به‌روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
نگاهی به درس‌های تاریخ در سالروز جنگ جمل
درس جنگ جمل درس عاقبت به شری خواص قدرت طلب و دنیادوست است. مروری اجمالی بر تاریخ انقلاب اسلامی هم نشان می‌دهد طلحه ها و زبیرهای انقلاب چگونه پشت پا به سوابق درخشانشان زدند و برای رسیدن به قدرت موجب بروز فتنه ها و ریخته شدن خون‌ بیگناهان بر زمین شدند! آری، جمل ماجرایی است تکراری برای طول تاریخ!
حجتالاسلام علی تبریزی- در ماه جمادی الاول سال ۳۶ هجری جنگی بین عده ای از طالبان قدرت و ریاست طلبانی که به آنچه میخواستند نرسیدند و امیرمومنان علی (ع) در طرف مقابل شکل گرفت. سردمدار جنگ هم عایشه ای بود که بر شتری نشسته و همین امر سبب شد نامش جنگ جمل باشد. اما این جنگ را شاید بتوان عبرت آموزترین نبرد صدر اسلام نامید. جنگی مملو از درس و بصیرت و عبرت برای آنهایی که به جای پیروی از ولی امر زمان، تابع هوسها و زیاده خواهیهای نفس شدند.

البته در ظاهر خونخواهی عثمان از دلایل شعلهور شدن جنگ بود اما کیست که نداند خون عثمان ها در همه تاریخ بهانه ای برای بهانه جویان بوده و هست! چه بسا لازم باشد خونی را به زمین بریزند و سپس خونخواهش شوند مانند ماجرای ندا آقاسلطان! شاید هم لازم باشد منافقی را جای شهید جا بزنند و عزادارش شوند همچون روح اله زم!

کیست که نداند امثال طلحه ها و زبیرها از گذشته تا امروز برای تصاحب حکومت کوفه ها و بصره ها در طول تاریخ چه ها که نکردند و چه خونها به دل علی های زمانه شان کردند!

البته درس دیگر جنگ جمل درس عاقبت به شری خواص قدرت طلب و دنیادوست است. مروری اجمالی بر تاریخ انقلاب اسلامی هم نشان میدهد طلحه ها و زبیرهای انقلاب چگونه پشت پا به سوابق درخشانشان زدند و برای رسیدن به قدرت موجب بروز فتنه ها و ریخته شدن خون بیگناهان بر زمین شدند! آری، جمل ماجرایی است تکراری برای طول تاریخ!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: