به‌روز شده در: ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
عضو مجمع تشخیص مصلحت:
عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت:بودجه را نباید روی احتمالات بست بلكه بودجه را باید روی واقعیت ها و درآمدهای واقعی بندند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت:بودجه را نباید روی احتمالات بست بلكه بودجه را باید روی واقعیت ها و درآمدهای واقعی بندند.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفتگو با خبرنگار نما، درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: بودجه پیشنهادی دولت کسری فراوان دارد که یک کسری آن ناشی از درآمد نفت است، درآمد نفت در حال حاضر زیر ۱۰درصد بودجه عمومی هم نمی شود این در حالی است که در بودجه سال آینده سهم دولت از درآمد نفت را ۲۵ درصد پیش بینی کرده اند. پس معلوم است، تحقق چنین پیش بینی بسیار ضعیف به نظر می رسد.

وی تصریح کرد: بودجه را نباید روی احتمالات بست بلکه بودجه را باید روی واقعیت ها و درآمدهای واقعی بندند. علاوه بر این دولت حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان فروش اوراق را پیش بینی کرده است؛ تصور نمی کنم این مقدار فروش اوراق بتواند در سال آینده تحقق پیدا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد:بودجه پانصد هزار میلیارد تومانی امسال برای سال آینده ۸۴۱ هزار میلیارد پیش بینی شده است و این یعنی بودجه ۴۷ درصد رشد داشته است.

وی افزود: ما در شرایطی نیستیم که بتوانیم بودجه انبساطی داشته باشیم و رشد ۴۷ درصدی را پیش بینی کنیم و بگوییم قابل تحقق است! این چیزی جز خیال بافی نیست از این جهت باید اذعان داشت که بودجه سال آینده کسری بسیار دارد.

وی با بیان اینکه دولت می گوید اگر ما نتوانیم نفت را هم صادر کنیم هر مقدار که صادر نشد در داخل می فروشیم، اظهار داشت: فروش در داخل چیست؟ اگر مقصود، فروش نفت خام باشد که زیرساخت های آن فراهم نیست و اگر مقصود، فروش اوراق سلف نفتی باشد اینکه فروش داخل برای صادرات نیست. یک نوع تامین مالی کاغذی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: دولت بالای ۲۰ درصد واریزی به صندوق توسعه ملی را در بودجه پیش بینی کرده تا از سهم صندوق برداشت کند که این خود افزایش اتکاء بیشتر به نفت است در حالی که در اظهارات رئیس جمهور مطرح شده بود که ما اتکاء به نفت را کاهش داده ایم.

مصباحی مقدم با تاکید براینکه بودجه به صورت کارشناسی بررسی می شود ، تصریح کرد: کارشناسان به بودجه نگاه می کنند و می گویند ادعاهای مطرح شده در بودجه، ادعای دروغ است، چرا رئیس جمهور کشور باید بیاید ادعایی کند که خلاف واقع است؟


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: