logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۸۲۵
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۷
اخبار 24 ساعت گذشته:


هنوز ۳ هزار شهید مفقودالاثر هستند

کمیته جست‌وجوی مفقودین خبر داد: «۱۳ هزار شهید مفقودالاثر در طول هشت سال دفاع مقدس داشتیم که ۱۰ هزار نفر آن‌ها پس از شناسایی به وطن بازگشتند و به‌صورت شهدای گمنام به خاک سپرده شدند و در حال حاضر، ۳ هزار شهید مفقودالاثر در کل کشور داریم».

مجری آمریکایی: طاقت بیاورید، فروپاشی عربستان نزدیک است

«پیتر لاول» مجری آمریکایی شبکه راشاتودی با تهیه ویدئویی، از پایان عربستان سعودی در آینده‌ای نه‌چندان دور سخن گفت و از مردم یمن خواست به مقاومت خود ادامه دهند. وی در این ویدئو می‌گوید: «تمام شواهد تاریخی حاکی از این است که عربستان در مسیر فروپاشی قرار گرفته و آخرین نفس‌های خود را می‌کشد».

دولت چقدر برای اصلاح لایحه بودجه فرصت دارد؟

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: دولت نهایتاً دو هفته فرصت دارد تا لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را اصلاح کند.روح الله متفکر آزاد نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رد کلیات لایحه بودجه در مجلس گفت: دولت تا سقف دو هفته فرصت دارد تا لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را اصلاح کند. وی افزود: پس از اصلاح لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ توسط دولت این لایحه برای بررسی به کمیسیون تلفیق خواهد رفت و پس از فرصت دو هفته ای یک کمیسیون تلفیق برای این منظور لایحه بودجه در صحن علنی مجلس مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. به گزارش فارس، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز پارلمان با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مخالفت کردند

رستم قاسمی: به کاندیداتوری در ۱۴۰۰ فکر می‌کنم

رستم قاسمی، وزیر نفت دولت دهم درپاسخ به سؤالی درباره احتمال کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و معیشت مردم، هنوز زود است که فضای کشور را انتخاباتی کنیم و بنده با اینکه سمت دولتی ندارم، امّا این روزها بخشی از وقت خود را برای حل مشکلات اقتصادی کشور گذاشته‌ام. قاسمی همچنین گفت: من می‌گویم اگر کسی عرضه نشستن روی این صندلی را ندارد از ابتدا نباید بپذیرد. اگر کسی عرضه شمشیر کشیدن ندارد نباید وارد شود. چه کسی مانع شده تا دولت کار کند؟ آیا دلسوزان نظام مانع هستند؟ آیا اصلاً چنین چیزی وجود دارد؟ اگر کسی مانع کار کردن دولت است، یا همان سال نخست شمشیر را بکش یا همان موقع بگو «نمی‌گذارند کار کنم، خداحافظ»، نباید وقت مردم را گرفت و بعد از هفت سال گفت که نمی‌گذارند کار کنم. مردم همه این‌ها را تجربه کرده‌اند.
شیطان» کوچک شده است
!

فرمانده کل سپاه اظهار داشت: «اتفاقات بزرگی که در کشور ما در این ۴۲ سال صورت گرفته است، همانند عبور چندین‌باره ما از نیل است. مشکلات و مخاطرات پیش رو و دشمن پشت سر، جدی و سخت و مصمم با تمام قدرت بی‌نظیری که در تاریخ امپراتوری‌های بشر، روی زمین هرگز نبوده است؛ یعنی به امروز آمریکا نگاه نکنیم که کوچک و افسرده شده و کم تأثیر است و نقش جهانی خود را از دست داده و از مدل، ریخت و قیافه یک قدرت افتاده، ناتوان و کم‌توان است، به‌ظاهر هنوز صاحب قدرت است، اما حکمت و ارده‌ای برای عمل وجود ندارد». سردار سلامی اضافه کرد: «هزینه نظامی آمریکا هنوز هم به‌اندازه هزینه نظامی تمام دنیاست؛ یعنی ۵۰ درصد هزینه‌های نظامی دنیا متعلق به آمریکاست؛ اما آمریکا را رهبران کوچک و ضعیف که او را به‌اندازه خود کوچک کرده‌اند و همچنین نبودِ حکمت، به زمین زده است؛ این نه سخن من، بلکه اعتراف خود آمریکایی‌هاست. از همه مسیرها برای تسلیم انقلاب وارد شده‌اند؛ اقتصاد، فرهنگ، امور اجتماعی، اطلاعاتی، رسانه‌ای، نظامی و سیاسی. هرچه ما به زمان حال نزدیک شده‌ایم، این تهاجمات همراه و هم‌زمان باهم شده‌اند و ما درست امروز در نقطه‌ای قرار گرفته‌ایم که همه تهاجمات دشمن هم‌زمان علیه انقلاب ما وجود دارد و درعین‌حال ما هم در همه جبهه‌ها در حال نبردیم؛ اما در یک قضاوت دقیق، تا این لحظه دشمن در همه این جهات نبرد شکست خورده است و این‌ها واقعیت است».

ازدواج رکورد شکست

طبق آمار سازمان ثبت‌احوال کشور، در تابستان امسال میزان ثبت ازدواج ۱۶۱ هزار مورد و میزان طلاق ۴۸ هزار مورد بوده است. کاهش تشریفات در ایام کرونایی از دلایل افزایش ازدواجها در سال جاری عنوان شده است.

دولت اراده‌ای برای اجرای بودجه اصلاح‌شده نداشت

دکتر قالیباف در جریان رسیدگی به لایحه بودجه در صحن علنی مجلس گفت: «بر اساس قانون رئیس‌جمهور باید برای دفاع از کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ در مجلس حضور پیدا می‌کرد به همین جهت از ۱۰ روز قبل نامه کتبی نوشتم و از او به‌طور رسمی دعوت کردم. رئیس‌جمهور این دعوت را اجابت نکردند لذا ما وظیفه خود را انجام داده‌ایم». رئیس مجلس افزود: «متأسفانه دولت علیرغم تعاملات مجلس، اراده‌ای برای اجرای بودجۀ اصلاح‌شدۀ ضد رانت و تبعیض نداشت. تنها راه برای هدایت دولت به سمت اصلاح لایحۀ تورم‌زا و رانتی، رد کلیات بود. امیدواریم دولت با استفاده از راه‌کار‌های تخصصی کمیسیون تلفیق، لایحه اصلاح شده ارائه کند».

خود درگیری وهابیون در عربستان

نیروهای امنیتی عربستان با تجمع اعتراضی در منطقه «بریده» از بخش القصیم در این کشور مقابله کردند. این دومین روز از اعتراضات در این منطقه وهابی نشین عربستان است. منابع خبری در این منطقه از زدوخورد شدید معترضان با نیروهای پلیس خبر می‌دهند. رژیم آل‌سعود، مهم‌ترین حامی وهابیت و تروریسم وهابی در دنیاست و این روزها خود درگیر مقابله با همین تفکر ناامن‌ساز در داخل عربستان است. دستور لازم به نیروهای امنیتی برای سرکوب فوری اعتراض‌ها بدون نیاز به کسب اجازه‌های موردی از مسئولان مافوق داده شده است. معترضان، مسائلی مانند درخواست کاهش مالیات و پایان قرنطینه و آمدوشد میان شهرها را علت اعتراضات خود عنوان می‌کنند. «آل سعود» مانع رسانه‌ای شدن اعتراضات می‌شود.

بهره‌برداری از ۴۰ هزار طرح اشتغال‌زایی ویژه بانوان

«محمد مخبر» رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در آیین شکرانه ایجاد ۱۲۰ هزار شغل برای بانوان سراسر کشور، گفت: «بهره‌برداری از ۴۰ هزار طرح اشتغال‌زایی بانوان، آزادی تعدادی از بانوان زندانی سرپرست خانوار دارای فرزند، افتتاح ۷۶۰ طرح عمرانی و فرهنگی و تجهیز ۶۰ خانه ورزش ویژه بانوان ازجمله اقدامات ستاد اجرایی در این ایام پربرکت است. معتقدیم یکی از بهترین روش‌ها برای رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار، کمک به بانوان روستایی برای ایجاد طرح‌های اشتغال‌زایی خرد و خانگی است و بنیاد برکت در این زمینه اقدامات فراوانی تاکنون انجام داده است». در حاشیه این مراسم یک بانوی کارآفرین کرمانشاهی فعال در زمینه صنایع‌دستی با اهدای یکی از محصولات نفیس تولیدی خود، از دختر دکتر مخبر، به‌عنوان اولین بانوی داوطلب تست واکسن کرونا تجلیل کرد.
کمیسیون اصل ٩٠:
۷۲ درصد مردم تمایل دارند واکسن ایرانی کرونا را تزریق کنند

کمیسیون اصل نود مجلس در گزارشی با بیان اینکه مردم به تولیدات شرکت‌های بزرگ داروسازی از جمله فایزر بی‌اعتماد هستند، بر ضرورت تلاش حداکثری دولت برای تأمین واکسن از منابع مطمئن با اولویت منابع داخلی تاکید کرد و گفت: سیاسی کاری جریانات می‌تواند پروژه تولید واکسن داخلی که ظرفیت افزایش انسجام اجتماعی و خودباوری ملی را دارد، به گسلی سیاسی-اجتماعی تبدیل کرده و فرصتی را به تهدید تبدیل کند. در بخشی از این گزارش آمده: در آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط «مرکز افکارسنجی ایرانیان» با موضوع میزان اعتماد ایرانیان به واکسن کرونا، نشان داده شد که چهل درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی، هیچ اعتمادی به واکسن خارجی ندارند و ۷۲ درصد اعلام کرده بودند واکسن ایرانی را تزریق خواهند کرد. همچنین ۵۳ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی، اظهار داشتند در صورت تایید وزارت بهداشت، واکسن خارجی را تزریق خواهند کرد. این پژوهش بر روی یک نمونه آماری با مشارکت هزار و ۶۷ نفر انجام شده است.
نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز و فردو

نماینده ‌ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد: «دو زنجیره ۳۴۸ تایی از سانتریفیوژهای IR2m با ظرفیت تقریبی چهار برابر نسبت به نوع IR1 با موفقیت در نطنز نصب شده و در حال کار با UF6 هستند. نصب دو زنجیره سانتریفیوژهای IR6 هم در فردو آغاز شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان قادر به انجام فعالیت‌های راستی آزمایی است و از پیشرفت‌های برنامه‌ریزی‌شده در این زمینه مطلع می‌شود».

مقابله با آزادی بیان را بردارید

«اریک گلداشتاین» مسئول دفتر دیده‌بان حقوق بشر در خاورمیانه با انتشار پیامی در توئیتر و اشاره به سانسور و فشار گسترده‌ای که در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» بر روی گروه‌های حقوق بشری در خصوص انتقاد از رژیم صهیونیستی وجود داشت، از «جو بایدن» رئیس‌جمهور جدید آمریکا خواست تا با آزادی بیان و بایکوت کردن اسرائیل مقابله نکند. در پیام گلداشتاین آمده است: «ترامپ و پمپئو جنبش بایکوت اسرائیل (BDS) و حتی انتقاد از ساخت شهرک‌های یهودی را محدود کردند. بایدن باید از حقوق آمریکائی‌ها برای دفاع از بایکوت حمایت کرده و این ادعا را رد کند که جنبش بایکوت اسرائیل ذاتاً یک حرکت غیریهودی است».
واکنش ضرغامی به رد لایحه بودجه
۱۴۰۰ توسط مجلس

عزت الله ضرغامی در واکنش به رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس، در حساب شخصی خود در توییتر نوشت: «‌گفته بودم که لایحه بودجه، نه درآمدهایش قابل وصول است و نه هزینه‌هایش قابل دفاع!امروز مجلس به کلیات این لایحه، حتی پس از تغییرات مهم از جمله "شفاف‌سازی" رای منفی داد.این لایحه، خیلی قابل اصلاح نیست

ثمره دموکراسی آمریکایی؛ این‌بار در روسیه

به دنبال دخالت مجدد آمریکا در امور داخلی روسیه و حمایت از یک چهره غرب‌گرای مخالف دولت، روز یکشنبه‌(12 بهمن‌ماه) برخی هواداران ناوالنی به خیابان‌های روسیه آمده و بین نیروهای امنیتی و آن‌ها تقابل صورت گرفت. آمریکا و برخی کشورهای غربی به‌شدت حامی «آلکسی ناوالنی» منتقد دولت روسیه هستند. وزارت خارجه روسیه در واکنش به موضع‌گیری‌های مداخله‌جویانه آمریکا در مسئله ناوالنی در روزهای گذشته اعلام کرد که نفاق‌افکنی، ابزار دموکراسی آمریکایی به‌ویژه در دوره خطرناک همه‌گیری کروناست. این وزارتخانه به مقامات آمریکایی توصیه کرد با توقف دخالت در امور سایر کشورها حواسشان را به مشکلات خود معطوف کنند. «آندره کلیموف» قانون‌گذار ارشد روسیه نیز دراین‌باره گفت که دست کشورهای خارجی به‌وضوح پشت تجمعات غیرمجاز اخیر در روسیه مشهود و این اتفاقات با کمک عوامل خارجی در حال رخ دادن است. «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید هفته گذشته در نشست مطبوعاتی گفته بود که در واکنش به دستگیری الکسی ناوالنی از سوی روسیه، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا همه گزینه‌ها در قبال این کشور را روی میز نگه خواهد داشت.
ساخت معدن برای فصل جدید «نون.خ»!

تهیه‌کننده سریال «نون.خ» با اشاره به ساخت یک معدن برای این فصل از سریال بیان کرد که برای آن یک ماه وقت گذاشته شد و هزینه سنگینی هم صرف شده است. مهدی فرجی درباره پایان تصویربرداری سریال «نون.خ 3» و تدارک برای پخش نوروزی آن، بیان کرد: تا دو یا سه هفته دیگر تصویربرداری سریال تمام می‌شود و سریال را برای پخش نوروز به شبکه تحویل می‌دهیم. وی درباره لوکیشن‌های این فصل از سریال که کمتر توانستند به مناطق کردنشین بروند اظهار کرد: بخش مهمی از دکور را اینجا و در اطراف تهران ساختیم.

حمله فکری به مدیر پرسپولیس

زمانی که استقلال در آسیا ستاره گرفت شکوری کجا بود؟! این جمله سنگین‌ترین حمله محمود فکری به مدیر اجرائی پرسپولیس در برنامه زنده شبکه سه بود. محمود فکری یادآور شد: زمانی که استقلال ستاره گرفت شما اصلا نبودید ولی اینکه بگویند به خاطر تیم ما استقلال سهمیه گرفت زشت است. آن زمان که ما آسیا می‌رفتیم پرسپولیس و شکوری کجا بود؟ فکری تصریح کرد: من اصلا دوست ندارم کری بخوانم و همیشه به بازیکنانم این حرف را می‌زنم.

کشف 283 دستگاه استخراج بیت‌کوین

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان گفت: مانور بازرسی انشعابات و جمع‌آوری برق‌های غیرمجاز در مناطق از پیش تعیین‌شده توسط همکاران دفتر لوازم اندازه‌گیری در امورهای شمال و جنوب‌غرب کرمان، شرق کرمان، چترود و باغین برگزار و منجر به کشف و جمع‌آوری 283 دستگاه استخراج بیت‌کوین شد. عبدالوحید مهدوی‌نیا افزود: این تعداد دستگاه استخراج ارز دیجیتال، برق حدود 140 الی 170 خانوار را مصرف می‌کند که در وضعیت کنونی، باعث بروز مشکلات زیادی در شبکه توزیع می‌شود.

اخبار روزانه:

* سکوت در مجلسی که نظام را تضعیف می­کند، چه حکمی دارد؟ پاسخ: اگر سکوت نوعی رضایت به تضعیف تلقی شود، نباید سکوت کرد؛ بلکه با بودن شرایط نهی از منکر، مقابله با تضعیف­کنندگان لازم است.
*دولت توکیو می گوید آماده است تا در چارچوب اتحاد با آمریکا و دوستی دیرینه با ایران، نقشی پررنگ تر در حل مسائل مربوط به برجام ایفا کند.به گزارش پایگاه خبری اِنی، «توشیمیتسو موتگی» وزیر خارجه ژاپن، امروز سه شنبه از آمادگی این کشور برای ایفای تلاش های دیپلماتیک فعالانه در راستای حل مساله هسته ای ایران خبر داد.وی در این باره افزود: ایفای این نقش با اتکا به روابط تعریف شده در چارچوب اتحاد با آمریکا و در عین حال، بر اساس روابط دوستانه ای است که به طور سنتی با ایران داریم.موتگی در ادامه افزود: در حال حاضر، ژاپن لازم می بیند که تحول رابطه آمریکا-ایران را در دوره ریاست جمهوری بایدن زیر نظر داشته باشد، حال آنکه به اجرای توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام امیدواریم.اظهارات این مقام ژاپنی در حالی مطرح می شود که این آمریکا بود که با خروج یک جانبه از توافق هسته ای راه دیپلماسی را سد کرد و در حال حاضر نیز، قدم اول برای بازگشت به اجرای کامل برجام باید از سوی دولت جدید واشنگتن برداشته شود
.

*رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه برخی رسانه‌ها دیدارم با سفیر آلمان را تحریف کردند، گفت: اینکه گفتند این دیدار در سفارت انگلیس انجام‌شده ‌غیرواقعی است.حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در دیدار جمعی از مدیران رسانه و فعالان فرهنگی با اشاره به تحریفات درباره دیدار با سفیر آلمان تصریح کرد: سفیر آلمان پیگیر بود که به ملاقات من بیاید و پس از چند هفته این دیدار انجام شد و حرف‌های خود را بیان کردم، ولی متأسفانه برخی از اشخاص و کانال‌های خبری دروغ‌هایی درباره این دیدار گفتند و اینکه دیدار در سفارت انگلیس انجام‌شده که این سخنان غیرواقعی واقعاً جای تأسف است.او ادامه داد: گفته شد که ذوالنور صاحب شرکت است. شخصی که این خبر را منتشر کرد چرا کارکردهای شرکت و فعال بودن آن اشاره نکرده چون شرکت صورت‌های مالی دارد ولی هیچ موردی ذکر نشد ولی متأسفانه تخریب صورت می‌گیرد و برخی از رسانه‌ها بازنشر کرده و این موضوع منصفانه نیست.نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اینکه مرا دوره کرده و در یک‌جهت بیندازند این‌گونه نیست بلکه تکلیف محور عمل می‌کنم، ممکن است حرف حقی بزنم که اصلاح‌طلبان از آن خوششان بیاید و ممکن است علیه جریان اصولگرا باشد ولی حرف حق باشد، من هیچ‌گاه در چارچوب‌های خشک جریانی مطلقاً خود را اسیر نمی‌کنم و اینکه به تکلیف برسم و کاری را انجام می‌دهم.

*طبق اعلام یکی از اعضای کابینه به تعدادی از مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری برای بررسی آخرین وضعیت رسیدگی به مناطقی که در سال های اخیر دچار حوادث طبیعی شده اند، مشخص شده 27 استان در سال های 1398 و 1399 درگیر تبعات ناشی از وقوع سیل و زلزله بوده اند که جبران این موضوع، هزینه های قابل توجهی را به خزانه وارد کرده و می کند که بر این اساس، در روزهای اخیر مبالغ دیگری برای بازسازی زیربناهای آسیب دیده در این حوادث، به استان های مربوط اختصاص یافته است.
) سخنگوی وزارت امور خارجه در اظهاراتی از اقدام انسان‌دوستانه ایران در خصوص خدمه کشتی کره جنوبی خبر داد. سعید خطیب‌زاده گفت: به دنبال درخواست دولت کره جنوبی و مساعدت قوه محترم قضائیه در چارچوب مقررات قضائی، خدمه کشتی کره‌ای که به اتهام ایجاد آلودگی زیست‌ محیطی در خلیج فارس توقیف شده است، در یک حرکت انسان‌دوستانه توسط جمهوری اسلامی ایران اجازه خروج از کشور را دریافت کردند.

*صفحه رسمی حاج شیخ حسین انصاریان، برای شفای همه بیماران خصوصا علی انصاریان از مردم درخواست قرائت حمد شفاء کرد. علی انصاریان پیشکسوت فوتبال ایران به دلیل ابتلا به ویروس کرونا روی تخت بیمارستان است و شرایط مطلوبی ندارد. صفحه رسمی حاج شیخ حسین انصاریان، برای شفای همه بیماران خصوصا علی ‌انصاریان (برادرزاده ایشان) از مردم درخواست قرائت حمد شفا کرد.
*وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به دعوت رسمی وزیر دفاع هند به این کشور سفر می‌کند. سرتیپ امیر حاتمی در این سفر علاوه بر ملاقات با همتای خود و سایر مقامات بلندپایه سیاسی و نظامی این کشور، در اجلاس وزرای دفاع کشورهای حاشیه اقیانوس هند سخنرانی خواهد کرد. همچنین وزیر دفاع کشورمان در افتتاحیه نمایشگاه تجهیزات هوایی در شهر «بنگ لور» شرکت خواهد کرد. گفتنی است هدف از این سفر توسعه مناسبات سیاسی، امنیتی و دفاعی میان جمهوری اسلامی ایران و هند است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: