فراوانی ازجمله کمک به سوختگیری هواپیماهای جنگنده آمریکایی در آسمان یمن و دریای سرخ برای مأموریتهای تجاوزکارانه داشته و در جنایات آنها نسبت به مردم مظلوم یمن مشارکت داشتهاند.

شرایط سخت عربستان

این کارشناس امور بینالملل افزود: روند فرسایشی جنگ یمن نهتنها به نتیجه دلخواه سعودیها نرسیده بلکه آنها را در شرایط بسیار سخت نظامی و امنیتی قرار داده است؛ از همین رو بسیاری از کشورهای حامی آنها عقبنشینی کردهاند.

امانی اقدام کنونی آمریکا برای خاتمه جنگ یمن را فریبکاری برشمرد و تصریح کرد: امروز هم آمریکاییها با توجه به تغییر دولت ترامپ با ژستهای حقوق بشری قصد دارند سعودیها را از باتلاق یمن خارج کنند؛ درهرحال آنچه آمریکاییها انجام میدهند جبرانکننده کمکهای آنها به جنایتکاران سعودی در قتلعام مردم یمن و کشتار کودکان و تخریب زیرساختهای یمن نخواهد بود.

رئیس پیشین نمایندگی ایران در مصر در خصوص موضع کشورمان در قبال تحولات یمن یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا خواستار پایان دادن به تجاوز و استمرار گفتگوهای یمنیها بوده و هست. قطعاً این موضع همچنان ادامه دارد و حمایت جمهوری اسلامی ایران از مظلومان جهان و مردم مظلوم یمن هم ادامه خواهد داشت و هرگونه راهحلی که مردم یمن را در نظر نگیرد محکوم به شکست است و ایران دائماً از این موضوع حمایت کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: