logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۷۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

هراس اسرائیل از باران موشک‌ها فقط حزب‌الله، 190 هزار موشک!

رئیس ستاد مشترک اسرائیل هشدار داد؛ اگر جنگی با ایران اتفاق بیفتد، بارانی از موشک بر سر شهرهای اسرائیل فرود خواهد آمد.به گزارش رادیو اسرائیل، ژنرال آویو کوخاوی ضمن سخنرانی در گروه تحقیقاتی وابسته به موسسه «مطالبات امنیت ملی اسرائيل» گفت: اسرائیل با تهدیدهای فزاینده ایران و گروه‌های شبه نظامی وابسته به آن روبه‌رو است. او با استناد به داده‌های اطلاعاتی تأکید کرد حکومت ایران به تلاش‌های خود برای تقویت توان نظامی ادامه می‌دهد. آویو کوخاوی هشدار داد که در صورت وقوع جنگ با ایران تبعات آن دردناک خواهد بود. او تهدیدهای موشکی ایران را جدی خواند و گفت که اگر جنگی در بگیرد جمهوری اسلامی ایران و گروه های نیابتی آن قادرند بارانی از موشک و راکت به روی شهرها و غیرنظامیان اسرائیلی پرتاب کنند.کوخاوی اضافه کرد که بر اساس برآوردهای ارتش اسرائیل، حزب‌الله لبنان به تنهایی دارای ١٩٠ هزار موشک و راکت و صدها موشک نقطه‌زن است و قادر است در صورت وقوع جنگ روزانه هزار راکت و موشک به روی اسرائیل شلیک کند. او گفت بخش بزرگی از فعالیت‌های ارتش اسرائیل در جریان سال گذشته میلادی بر جبهه شمال یعنی در لبنان و سوریه متمرکز بوده است. کوخاوی گفت که هدف اسرائیل از این فعالیت‌ها جلوگیری از استقرار نظامی ایران در سوریه و همچنین ممانعت از انتقال سلاح‌های پیشرفتۀ ایران به متحدان و گروه‌های نیابتی‌ این کشور در کل منطقه بوده است.
آخرين نظرسنجي‌ها در مورد انتخابات 1400

در حالي که چندماه به انتخابات مانده خبرهاي خوبي از مشارکت مردم در انتخابات 1400 علي رغم وجود مشکلات فراوان اقتصادي به گوش مي‌رسد. در اين راستا از نظرسنجي‌هاي انجام شده توسط دو مرکز معتبر نتايج جالبي بدست آمده است: پاسخ پرسش‌شدگان در نظرسنجي (الف) درباره مشارکت در انتخابات بدين نحو است که از نظر 55 درصد از پاســخگويان، مشــارکت مردم در انتخابات آينده رياست جمهوري نســبت به دوره قبل کمتر و از نظر 13 درصد «بيشتر» خواهد شد. همچنين 22 درصد از پاســخگويان گفته‌اند مشارکت مردم نسبت به دوره قبل فرقي نخواهد کرد. همچنين نظرسنجي (ب) از يک مرکز معتبر نشان مي‌دهد 42.1 درصد از افراد درخصوص مشارکت پاسخ داده‌اند که حتما در انتخابات آتي شرکت خواهند کرد و 6.2 درصد نيز گزينه به احتمال زياد را انتخاب کرده‌اند. اگرچه از اکنون هيچ پيش‌بيني بخصوصي درباره انتخابات آتي نمي‌توان داشت. در مقابل 23.7 درصد جامعه آماري گفته‌اند که هنوز تصميمي براي مشارکت نگرفته‌اند. اين نشان مي‌دهد که مي‌توان با کسب نظر مردم و ايجاد اميدآفريني نسبت به بهبود اوضاع اقتصادي کشور اعتماد اکثريت را به صندوق راي جلب نمود و مشارکت بالاي 60 درصد را در انتخابات 1400رقم زد.
فروش 62 ميلياردي

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پيامي توييتري نوشت: در آخرين ساعات نمايشگاه مجازي کتاب، حدود ۶۲ ميليارد تومان و يک ميليون و دويست هزار کتاب به فروش رسيد. نخستين نمايشگاه مجازي کتاب تهران با توجه به استقبال خوب و چشمگير ناشران و مخاطبان با دو نوبت تمديد از سوي متوليان، از يکم تا دهم بهمن ماه ميزبان بازديدکنندگان و علاقه‌مندان اين رويداد بزرگ فرهنگي در فضاي مجازي بود.

نامه به بايدن

محمود احمدي‌ نژاد در مصاحبه با شبکه آمريکايي فاکس نيوز از ارسال نامه به جو بايدن، رييس جمهور آمريکا، در هفته اخير خبر داد. وي به شبکه فاکس نيوز گفت: «پس از اينکه جو بايدن در انتخابات پيروز شد به او نامه‌اي نوشتم. در آن نامه شرايط جهان را شرح دادم و از ايشان خواستم که قاطع بايستند و سياست ها را به خاطر صلح و عدالت تغيير دهند

فرصت طلبان مرگ ميناوند

علي‌رغم آن که مراحل تست انساني واکسن کروناي ايراني در حال انجام بوده و نتايج موفقیت‌آمیزی نیز کسب کرده است، برخي از چهره‌هاي هنري و ورزشي به بهانه درگذشت «مهرداد ميناوند» بازيکن اسبق تيم ملي فوتبال، دوباره هشتگ #واکسن_بخريد را منتشر کرده‌اند. خط خبري که با استقبال رسانه‌هاي بيگانه و ضدانقلاب مواجه شده است. اين در حالي است که خريد واکسن در دستورکار وزارت بهداشت قرار دارد و اقدامات لازم براي ورود واکسن از روسيه و چين و هند و ... انجام و در حال پيگيري است و مطابق گفته رييس‌جمهور تزريق آن مطابق اولويت‌ها از بهمن ماه آغاز خواهد شد. آنچه مشخص است هجمه آغاز شده تنها براي ممانعت از ورود واکسن‌ها آمريکايي فايزر و مدرنا است که مطابق با آمار اعلام شده عوارض بالايي براي مصرف کنندگان به همراه و به گفته کارشناسان علاوه بر مشکوک بودن، قيمت بالا، مشکلات حمل و نقل و زنجيره سردي که نياز دارد، از جمله عواملي است که بسياري از کشورها را از خريد آن منصرف کرده است. نکته جالب آنکه کشورهايي همچون امارات و بحرين نيز از چين واکسن خريده اند و ترکيه نيز ۵۰ ميليون واکسن از چين خريده و در کل با توجه به منابع محدود توليد قطعا خريد واکسن از يک منبع براي هيچ کشوري کفايت نمي‌کند.
خط و نشان برجامي

تارنماي شبکه خبري العربيه مدعي شد مکرون در گفت وگو با خبرنگاران در پاريس به اين شبکه خبري گفته است که مذاکره با ايران سختگيرانه خواهد بود و متحدان فرانسه در منطقه از جمله عربستان بايد در اين مذاکرات براي يک توافق هسته‌اي حضور داشته باشند. اين خبر از سوي شبکه العربيه در حالي منتشر شده است که عربستان پس از رويکرد دولت جو بايدن رئيس جمهوري آمريکا نسبت به بازگشت به توافق هسته اي ايران، سعي مي کند غربي ها را مجاب به حصول يک توافق جديد با ايران کنند تا رياض به همراه ديگر کشورهاي منطقه در اين مذاکرات حضور داشته باشند. کارشناسان با اشاره به درخواست عربستان براي حضور در مذاکرات احتمالي ايران با غرب مي‌گويند که رياض مي‌داند مذاکره مجددي در کار نيست و هدفش صرفا اخلال در بازگشت آمريکا به برجام است.

بهانه آمريکا براي ماندن در افغانستان

سخنگوي پنتاگون اعلام کرد، به دليل آنکه طالبان از مفاد موافقت شده در توافق صلح بين دو طرف تبعيت نکرده، آمريکا ممکن است نتواند حضور نيروهايش در افغانستان را کاهش دهد. اين در حالي است که سال گذشته ميلادي آمريکا با طالبان توافقي را امضا کرد که بيانگر يک آتش بس دائمي و کاهش حضور نيروهاي آمريکايي در افغانستان بود. پنتاگون اعلام کرده که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در گروی پایبندی طالبان به تعهدات ذکر شده در توافق مذکور است.

نماينده ويژه دولت آمريکا

رسانه‌ها در آمريکا ساعاتي قبل‌تر گزارش دادند دولت جو بايدن قصد دارد به زودي «راب مالي»، از دستياران سابق «باراک اوباما» را به مقام نماينده ويژه دولت آمريکا در امور ايران منصوب کند. «مالي»، يکي از مذاکره‌کنندگان ارشد دولت اوباما در گفت‌وگوهايي بود که سال 2015 به حصول «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) منجر شد. خبر تصميم دولت بايدن براي انتصاب مالي به عنوان نماينده ويژه دولت آمريکا در امور ايران با انتقادهاي گسترده‌اي از سوي گروه‌هاي افراطي در آمريکا از جمله لابي صهيونيستي «بنياد دفاع از دموکراسي» مواجه شده. اين گروه‌ها رابرت مالي را به همسويي بيش از اندازه با ايران متهم مي‌کنند. با وجود اين، طرفداران رابرت مالي معتقدند که او بهترين فرد براي اعمال «فشار هوشمندانه» بر ايران است که جو بايدن گفته قصد دارد آن را به جاي سياست «فشار حداکثري» به کار بگيرد. رابرت مالي همانند «آنتوني بلينکن» که ديدگاه‌هاي افراطي در خصوص ضرورت اعمال فشار بر طرف‌هاي متخاصم با آمريکا دارد، معتقد است که چنين فشاري را بايد با همکاري شريکان و متحدان به خصوص اروپايي‌‌ها به کار گرفت، ضمن آنکه چنين فشاري نبايد به صورت بي‌هدف و غيرمنسجم به کار گرفته شود بلکه بايد در خدمت يک هدف گسترده و از قبل اعلام شده باشد.

نهاد اجماع ساز، بدتر از شورايعالي سياستگذاري!

در حالي که هنوز چند هفته‌اي از شکل گيري نهاد اجماع ساز براي رسيدن به وحدت در انتخابات 1400 در اردوگاه اصلاح طلبان نگذشته است، انتقادات جدي به اين نهاد آغاز شده است. بخشي از اصلاح طلبان معتقدند تفاوتي بين اين نهاد با شورايعالي سياستگذاري وجود ندارد. شورايي که خود با ضعف‌هاي جدي در ساختار و عملکرد مواجه بود. رسول منتجب نيا، دبيرکل حزب جمهوريت و چهره سياسي اصلاح‌طلب معتقد است: «شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان به جاي اينکه عامل وحدت شود در درون احزاب هم اختلافاتي ايجاد کرد. حزب اعتماد ملي به چالش کشيده شد. انجمن اسلامي مهندسين دانشگاه به چالش کشيده شد. به بياني ديگر شوراي عالي سياستگذاري، تعدادي از احزاب را متلاشي کرد و خودش جايگزين احزاب شد.» منتجب نيا با صراحت در نقد نهاد اجماع ساز و شخصيتهاي حقيقي که اداره آن را برعهده خواهند گرفت، مي‌گويد: «از نظر بنده اين سازوکار، سازوکار درستي نيست و بدتر از شوراي عالي سياستگذاري است و باز هم به معناي تحت الشعاع قرار دادن احزاب است. پرسش اصلي اين است که چرا دوستان از اينکه بار را بر دوش احزاب بگذارند نگران هستند در حالي که بعد از انقلاب، همواره در ايام انتخابات، احزاب خط امام و اصلاح طلب اين بار را به دوش مي کشيدند و کارها را به خوبي هم انجام مي دادند شخصيت هاي حقيقي موثر که بسيار محترم هستند اولين سوال از آنها اين است که چرا آنها حزب تشکيل نمي دهند و يا عضو احزاب شوند؟»
پشیمانی یک کارگردان از طلاق

مسعود فروتن، کارگردان تلویزیون با حضور در برنامه «دورهمی»، از جدایی از همسرش ابراز پشیمانی کرد. این بازیگر، درباره ازدواجش گفت: «۲۵ ساله بودم و در تلویزیون تبریز کار می‌کردم. نیاز به یک گوینده داشتیم و دختر جوانی برای تست آمد و از او تست گرفته شد. بعد از مدتی با هم ازدواج کردیم و حاصل آن یک دختر است که الان پزشک است.» او افزود: «بعد از چند سال ما از هم جدا شدیم، البته اگر عقل حالا را داشتم و اتفاقات بعدی را پیش‌بینی می‌کردم، فکر نمی‌کردم باید جدا شوم.»

کاخ سفید برای ایران شرط گذاشت

سخنگوی کاخ سفید شامگاه جمعه گفت که پیش از در نظر گرفتن هرگونه دیدار میان مقامات آمریکا و ایران، پایبندی تهران به محدودیت‌های برجام نخستین گام است.«جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید شامگاه جمعه (به وقت تهران) گفت که نخستین گام برای ایران پایبندی به محدودیت‌هایی است که برجام برای برنامه هسته‌ای ایران در نظر گرفته، می‌باشد.وی که در کنفرانس خبری کاخ سفید صحبت می‌کرد، گفت: «پیش از در نظر گرفتن هرگونه دیدار میان مقامات ایران و آمریکا، نخستین گام این است که ایران به محدودیت‌های قابل‌ توجه تحت برنامه برجام پایبند باشد.» ساکی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از وی درباره جدول زمانی تعامل با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور پرسیده بود، گفت: «من قصد ندارم جدول زمانی در این باره ارائه دهم. آشکار است که این نیازمند پایبندی ایران به ضرورت‌های توافق هسته‌ای است سخنگوی کاخ سفید در ادامه سخنانش گفت: «رئیس جمهور معتقد است که از طریق پیگیری دیپلماسی، آمریکا باید به دنبال طولانی و تقویت کردن نگرانی‌های هسته‌ای و پرداختن به دیگر نگرانی‌ها از جمله برنامه موشک بالستیک و فعالیت منطقه‌ای ایران باشد.» وی اضافه کرد: «بار دیگر، ایران باید به پاپیندی به محدودیت‌های چشمگیر هسته‌ای خود تحت توافق بازگردد. در حال حاضر از نظر موضوعی چگونگی تعامل با شرکا و متحدان خود از جمله اروپایی‌ها، اعضای ۵+۱ از جمله درباره اینکه آینده توافق هسته‌ای با ایران چگونه باشد، اساسی است.» دولت آمریکا طبق مفاد توافق هسته‌ای برجام متعهد شده بود در ازای برخی محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های وضع‌شده علیه تهران را کاهش دهد.
نفوذ و خیانت داخلی در خرابکاری نطنز

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: با بررسی و تحقیق به این نتیجه رسیده‌ایم که در نطنز از طریق نفوذ و خیانت داخلی این خرابکاری صورت گرفته است و افرادی که در این زمینه عامل بوده‌اند شناسایی شده‌اند و مسیر ردیابی آنها و مجازات آنها هم ادامه دارد و ما باز هم دست نظام سلطه و رژیم صهیونیستی را آلوده به این موضوع می‌بینیم. وی افزود: فناوری هسته‌ای در کشور ما از صفر تا صد بومی‌سازی شده است و به یک، دو یا صد دانشمند متکی نیست و به سرعت این خلأها پر خواهد شد.

نقشه بایدن برای ایران چیست؟

امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل سیاسی راهبرد دولت بایدن در قبال ایران را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. اول ایران به برجام برگردد.اجرای تعهدات برجامی ایران راستی آزمایی شود. بعد از راستی آزمایی، امریکا به برجام برمی گردد. ایران باید برای ورود به مذاکرات جامع شامل متن برجام و موضوعات موشکی و منطقه ای اطمینان دهد. به زبان ساده، راهبرد دولت ترامپ با ادبیات نرم
پشیمانی گوهر خیراندیش

حدود ۱۰ روز است که خبر مبتلا شدن گوهر خیراندیش به ویروس کرونا منتشر شده است. او قصد داشت با درمان خانگی این بیماری را شکست دهد؛ ولی بالاخره مجبور به مراجعه به بیمارستان شد. این بازیگر در صفحه شخصی‌اش نوشت: خواهش می‌کنم وقتی دچار کرونا می‌شوید حتما قبل از آنکه دیر بشود و ریه‌ها را درگیر کند به بیمارستان بروید و دستورات لازم را از پزشکان بیمارستان بگیرید.
توصیه عربی ظریف به همسایگان گرامی ایران
!

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی به زبان عربی نوشت: همسایگان گرامی، امنیت خریدنی نیست.محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی به زبان عربی نوشت: همسایگان گرامی، فرصت برای ما فراهم شده است تا بار دیگر به مسئله امنیت منطقه‌ای فکر کنیم. همان طور که می‌دانیم نمی‌توان چنین امنیتی را با پول خرید و با انباشت سلاح آن را محقق ساخت. تنها راه برقراری امنیت و ثبات، همکاری گسترده منطقه‌ای میان کشور‌های منطقه است و ایران بار‌ها بر آمادگی خود برای احیای چنین همکاری‌هایی تاکید کرده است.

اخبار روزانه:
*
یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه روزهای اخیر خود به اعضای کابینه، از آن ها خواسته با توجه به برنامه ریزی های جدید دولت برای تسریع در انجام خدمات مورد نیاز مردم، به گونه ای برنامه ریزی کنند که متوسط زمان مورد نیاز برای ارائه هر نوع خدمت در ادارات حداقل 30 درصد کاهش پیدا کند و گزارش این روند، به دولت ارائه شود. مسئولان ادارات نیز باید با کمک کارشناسان بخش های دولتی و خصوصی، بازمهندسی فرایندها را در سطوح مختلف مدیریتی و کارشناسی اجرایی کنند.

*یک نهاد مسئول با ارسال نامه ای خطاب به مدیران مهم اقتصادی در دولت، با اشاره به ضرورت اطلاع مسئولان از میزان بدهی های احتمالی دولت در بخش عمومی، متذکر شد این موضوع حائز اهمیتی خاص بوده و تاثیر بسزایی بر نحوه تامین مالی دولت در صورت به قطعیت رسیدن دارد، لذا مطالعه و بررسی بیشتر انواع بدهی های احتمالی دولت و شناسایی و مدیریت ریسک آن خصوصا در حوزه میزان صدور ضمانت نامه های دولتی، باید مورد توجه جدی تر قرار گیرد.

*رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با یک شبکه سعودی با تأکید بر اینکه مذاکرات با ایران درباره برجام بسیار سخت خواهد بود، اعلام کرد که عربستان نیز باید بخشی از هرگونه توافق با ایران باشد.
*روابط‌عمومي فرودگاه امام‌ خميني (ره) در اطلاعيه اي شايعه سقوط هواپيماي پرواز ترکيه را تکذيب کرد و اعلام داشت: خلبان هواپيماي ترکيش‌اير به دليل شرايط جوي، مسير خود را به سمت باکو‌ تغيير داد و با پايدار شدن شرايط جوي اين هواپيما به تهران باز خواهد گشت
.
* دادگستری استان خوزستان از اجرای حکم اعدام یک «قاتل وابسته به داعش» خبر داد. به گزارش ایسنا، روابط عمومی دادگستری خوزستان اعلام کرد: علی مطیری، تروریست عضو گروهک داعش، در ۱۷ اردیبهشت سال ۹۷ در یک اقدام تروریستی به پایگاه بسیج منطقه شیبان استان خوزستان حمله کرد و در نتیجه آن، دو بسیجی فعال در پایگاه مزبور با نام‌های «بشیر حمیدی» و «حسن کارون بهمنشیر» را به شهادت رساند. مطیری در جریان رسیدگی به پرونده ضمن اعتراف به قتل دو بسیجی، انگیزه جنایت ارتکابی خود را مسائل اعتقادی اعلام کرده و اظهار داشته شیعیان کافرند و جهاد علیه آنها واجب. دادگاه کیفری یک اهواز پس از برگزاری جلسات رسیدگی متعدد در نهایت در تاریخ ۱۷ بهمن ۹۷ حکم علی مطیری را به قصاص و به اعدام با چوبه دار محکوم کرد. وکیل متهم از حکم صادر شده تقاضای فرجام خواهی می‌کند و پرونده به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور ارجاع می‌شود. قضات پس‌ از بررسی محتویات پرونده در تاریخ ۲۳ تیر ۹۸ حکم صادره در مورد علی مطیری را تأیید می‌کنند.
*سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری در تاریخ
۴ اسفند برگزار خواهد شد. سیداحمد خاتمی در ادامه افزود: بر اساس مصوب جدید هیأت محترم رئیسه، اجلاس یک‌روزه مجلس خبرگان رهبری ان‌شاءا... روز دوشنبه ۴ اسفند در تهران تشکیل می‌شود.

*فردی که علائم کرونا داشت و از او آزمایش هم گرفته شد بی آنکه منتظر اعلام نتیجه نهایی شود، با بی مسئولیتی و بی خیالی کامل در یک عروسی شهر ساوه حاضر می شود که حاصل این اقدام مبتلا شدن ۱۲ نفر از حاضران این مراسم با مثبت شدن نتیجه آزمایش‌ها بود».این مورد را سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت که نشان می‌دهد با وجود آن همه تلاش و ایثار کادر درمان، پرستاران چگونه برخی با بی مهری دست به فعالیت‌هایی می‌زنند که نتیجه آن افزایش شمار مبتلایان است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: