به‌روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
بررسی وضعیت پرستاران در گفتگو با واحدی سر پرستار بیمارستان کوثر:
وضعیت پرستاران به‌مراتب سخت‌تر از کادر پزشکی است. زیرا، نیروهای پرستاری درعین‌حال که وقت بیشتری را در کنار بیماران سپری می‌کنند، در مقابل از مزایای کمتری برخوردارند و همین مسئله، برخی از آن‌ها را کم انگیزه ساخته است.
مدافعان سلامت تیمی متشکل از پرستاران و پزشکان هستند در سنگر اول مقابله با کرونا. نزدیک به یک سال است که جان خود را کف دست گرفته و در بیمارستانها فعالیت میکنند، نیره واحدی سر پرستار بیمارستان کوثر، ضمن تبریک روز پرستار به هم‌‌رزمان خود با گلایه از دشواریهای موجود برای پرستاران در این روزها خاطرنشان کرد: وضعیت پرستاران بهمراتب سختتر از کادر پزشکی است. زیرا، نیروهای پرستاری درعینحال که وقت بیشتری را در کنار بیماران سپری میکنند، در مقابل از مزایای کمتری برخوردارند و همین مسئله، برخی از آنها را کم انگیزه ساخته است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر استاندارد نیروی پرستاری به ازای هر تخت در ۲۴ ساعت حدود ۰.۷ تا ۰.۸ است و فاصله زیادی با ۲.۵ نفر وجود دارد. درنتیجه پرستار با این همه بیمار مواجه است و رسیدگیها در برخی موارد ممکن است رضایتبخش نباشد.

واحدی با اشاره به میزان تختهای بیمارستانی و ارائه خدمات از سوی پرستاران به بیماران گفت: بر این اساس، ۲.۵ نیروی پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت باید وجود داشته باشد که ۱.۸ آن نیروهای دانشگاهی و ۰.۷ آن شامل نیروهای گروه پرستاری مثل اتاق عمل و هوشبری و کمک پرستار خواهد بود. این استاندارد ویژه ایران تعریف شد و از کف استانداردهای موجود جهانی، حتی یک نفر کمتر است و حداقل استاندارد جهانی ۳ تا ۳.۵ پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت است.

سرپرستار بیمارستان کوثر افزود: علاوه بر کمبود نیروی پرستاری، مشکلات دیگری نیز در مسیر خدمت پرستاران وجود دارد که شاید اگر حلوفصل شود، بتوان امیدوار بود که انگیزههای پرستاران دوچندان شود و در نتیجه آن، مراقبتها نیز کیفیتر شود.

واحدی در پایان تأکید کرد: نیروهای پرستاری در این روزهای کرونایی که وضعیت هم بغرنجتر از ماههای قبل شده است، به شدت خسته و فرسودهاند. آنها هم نیاز به شارژ روحی دارند و شاید بهترین خدمت به پرستاران، توجه به خواستههای معقول آنها برای بالا بردن انگیزه خدمت باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: