به‌روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۶۰۸
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
نرگس قدیری :
مدیر بخش بانوان حزب مؤتلفه اسلامی گفت: تبلیغات زیادی می‌شود مبنی بر اینکه زنان در غرب نسبت به زنان مسلمان در کشورهای اسلامی جایگاه بهتری دارند، اما اگر عمیق شویم در ورای ظواهری که وجود دارند در می‌یابیم زن غربی به‌شدت تنها و تحت ستم و ظلم است. زن غربی در خانواده و جامعه‌اش اصلاً احساس آرامش و امنیت ندارد.

نرگس قدیری، مدیر بخش بانوان حزب مؤتلفه اسلامی پیرامون تفاوت نگاه اسلام به زن و نگاه غرب به زن به مناسبت سالروز کشف حجاب رضاخانی به خبرنگار روزنامه الکترونیکی شما گفت: مهمترین تفاوت در این دو نگاه اصول و پایهای است که این نگاهها بر مبنای آن شکل گرفتهاند. آنچه که در اسلام و ادیان الهی در باره زن داریم، خصوصاً اسلام که کاملترین دین است نگاهی انسانی و فاخر به زن با تمام ظرایف و کارکردهایی است که خداوند در وجود زن قرار داده است. کاملترین تجسم تعریفی را که از زن در اسلام عرضه شده است در وجود حضرت فاطمهزهرا(س) میبینیم.

وی در ادامه افزود: اینکه در طول تاریخ اسلام چه اتفاقاتی برای زنان افتاده و آیا حقوق آنها بهطور کامل استیفاء شده است، به رفتارهای مسلمانان در دورانهای مختلف برمیگردد.

مدیر بخش بانوان حزب مؤتلفه اسلامی تأکید کرد: پایه و اسلاس حقوق زن در اسلام است و هر چه به آن مبانی نزدیک شویم حقوق زنان بیشتر رعایت میشود و احترام و جایگاهشان بیشتر حفظ میشود.

وی در خصوص نگاه غرب به زن گفت: در غرب نگاه به زن بر مبنای نظریاتی بنا شده که اشکالات و اشتباهات فاحشی در آن وجود داشته است، از اینرو فراز و نشیبهای زیادی نسبت به حقوق زنان در غرب میبینیم.

قدیری در ادامه اشاره کرد: گاهی در غرب زن را اصلاً انسان در نظر نمیگرفتند. در نظریات فلاسفه بزرگ یونان میبینیم که در مقطعی میگفتند زن اصلاً انسان نیست. حتی تا صد سال پیش زنان در جامعه غربی هیچ حقی در مورد اموال خودشان، ارث، حقوق اجتماعی و خانوادگیشان نداشتند و در این موارد مبنای درست و اصولی وجود ندارد.

وی خاطرنشان ساخت: حقوق زنان در غرب بر اساس نظریات نظریهپردازانی است که هر کدام نظری را مطرح میکنند که بعداً توسط اندیشمند دیگری رد میشود. به همین علت ثبات، قوام و استحکام خوبی در بحث حقوق زنان در غرب وجود ندارد.

مدیر بخش بانوان حزب مؤتلفه اسلامی گفت: تبلیغات زیادی میشود مبنی بر اینکه زنان در غرب نسبت به زنان مسلمان در کشورهای اسلامی جایگاه بهتری دارند، اما اگر عمیق شویم در ورای ظواهری که وجود دارند در مییابیم زن غربی بهشدت تنها و تحت ستم و ظلم است. زن غربی در خانواده و جامعهاش اصلاً احساس آرامش و امنیت ندارد.

وی تصریح کرد: غربیها بحثهایی نظیر اشتغال زنان و رسیدن آنها به مقامات بالا را برای ما شاخص میکنند. در صورتی که اینها به علت نداشتن جایگاه امن و آرام و حمایت کافی از طرف خانواده او سعادت اصلی زن را فراهم نمیکنند.

قدیری اشاره کرد: عموماً زنان در غرب تنها هستند و تجربیات تلخ آزارهای جنسی و تجاوز را پشت سر گذاشتهاند یا با آن روبرو هستند. عموماً فرزندان نامشروع دارند و حقوق حقهشان به آنها تعلق نمیگیرد. برخلاف زنان در کشورهای اسلامی که از جایگاه بسیار بالایی در خانواده برخوردارهستند.

وی در پایان تأکید کرد: اگر مشکلاتی در باره عدم رعایت حقوق زنان در کشورهای اسلامی وجود دارد، به اسلام برنمیگردد، بلکه به مسلمانی ما برمیگردد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: