logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
علیرضا اسلامی:
کارشناس مسائل تحقیقی و پژوهشی گفت: لازمه پژوهش‌ها در دستگاه‌های مختلف کاربردی شدنشان است. به این معنا که پاسخگوی نیازهای جامعه باشند. در این صورت این تحقیقات اثرگذار خواهند بود.
علیرضا اسلامی، کارشناس مسائل تحقیقی و پژوهشی، به مناسبت 25 آذر روز پژوهش پیرامون پژوهش در حل مشکلات کشور به خبرنگار روزنامه الکترونیکی شما گفت: به کارگیری روشهای تحقیق در علوم مختلف و تخصیص بودجههای مناسب به امر پژوهش در پیشرفت کشور بسیار مؤثر است.

وی به بودجه 0.3 درصدی پژوهش کشور اشاره و خاطرنشان کرد: قرار بود این رقم به 3 درصد برسد.

این کارشناس مسائل پژوهشی تصریح کرد: به نسبتی که تحقیقاتمان کیفیت پیدا کردند و رویکرد دانشگاهها پژوهشی شده است در آن علوم پیشرفت کردیم، مثلاً نانو، فناوریهای نوین ، علوم دفاعی و نظامی.

وی اظهار کرد: لازمه پژوهشها در دستگاههای مختلف کاربردی شدنشان است. به این معنا که پاسخگوی نیازهای جامعه باشند. در این صورت این تحقیقات اثرگذار خواهند بود.

اسلامی مطرح کرد: باید نیازهای کشور بررسی و احصاء و به دانشگاهها داده شوند و دانشگاهها بر اساس آنها پروژههای تحقیقاتی تعریف کنند. در این صورت خروجی اینها کاربردی میشوند و مشکلات جامعه را حل میکنند.

وی به استفاده از نتایج تحقیقات و پژوهشها تأکید کرد و گفت: در حوزه شرکتهای دانش بنیان شرکتی داریم که سنسورهای نفت و گاز را تولید میکنند. وقتی در جایی نشتی گاز باشد این سنسورها هشدار میدهند و سیستم بهطور خودکار قطع میشود یا محل تخلیه میشود. قبلاً این سنسورها را از شرکتهای خارجی میخریدیم. با تحریم فرصت خوبی برای شرکتهای دانش بنیان داخلی فراهم شد که روی این سنسورها کار کنند. به تولیداتی هم رسیدهاند و حالا ما باید این تولیدات را به کار بگیریم.

این کارشناس مسائل پژوهشی در ادامه ابراز تأسف کرد: برخی سازمانها و دستگاههای دولتی به علت منافعی که در خرید از خارج دارند، چه پورسانت و چه سفر خارجی و... از تولیدات داخلی استفاده نمیکنند. در دولت روحانی ده بیست انفجار در پالایشگاهها و خطوط لوله نفت و در معادن به علت نداشتن سنسور داشتیم. در صورتی که اگر سنسورهای تولید شرکتهای دانش بنیان داخلی نصب شده بودند این انفجارها رخ نمیدادند، نظیر انفجار در معدن گلستان که عدهای از هموطنان ما جان باختند.

وی به اهمیت درآمدزایی دستاوردهای حوزه تحقیق و پژوهش اشاره و خاطرنشان کرد: بهجای فروش نفت میتوانیم دستاوردها و تولیدات پژوهشیمان را به دنیا صادر کنیم. همچنین با تحقیق و پژوهش میتوانیم نفت را به فرآوردهها و محصولاتی تبدیل کنیم که ارزش افزوده دارند و صادرات ما فرآوردههای نفتی باشد، نه نفت به صورت خام.

اسلامی در پاسخ به این سؤال که مسئولین چقدر معتقد به استفاده از نتایج پژوهشها هستند گفت: مسئولینی که در این حوزه کار کردند و تحصیلات داشتند و استفاده از دستاوردهای تحقیقات را دیده و با دنیا مراوده داشته و کاربرد این نتایج را در کشورها دیدهاند معتقد به استفاده از نتایج پژوهشها هستند و در این جهت گام برمیدارند، اما مسئولینی که تدبیر و تجربه و دانش لازم ندارند با آزمون و خطا پیش میروند و بدون توجه به پژوهشها جلو میروند در نتیجه مجموعه خود و به تبعش کشور را دچار آسیبهایی میکنند. عملاً شاهد این دو رویکرد در حوزهها و دستگاههای مختلف هستیم، مثلاً صنایع نظامی و دفاعی که زیر نظر مقام معظم رهبری هستند و پژوهشمحورند در این زمینه کار کردند و موفق شدند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: