logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۷۹۹
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

حضور امام خامنه ای در مرقد مطهر امام راحل و گلزار شهدای بهشت زهرا

همزمان با آغاز ایام‌الله دهه‌فجر و در آستانه چهل‌ودومین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین ساعات صبح امروز (یکشنبه) در مرقد بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی حاضر شدند و با قرائت نماز و قرآن، یاد و خاطره امام عظیم‌الشأن ملت ایران را گرامی داشتند.رهبر انقلاب اسلامی همچنین با حضور بر مزار شهیدان عالی‌مقام بهشتی، رجایی، باهنر و شهدای حادثه هفتم تیر ۱۳۶۰، علوّ درجات آنان را از خداوند متعال مسألت کردند.حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در گلزار شهیدان سرافراز حضور یافتند و به ارواح مطهر مدافعان اسلام و ایران درود فرستادند.

دهه هفتادي‌ها، آماده مجاهدت

بر اساس يک نظرسنجي صورت گرفته شده، نزديک به 60 درصد مردم معتقدند که در صورت وقوع جنگ شاهد حضور جوانان - همانند زمان دفاع مقدس- خواهيم بود و بخش کمتري از جامعه نيز اعتقاد به کاهش حضور در جبهه‌ها در مقايسه با دوران جنگ تحميلي دارند. لازم به ذکر است که بر اساس برآورد اکثر انديشکده هاي آمريکايي در تمام سالهاي اخير يکي از دلايل نامطلوب بودن جنگ با ايران، اين موضوع بوده که جنگ سبب اتحاد و همدلي و همچنين بالارفتن کم سابقه تفکر مقاومت در بين مردم و جوانان ايران در مواجه با آمريکا خواهد شد. از سوي ديگر به اعتقاد ناظرين سياسي، تجربه مدافعان حرم نشان داد که نسل هاي جديد متولد دهه شصت و هفتاد حتي بيشتر از نسل اول انقلاب آماده دفاع از کشور هستند
دستگيري آقاده زاده جنجالي

روزنامه «ال موندو» چاپ اسپانيا از دستگيري «ساشا سبحاني» از چهره‌هاي فعال در اينستاگرام به جرم قاچاق انسان و پولشويي توسط اينترپل خبر داد. وي سال‌ها در ونزوئلا اقامت داشت و پس از آن به مادريد اسپانيا نقل مکان کرد. نام ساشا با انجام اقدامات هنجارشکنانه در فضاي مجازي معروف شد. او همچنين در گرداندن سايت‌هاي شرط‌بندي هم فعاليت داشت. سبحاني فرزند سفير پيشين ايران در ونزوئلا و مکزيک است. اين رسانه اسپانيايي از قول ساشا سبحاني نوشته که از مقامات قضايي اسپانيا خواسته تا او را به ايران تحويل ندهند.

ديده‌بان مشترک در قره‌باغ

وزارت دفاع جمهوري آذربايجان از آغاز فعاليت مرکز مشترک روسيه و ترکيه براي کنترل آتش بس در منطقه قره‌باغ خبر داد. گروهي از نظاميان ترکيه که در اين مرکز فعاليت خواهند داشت، وارد جمهوري آذربايجان شده اند. در افتتاح اين مرکز ديده‌باني مشترک، ذاکر حسن‌اف، وزير دفاع آذربايجان، يونس امره کاراعثمان‌اوغلو، معاون وزير دفاع ملي ترکيه٬ الکساندر فومين، معاون وزير دفاع روسيه حضور داشتند.


پروژه فشار حداکثري

سعيد حجاريان تئوري پرداز جريان اصلاح طلب در توئيتي نوشت: «دندانه کليد شدن، يعني کليد از خودمان نبوده است. لازمه کليدداري دولت و مسئوليت‌پذيري سياسي لغو ‌نظارت استصوابي و پايان ‌سياست‌ورزي نيابتي است». اين توئيت به خوبي حکايت از آن دارد که پروژه فشار حداکثري بر شوراي نگهبان براي ورود به انتخبات 1400 از همينک کليد خورده است. اين در حالي است که بزرگترين معضل اصلاح طلبان کارنامه دولت مورد حمايت آنان است که بخش عمده اي از هواداران اين جريان را سرخورده کرده و امروز پس از هشت سال براي کسب راي مجدد، ابتدا بايد نسبت به اين عملکرد پاسخگو باشند.

مشخص شدن سهم ها قبل از ائتلاف!

مساله چگونگي حضور در صحنه انتخابات رياست جمهوري سال 1400، مهمترين دغدغه اين روزهاي دو جريان سياسي اصلي کشور است. موضوعي که هنوز در مورد آن اختلاف است و هيچکدام از دو جريان به نظر واحدي نرسيده اند. اختلاف اصلاح طلبان در اين ايام در اوج است و حرف و حديث هاي مختلفي نقل مي‌شود. محمدرضا عارف نامزد انتخابات 1392 که به نفع آقاي روحاني انصراف داد اين بار معتقد است: «اگر قرار بر ائتلاف باشد، ائتلاف بايد براساس سازوکار مشخصي انجام شود مثلا اگر براي تشکيل دولت بنا بر ائتلاف شد، بايد از قبل مشخص شود که سهم هر جريان در فعاليت دولت چقدر است؟ مثلا رئيس جمهور از شما، معاون اول از ما يا هشت وزير از شما و يازده وزير از ما و... اگر قرار به ائتلاف باشد، بايد آورده و دريافتي و مسئوليت ها مشخص شود تا بتوان پاسخگوي مردم بود. من شخصا اين نگاه را قبول دارم، ولي معتقدم بايد جريان هاي سياسي کانديداهاي خود را داشته باشند و اگر بنا بر ائتلاف شد، بايد توافق ها روشن باشد و به اطلاع هواداران جريان ها هم برسد و عملا مورد تاييد آنها باشد

تسهيلات بانکي در خدمت خودروسازي

با تعليق «فرمول آزادسازي قيمت خودرو» از سوي شوراي رقابت که اجراي آن قرار بود بخش مهمي از نقدينگي خودروسازان براي جهش توليد را تامين کند، حال سياست‌گذار براي تحقق وعده جهش خودرو باز هم به نهادهاي پولي و بانکي متوسل شده است. بر اين اساس رئيس‌کل بانک مرکزي ارائه تسهيلات ۱۵هزار ميليارد توماني به خودروسازان براي افزايش ۵۰ درصدي توليد را تاييد کرد. آنچه مشخص است اينکه خودروسازان براي طرح جهش توليد، حساب ويژه‌اي بر آزادسازي محصولات کم‌تيراژ در راستاي تامين نقدينگي اين طرح باز کرده بودند. البته انتظار آن است که باتدابير کارشناسي (از جمله ارتقاء فناوري، مديريت هزينه و ...) از هزينه هاي توليد کاسته شود و خودور با کيفيت و قيمت مناسب در اختيار مصرف کننده قرار گيرد.
بزرگترين فاجعه بشري

«محمد علي الحوثي» عضو شوراي عالي سياسي يمن در صفحه توئيتر از نمايندگان شوراي امنيت دعوت کرد، به کشورش سفر کنند تا از نزديک در جريان اوضاع اسف‌بار يمن و بحران انساني اين کشور ناشي از ادامه حملات ائتلاف سعودي قرار بگيرند. الحوثي تأکيد کرد که اوضاع يمن به شرايطي رسيده که مي‌توان آن را «بزرگترين فاجعه بشري» توصيف کرد. وي افزود: ما از نمايندگان شوراي اروپا مي‌خواهيم که مسئوليت انساني خود را براي مقابله با گرسنگي، محاصره و تحريم ملت يمن بر عهده بگيرند.

سال 2020 بدترين سال براي گردشگري

بازار گردشگري جهان با بدترين سال ثبت‌شده در طول تاريخ گردشگري مواجه شده که اين امر ناشي از کاهش بي‌سابقه تقاضا و محدوديت‌هاي گسترده سفر در تمامي کشورهاي جهان است. در پي بروز همه‌گيري کرونا، جهانگردي بزرگ‌ترين بحران خود را در يک وضعيت اضطراري بهداشتي، اجتماعي و اقتصادي در سال ۲۰۲۰ تجربه کرده که حدود يک ميليارد نفر گردشگر بين‌المللي خود را از دست داده و با کاهش ۷۴ درصدي مواجه شده است. سقوط سفرهاي بين‌المللي منجر به از دست رفتن ۳/ ۱ هزار ميليارد دلار درآمد شده است. اين بحران مشاغل را نيز به‌شدت تحت‌تاثير قرار داد و بين ۱۰۰ تا ۱۲۰ ميليون شغل گردشگري مستقيم را در معرض خطر قرار داده است که بسياري از اين مشاغل آسيب‌ديده را شرکت‌هاي کوچک و متوسط دربر مي‌گيرند. براين اساس آسيا و اقيانوسيه با کاهش ۸۴ درصدي در ورود گردشگران بين‌المللي بيشترين ميزان سقوط را تجربه کرده که حدود ۳۰۰ ميليون مسافر خود را در مقايسه با سال گذشته از دست داده است.
زمان ثبت نام انتخابات

سخنگوي ستادانتخابات کشور گفت: زمان آغاز ثبت‌نام انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا ۱۹ اسفند، ثبت‌نام انتخابات ميان دوره‌اي مجلس شوراي اسلامي ٨ فروردين، ثبت‌نام انتخابات ميان دوره‌اي مجلس خبرگان ١٣ فروردين و ثبت‌نام انتخابات رياست جمهوري ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ خواهد بود.

بازگشت تنش عربي

روزنامه الاخبار لبنان به نقل از منابع آگاه فاش کرد که امارات، بحرين و مصر، دوحه را به تعلل در پيشبرد توافقات صورت گرفته در اجلاس «العلا» متهم کرده‌اند. توافق العُلا، در نشست اخير شوراي همکاري خليج فارس در شهر العُلا عربستان سعودي امضاء شد. توافقي که مفاد آن تنش زدايي ميان چهار کشور عربي (عربستان سعودي، امارات، بحرين و مصر) با قطر بود. اين روزنامه به نقل از منابع آگاه نوشت که «تميم بن حمد آل ثاني» امير قطر طي ساعات گذشته از سفر به قاهره به منظور ايجاد صفحه جديدي در روابط دو کشور سر باز زده است. به رغم اينکه اين سفر از زمان اجلاس العلا خواسته مصر بوده است. پيش از اين نيز «السیسی» رئيس‌جمهور مصر از حضور در اجلاس اخير شوراي همکاري خليج فارس سر باز زد و به جاي او «سامح شکری» وزير خارجه مصر حاضر بوده که به نوعي بيانگر وجود اختلافات جدي بر سر راه آشتي مصر با قطر مي‌باشد. اختلافاتي که در روزهای پيش رو نيز به انحاء مختلف ادامه خواهد يافت.

مهریه که نباید آبروی اسلام و انقلاب را ببرد

حسن نوروزی، نایب‌رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:مبنای شرع مقدس این است که زندان جای بزهکار است نه بدهکار و موارد زندان در اسلام چند مورد مختصر بیشتر نیست.ماده ۷ قانون اجرای محکومیت‌های مالی می‌گوید کسی را که بدهکار است و مناعت ندارد-توان پرداخت ندارد- حبس می‌کنند تا بدهی خود را پرداخت کند، اما در اینجا «حبس» لزوماً به معنی زندانی کردن نیست.در ازدواج ۲ نفر که هم‌کف هم هستند مهریه چشم‌روشنی است که بهتر است همان اول پرداخت شود اما خلاف اسلام است که از طریق ازدواج متاجره کنیم.حقوق زنان این نیست که مهریه بالا در نظر بگیرند و بعد این مهریه را بگیرند و برای خود تجارت کنند.مواردی هست که خانمی متارکه کرده و از شوهرش جدا شده و دوباره ازدواج کرده و در زندگی جدید ۲ بچه دارد، اما هنوز دارد مهریه ازدواج سابقش را می‌گیرد.هیچ آیه قرآنی و حدیث و سیره ائمه‌ای نداریم که بگویند برای مهریه زوج را زندانی کنند

دشمنان داخلی ملت بدتر از آمریکایی ها عمل می کنند

غرضی گفت: دوره‌هایی هم مردم در انتخابات شرکت کردند، ولی شرکت آن‌ها مفید به حالشان نبود. در دو دوره اخیر، دلار از هزار تومان به نزدیک ۲۴ هزار تومان رسیده است. در حالی که هر دو دولت ۶۰۰ میلیارد دلار ارز داشتند؛ یعنی سالیانه حدود ۸۰ میلیارد دلار درآمد داشته اند، در حالی که خرج کشور بیش از ۳۰ میلیارد دلار نیست. من ۸۰ سال دارم و ۴۰ سال است که اعداد و ارقام را می‌بینم و ۲۰ سال در دولت بوده ام. ملاحظه می‌فرمایید که دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار به ۲۴ هزار تومان می‌رسد. وی تأکید کرد: شما فکر می‌کنید بدون اینکه مردم رضایت بدهند که دولت به جای منافع دولت، مجلس و قوه قضائیه به مردم توجه دارد، هیچ راه دیگری پیدا می‌شود برای اینکه مردم در انتخابات مشارکت کنند؟! مسئولین مدام مشکلات را بر گردن آمریکا می‌اندازند؛ در حالی که دشمنان داخلی ملت، رانت خواران و رباخواران و صاحبان امتیاز، بدتر از آمریکایی‌ها عمل می‌کنند. شما اعلام کردید که در مرداد ماه همین امسال پنج میلیارد دلار درآمد ارزی داشته اید که در سال ۶۰ میلیارد دلار می‌شود. خرج کشور اینقدر نیست.

شکایت نماینده مجلس از آخوندی به کمیسیون اصل ۹۰

نماینده تهران در مجلس از شکایت خود از وزیر سابق راه و شهرسازی به دلیل ترک فعل خبر داد. اقبال شاکری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی شکایت کرد.
متن این نامه به شرح زیر است؛
برادر گرانقدر
جناب حجت الاسلام نصرالله پژمانفر رئیس محترم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
سلام علیکم
احتراما به پیوست شرح ترک فعل و سوء مدیریت جناب آقای دکتر عباس آخوندی وزیر محترم سابق راه و شهرسازی در زمان تصدی جهت بررسی و اقدام مقتضی ارسال می‌گردد.
مستدعی است از نتیجه اقدامات اینجانب را مطلع فرمایید.
اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس ضمن تائید این خبر، گفت:شکایت بنده از آقای آخوندی زوایای متعددی دارد که مستندات آن را به کمیسیون اصل ۹۰ ارائه کرده ام.
وی با بیان اینکه مهمترین محور‌های این شکایت درباره ترک فعل در حوزه مسکن، حمل و نقل و عملکرد بد در حوزه مدیریت بحران در زمان تصدی آخوندی در وزارت راه و شهرسازی است، ادامه داد:مجلس تمام قد پیگیر قانون جرم بودن ترک فعل مسئولان است.
نماینده تهران در مجلس اضافه کرد:آقای رئیس جمهور اخیراٌ اعلام کرد که در حوزه مسکن کوتاهی شده است که در این حوزه باید کمیسیون اصل ۹۰ و مراجع قضایی ورود کنند و آقای آخوندی که مسبب اصلی عقب ماندگی کشور در حوزه مسکن است را بازخواست کنند.

اخبار کوتاه:
*
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم: درباره هر واکسن خارجی نظر من این است که بعد از واردات، ابتدا خود مسئولان واکسن را بزنند و در صورتی که این واکسن مشکلی نداشت برای عموم مردم استفاده شود چراکه وقتی از انجام مراحل کامل کارآزمایی بالینی واکسن اطمینان نداریم، قرار نیست روی مردم ما آزمایش شود. من هم واکسن روسی را نخواهم زد.
*محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیات رییسه مجلس: حواشی رخ داده برای نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی دو بعد داشت؛ بعد اول رفتار نماینده سبزوار بود که هیات نظارت به این موضوع ورود کرده و در حال بررسی آن است.بعد دوم این ماجرا توهینی است که به مجلس شده است. چرا که توهین‌های انجام شده فقط مربوط به آن سرباز نیست، بلکه مامور دیگری که چهره او در فضای مجازی منتشر نشد، توهین‌های زیادی به نماینده مجلس انجام داده و یکی از مسببان راه‌بندان مسیر نیز او بوده است.هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بررسی این موضوع را آغاز کرده و نتیجه آن ظرف مدت یک هفته تا ده روز آینده اعلام می‌شود
*رئیس شورای عالی نظام پزشکی، نسبت به بروز موج چهارم کرونا در کشور هشدار داد وی تصریح کرد، واردات واکسن استاندارد از ضروریات است. مصطفی معین، در چهل و ششمین جلسه شورای عالی نظام پزشکی، گفت: کشور در لبه پرتگاه موج چهارم کرونا قرار دارد و اگر وارد این پیک شویم، حتما با افزایش میزان مرگ و میر مواجه خواهیم شد.به نوشته مهر، وی با عنوان این مطلب که کادر پزشکی در معرض آسیب پذیری بیشتری قرار دارد و نباید سرمایه‌های ملی را از دست بدهیم، افزود: بازگشایی مدارس و برداشتن محدودیت‌ها کشور را با پیک چهارم مواجه خواهد کرد، لذا واردات فوری واکسن استاندارد از ضروریات است
.
*مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه برجام حاصل شرایط اضطراری بود،‌ گفت
: زمان تغییرات اساسی و حرکت از ۱+۵ به دوجانبه فرارسیده است؛ این می‌تواند به مذاکره دوجانبه، گام برداشتن مرحله‌ای دو کشور و حل جامع ‌و دوجانبه مشکلات تبدیل شود.حمید ابوطالبی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «برجام حاصل شرایطی اضطراری بود و نه تنها ایران بلکه آمریکا هم آمادگی رسیدن به توافقی قطعی و جامع و تصویب آن در کنگره را نداشت، لذا طرفین به برنامه جامع اقدام مشترک رسیدند. برنامه‌ای وابسته به شرایط داخلی دو کشور و حاصل تمایل ایران و آمریکا در برابر کارشکنی برخی کشورهای ۱+۵در مذاکره.»وی تصریح کرد: «اینک‌ نیز همان برخی دنبال خودمختاری استراتژیک خود هستند و آمریکا هم باز نشان داده تمایل رسیدن به تفاهمی جامع با ایران را دارد لذا زمان تغییرات اساسی و حرکت از ۱+۵ به دوجانبه فرارسیده است این می‌تواند به مذاکره دوجانبه، گام برداشتن مرحله‌ای دو کشور و حل جامع ‌و دوجانبه مشکلات تبدیل شود


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: