logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۸۱۲
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹


هفته گذشته در لابهلای اخبار، تراکم خبرهای مرتبط با اصلاحات بیش از سایر جناحهای سیاسی بود و سایر تشکلها و نهادهای سیاسی ترجیح دادند در فضای آرام و نظارهگر به سر ببرند، مروری کوتاه بر این خبرها تصویری از روزهای آینده انتخابات را نشان میدهد:

کاندیدای پوششی 96 خیره به افق 1400

امکان حضور اسحاق جهانگیری در حالی برای انتخابات سال آتی مطرح میشود که او بارها مدعی شده بود قصد حضور در کارزار 1400 را ندارد اما روزنامه اعتماد از احتمال حضور وی خبر داد و نوشت: چنانچه جهانگیری بخواهد قدم به این کارزار انتخاباتی بگذارد، بیشک مسیری ساده و سهل پیشرو نخواهد داشت؛ او از یکسو باید به حامیان دولت به خاطر عملکرد دولت روحانی پاسخ دهد و از دیگر سو مقابل فشارها و حملات رقبای اصولگرای خود و البته دولت حسن روحانی بایستد. البته باید گفت معاون اول دولت در پاسخ به این پرسش بدون رد و انکار گفت در این باره آنقدر صحبت میکنم که خسته شوید.

ورود غیراصلاحطلب ممنوع

اصلاحات در حالی با نهاد اجماعساز وارد عرصه انتخابات شده است که گمانههای مختلفی برای ماهیت کاندیداهایش از دل این نهاد به گوش میخورد در همین زمینه اسماعیل گرامیمقدم، از اعضای نهاد اجماعساز اصلاحطلبان درباره شیوه انتخابات اعضای حقیقی به نامهنیوز گفت: حمایت از کاندید غیر اصلاحطلب در دستور کار نهاد اجماع ساز نیست.

هرگز کاندید نمیشوم

وزیر نفت به سؤالی درباره کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد. بیژن نامدار زنگنه در حاشیه ششمین کنگره راهبردی نفت و نیرو درباره برنامه کاندیداتوری ریاست جمهوری به خبرنگاران گفت: هرگز کاندیدا نمیشوم.

دوباره تکرار میکند؟

محمد صدوقی خواهرزاده رئیس دولت اصلاحات در صفحه اینستاگرام خود نوشت: دیروز سید محمد خاتمی به من گفتند: «کاندیدای ریاست جمهوری نمیشوم؛ چراکه سرمایهام اعتماد مردم است و وقتی چنین چیزی ممکن نیست، نباید با امید و اعتماد مردم بازی کرد.»

یک کاندیدای نظامی قطعی

سردار حسین دهقان وزیر سابق دفاع در نشست انتخاباتی اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان مستقل در پاسخ به این سؤال که شما قطعیت نمیدهید که در عرصه انتخابات ریاست جمهوری میمانید یا خیر؟ افزود: من بنا بر ماندن دارم و برای آن دلیل دارم.

خیز بلند پایداریها برای مجلس

خبرنگار نامهنیوز ادعا کرد پایداریها موافقت لازم طیفهای مختلف برای رساندن گزینه اصلح خود، یعنی سعید جلیلی به کرسی ریاست مجلس را گرفتهاند. این رسانه نوشت گفته میشود که بخشی مهمی از اصولگرایان ضمن اینکه مخالفتی با این جابهجاییها ندارند، شرایطی تعیین کردهاند. سایر طیفها نیز روی جلیلی به توافق رسیدهاند و شانس او برای پیروزی در انتخابات هیئترئیسه بسیار است.

یکی از میان خودشان

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در پاسخ به این سؤالکه گزینه نامزد ائتلافی مثل علی لاریجانی چقدر از سوی اصلاحطلبان مطرح است، گفت: فعلاً بحثی در مورد اشخاص نشده است، اما تلاش میکنیم که نامزد مطرحشده از جبهه اصلاحات و از میان اصلاحطلبان باشد.

مخالف حضور رئیسی و قالیباف

حجتالاسلام احمد سالک از اعضای جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با خبرآنلاین میگوید: رئیسی گفته برای انتخابات ۱۴۰۰ نمیآید و این صحبت نیازی به گفتن مجدد ندارد. سالک درباره بحثهای مربوط به آمدن رئیسی و قالیباف، ضمن بیان مخالفت خود با ورود آنها به انتخابات، عنوان میکند که این دو قوه، بهتازگی فعالیت خودشان را آغاز کردهاند. ازاینرو، نباید وقفهای در کارشان ایجاد شود.

کنایه معنادار

احمد کریمیاصفهانی، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری به ایلنا گفت: آقای موحدی کرمانی از ابتدا بر وحدت و عدم تخریب یکدیگر تأکید کردند و گفته بودند که اصولگرایان با هم وحدت داشته باشند تا بتوانند کارها را بهخوبی پیش ببرند. این توصیه یک امر لازم و اتمامحجتی بود بر اینکه باید وحدت داشته باشیم به آنهایی که دم از وحدت میزنند اما خودشان ائتلاف نمیکنند.

هنوز قطعی نیست

حجتالاسلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره هماهنگی شخصیتهای اصولگرای در مظان کاندیداتوری در گفتگو با نامه نیوز اظهار کرد: هیئت اجرایی به ریاست آقای منوچهر متکی تشکیل شد و قرار است درباره این موضوعات تصمیمگیری کند. مصباحی مقدم درباره درخواست رسمی شورای عالی وحدت از آیتالله رئیسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد: هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: