به‌روز شده در: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۸۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱
لحن ونحوه ی بیان مطالب در اثر گزاری و انتقال مفاهیم به حدی مؤثر است که در صورت عدم رعایت اصول آن ، اصل سخن و مطالبه مورد غفلت قرار می‌گیرد و یا حواشی جدیدی به وجود می آید .
زهرا روزبه- با نزدیک شدن به پایان دوران ریاست جمهوری دولت دوازدهم و نمودار شدن نتایج عملکرد چهار ساله ی دولت ،بررسی و انتقادات به اوج خود رسیده است . در برهه ای از زمان قرار داریم که فشار های اقتصادی حاصله از بی تدبیریها، فشار روانی بیش از حدی را بر مردم تحمیل کرده است. در این شرایط ممکن است لحن سخنان و بیان انتقادات تغییر کند .

لحن ونحوه ی بیان مطالب در اثر گزاری و انتقال مفاهیم به حدی مؤثر است که در صورت عدم رعایت اصول آن ، اصل سخن و مطالبه مورد غفلت قرار میگیرد و یا حواشی جدیدی به وجود می آید . از قدیم الایام آداب و شئون بیان، بلاغت و فصاحت سخن مورد توجه بوده است و در این دوران نیز با توجه به گسترش استفاده از فضای مجازی ، تولید محتوا وگسترش تبلیغات توجه به این آداب بیش از پیش اهمیت دارد و لازم است تولید کنندگان محتوا، رسانه ها و مطبوعات ، نویسندگان و اهل قلم و تریبون داران توجه ویژه ای به آداب سخن ، چگونگی بیان مطالب و انتخاب کلمات وحفظ حرمت مخاطب داشته باشند . همچنین نزدیک شدن به زمان انتخابات و دوران رقابت نامزدهای انتخاباتی و مناظرات توجه ویژه ای به این آداب را می طلبد .

رهبر معظم انقلاب دردیدار با شعرا سال 98 «بیان» را معجزه تلقی کردند و در دیدار اخیر با مداحان نیز با درک عمیق از شرایط اجتماع بر «حفظ ادب اسلامی در سخن گفتن» تاکید فرمودند .

ادب اسلامی کلید واژه ی مهم مطرح شده در سخنان مقام معظم رهبری است . ادبی که منبع آن اسلام و فرهنگ اسلامی است. لازم است پیرامون این کلید واژه و راهبرد هایی که در زمینه ی آداب سخن است تامل کنیم و نتیجه حاصل ازاین تامل در دید احاد ملت قرار گیرد . چون نحوه ی بیان، نمودار تفکر و شخصیت فرد وهم اثر گذار بر تفکرات شخص می باشد و نیاز است که آموزش فن بیان و رعایت ادب سخن و ادب اسلامی به صورت برنامه ای مدون از کودکی و در سیستم آموزشی انجام گیرد .

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: