به‌روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۶۵۷
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
علی آرش روناسی :
ضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت: الان در کشور اقدامات خوبی در جهت ساخت رآکتورهای پیشران انجام شده است و شروع به ساخت آن احتیاج به عزم ملی دارد، منتهی آنها با اورانیوم 65 درصد کار می‌کنند. بنابراین نمی‌توانیم به اورانیوم غنی شده 20 درصد اکتفا کنیم

علی آرش روناسی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، پیرامون بررسی تأثیر آغاز غنیسازی 20 درصد بر صنعت هستهای و برجام به خبرنگار هفته نامه شما گفت: غنیسازی 20 درصد اتفاق تازهای در صنعت هستهای ما نیست. تنها حسن علمیای که این امر برای صنعت هستهای ما دارد و به عنوان ذخیره علمی بعداً میتواند به ما کمک کند استفاده از آبشارهای سانتریفیوژهای نسل ششم است. ما بعداً میتوانیم سانتریفیوژها را به نسل 8 برسانیم و تعداد آبشارها را از دو تا بیشتر کنیم. همچنین میتوانیم از اینها به عنوان پیشبرهای اتمی در سوخت ناوهایمان استفاده کنیم و با جایگزینی اورانیوم بهجای گازوئیل مصرف سوختهای فسیلی و آلودگی را کاهش دهیم.

وی افزود: الان در کشور اقدامات خوبی در جهت ساخت رآکتورهای پیشران انجام شده است و شروع به ساخت آن احتیاج به عزم ملی دارد، منتهی آنها با اورانیوم 65 درصد کار میکنند. بنابراین نمیتوانیم به اورانیوم غنی شده 20 درصد اکتفا کنیم. عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: ما در طلیعه خارج شدن از زیر یوغ فشاری هستیم که با پروتکل الحاقی و تعهداتی که بیش از آن پذیرفتیم بر ما اعمال شده است.

ویدر خصوص کامل کردن رآکتور آب سنگین اراک ابراز امیدواری کرد و گفت: تمام فشارهای کشورهای غربی بر ما این بود که میخواستند زمان گریز را برایمان افزایش دهند. زمان گریز مدت زمانی است که یک کشور با توجه به صنایعش نیاز دارد تا اورانیوم لازم برای تولید بمب را تولید کند. در حالی که ما از اول اعلام کردیم طبق مسائل شرعی و فتوای رهبری به دنبال بمب هستهای نبودهایم. روناسی ابراز کرد: بدعهدی امریکا و اروپا تحقق هدفشان را از برجام نقض کرد. وی تصریح کرد: طبق ماده 26 و 36 برجام این ما هستیم که میتوانیم اسنپ بک را فعال کنیم و با غنیسازی 20 درصد و بالاتر از آن به آنها بگوییم شما نقض عهد کردید و طبق برجام ما میتوانیم این کارها را انجام دهیم و در عین حال برجام را نقض نکردهایم.

این عضو شورای مرکزی حزب با تأیید اینکه با نقض عهد امریکا و اروپا نه فقط آنها به اهدافشان از برجام نرسیدند، بلکه موجب شدند ما بدون آنکه برجام را زیر پا بگذاریم و بدون اینکه تعهدات و قطعنامههای شورای امنیت را نقض کنیم، افقهای بلندتری را در صنعت هستهای برای خودمان ترسیم کنیم و 20 درصد و حتی فراتر از آن را در صورت نیاز غنیسازی میکنیم.

تأثیر پیشرفت در صنعت هستهای

وی خاطرنشان کرد: پیشرفت در صنعت هستهای بهطور غیر مستقیم تأثیر مثبتی در پیشرفت در سایر صنایع کشور ما خواهد داشت، چون صنعت هستهای صنعتی هزار وجهی است و برای دستیابی به پیشرفت در آن ناچاریم سایر علوم را به سطح بالایی برسانیم، چون در غیر این صورت نمیتوانیم چرخه را کامل کنیم.

روناسی در پایان یادی از شهید محسن فخریزاده، دانشمند هستهای و دفاعی کشور کرد و گفت: من در سال 1372 با شهید فخریزاده در دانشگاه امام حسین(ع) و همکاری با سازمان انرژی اتمی چند پروژه تحقیقاتی داشتم. در واقع ایشان مدیریت این پروژهها را به عهده گرفت. این شهید افق دید وسیع و شجاعت در کارهای پژوهشی و قدرت ریسکپذیری بالایی در پژوهش داشت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: