به‌روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۶۱۴
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
احمد کریمی‌اصفهانی:
پدرسالاری یعنی اینکه رابطه را جای ضابطه بگذاریم و ضابطه را فدای رابطه کنیم؛ درحالی‌که جامعه روحانیت به‌هیچ‌عنوان نقش پدرسالاری ندارد و اگر چنین باشد نقض غرض است و دلیل نداشت سازوکار قبلی را تغییر دهیم.

احمد کریمیاصفهانی عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفتوگو با «فرهیختگان» به اعلام جزئیات تشکیل شورای وحدت با محوریت جامعه روحانیت پرداخت که در ادامه آن را از نظر میگذرانید.

سازوکار شورای وحدت که با محوریت جامعه روحانیت شکل گرفته، به چه صورت است و با محوریت چه افرادی تشکیل شده است؟

یک سازوکاری تعریف شده که البته هنوز نهایی نشده ولی تعریف سازوکار این است که مقرر شد از جامعه روحانیت سه نفر، از مدرسین دو نفر، از احزاب پنج نفر، از رزمندگان یک نفر، از هیئات یک نفر، از بانوان دو نفر، از جوانان دو نفر، از بسیج اساتید یک نفر و از جبهه پایداری هم یک نفر باشند که البته سازوکار انتخاب هریک کاملا تعریف و مشخص شده است.این ترکیب 17 نفره بوده و قرار است شخصیت حقیقی وارد این مجموعه نشود، لذا تقریبا تمام افراد بهصورت حقوقی حضور دارند. فعلا این سازوکار تعیین شده و اگر تغییر کند، طبیعی است مورد اعتراض قرار گیرد، لذا قطعا اشخاص حقیقی نمیتوانند وارد شوند اما اگر آخر کار به این نتیجه برسند، لازمه این کار حضور اشخاص حقیقی است، حتما باید تعریف جامعی باشد که مورد اعتراض افراد قرار نگیرد.بنابراین با این محوریت، جامعه روحانیت کار خود را شروع کرده و امیدواریم ضابطهمند ادامه دهد. یکی از مواردی که برای ما مهم است مساله ضابطهمند بودن است و بههیچوجه نباید خودسرانه تصمیمی گرفته شود و همه تصمیمات با نظر جمع انجام خواهد شد.

درخصوص جامعه روحانیت برخی تردیدها و نقدهایی وجود دارد؛ با توجه به اینکه شاید اجماع نظر کاملی درباره آنها در جبهه انقلاب وجود نداشته باشد، ولی سخنگوی این تشکل اعلام کرد قرار نیست به ایفای نقش پدرسالارانه در جریان انقلاب بپردازند. درباره ظرفیتی که جامعه روحانیت در این خصوص دارد، بفرمایید.

اتفاقا حرف صحیحی است که بهصورت پدرسالاری نباشد، پدرسالاری یعنی اینکه رابطه را جای ضابطه بگذاریم و ضابطه را فدای رابطه کنیم؛ درحالیکه جامعه روحانیت بههیچعنوان نقش پدرسالاری ندارد و اگر چنین باشد نقض غرض است و دلیل نداشت سازوکار قبلی را تغییر دهیم. درباره ظرفیت نیز باید بیان کنم از جلساتی که اکنون وجود دارد بهراحتی میتوان نتیجه را برداشت کرد، چراکه در جلساتی که در جامعه روحانیت داشتیم، حداقل 47 حزب حضور داشتند و اعلام آمادگی کردند. این یک مورد است و طرف مقابل هم یک امر متناظر در این موضوع داشته است.از سوی دیگر حدود 13 حزب نیز اعلام آمادگی کردند و این در مقابل 47 تشکیلات است. مسائل دیگری نیز وجود دارد که در خلال کار مشخص شده که ظرفیت چیست؟ همچنین ظرفیتهای متعددی در استانها داریم که احتیاج به بالفعل شدن دارد و امیدواریم با روندی که مشخص شده، بتوانیم کارها را ادامه دهیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: