logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۷۵
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
بررسی اتفاقات مهم 2020؛
2020، یك عدد به‌ظاهر رُند اما آبستنی از حوادث به نظر می‌آید، پایان سال كهنه میلادی در حالی با سرمای دی‌ماه گره‌خورده است كه جهان شاهد اتفاقات عجیب و پیچیده‌ای بود.

رضوانه باهری روزنامه نگار2020، یک عدد بهظاهر رُند اما آبستنی از حوادث به نظر میآید، پایان سال کهنه میلادی در حالی با سرمای دیماه گرهخورده است که جهان شاهد اتفاقات عجیب و پیچیدهای بود.

شهادت حاج قاسم

ماههای ابتدایی این سال با اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن فرماندهان ارشد مقاومت، شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در فرودگاه بغداد آغاز شد، این اقدام آمریکا بیپاسخ نماند و اندکی بعد پایگاه آمریکاییها در منطقه عین الاسد عراق هدف حمله موشکی ایران قرار گرفت.

سقوط هواپیمای خطوط مسافربری

در میان بحبوحه حیرتآور اخباری که گواه احتمال حمله خرابکارانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بود، سقوط هواپیمای خطوط مسافربری اوکراین و به شهادت رسیدن جمعی از مسافرین این پرواز، اندوه تلخ شهادت حاج قاسم را دوچندان کرد.

برگزیت و طرح شوم صلح خاور میانه

2020 در حالی نفسهای تازهاش را میکشید که برگزیت در پارلمان انگلیس تصویب شد و اندکی بعد این کشور پس از 47 سال عضویت در اتحادیه اروپا رسماً از آن خارج شد، در همین حوالی بود که رئیسجمهور آمریکا و نخستوزیر رژیم صهیونیستی با برگزاری نشست خبری در کاخ سفید طرح صلح خاورمیانه را بهصورت یکجانبه اعلام و در عمل معادلات منطقه غرب آسیا را به سمت معاهده شوم قرن رهنمون کردند. اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران سبب شد تا مجلس سنای آمریکا طی مصوبهای اختیارات دونالد ترامپ را برای حمله به ایران بدون تأیید کنگره محدود کند.

کرونا

دنیا در حوالی پیچیدگیهای حوادث 2020 بود که یک پاندمی بیسابقه جهانی از چین آغاز و تمام جهان را در اندک زمانی درنوردید، همهگیری کرونا همهچیز را تحتالشعاع قرارداد، معادلات سیاسی و اقتصادی جهان در اندک زمانی بر همریخت و بلاتکلیفی نسبت به وضعیت اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی بهواسطه ناشناختگی ویروس تا روزهای پایانی این سال ادامه دارد دراینبین خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی نیز افکار عمومی جهان را به سمت خود متمرکز کرد.

کشته شدن جرج فلوید

در میان بحران کرونا در آمریکا، کشته شدن جرج فلوید شهروند سیاهپوست به دست پلیس میناپولیس در کانون توجه جهان قرار گرفت و جنبشهای ضد نژادپرستی در ایالاتمتحده جان گرفت و در اندک زمانی آمریکا روی حقیقی خود را به شهروندانش نشان داد.

ادامه اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه

تصویب قانون خروج آمریکا از عراق توسط مجلس این کشور،گسیل بخشی از بدنه نیروهای داعش به افغانستان و کشتار مردم بیگناه، تهدید هواپیمای ماهان در آسمان بیروت توسط آمریکا، انفجار عظیم بندر بیروت، امضاء توافقنامه عادیسازی روابط بین اسرائیل و امارات، تلاش آمریکا برای اعمال مکانیسم اسنپ بک و عدم موافقت سایر اعضاء شورای امنیت سازمان ملل با این درخواست، ادامه اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه، آغاز رقابتهای انتخاباتی آمریکا و ادعای تقلب گسترده در نتایج انتخابات توسط بازنده رقابت، و برخی از حوادث طبیعی و انسانی، روزهای سخت 2020 را با آرزوی تکرارناپذیری این رقم رُند برای همه ساکنین جهان همراه کرده است.

شهادت مظلومانه دانشمند هسته ای

در روزهای پایانی سال 2020 هم سازمانهای جاسوسی استکبار و صهیونیستی با به شهادت رساندن مظلومانه دانشمند هسته ای شهید محسن فخری زاده مردم ایران را داغ دار کردند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: