به‌روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۸۲
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸


انتخابات 1400 در یک نگاه

هرچه زمان به انتخابات 1400 نزدیک میشود، اخبار مختلفی از جناح و طیفهای سیاسی به گوش میرسد، در یک گذر کوتاه رسانهای، نگاهی به اخبار انتخاباتی هفتهای که گذشت میاندازیم:

اصلاحات برسد، لازمالاجراست

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری در هفتهای که گذشت با بیان اینکه درجه نظامی افراد تأثیری در روند انتخابات ندارد گفت: اگر اصلاحات موردنظر مجلس به انتخابات 1400 برسد لازمالاجراست.

وی افزود: اگر کسی بخواهد در شورای نگهبان برای ثبتنام و حضور در انتخابات مجلس و یا ریاست جمهوری وارد شود، باید با حوزه و نهاد خود قطع ارتباط کرده باشد.

گزینه احتمالی در نبود گزینه حتمی

روزنامه شرق هفته گذشته با بیان اینکه ظریف میتواند یکی از کاندیداهای انتخابات 1400 باشد نوشت: هرچند خود ظریف بارها اعلام کرده است که انگیزهای برای حضور در انتخابات ریاستجمهوری ندارد و گویا تا اینجای کار حضور او کأن‌ ‌لمیکن است؛ اما به باور برخی سیب سیاست تا لحظه آخر انتخابات هزارچرخ میخورد و این احتمال هنوز منتفی نشده است که با ایجاد بسترهای لازم ظریف قانع به حضور در انتخابات شود.

نباید گول بخورم

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران دوشنبهشب در برنامه تلویزیونی درباره امکان حضورش در انتخابات 1400 گفت: ریاست جمهوری یک عاشق مجنون میخواهد، من مجنون هستم اما عاشق نیستم و اگر هم فشارها زیاد باشد، من نباید گول بخورم.

گزینه پوششی یا کوششی

حسن رسولی عضو شورای سیاستگذاری اصلاحطلبان و از اعضای شورای شهر تهران که از فعالان سیاسی نزدیک به محمدرضا عارف است در گفتگو با مهر عنوان کرد: عارف احتمالاً در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نامزد خواهد شد.

خیز سه قلوها برای 1400

جبهه تحول خواهان انقلابی متشکل از سه تشکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با صدور بیانیهای اعلام موجودیت کرد. چندوچون حضور این جبهه در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری چندان مشخص نیست اما این میتواند به معنای خیز رئیس مرکز پژوهشهای مجلس برای 1400 باشد.

سردرگمی در ساختار تازه اصلاحات

در هفته گذشته تغییر ساختار در نهادهای تصمیمساز اصلاحات موردتوجه رسانهها قرار گرفت جواد امام، عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در اینباره گفت: احزاب اصلاحطلب تصمیم گرفتند تشکیلات جدیدی را جایگزین شورای هماهنگی و شورای عالی کنند. در واقع با ایجاد جبهه جدید دو تشکیلات قبلی از بین میرود. علی صوفی دیگر فعال اصلاحات نیز با برشمردن این نکته که سرانجام نهاد اجماع ساز معلوم نیست، خاتمی را محور تصمیم گیری این جریان دانست.

ایجاد محدودیت برای حضور نامزدها

بعد از تصمیم مجلس در خصوص امکان حضور اعضاء تشخیص مصلحت در رقابتهای انتخابات 1400، برخی از رسانهها این تصمیم را مجوزی برای حضور محسن رضایی، شمخانی، قالیباف، احمدینژاد، عارف و جلیلی در ماراتن ریاست جمهوری 1400 دانستند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: