به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۲۶
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
از قدیم گفته اند در خانه اگر کس است یک حرف بس است! قرآن همه توصیه ها را برای امروز ما بیان کرده و خط مشی رابطه با کفار را ترسیم نموده و حال باید دید ما چه می‌کنیم!؟
محمود قزوینیان- مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با دستاندرکاران مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی به نکته ای در خصوص عدم اعتماد به دشمن تاکید دوباره کردند که بارها نیز نسبت به آن هشدار داده بودند. معظم له فرمودند:

«این توصیهی قطعی من است. به دشمن اعتماد نکنید. برای مسیر رفع مشکلات مردم، برای درست شدن آیندهی کشور به وعدهی این و آن اعتماد نکنید؛ این توصیهی به مسئولین است. این وعدهها وعدهی خوبان نیست؛ وعدهی بَدان و اشرار است امّا آن هم از هر صد تایش یکی وفا نکند! دشمنیها را از یاد نبرید. دشمنی کردند...»

در همین رابطه مناسب دیدیم اشاره ای اجمالی به آیات ۱۱۸ تا ۱۲۰ سوره آل عمران بیندازیم. جایی که گویی قرآن، امروز ما را خطاب قرار داده است! میفرماید:«ای کسانی که ایمان آوردهاید! محرم اسراری از غیر خود، انتخاب نکنید! آنها از هرگونه شرّ و فسادی درباره شما، کوتاهی نمیکنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشید. (نشانههای) دشمنی از دهان (و کلام) شان آشکار شده؛ و آنچه در دلهایشان پنهان میدارند، از آن مهمتر است. ما آیات (و راههای پیشگیری از شرّ آنها) را برای شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید!» (118، آل عمران)

«شما کسانی هستید که آنها را دوست میدارید؛ امّا آنها شما را دوست ندارند!... امّا هنگامی که تنها میشوند، از شدّت خشم بر شما، سر انگشتان خود را به دندان میگزند! بگو: «با همین خشمی که دارید بمیرید! خدا از (اسرار) درون سینهها آگاه است.» (همان، ۱۱۹)

«اگر نیکی به شما برسد، آنها را ناراحت میکند؛ و اگر حادثه ناگواری برای شما رخ دهد، خوشحال میشوند. (امّا) اگر (در برابرشان) استقامت و پرهیزگاری پیشه کنید، نقشههای (خائنانه) آنان، به شما زیانی نمیرساند؛ خداوند به آنچه انجام میدهند، احاطه دارد.» (همان، 120)

چند نکته:

- از قدیم گفته اند در خانه اگر کس است یک حرف بس است! قرآن همه توصیه ها را برای امروز ما بیان کرده و خط مشی رابطه با کفار را ترسیم نموده و حال باید دید ما چه میکنیم!؟

- در آیه نخست قرآن به واژه "بطانة" اشاره نمود که در لغت به معنى لباس زيرين است. واژه بطانة در استعمال کنایی به معنی هم راز و دوست صمیمی و محرم اسرار است.

- در کتاب المعجم كلمات القران در خصوص آیه فوق مینویسد: «لا يألونكم خبالا» یعنی «لا يقصِّرون في فساد دينكم.»

- این رو واژه در کنار هم در این آیات میفرماید مراقب باشید آنها را محرم اسرار و همراز خود ندانید. چرا!؟ چون آنان در رساندن شر و فساد نسبت به مسلمانان كوتاهى نمى كنند!

- در بخش دوم آیه 118 می فرماید: «(نشانههای) دشمنی از دهان (و کلام) شان آشکار شده؛ و آنچه در دلهایشان پنهان میدارند، از آن مهمتر است.»

این بخش اشاره به ظاهرسازی دشمن در برخوردهای دیپلماتیک با نمایندگان حکومت های اسلامی دارد. آنها در ظاهر خود را طرفدار صلح، آزادی، بشر دوستی و حقوق بشر نشان می دهند. لذا توصیه این آیه نه تنها به عموم مسلمانان که بالاخص به مسئولین و دولت مردان و کارداران نظام اسلامی است تا با در نظر گرفتن آیات فوق از اعتماد به رفتارهای ظاهری دشمن بپرهیزند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: