به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۱۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
اخبار 24 ساعت گذشته:

دست‌درازی به ذخایر ملی ممنوع شد

«محسن زنگنه»، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس از ارسال نامه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور برای تعیین میزان برداشت از صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: «رئیس مجلس بر اساس عُرف هرساله، پس از تقدیم لایحه بودجه کل کشور، در صورت برداشت دولت بیش از ۲۰ درصد سهم شرکت ملی نفت از صندوق توسعه ملی، از مقام معظم رهبری کسب تکلیف می‌کند، چراکه برداشت از صندوق توسعه ملی نیازمند تأیید ایشان است». رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، کاهش سهم صندوق توسعه ملی از 38 درصد به 20 درصد در بودجه ۱۴۰۰ را مجاز ندانسته و مرقوم کردند: «۱- سهم صندوق توسعه ملی برای فروش نفت خام و میعانات گازی و مازاد بر یک‌میلیون بشکه در روز، ۳۸ درصد منظور گردد و کلیه تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی از محل سهم دولت از مازاد مذکور پرداخت گردد. ۲- کلیه مصارفی که در بودجه سال ۹۹ از صندوق توسعه ملی تأمین شدند، در بودجه ۱۴۰۰ از محل منابع بودجه عمومی تأمین گردند. برداشت از منابع صندوق توسعه برای مصارف بودجه ۱۴۰۰ مجاز نیست».

کارت بازرگانی‌های همچنان خبرساز

سخنگوی قوه قضائیه گفت: «اعضای باند ۱۹ نفره در خراسان رضوی که از ۷۰ کارت بازرگانی به نام اشخاص فقیر و بی‌بضاعت استفاده می‌کردند، بازداشت شدند. ارز ناشی از صادرات این باند که باید رفع تعهد ارزی کند، مجموعاً 1.4 میلیارد یورو است. همچنین ۲ نفر با ۱۲ میلیون یورو تعهد ارزی در آستارا، ۴ نفر با ۱۴ میلیون یورو تعهد ارزی در بندرعباس، ۵ نفر با ۱۵۱ میلیون تعهد ارزی در گمرک غرب و ۴ نفر با ۱۶ میلیون در گمرک شهریار دستگیر شدند

انتخابات 1400 چگونه برگزار خواهد شد؟

«عباسعلی کدخدایی»، سخنگوی شورای نگهبان در خصوص امکان برگزاری انتخابات 1400 به روش پستی، توضیح داد: «به دلیل اینکه اخذ رأی یک کار مهم و حیاتی در سلامت انتخابات هست، اگر بخواهد به‌صورت پستی یا اخذ رأی الکترونیک از راه دور و یا شیوه‌های مختلف دیگر انجام شود، باید این اقدام تبدیل به قانون در مجلس شود. اگر چنین پیشنهاد‌هایی، ارائه و تبدیل به قانون شود، شورای نگهبان قطعاً استقبال خواهد کرد، زیرا شورای نگهبان به دنبال آن است که سلامت مردم همچون سلامت انتخابات تضمین شود». در همین زمینه، موسوی، سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور دو روز پیش گفته بود: «انتخابات اینترنتی تقریباً در هیچ کجای جهان مرسوم نیست؛ زیرا امنیت انتخابات موضوع مهمی است که از طریق بستر اینترنت فراهم نخواهد شد؛ از همین رو ترجیح ما، برگزاری انتخابات به‌صورت الکترونیکی است. یکی از پیشنهادات ما هم افزایش روز انتخابات بود، اگرچه تمامی انتخابات‌ها در یک روز برگزار شده، اما اگر قانون‌گذار یعنی مجلس شورای اسلامی این قانون را اصلاح کند، این طرح قابل‌اجرا خواهد بود؛ البته اگر این تصمیم گرفته شود، نیاز به بررسی‌های کارشناسی بیشتری دارد. راهکار جایگزین ما این است که شعب‌ اخذ رأی را به حدی افزایش دهیم که اولاً از شلوغی شعب جلوگیری شود و دوما مردم راحت‌تر بتوانند رأی دهند. در هیچ جای قانون ما انتخابات به‌صورت پستی پیش‌بینی نشده است».
پیروز بزرگ عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان

آسیا تایمز نوشت: «با غروب آفتاب جنگ ۱۸ ساله آمریکا در افغانستان، ایران آماده است تا با عقب‌نشینی نیروهای خارجی، دست بالاتر را در این کشور داشته باشد. کارشناسان می‌گویند هرگونه تعهد آمریكا برای بیرون كشیدن نیروهای خود از افغانستان نویدبخش خوبی برای تهران خواهد بود و زمینه را برای گسترش نفوذ ایران در یک كشور همسایه فراهم می‌کند، جایی كه پس از تقریباً دو دهه اشغال، كینه واشنگتن در قلب شهروندان آن است».
بودجه حوزه‌های علمیه کشور چقدر است

بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد، رقم کل بودجه سال آینده حوزه‌های علمیه در ردیف‌های مختلف و همچنین بودجه سازمان تبلیغات اسلامی، حدود ۳ هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان است که در مقایسه با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بسیار ناچیز است. این رقم، حدود ۲۹۲ میلیارد تومان هم از مجموع بودجه ۳ هزار و ۸۴۶ میلیارد تومانی ۵ دانشگاه تهران، فردوسی، شهید بهشتی، تربیت مدرس و دانشگاه تبریز کمتر است.
بازیگر 3میلیونی 120میلیون می‌خواهد!

سیدعلیرضا سبط‌احمدی تهیه‌کننده سینما و تلویزیون گفت: پرداخت رقم‌های نجومی شبکه نمایش خانگی برخی همکاران ما را وقیح کرد. وی افزود: متاسف می‌شوم وقتی می‌شنوم بازیگری که در سریال‌های تلویزیونی رشد کرد و دیده شد و تا فصل قبل سریال دستمزد ماهانه 7 میلیونی خود را به‌یکباره به 200میلیون تومان افزایش می‌دهد یا دوست دیگری که در کار قبلی ماهی سه میلیون دستمزد گرفته بود برای حضور در «ایلدا» تقاضای 120میلیون تومان داشت.

روی‌آوری به توان داخلی از سر استیصال و بدعهدی طرف خارجی!

روز دوشنبه عملیات حفاری نخستین چاه فاز ۱۱ پارس جنوبی پس از ۷ سال آغاز شد. «رضا دهقان»، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در این مراسم رسمی که با حضور وزیر برگزار شد، گفت: «قرارداد اولیه این طرح سال ۹۶ با کنسرسیوم شرکت‌های توتال فرانسه، شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) و پتروپارس ایران امضا شده بود که متأسفانه شرکای خارجی کار را ادامه ندادند و مدیریت کار به پتروپارس سپرده شد. وزیر نفت در تیرماه سال ۹۶ در صحن علنی مجلس خسارت یک سال تأخیر در اجرای یک فاز پارس جنوبی را ۵ میلیارد دلار عنوان کرده بود، با تکیه به این اظهارنظر آقای زنگنه،می‌توان گفت تنها در دوره ۷ ساله وزارت وی، ۳۵ میلیارد دلار خسارت عدم بهره‌برداری از این فاز که مرزی‌ترینفاز ایران و قطر در این میدان مشترک گازی است، برآورد می‌شود. نکته دیگر درباره این پروژه پرحاشیه، انتخاب شرکت مسبوق به سابقه فساد توتال به‌عنوان رهبر کنسرسیوم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است. بیش از ۱۵ میلیارد دلار خسارت از برداشت نکردن گاز فاز ۱۱ پارس جنوبی به دلیل انتظار اقدام عملیاتی شرکت توتال بر کشور متحمل شده است. زنگنه در سال 96 علت واگذاری این پروژه به شرکت فرانسوی و چینی را عدم توانایی شرکت‌های داخلی در اجرای پروژه و امکان ورود تکنولوژی خارجی عنوان کرده بود، اما اکنون و با گذشت 4 سال از آن روز، قرار شده است، این فاز با همت بخش داخلی (از نظر تجهیزاتی، فناوری و سرمایه‌ای) تأمین شود! اگر چنین اقدامی توسط بخش داخلی ممکن بود، چرا باید مرزی‌ترینفاز پارس جنوبی را در انتظار شرکت با سابقه فساد در ایران داده می‌شد؟
تخلفِ مالیاتی پسر «جو بایدن»

شبکه خبری نیوز با استناد به یک نامه غیررسمی که جزئیات درآمد هانتر بایدن را در بازه زمانی 17-2013 نشان می‌دهد، ادعا کرده که پسر بایدن پس از پیوستن به هیأت مدیره شرکت بوریسما در سال 2014 حدود 400 هزار دلار از درآمد حاصله خود را گزارش نداده است. از سوی دیگر، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا درصدد تعیین یک مشاور حقوقی ویژه است که علاوه بر بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات ماه نوامبر، اتهام‌های مطرح شده علیه پسر جو بایدن را نیز پیگیری کند.
400 خبرنگار در جهان زندانی هستند

به گفته سازمان «گزارشگران بدون‌مرز» هم‌اکنون 387 خبرنگار در جهان پشت‌ میله‌های زندان به سر می‌برند. این سازمان می‌گوید شماری از این خبرنگاران تنها به دلیل گزارش‌دهی و تحقیق در مورد بحران کرونا بازداشت و زندانی شده‌اند. به گزارش دویچه وله؛ سازمان«گزارشگران بدون‌مرز» روز دوشنبه 14 دسامبر (24 آذر) با انتشار بخش نخست گزارش سالیانه خود اعلام کرده است در حال حاضر دست‌کم 387 خبرنگار زن و مرد در سراسر جهان زندانی هستند. گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز امسال در دو بخش ارائه شده است.
تجلیل از نفوذی‌های صهیونیست در کشورهای عربی

وزارت خارجه رژیم اسرائیل با برگزاری مراسمی، از شماری از مأموران این وزارتخانه که در سال‌های گذشته برای ایجاد روابط بین این کشور و کشورهای عرب، به‌خصوص کشورهای حوزه خلیج‌فارس تلاش کرده بودند، قدردانی کرد. به گزارش روزنامه صهیونیستی تایمز آو ایزرایل، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در این مراسم گفت: «زمان آن رسیده است که کسانی که بیرون از دید همگانی برای کسب دستاوردهایی مهم تلاش کردند، امروز در معرض دید قرار گیرند. این افراد پیکان دیپلماسی اسرائیل بودند».

همسویی با اروپا، حتی در موضوعات امنیتی کشور!

در ماجرای اعدام روح‌الله زم، از عناصر خودفروخته داخلی و مرتبط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه، برخی کشورهای اروپایی با اقدامی هماهنگ و برای فشار بر ایران، این اقدام به‌حق جمهوری اسلامی را محکوم کردند. در داخل نیز برخی چهره‌های غرب‌گرا، برخلاف مصالح ملی، بر طبل هیاهوی غربی نواختند؛ «محمدتقی فاضل میبدی»، عضو تشکل اصلاح‌طلب مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در توئیتی نوشت: «قابل پیش‌بینی بود که اعدام زم رابطه ایران و اروپا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هرگاه امید است که سیاست خارجی ایران به سامان رود، اتفاقی میفتد تا این سیاست را زیر فشار بیشتری قرار دهد. چه اشکال داشت که این اعدام یا صورت نمی‌گرفت یا تأخیر میفتاد؟ زم قابل دفاع نیست، در شرایط حساس، چرا اعدام؟؛ مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز توئیت زد: «اعدام روح‌الله زم برگزاری فوروم اقتصادی ایران و اروپا را که بیش از ۳ هزار نفر برای مشارکت آنلاین در آن ثبت‌نام کرده بودند، به تعویق انداخت! سخنرانی جواد ظریف امروز بود! قبلاً برای شکست برجام به سفارت عربستان حمله کردند، اکنون با ابتکارهای جدید مانع لغو تحریم‌ها می‌شوند».
گزینه های اصلاح طلبان برای انتخابات
۱۴۰۰

ناصر قوامی درباره کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: تصور می‌کنم آقای جهانگیری یا آقای محسن هاشمی در مقطع کنونی می‌توانند چنین نقشی را داشته باشند و از شانس بالایی برخوردارند و ممکن است اصلاح‌طلبان بر یکی از این دو به اجماع برسند. ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره این موضوع گفت: «در ابتدا باید دید چه کسانی در انتخابات ثبت نام می‌کنند و شورای نگهبان صلاحیت چه شخصیت‌هایی را تأیید می‌کند. وقتی همه این‌ها مشخص شد می‌توان ارزیابی دقیق‌تری داشت که اصلا فرد یا افرادی هستند که مورد قبول اکثریت اصلاح‌طلبان و البته مورد اقبال جامعه باشند یا نه. اگر چنین افرادی بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند و تأیید صلاحیت هم بشوند، اجماع نیرو‌های اصلاح‌طلب بر نامزد واحد دور از ذهن نیست».

حاجی‌بابایی: پیش‌فروش نفت غلط است و دولت آینده را بدهکار می‌کند

رئیس کمیسیون بودجه مجلس با اشاره به اینکه نگاه دولت به نفت در لایحه بودجه متفاوت است، گفت: پیش‌فروش نفت غلط است و دولت آینده را بدهکار می‌کند.حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ و اصلاح ساختار بودجه اظهار داشت: بودجه ۱۴۰۰ از جوانب مختلف ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ میزان بودجه عمومی برای اولین سال در لایحه بودجه کل کشور با لحاظ تبصره ۱۴ از بودجه شرکت‌ها بیشتر شده است. ضمن اینکه مصارف بودجه هم به شدت افزایش پیدا کرده و منابع پیش‌بینی شده دولت در لایحه نیاز به بررسی‌های زیادی دارد.

«پایتخت7» ساخته نمی‌شود

درحالی‌که خبر ساخت فصل هفتم «پایتخت» برای نوروز 1400 در روزهای گذشته واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت، محسن تنابنده نویسنده و بازیگر اصلی سریال «پایتخت» با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش نوشت: «امسال هم به‌رغم فرصت بسیار کوتاه تا نوروز و با وجود همکاری‌های سازمان و توافقات صورت‌گرفته تلاش کردیم که مقدمات پایتختی جدید و درخور شان شما بسازیم که شرایط مهیا نشد. یعنی من توانش را نداشتم و از همین از محضر همه شما عذرخواهی می‌کنم تا فرصتی دیگر و فضایی پالوده‌تر.»

اخبار روزانه:
*
علی حدادی، سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه طبق دستورکار اعلامی قرار بود تا عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برای پاسخگویی در کمیسیون حضور یابد، اما اعلام شد به دلیل برگزاری جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا امکان حضور در جلسه وجود ندارد؛ بنابراین طرح سوال نمایندگان از وزیر کشور به جلسات آتی کمیسیون موکول شد.

*گاهی در انتخابات صریح یا غیرصریح، مبلغ فرد خاصی می­شویم و وی بعد از پیروزی در انتخابات، عملکرد مطلوبی از خود نشان نمی­دهد، آیا ما مدیون افرادی هستیم که به سوی ایشان سوق داده­ایم؟ پاسخ: اگر تبیین واقعیت­ها و معیارها ناخواسته منطبق بر فردی شود، ایرادی ندارد؛ ولی با انگیزه جانب‌داری از کاندیدای خاصی به تبیین ویژگی­ها و انطباق بر او اقدام نمودن، جایز نیست ولو عملکرد مطلوبی داشته باشد.
* وزیر خارجه عمان در صفحه توییتر خود گزارشی از دیدار اخیرش با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان، منتشر کرد. «سید بدر البوسعبدی»، وزیر خارجه عمان در صفحه توییتر خود در این زمینه نوشت: «از دیدن دکتر عراقچی که برای مشاوره های استراتژیک دوجانبه ما از مسقط بازدید می کند، خوشحالم. فرصتی مناسب برای به اشتراک گذاشتن دیدگاه ها در مورد موضوعات مورد توجه دو جانبه و تأیید همکاری اقتصادی و تعامل تجاری و فرهنگی ما

* طبق نامه روزهای اخیر یک نهاد مسئول اجرایی به همه اعضای کابینه، تاکید شده با توجه به ضرورت اتمام و بهره برداری از پروژه های اولویت دار دستگاه های دولتی به ویژه در حوزه دیتاپایه و آنلاین شدن امور مربوط به ارائه خدمات که مورد تاکید رئیس جمهور نیز قرار دارد، مدیران دولتی موظف اند این پروژه ها را در سه گام اجرایی شامل دهه فجر امسال، پایان سال شمسی و خرداد 1400 به اتمام برسانند و زمان بندی مدنظر را به دولت ارائه کنند.

* با توجه به گزارش های رسیده به مسئولان ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مبنی بر رعایت نشدن قرنطینه توسط بخش قابل توجهی از مبتلایان به این ویروس و تردد آن ها در اماکن عمومی، یک مقام مسئول در این ستاد با ارسال بخشنامه ای خطاب به تعدادی از مدیران اجرایی و تشکل های صنفی، اعلام کرده شیوه نامه جلوگیری از ورود افراد دارای کووید 19 به مراکز پرتردد و حمل و نقل عمومی برای اجرا طی روزهای آینده، در اختیار آن ها قرار می گیرد.

* رئیس کل دادگستری مازندران از بازداشت یکی از بزرگ‌ترین واردکننده‌های متخلف نهاده‌های دامی در استان مازندران خبر داد. حجت الاسلام اکبری گفت: فردی که با تخصیص ارز دولتی مبادرت به واردات نهاده‌های دامی و فروش آزاد و غیردولتی آن در بازار اقدام می‌کرد به اتهام اخلال در نظام اقتصادی با دستور قضایی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: