logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۰۶
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
فرزند شهید مفتح:
شهید مفتح این دو مرکز علمی حوزه و دانشگاه را از نزدیک لمس کرده بود. قبل از انقلاب ممانعت‌ها و اذیت‌های ساواک سبب شد فعالیت‌های شهید مفتح با کندی پیش برود اما پس از انقلاب فضا که مهیا شد ممانعت‌ها و مضیقه‌ها نیز کمتر شد و ایشان نخستین سمینار وحدت حوزه و دانشگاه را در تاریخ اول آبان 58 در سالگرد حاج‌آقا مصطفی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار کرد.
روز وحدت حوزه و دانشگاه، پیوند علم و دین در کنار یکدیگر است در همین زمینه محمدهادی مفتح فرزند شهید مفتح و رئیس مرکز اسلامی هامبورگ، با اشاره به اهداف شهید از پیوند حوزه و دانشگاه گفت: هنگامیکه نخستین نسل فارغالتحصیل دانشگاهی در دهه 30 پا به عرصه جامعه گذاشت، زمانی است که استبداد رضاخانی کنار رفته و دانشگاه اندکی بازتر و به دوره محمدرضا پهلوی رسیده بود. در این دوران شهید مفتح و همدورههای ایشان از فضلای حوزه مواجه با نسل تحصیلکرده جدیدی شدند که نسبت به دین و دینداری آشنایی نداشتند و زاویه دید جدیدی نسبت به دین داشتند. از سویی سؤالاتی را با آن مواجه شده بودند که درباره دین و مظاهر دینی مطرح بود.

اقدام شهید مفتح

وی تصریح کرد: در گذشته این سؤالات مطرح نبود و طبیعتاً علما هم نسبت به آن پاسخی نداشتند و حالت تقابل بین تحصیلکردههای جدید و حوزویان به وجود آمده بود. شهید مفتح و دوستان ایشان در آن زمان احساس میکردند وظیفه و مسئولیت دارند و باید دراینباره چارهاندیشی کنند نباید جوانان تحصیلکرده ما و نسل جدید با دین و مظاهر دینی بیگانه یا ضد آن باشند. چندین راه برای از بین بردن آن وجود داشت که شهید مفتح و تعدادی از همدورههای ایشان به این نتیجه رسیدند که باید به فضای دانشگاه ورود پیدا کنند تا فضای دانشجویی را لمس کنند.

رئیس مرکز اسلامی هامبورگ ضمن بیان فعالیت شهید مفتح در مسیر تحقق وحدت حوزه و دانشگاه یادآور شد: در این فضای دانشگاهی که گفته شد شهید مفتح احساس کردند باید اقدام عملی صورت بگیرد اما عدهای در این مسیر سد راه شهید شدند، برخی برای اصلاح وضع این نظر را دادند که جامعه دانشگاهی با روحانیت مشکلدارند، میتوانند دین را بگیرند و با روحانیت کاری نداشته باشند. این موضوع حتی از طرف علاقهمندان به دین در دانشگاهها نیز مطرح میشد.

مفتح افزود: اندیشه اسلام منهای روحانیت از همینجا نشأت گرفت که دانشگاهیانی که با روحانیت و علما همزبان نیستند و همدیگر را درک نمیکنند با دین که مشکلی ندارند دین را بگیرند و حوزه و روحانیت را رها کنند، نتیجه این شد که اسلام منهای روحانیت و اسلام بدون کارشناس را دنبال کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: شهید مفتح این نکته را احساس میکردند. اینکه اساتید و دانشجویان بین دوراهی ماندهاند که یا بیدین باشند و یا اگر دیندار هستند دینشان دین انحرافی باشد که درنهایت از دست رفتن پتانسیل بالای جوانان دانشجوی علاقهمند به دین بود که مثل مجاهدین خلق مارکسیست و تبدیل به منافقین شدند.

وی به تلاشهای شهید مفتح برای ایجاد وحدت میان دو قشر حوزویان و دانشگاهیان اظهار داشت: از دیگر ویژگی منحصربهفرد ایشان نسبت به همدورههای ایشان این بود که شهید مفتح این دو مرکز علمی حوزه و دانشگاه را از نزدیک لمس کرده بود. قبل از انقلاب ممانعتها و اذیتهای ساواک سبب شد فعالیتهای شهید مفتح با کندی پیش برود اما پس از انقلاب فضا که مهیا شد ممانعتها و مضیقهها نیز کمتر شد و ایشان نخستین سمینار وحدت حوزه و دانشگاه را در تاریخ اول آبان 58 در سالگرد حاجآقا مصطفی در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار کرد.

مفتح در پایان گفت: ابداع این عنوان را نیز خود شهید مفتح داشتند که یک ماه و نیم بعد از این سمینار ایشان به شهادت رسیدند از سال بعد روز شهادت ایشان، توسط امام بهعنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه نامیده شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: