به‌روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴
اخبار 24 ساعت گذشته:
آمریکایی با ایالات نامتحده!

«آلن وست» رئیس حزب جمهوری‌خواه تگزاس، در بیانیه‌ای جدایی‌طلبانه، خواستار ایجاد اتحادیه‌ای از ایالات حامی ترامپ شد، اما این گسست به حزب جمهوری‌خواه محدود نمی‌شود و عمق شکاف عمیق‌تر از حد تصور است. آمریکا همه ابهت خود را از عنوان دهن پُرکن «ایالات‌متحده» می‌گیرد و مدعی آن است که با توسل به دموکراسی، ۵۰ کشور کوچک که نیمی از مساحت یک قاره را شامل می‌شوند، در زیر سایه یک پرچم، جمع کرده است. بیانیه «آلن وست» از سوی بسیاری از تحلیلگران، تلاشی در راستای جدایی‌طلبی و تجزیه آمریکا است و گامی در راستای فروپاشی آمریکای واحد. دو هفته از زمان برگزاری رقابت ۲۰۲۰ گذشته بود که در سایه بلاتکلیفی نتیجه انتخابات، وبگاه «پولیتیکو» در مطلبی نوشت «آمریکا از هر زمانی ضعیف‌تر و بیمارتر» است. این رسانه‌امریکایی همچنین هشدار داد، دنیایی که بایدن به ارث خواهد برد، فاصله‌های زیادی با دنیای زمان حضور او در سمت معاون رئیس‌جمهور در دوره اوباما و رئیس‌کمیته روابط خارجی سنا در دهه ۱۹۹۰ دارد؛ چراکه دوره جهان تک‌قطبی به سر آمده است. این تحلیل پولیتیکو یادآور اظهاراتی است که «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دفعات طی سال گذشته میلادی تکرار کرد، مبنی بر اینکه آمریکا در دوره همه‌گیری کرونا، نقش رهبری خود بر جهان را از دست داده است.

پیش‌بینی اقتصاددان مجلس از وضعیت آینده بورس

«پورابراهیمی»، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: «نگران بازدهی سهام عدالت نباشید. دولت از بالا و پایین رفتن شاخص بورس تأمین مالی خود را انجام‌‌ داد، اما هدفش زیان مردم نبود. ما در فروردین‌ماه متوجه روند عجیب شاخص بورس شدیم و این اتفاقات را پیش‌بینی کردیم. در اردیبهشت‌ماه و خردادماه نامه‌هایی به دولت نوشتیم و از دولت خواستیم سرمایه‌های ورودی به بورس را مدیریت کند و به سمت تولید هدایت کند، اما اتفاقی نیفتاد و کار از کار گذشت».

موافقت؛ صرفاً با «پیشنهاد تمدید زمان بررسی لوایح FATF

روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: «همان‌گونه که دبیر محترم مجمع در حاشیه جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کردند، ریاست جمهوری طی نامه‌ای به محضر مقام معظم رهبری ضمن درخواست تمدید زمان بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» مربوط به پیوستن ایران به گروه اقدام مالی (FATF) در مجمع تشخیص مصلحت نظام، از معظم له درخواست کرده‌اند که مجمع، با اضافه کردن تحفّظ جدید، شرایط الحاق به این‌ معاهدات را فراهم کند. رهبر معظم انقلاب در پاسخ به دو درخواست‌ مذکور، صرفاً با تمدید زمان بررسی این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت فرموده‌اند».

آقای روحانی منصف باشید!

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد روز چهارشنبه در مطلبی با عنوان فوق نوشت: «او (محمود احمدی‌نژاد) هم دائم حرف و تکیه‌کلامش این بود: اگر راست می‌گویید از دیگران انتقاد کنید» و برخی تحلیل می‌کردند: «منظور، نیروهای مسلح است و قوه قضائیه!». روزگاری بعدتر حسن روحانی نامی به‌صراحت می‌گوید اگر راست می‌گویید از «قوه قضائیه و نیروهای مسلح» انتقاد کنید؛ گیریم حرف شما درست، ما می‌خواهیم از قوه قضائیه انتقاد کنیم؛ از کجای قوه قضائیه انتقاد کنیم، از برخورد با دانه‌درشت‌های فساد اقتصادی؟ از سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ها؟ از زندان‌زدایی؟ از رفع موانع پیش پای تولید و صنایع؟ از امیدبخشی به جامعه؟ از باز پس دادن هزاران میلیارد تومان پول ملت به خزانه دولت؟ از برخورد با قضات و وکلای فاسد؟ از جوان‌گرایی؟ از مبارزه جدی با زمین‌خواری و کوه‌خواری ...؟ دقیقاً از کدام‌یک شروع کنیم؟ بیایید از نیروهای مسلح نیز انتقاد کنیم، از کجا شروع کنیم؛ مرزها، امنیت شهرها، حضور در عرصه تولید و سازندگی، تلاش برای زمین‌گیر کردن دشمنان؟ در سیل و زلزله در خاک‌ریز نخست بودن؟ از جاده و خطوط ریلی ساختن؟ از حضور در صنعت نفت؟ از کمک به دولت در بزنگاه‌های سخت؟ ما دقیقاً از کدام‌یک این‌ها انتقاد کنیم، صریح بگویید، تیتر یک کردن آن‌ها با ما! منصفانه‌ترین حرفی که باید زد این است: نقد از دولت عقوبت دارد، اما نقد از قوه قضائیه و قوای مسلح هیچ تبعاتی ندارد. آقای پرزیدنت نمی‌خواهند از علت گرانی‌ها و سوء‌مدیریت‌ها و رهاشدگی‌ها و ناپاسخگویی‌ها بگویند، نگویند، دیگر چرا آدرس اشتباهی می‌دهند و عصبانی می‌شوند!؟ آقای روحانی! اگرچه احمدی‌نژاد نیز نظیر شما آدرس می‌داد، اما شوربختانه باید بگویم از شما منصف‌تر بود!

سهم بنیاد مستضعفان از اقتصاد کشور چقدر است؟

«پرویز فتاح»، رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص اموال و دارایی‌های بنیاد توضیحاتی داد و گفت: «دهه فجر سال گذشته از چندین کتاب قطور اسناد مالکیت رضاشاهی که بیش از 5000 قصبه و روستا و شهرک را به نام خودش زده بود، رونمایی شد. امام راحل انقلاب کردند و این‌ها را به بنیاد سپردند تا آن‌ها را برگردانیم. این املاک هیچ درآمدی برای بنیاد ندارد و سند شش‌دانگ آن‌ها را به مردم می‌دهیم. عده‌ای که اموال آن‌ها اوایل انقلاب مصادره شد، اسناد آوردند گفتند ما وابسته نبودیم و املاک آن‌ها را بازگرداندیم. این‌گونه نبوده که رأی دادگاه همیشه به نفع بنیاد بوده باشد. کل فروش بنیاد مستضعفان در سال گذشته حدود 36 هزار میلیارد تومان بود. رسانه‌های معاند اصلاً الفبای اقتصاد را نمی‌فهمند؛ فروش ما شامل فروش تولیدات لبنی، فولاد، کاشی، برق و... بوده است. این را با GDP مقایسه کنید به یک درصد هم نمی‌رسد و اما برخی شرکت‌ها و بانک‌ها در کشور به‌تنهایی سهم بیشتری از اقتصاد نسبت به بنیاد را در اختیار دارند. دو خودروساز با همدیگر از این -8 صدم درصد- بالاتر هستند. یک کارخانه فولاد که نمی‌خواهم اسم آن را ببرم به‌تنهایی سهم بالاتری در مقایسه با بنیاد در اقتصاد کشور دارد».
عملیات فریبی که با تکذیب دفتر آیت‌الله‌ خنثی شد

از روزی که روح‌الله زم اعدام شد، ضدانقلاب و برخی دولت‌های خارجی سعی کردند با سناریوسازی هم بر شکست اطلاعاتی خود سرپوش بگذارند و هم آخرین بهره‌برداری را از پروژه خود انجام دهند. در این سناریو گفته شد ایران با سوء‌استفاده از نام آیت‌الله سیستانی، زم را به عراق کشانده و او را دستگیر کرده‌. پشت این دروغ هدف، القای این بود که جریان آمدنیوز جریانی اعتقادی بوده و به مرجعیت عراق اعتقاد داشت. بیت مرجعیت عراق با انتشار بیانیه‌ای، ضمن تکذیب این دروغ بزرگ و ادعاهای مطرح شده از سوی حامیان زم، عملیات فریب دشمن را خنثی کرد.
بازسازی ترور محسن فخری‌زاده

کانال 13 رژیم اسرائیل طی روزهای اخیر اقدام به پخش مستندی درباره عملیات‌های موساد کرده که در بخشی از آن به بازسازی عملیات ترور شهید محسن فخری‌زاده پرداخته که عمدتاً متکی بر روایت ایران است و مقامات موساد در آن موضع‌گیری نکرده‌اند. البته در دیگر بخش‌ها نظیر عملیات تروریستی علیه عبدالرحمان المبحوح از اعضای برجسته حماس در امارات نیز از اظهارات مقامات محلی استفاده شده و سیاست عدم‌تایید عملیات‌ها توسط مقامات رسمی موساد تداوم یافته است.
خبر خوش برای دوستداران «دورهمی»

شبکه نسیم مردم را به دورهمی شب یلدای این شبکه دعوت کرده است. شبکه نشاط و سرگرمی نسیم هم، همگام با سایر شبکه‌های سیما، برنامه‌های شاد و مفرحی را برای شب یلدا تدارک دیده است‌. مهران مدیری در شب یلدای امسال هم مانند سال‌های گذشته با برنامه دیدنی و شاد «دورهمی» به خانه‌های ما قدم می‌گذارد. دورهمی شبکه نسیم یکشنبه شب از ساعت 21:30 به روی آنتن می‌رود. از دیگر برنامه‌های ویژه شب یلدای شبکه نسیم «نسیم آوا» است که در ساعت 18 پخش می‌شود.
تمرین عجیب سمیعی با پرسپولیس

جعفر سمیعی، مدیر عامل جدید پرسپولیس که بیش از سه ماه از انتخابش در این پست نمی‌گذرد و طی این مدت حداقل از نظر مالی و پرداخت مطالبات به بازیکنان و تمدید قراردادها توانسته کارنامه مثبتی از خود به جا بگذارد، حضوری پررنگ در اردوی دوحه داشته است. پوشیدن لباس ورزشی و کری با اعضای کادر فنی، در فوتبال حرفه‌ای روز دنیا چندان مرسوم نیست، به خصوص اینکه تیم پرسپولیس امروز یک فینال در پیش دارد. تا حالا دیده نشده مدیرعامل یکی از تیم‌های سرشناس دنیا میان بازیکنان حرفه‌ای تمرین کند؛ به خصوص اینکه سمیعی سابقه‌ای هم در فوتبال نداشته است و حضور چندان جالب نبوده است.

فرماندهی که جلوتر از نیرو حرکت می‌کرد

سردار «محمدرضا فلاح‏زاده» از همراهان حاج قاسم سلیمانی در جنگ با داعش، در روایت دلاوری‌های سید‌الشهدای مقاومت می‌گوید: «حاج قاسم در دوران دفاع مقدس در طریق‌القدس تا قلب منطقه پل سابله هجوم برد و خودش به‌شدت مجروح شد. در عملیات فتح‌المبین تا ابوقریب پیشروی کرد و مجروح شد. در بیت‌المقدس به قلب دشمن یورش برد و تا پادگان حمید، سپس مرز کوشک؛ در والفجر ۸ پهنه اروند را درنوردید و شاهد حضور دلاورانه او در شدیدترین آتش‌های دریاچه نمک بودیم. در کربلای ۵ در قرارگاه تاکتیکی با او در غرب کانال پرورش‌ ماهی زیر آتش‌فشان خمپاره‌ها و آتش‏های مستقیم دشمن در ۱۰۰ متری خط مقدم بودیم. در سوریه در تمام خطوط عملیاتی حاضر شد و در باشکوی حلب مورد هجوم تیرهای مستقیم داعش قرار گرفت. در سابقیه در جنوب حلب ماشین او را به رگبار بستند. در قلعه حلب هدف تیر قناسه دشمن قرار گرفت. در شمال حماه انتحاری دشمن در نزدیکی حاج قاسم منفجر شد. موشک مسلحان نزدیک او منفجر شد. اولین نفری بود که با هلی‌کوپتر وارد محاصره حلب شد و هدف ضدهوایی دشمن قرار گرفت و اولین نفری بود که با هواپیما به‌صورت شبانه وارد فرودگاه حلب شد؛ این در حالی بود که تیرهای مستقیم توپ ۲۳ النصره کُل باند را زیر آتش داشتند و بعدازآن دیگر نیروها را آوردند».
فردوسی‌پور: قصد مذاکره و فعالیت با هیچ شبکه فارسی‌زبان خارج از کشور ندارم

عادل فردوسی‌پور درباره سفرش به قطر و گزارش بازی فینال جام قهرمانان آسیا توضیحاتی ارائه کرد. عادل فردوسی‌پور گزارشگر فوتبال و تهیه‌کننده تلویزیون درباره سفرش به قطر به خبرآنلاین گفت: به دعوت ای‌اف‌سی و برای گزارش بازی فینال می‌روم که از اینستاگرام رسمی ای‌اف‌سی به صورت زنده پخش خواهد شد و از این بابت خوشحالم که می‌توانم این مسابقه را برای مردم گزارش کنم. وی در ادامه در واکنش به برخی شایعاتی که در برخی کانال‌های تلگرامی درباره مذاکره این مجری و برنامه‌ساز مطرح تلویزیون با شبکه فارسی‌زبان مطرح شده بود، گفت: با هیچ شبکه فارسی‌زبان خارج از کشور قصد مذاکره ندارم و قبلا هم گفتم که در شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور قصد فعالیت ندارم. عادل فردوسی‌پور در پایان گفت: دوستان مغرض چون گذشته جوسازی و شایعه‌پراکنی نکنند. دیدار پرسپولیس و اولسان هیوندای کره جنوبی روز شنبه ۲۹ آذر ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه برگزار خواهد شد.
رییس کمیسیون بهداشت مجلس: فعلا خبری از خرید واکسن کرونا نیست

رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: واکسن کرونای بنیاد برکت مجوز فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت کرده است و اوایل دی ماه نیز آزمایش های خود را آغاز خواهد کرد. همچنین واکسن های تولیدی انستیتو رازی نیز تا چند روز آینده مجوزهای فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت خواهد کرد، ولی خوشبینانه‌ترین کارشناسان معتقدند که زودتر از خرداد و تیرماه سال آینده به تولید انبوه واکسن کرونا دست پیدا نخواهیم کرد. حسینعلی شهریاری درباره واردات واکسن کرونا گفت: تا این لحظه نتوانسته‌ایم منابع ارزی لازم برای خرید واکسن کرونا را تامین و این پول را به خارج از کشور منتقل کنیم و احتمال دارد که همانند مشکلی که در مورد واکسن آنفلوآنزا داشتیم، به طوری که پول تهیه این واکسن را تامین به و خارج از کشور منتقل کنیم اما نتوانستیم واکسن آنفلوآنزا را وارد کنیم. هم اکنون نیز احتمال می رود که برای تهیه واکسن کرونا نیز با این مشکل روبه رو شویم؛ بنابراین، تمام امید ما تولید واکسن کرونا در داخل کشور است.
ذوالنور: «بی‌اثر کردن تحریم» بر «رفع تحریم» اولویت دارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بی‌اثر کردن تحریم‌ها نیازمند توجه به توان و ظرفیت داخلی‌ است، گفت: دولت برای تأمین نیازهای بدنه خود هم به داخل توجهی ندارد و نیازهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود را از خارج تأمین می‌کند.حجت‌الاسلم مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر بی‌اثر کردن تحریم‌ها، گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشتند، باید تمرکز ما و به ویژه دولت بر این موضوع باشد. وی افزود: متأسفانه دولت در هفت سال و نیم گذشته تمام توان خود را صرف مذاکره برای رفع تحریم‌ها کرده و همانطور که رهبر انقلاب نیز اشاره داشتند نه‌ تنها در این چهار، پنج سال تحریمی برداشته نشد، بلکه تحریم‌ها بیشتر هم شد. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: رهبر انقلاب گفتند که اگر امکان رفع تحریم‌ها باشد یک ساعت هم نباید درنگ کرد، اما این به این معنا نیست که دولت تنها همین بخش از صحبت‌های رهبری را مدنظر قرار دهد و سایر بخش‌های فرمایشات ایشان را مورد توجه قرار ندهد. ذوالنوری خاطرنشان کرد: بی‌اثر کردن تحریم‌ها بر رفع آنها اولاست و این کار تنها با تکیه بر ظرفیت‌ها و توان داخلی کشور امکان‌پذیر است. وی افزود: متأسفانه رویکرد توجه به توان داخلی و استفاده از ظرفیت‌های کشور برای تأمین نیازها حتی در تأمین نیازهای بدنه دولت هم مشاهده نمی‌شود و دولت برای تأمین نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خود هم از مارک‌های خارجی استفاده می‌کند.

اخبار روزانه:
*
در جلسه شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم آیت‌ا... سید هاشم حسینی بوشهری با رای اکثریت قاطع اعضا به ریاست شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انتخاب شد. بر این اساس حضرات آیات سیداحمد خاتمی و عباس کعبی به‌ترتیب به‌عنوان نواب رئیس اول و دوم انتخاب شدند. همچنین حضرات آیات محسن اراکی و محمود عبداللهی به‌عنوان منشی و آیت‌ا... ابوالقاسم وافی به عنوان امین مالی ابقا شد.

*کمک نقدی پاسداران به ستاد تبلیغات انتخاباتی نامزدهای جناح یا حزب همسو با نظر و گرایش آنها چه حکمی دارد؟ پاسخ: فی حد نفسه مانعی ندارد، ولی به عنوان ورود در جناح‌بندی­های سیاسی تلقی نگردد. چرا که اقدامات جانبدارانه از دسته­بندی­ها و احزاب سیاسی و جناحی از ناحیه نیروهای مسلح ممنوع است و در بند16 ابلاغ سیاست­های کلی انتخابات که در 24 مهر 1395 از سوی مقام معظم رهبری مدظله العالی ابلاغ گردید، آمده است که: ورود نیروهای مسلح، قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان، ممنوع است.
* فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که در 3 ماهه اخیر به مرخصی آمده بود به زندان بازگشت. به گزارش جماران، او که بیش از 5 سال از دوران محکومیت 10 ساله خود را سپری کرده، تحت شرایطی می‌تواند از آزادی مشروط بهره‌مند شود
. همان مسأله‌ای که هنوز مورد موافقت مسئولان قضایی قرار نگرفته است. بازگشت مجدد مهدی هاشمی به زندان درحالی صورت گرفت که برخی رسانه‌های رسمی در ماه‌های اخیر با انتشار شایعه‌ای از آزادی او خبر داده بودند. موضوعی که اندکی بعد از سوی نزدیکان وی تکذیب شد.
* در حالی که بر اساس مصوبه اواخر تیرماه هیئت وزیران، مقرر شده بود دارایی های واگذار شده برخی شرکت های استانی متعلق به دولت، پس از بازگشت به دولت در اختیار یک شرکت دیگر دولتی قرار داده شود، یک نهاد نظارتی با ارسال ابلاغیه ای در روزهای اخیر خطاب به مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری، به آن ها متذکر شده این تصمیم هیئت وزیران مخل وظایف و اختیارات ارکان قانونی تصمیم گیر در آن شرکت های استانی بوده و کابینه حق چنین اقدامی را ندارد
.
* بر اساس گزارش‌های رسیده اینستاگرام ساعاتی است که با اختلال مواجه است
. کاربران به‌ محض باز کردن پیج و پست‌های مختلف، خودبه‌خود از اینستاگرام بیرون انداخته می‌شوند. تاکنون بیش از ۸۰۰ گزارش در downdetector.com (وب سایتی که قطع وب را ردیابی می‌کند) درباره اختلال و کرش اینستاگرام مشاهده شده است؛ که بیشتر آن‌ها از سمت کاربران هندی، ایرانی و سایر کشور‌های آسیای میانه بوده است. به نظر می‌رسد این مشکل صرفا برای کاربران اندرویدی این شبکه اجتماعی به وجود آمده است که برخی کاربران را درباره سلامت گوشی‌شان نگران کرده است. اینستاگرام هنوز واکنشی به این مشکل نشان نداده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: