به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۶۶۱
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
محمد کرمی‌راد :
کارشناس مسائل سیاسی گفت: جمهوری اسلامی ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های امریکا و بعضاً اروپا مقاومت کرد طوری که امروز به جایی رسیده‌ایم که مجدداً غنی‌سازی 20درصد را در دستور کار قرار داده‌ایم. طبیعتاً این موضوع وحشتی را در دل آنها خواهد انداخت.

محمد کرمیراد، کارشناس مسائل سیاسی، پیرامون فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر بازگشت امریکا به برجام با شرط برداشته شدن همه تحریمها به خبرنگار هفته نامه شما گفت: رهبر معظم انقلاب از ابتدا تاکنون پیرامون مذاکره تأکید و تصریح کردند که هیچ اعتمادی به غرب، امریکا و بهخصوص اروپاییها نمیتوانیم کنیم، اما در سنوات گذشته مسئله مذاکرات را رد نکردیم.

وی افزود: ما با عضویت در NPT تحت فشارها و لابی سنگین صهیونیستها قرار گرفتیم که این اواخر عربستان و بخشی از اروپاییها بر این فشار افزودند.

کرمیراد بیان کرد: علیرغم اینکه رهبر معظم انقلاب عدم ضمانت و بیتعهدی امریکاییها را مطرح کرد متأسفانه ظریف و تیمش نتوانستند آنگونه که باید و شاید از لحاظ حقوقی از برجام در جهت منافع ملی کشور بهرهبرداری مناسب کنند. از طرف دیگر ترامپ با خارج شدن از برجام و اینکه «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد» فکر نمیکرد جمهوری اسلامی ایران بتواند از پس تحریمهای ظالمانه در مدت زمانی که امریکاییها و اروپایی‌‌ها در نظر گرفته بودند بر بیاید.

این کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد: جمهوری اسلامی ایران در مقابل زیادهخواهیهای امریکا و بعضاً اروپا مقاومت کرد طوری که امروز به جایی رسیدهایم که مجدداً غنیسازی 20درصد را در دستور کار قرار دادهایم. طبیعتاً این موضوع وحشتی را در دل آنها خواهد انداخت.

وی خاطرنشان ساخت: به نظر من با توجه به سخنان پرمغز و با صلابت مقام معظم رهبری که خیلی محکم بیان فرمودند حقیقت مطلب این است که هم مجلس و هم دولت آینده باید این رهنمودها را نصبالعین خودشان قرار دهند و اجازه ندهند حقوق حقه مردم ایران تضییع شود. در این راستا بایستی تحریمها لغو شوند و آنگاه پیرامون مذاکرات راجع به برجام در اشل حقوقی نظام بینالملل بحث و تبادل نظر صورت بگیرد.

کرمیراد تصریح کرد: در مصاحبههایم عرض کردم همانطور که در تیم مذاکرهکننده دکتر صالحی را به عنوان یک نفر فنی اضافه کردند باید دو حقوقدان بینالملل را هم اضافه میکردند تا نسبت به محتوای حقوقی برجام دقت لازم را داشته باشند، چون گاهی یک ویرگول در ادبیات حقوقی بینالملل میتواند معنا را عوض کند.

* رهنمودهای مقام معظم رهبری را نصبالعین قرار دهیم

وی اشاره کرد: باید تیمی مجرب، قوی و همه جانبه مذاکرات پیرامون برجام را انجام میداد، نه تیمی یکجانبهنگر. دولت باید روحیه مقاومت و استقامت نظیر شهید حاج قاسم سلیمانی و مدافعان حرم در مقابل زیادهخواهیهای را دشمن داشته باشد.

کرمیراد در پایان تأکید کرد: سخنان مقام معظم رهبری باید نصبالعین قرار بگیرد و مردم هم همراهی کنند. از مجلس شورای اسلامی هم انتظار میرود چنانچه بیگانگان، غرب و اروپا موضوع را حادتر کردند مسئله خروج از NPT را تصویب کند. اینجاست که باید خودمان روی پای خودمان بایستیم و اگر این روحیه در جمهوری اسلامی ایران حاکم شود به فرموده حضرت امام(ره) امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: