به‌روز شده در: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۶۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
قائم‌مقام دبیرکل جامعه مهندسین:
خجسته‌پور گفت: حجم انبوهی از افراد برای انتخابات مجلس حاضر می‌شوند و شورای نگهبان و نهادهای ذی‌ربط برای احراز صلاحیت کاندیداها ناگزیرند زمان و هزینه بسیاری را متحمل می‌شوند این در حالی است که اگر کاندیداها از مسیر احزاب عبور می‌کردند، این هزینه‌ها به نظام تحمیل نمی‌شد.

علیرضا خجستهپور قائممقام دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین کشور با اشاره به اصلاح قانون انتخابات در مجلس یازدهم گفت: موضوع اصلاح قانون انتخابات موضوع ضروری برای نظام مردمسالاری و نظام جمهوری اسلامی است و هر اصلاحی که صورت میگیرد باید به تعالی و تسهیل این موارد کمک کند و منافعی برای مردم و کشور باید در نظر گرفته شود.

نقش احزاب در همهپرسیها مغفول مانده است

وی با بیان اینکه در اصلاح قانون انتخابات نقش احزاب در همهپرسیها مغفول مانده است ،تصریح کرد: نکته حائز اهمیت این است که متأسفانه آنچه بهطورکلی مغفول مانده توجه به نقش احزاب در کشور است. ما مشاهده میکنیم در انتخابات گوناگون هزینه بسیاری به مملکت تحمیل میشود، جنس این هزینه این است که در غیبت احزاب دارای چارچوب و تحزب فراگیر و با اسمورسم و مجوز دار و دارای شعبات استانی مجموع هزینهها به نظام تحمیل میشود.

خجستهپور خاطرنشان کرد: بهطور مثال حجم انبوهی از افراد برای انتخابات مجلس حاضر میشوند و شورای نگهبان و نهادهای ذیربط برای احراز صلاحیت کاندیداها ناگزیرند زمان و هزینه بسیاری را متحمل میشوند این در حالی است که اگر کاندیداها از مسیر احزاب عبور میکردند، این هزینهها به نظام تحمیل نمیشد.

قائممقام جامعه اسلامی مهندسین با بیان این نکته که دو موضوع در مسیر اصلاح قانون انتخابات مورد بیتوجهی قرار گرفته است، تأکید کرد: در وهله نخست نظرخواهی از احزاب صورت نگرفته است، ما در کشور خانه احزاب و حزبهای بزرگ و مؤثر در جناحهای مختلف داریم که نظر آنها میبایست در این فرایند اخذ شود و این جای تأسف دارد.

به احزاب توجهی نشده

وی در پایان افزود: نکته دوم این است که آنچه بهعنوان قانون در خانه ملت مورد بررسی و تصویب قرار میگیرد باید نقش احزاب در آن جدیتر گرفته میشد ولی متأسفانه در همین ابتدای مسیر به احزاب توجهی نشده و حرف احزاب شنیده نشده است؛ بنابراین زمانی که این طرح در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گرفت پیشنهاداتی که به نقش ویژه احزاب بپردازد نیز نادیده ماند و شاید از طریق آییننامه داخلی مجلس بتوان این مشکل را مرتفع ساخت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: