به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۵۳
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

اعتراف روزنامه آمریکایی به پیشرفت ایران در دوره تحریم‌ها

وال‌استریت ژورنال در تحلیلی نوشت: «اقتصاد ایران خود را با تحریم‌ها منطبق کرده و با وجود سختی‌ها و مشکلات، حتی در برخی زمینه‌ها شاهد رشد و توسعه بوده است».
ماجرای سرقت کیف سردار سلیمانی بعد از شهادت

یک روزنامه‌نگار عراقی در توئیتی به ماجرای ربوده شدن کیف حاج قاسم سلیمانی بعد از شهادت پرداخت و از متهم این سرقت نام برد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نجاح محمدعلی روزنامه‌نگار عراقی در توئیتر نوشت: طلال ناجی مسئول اطلاعات فرودگاه بغداد و متهم اصلی در ترور سردار سلیمانی به سفارت عراق در انگلیس فراری داده شد. او متهم به خبرچینی و لو دادن لحظه ورود و خروج سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس از فرودگاه بغداد به امریکایی‌ها بود و کیف همراه شهید سردار سلیمانی را به سرقت برده است.

سندی برای تحول قضائی در کشور

در سند تحول قضائی، هفت مأموریت اصلی دستگاه قضا مشخص شده است. مأموریت اول، «رسیدگی به تظلمات، تعدیات، شکایات، حل‌وفصل دعاوی و رفع خصومات»؛ مأموریت دوم، «احیاء حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع»؛ مأموریت سوم، «نظارت بر اجرای صحیح قوانین و حسن جریان امور»؛ مأموریت چهارم، «کشف جرم، تعقیب و مجازات و تعزیر مجرمین و اجرای حدود و مقررات مدون جزایی اسلام»؛ مأموریت پنجم، «پیشگیری از وقوع جرائم و دعاوی»؛ مأموریت ششم، «اصلاح مجرمان»؛ مأموریت هفتم، «حمایت از حقوق مالکیت اشخاص».
چالش مکان‌یابی نیروهای آمریکایی در منطقه

«بکا واسر» و «آرون استين»، از مرکز امنيت نوين امريکا (CNES) در تحلیلی معترف شدند: «افزايش توانمندی‌های ايران، ایالات‌متحده را مجبور به بازنگري در معماري دفاعی‌اش در خاورميانه می‌کند. به جاي تکيه بر شمار اندکي از پایگاه‌های دائمي و بزرگ در نزديک ايران، ایالات‌متحده بايد بر مجموعه‌ای از پایگاه‌های کوچک و پراکنده تمرکز کند. گذار به سمت راهبرد حضور کم‌تر و ديپلماسي بيشتر در منطقه، ایالات‌متحده را وامی‌دارد تا از يک معماري توزیع‌شده انعطاف‌پذیر براي امنيت نيروهاي آمريکايي بهره ببرد. همچنان ‌که برتري هوايي ایالات‌متحده، به‌ویژه براي شيوه جنگي آمريکا ضروري شده، توانایی‌های دشمن نيز بر جلوگيري از تجمع نيروهاي ایالات‌متحده قبل از درگيري تمرکز يافته است. گسترش موشک‌های بالستيک و کروز و همچنين هواپيماهاي بدون سرنشين می‌تواند توانايي نظامي ایالات‌متحده براي عمليات از پایگاه‌های جلويي را مختل کند. ايران سخت‌افزار و توانايي اجراي حملات دقيق به اهداف نزديک را دارد. سرمایه‌گذاری ايران در قابلیت‌های موشکي، نيروهاي آمريکايي را با چالش مکان‌یابی و نابودي اهداف کوچک و پراکنده روبه‌رو می‌کند. به‌این‌ترتیب، ايران با دارا بودن بزرگ‌ترین زرادخانه موشکي خاورميانه می‌تواند به مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پایگاه‌های ایالات‌متحده به‌راحتی آسيب بزند.

اقدام زننده جریان سیاسی خاص در مورد حاج قاسم

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفت: «مجلس برنامه جدید برای ورود نظامیان به ریاست جمهوری ندارد. قانون از اول انقلاب همان است. ما این شبهات را جنگ روانی برخی از عناصر امنیتی درون جریان‌های سیاسی می‌دانیم. از یاد نبرده‌ایم که در مورد سردار سلیمانی نیز چنین شبهاتی را مطرح کردند که حرکت زننده‌ای بود».

شروع فصل شکار برای ایران

«عماد آبشناس» تحلیلگر مسائل سیاسی در خبرگزاری بین‌المللی اسپوتنیک نوشت: «اینکه آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند زیردریایی اتمی خود را به خلیج‌فارس فرستاده‌اند، برای ایرانی‌ها هیچ اهمیتی ندارد، چون قطعاً این زیردریایی بارها بی‌سروصدا وارد خلیج‌فارس شده و از آنجا خارج شده و قطعاً هم ایرانی‌ها تحرکات آن را رصد کرده‌اند. رهبران کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس که میزبان این زیردریایی و زیردریایی اسرائیلی هستند باید کلاهشان را بالاتر بگذارند. بد نیست این اعراب نگاهی به سوریه و لیبی کنند تا متوجه شوند حضور اسرائیلی‌ها و همراهی با نقشه آمریکایی‌ها قرار است چه بلایی بر سر این‌ها بیاورد. اگر زیردریایی اسرائیلی که می‌خواهد وارد خلیج‌فارس شود از سمت عمان (تنگه هرمز) وارد شود، یک بحث است و اگر به یک‌باره حتی اشتباهی وارد حریم آبی ایران شود، بحث دیگری است؛ آن‌وقت ایرانی‌ها هر کاری بخواهند می‌توانند با این زیردریایی انجام دهند. مطمئن باشید صدها شکارچی نهنگ اسرائیلی در کمین آن هستند. مطمئن باشید ایرانی‌ها یک تور فولادی بزرگ پهن کرده‌اند تا در صورت امکان زیردریایی اسرائیلی که می‌خواهد وارد خلیج‌فارس شود را بگیرند یا نابود کنند. طبق همه قوانین بین‌المللی این هم حق مسلم ایران است. ظاهراً فصل شکار برای ایرانی‌ها کم‌کم دارد شروع می‌شود.
عروسی 10 هزار نفری پسر وزیر

هزاران نفر در مراسم جشن عروسی پسر یکی از وزرای محلی مالزی شرکت کرده‌اند. این جشن عروسی با حضور حدود 10 هزار نفر در منطقه «پوتراجایا» و با رعایت آیین‌نامه‌های بهداشتی و بدون آنکه میهمانان از خودروهای خود پیاده شوند، برگزار شده است. در این مراسم میهمانان با خودروهای خود در پشت خودروی «تِنگکو اَدنان تنگکو منصور»، همسرش و پسرشان «تنگکو محمد حافظ تنگکو» و عروس این خانواده «اوسینه کایرل آلاگیا» در خیابان حرکت کردند.

پیشنهاد اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی درشت

«سید محمدرضا میرتاج‌الدینی»، نائب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس پیشنهاد داد: «برای تراکنش‌های بانکی بیش از ۱۰ میلیون تومان در کشور یک در هزار مالیات در نظر گرفته شود. به فرض اگر به حساب کسی بیش از 10 میلیون تومان واریز شد، به‌صورت اتوماتیک یک در هزار مالیات، یعنی از 10 میلیون تومان، 100 هزار تومان به حساب خزانه ریخته شود. در حال حاضر گردش مالی در کشور 10 تا 20 برابر تولید ناخالص داخلی است. اگر چنین عرصه‌ای برای تراکنش‌های بانکی در نظر گرفته شود، حتی می‌توان بسیاری از مالیات‌ها را در کشور حذف و معافیت‌های مالیاتی را در راستای رونق کسب‌وکار، تولید و مواردی از این دست توسعه داد؛ چون درآمدی که از این محل حاصل می‌شود، حداقل 10 برابر درآمد مالیاتی فعلی است». وی بر ضرورت اصلاح نظام مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی در کشور تأکید کرد و افزود: «متأسفانه بسیاری از افراد با دلال‌بازی و بنگاه‌داری غیرمولد به سودهای کلان می‌رسند که هیچ‌گونه مالیاتی نمی‌پردازند».
تحرکات و استحکام‌سازی امنیتی بی‌سابقه آمریکا در «اربیل»

یک منبع امنیتی عراق اعلام کرد: «نیروهای آمریکایی در پایگاه «الحریر» اربیل در حال انجام تحرکات جدید و استحکام‌سازی هستند. کنسولگری آمریکا در اربیل شاهد ایجاد استحکامات جدید است و نیروهای حفاظتی و امنیتی جدیدی در جاده منتهی به کنسولگری مستقر شده‌اند. چند روزی است تدابیر امنیتی در الحریر تشدید شده و یک گروه از نیروهای نظامی که از سوریه آمده‌اند، در این پایگاه مستقر شده‌اند».
۲۵ میلیون نفر توان خرید گوشت را ندارند

رحمت الله نوروزی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی می‌گوید شش دهک جامعه، یعنی بیش از۲۵ میلیون نفر، توان خرید گوشت را ندارند.این نماینده مجلس، کارگران، کارمندان و بازنشستگان را از جمله این گروه‌ها دانست. به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، مصرف گوشت قرمز در سال ۹۸ در میان طبقه متوسط جامعه به‌نسبت سال ۹۵ بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است. علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی: استاندارد سرانه مصرف گوشت در سطح جهان ۱۲ تا ۱۲/۵ کیلو در سال است که قبلا سرانه مصرف گوشت در ایران به همین میزان بود اما کم کم به خاطر افزایش قیمت، کمبود بودجه و کاهش توان خرید مردم اکنون سرانه مصرف گوشت مردم در ایران به ۸ کیلو در سال رسیده است.

حلقه‌های امنیتی ایران در منطقه

«هيداي زيلبرمان»، سخنگوي ارتش رژيم صهيونيستي در گفتگو با پايگاه خبري ايلاف تأکید کرد، ايران از خاک عراق و يا يمن به اسرائيل حمله خواهد کرد. او گفت: «ما اطلاعاتي در دست داريم که نشان می‌دهد ايران پهپادها و موشک‌های هوشمندي ساخته است که می‌توانند به اسرائيل برسند». وي گفت: «اسرائيل از نزديک تحرکات ايران در منطقه را رصد می‌کند». زيلبرمان خاطرنشان کرد: «زماني که رئيس ستاد ارتش نسبت به حمله از خاک «کشورهاي حلقه دوم» به اسرائيل هشدار دارد، منظورش از کشورهاي حلقه دوم، عراق و يمن است و کشورهاي حلقه اول همان لبنان و سوريه هستند». سخنگوي ارتش رژيم صهيونيستي مدعي شد که «ايران در سال ۲۰۱۹ از يمن و عراق و همچنين از خاک خود پالايشگاه آرامکوی عربستان را با ده‌ها پهپاد و موشک هدایت‌شونده هدف قرار داد، بدون اينکه يکي از آن‌ها شناسايي شود و اين نشان‌دهنده قدرت بسيار ايران در اين زمينه است».
تجلی خشم مقدس در 9 دی

حجت‌الاسلام حاجي صادقي، نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران از ۹ دی سال 88 به‌عنوان روز تجلي بصيرت و قدرت ملت ولايتمدار ايران ياد کرد و گفت: «حرکت مردم در اين روز خودجوش بود. این روز تجلي خشم مقدس بود. دشمن پس از شکست در فتنه ۸۸ خود را ارزيابي و آسیب‌شناسی کرد که چرا در فتنه سال ۸۸ موفق عمل نکرد و به اين نتيجه رسيد که با وجود ولایت‌فقیه نمي‌شود فتنه کرد؛ ازاین‌رو در دهه نود يکي از محورهاي تهاجم دشمن اين بود که جايگاه ولايت را تحريف کنند».
کاهش5/2 میلیاردی از قرارداد یک استقلالی؟
!

فرشید اسماعیلی و باشگاه استقلال بر سر 5/2 میلیارد تومان اختلاف داشتند. وی اعتقاد داشت پولی که از اسپانسر در ابتدای فصل گرفته به دلیل توافق با سعادتمند مدیرعامل وقت استقلال، مربوط به اضافه قراردادش بوده است. قرارداد این بازیکن 5 میلیارد تومان بسته شده است و یک فرد متمول تقبل کرده بود علاوه بر این 5/2 میلیارد به اسماعیلی بدهد تا این بازیکن بماند. باشگاه اما اعلام کرده است این پولی که او دریافت کرده از روی مبلغ همان 5 میلیارد بوده چراکه فرد متمول پول پرداختی را در لیست طلب‌های خود از باشگاه آورده است.

ولیعهد جوان دست به دامان بایدن شد

«محمد بن‌سلمان» از سه سال پیش که ردای ولایت‌عهدی را پوشید، تصور می‌کرد که دست‌کم تا سال ۲۰۲۴ پشتش به حمایت ترامپ و نتانیاهو گرم است و مسیر برای سلطنتش باز خواهد شد. ارتباط خوب تیم بایدن با بن‌نایف و ناخرسندی آنان از رفتارهای ناپخته بن‌سلمان به‌علاوه شرایط نابسامان نتانیاهو، جایی برای ادامه کار به شکل کنونی برای او باقی نگذاشته است. بن‌سلمان عملاً هیچ دستاورد قابل‌ملاحظه‌ای نه در عرصه داخلی و نه در عرصه خارجی نداشته و لذا تلاش می‌کند جایگاهی برای خود نزد مستأجرین جدید کاخ سفید دست‌وپا کند. به گزارش برخی منابع خبری، بن‌سلمان اخیراً با ارسال پیامی به بایدن، از او در ازای کمک‌های مالی جهت جبران بخشی از هزینه‌های ناشی از کرونا، طلب حمایت کرده است.
حاجی‌دلیگانی: بودجه 1400 دولتی است نه کشوری

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: لایحه بودجه سال 1400 در بخش‌هایی که مربوط به دولت است بسیار انبساطی است و در بخش‌های دیگر انقباضی و درواقع این بودجه، بودجه برای دولت است نه کشور.حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به جزئیات لایحه بودجه سال 1400 گفت: این بودجه یک بودجه دولتی و برای دولت و کارکنان دولت بسته شده است.وی افزود: بخش‌هایی از لایحه بودجه که مربوط به دولت است کاملا انبساطی و بخش دیگر آن کاملا انقباضی است.عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: در لایحه بودجه موضوع افزایش کارکنان دولت و بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری مطرح شده، اما موضوع به افزایش حقوق کارگران و مستمری بگیران تأمین اجتماعی هیچ اشاره‌ای نشده است. سؤال اینجاست؛ آیا افزایش حقوق در لایحه بودجه کشور مختص کارکنان دولت است.حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر افزایش 25 درصدی حقوق برای همه در نظر گرفته شده است، چه برای کسانی که برای مثال 3 میلیون حقوق می گیرند و چه کسانی که 20 میلیون حقوق می‌گیرند، هر دو شامل افزایش 25 درصدی حقوق می‌شوند، حال این که تأثیر این افزایش 25 درصدی حقوق برای هر کدام کاملا با دیگری متفاوت است.

اخبار روزانه:
*
دانشمندان به تازگی گلی مرموز و منقرض‌شده‌ای کشف کرده‌اند که متعلق به دوران زمین‌شناسی کرتاسه است و از همان زمان درون تکه‌ای کهربا حفظ شده است. شواهد به دست آمده نشان می‌دهد که این گل زیبا در جنگلی رشد می‌کرده که حدود 100 میلیون سال پیش منقرض شده است. Poinar Jr، حشره‌شناس معروف، شهرت زیادی در به دام انداختن حشرات ماقبل تاریخ و کرم‌های لوله‌ای داخل رزین درختان دارد.
* هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم، بحث کاندیداتوری علی لاریجانی نیز جدی‌تر شده و به موضوعی فراتر از گمانه‌زنی بدل می‌شود. مبنای این گزاره صرفا توجه رسانه‌ها در دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا به احتمال حضور رئیس پیشین مجلس در رقابت‌های انتخاباتی 1400 یا اظهارنظرهای برخی سیاسیون در این باره نیست. رایزنی‌های موردنیاز را با گروه‌های مختلف سیاسی انجام داده و این طور که گفته می‌شود دیدارهای مهمی نیز با چهره‌های بانفوذ و اثرگذار هر دو جریان داشته‌اند
.

* با توصیه هیأت پزشکی، آیت‌ا... مصباح یزدی شامگاه شنبه 6 دی برای ادامه درمان در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد. گفته می‌شود تیمی از پزشکان و طبیبان سنتی روند درمان آیت‌ا... مصباح را پیگیری می‌کند. حتی در رسانه‌ها خبری بود که دکتر کامران باقری لنکرانی وزیر پیشین بهداشت مسئول تیم پزشکی آیت‌ا... مصباح است، با این حال این خبر به صورت رسمی تایید نشده است. اما مجتبی مصباح تایید کرده که آیت‌ا... زیرنظر «پزشکان متخصص و اطبای سنتی» درمان می‌شوند.

* تبعیت و عضو شدن در گروه­های سیاسی که در عمل نشان داده‌اند مخالف مسیر انقلاب و رهبری حرکت می­کنند، چه حکمی دارد؟ پاسخ: خلاف شرع و قانون است و مجازات دارد و بر اساس ماده 48 اساسنامه سپاه: «اعضاء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حق عضویت در هیچ حزب و گروه یا سازمان سیاسی را ندارند؛ و ادامه عضویت آن‌ها موجب اخراج‌ از سپاه خواهد شد».

* رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:در زلزله بم ۳۴ هزار نفر جان خود را از دست دادند. حالا بماند که چند نفر در حین آواربرداری با لودر یا با بیل و کلنگ فوت شدند.در شهر تهران ۱۲ هزار قطعه یعنی ۱۲ هزار سازه و نه واحد روی گسل ساخته شدند. در کرج بیش از ۵۴ هزار قطعه و در تبریز عدد بزرگی که مشابه همین اعداد است. در زلزله سرپل ذهاب چندین برابر نیاز، چادر توزیع کردیم. دو ساعت بعد همان چادر در میدان اصلی کرمانشاه به فروش می‌رسید. در مورد حادثه روی داده برای کوهنوردان از یک هفته پیش اعلام کردیم که شرایط مناسب نیست. آن وقت عده‌ای که خود را کوهنورد حرفه‌ای هم می‌دانند با ماموران درگیر شده و در دمای منفی ۲۰ درجه قصد صعود داشتند. نتیجه می‌شود همین حادثه تلخی که رخ داد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: