به‌روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۳۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

معنای حدیث نصب شده در محل جلسه رهبر انقلاب با سران قوا

در محل نشست ویژه رهبر معظّم انقلاب با شورای عالی هماهنگی سران قوا که صبح امروز برگزار شد، حدیثی از امام علی(ع) با مضمون نفع رساندن به مؤمنین نصب شده است. در حدیث مورد نظر آمده است: «ثابروا على صلاح المؤمنین»؛ مداومت کنید بر آنچه که باعث صلاح حال مؤمنان است و به ایشان نفع رساند.

همه در عراق برای حاج قاسم احترام قائل‌اند

«احمد الکنانی» در گفتگو با شبکه عراقی آسیا گفت: «شهید قاسم سلیمانی دوست همه [عراقی‌ها بود] نه‌فقط شیعیان. او در بسیاری از مشکلات اهل سنت عراق، کنار آن‌ها بود؛ به همین دلیل مورداحترام همه و رهبران اهل سنت بود».
خوش‌خیالی تا کی

«فؤاد ایزدی»، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل امریکا نوشت: «در دولت آمریکا ۳ نفر بیشترین مسئولیت اجرایی را در قبال ایران دارند: ۱-وزیر خارجه؛ ۲-وزیر خزانه‌داری، که مسئول اجرای تحریم‌ها است؛ ۳-مدیر اطلاعات ملی، که رئیس ۱۷ نهاد اطلاعاتی آمریکا است. امروز تکلیف این پست در دولت بایدن مشخص شد؛ هر سه نفر صهیونیست هستند. خوش‌خیالی تا کی؟».
ولخرجی‌های بی‌حساب‌وکتاب

فقط در یک سال گذشته ۷۰۰ میلیون دلار گوشی لوکس وارد کشور شده است که ارزش ریالی آن برابر است با ۲۰۸ هزار تومان یارانه برای ۸۴ میلیون نفر؛ خرید ۳۶ میلیون واکسن کرونای فایزر؛ هزینه واردات یک و نیم سال جو؛ واردات ۶ ماه دانه روغنی یا کنجاله و یا واردات یک سال گندم مورد نیاز کشور. علاوه بر گوشی گران ‌قیمت، محصولاتی چون ارّه دستی، تراز بنّایی، جوهر، توپ، میوه‌های لوکس، مدادتراش و کلی محصول غیرضروری دیگر که مشابه داخلی هم دارند، به میزان قابل‌توجهی وارد کشور شده است؛ درحالی‌که کالاهای اساسی مانند مرغ، گوشت، روغن و دیگر مواد غذایی لَنگ واردات نهاده و دانه و مواد اولیه هستند.

چرا سعودی فقط حملات به تأسیسات نفتی‌اش را تأیید می‌کند؟

پس از حمله موشکی انصارالله یمن به تأسیسات نفتی آرامکو در جده، سعودی ضمن تأیید آن مدعی شد این حملات خسارات جانی و مادی نداشته است. دقت در اخبار رسانه‌ای شده در عربستان طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد که یک سیاست خبری تکراری و مستمر در دستور کار قرار داشته که عبارت است از سانسور، تخفیف و بعضاً تکذیب. در این میان رسانه‌ها و مقامات سعودی اصراری عجیب بر تأیید حملات انصارالله به تأسیسات نفتی خود دارند. به نظر می‌رسد با توجه به حساسیت جامعه جهانی بر مسئله انرژی این رسانه‌ها و مقامات منتهای کوشش خود را بر این مسئله متمرکز کرده‌اند تا ضمن ضعیف نشان دادن و ناکام معرفی کردن اقدامات تهاجمی فرامرزی انصارالله در قلب مملکت سعودی، تنها حملات به تأسیسات نفتی را منعکس کنند، بلکه در تشکیل اجماعی جهانی در برابر انصارالله توفیق پیدا کنند. اینکه ترکی المالکی سخنگوی به‌اصطلاح ائتلاف علیه یمن حملات دیروز به آرامکو در جده را در راستای حملات پیشین انصارالله به پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» معرفی کرده است، دقیقاً به همین خاطر است.
ظریف: نیروگاه‌های ما برق مردم افغانستان را تأمین می‌کنند

وزیر امور خارجه کشورمان دیروز (سه‌شنبه) در کنفرانس مجازی افغانستان ۲۰۲۰ در بیان حمایت‌ها و کمک‌های کشورمان از ملت مظلوم افغانستان گفت: «ما با وجود جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشورمان، از بیش از سه میلیون افغان میزبانی کردیم و آن‌ها از اقلام غذایی، حمل‌ونقل و خدمات درمانی یارانه‌ای برخوردار هستند، ۴۷۰۰۰۰ دانش‌آموز افغان در مدارس ما درس می‌خوانند. ۲۲۰۰۰ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ما مشغول تحصیل هستند، ما از طریق چابهار افغانستان را به جهان خارج متصل می‌کنیم. خط آهن خاف-هرات در روزهای آتی افتتاح می‌شود، نیروگاه‌های ما برای مردم افغانستان برق تأمین می‌کنند و ما قادریم در زمینه انرژی اقدامات بسیار بیشتری انجام دهیم».

افتخار امروز مدعیان دیروز

سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: «می‌گفتند آمده‌ایم تحریم‌ها را برداریم. امروز افتخارشان این است که تحریم‌ها در دولت ما بی‌سابقه است! بعد می‌گویند باز برویم امتیاز بدهیم! معلوم است که این سیاست غلط است!».

نهاده‌هایی که در بازار فروخته می‌شوند

سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی سامانه بازارگاه را به‌منظور رصد درست نهاده‌ها از زمان ورود تا تحویل به مرغداران و دامداران راه‌اندازی کرد و مدعی شد تمام نهاده‌های وارداتی که همگی با ارز دولتی وارد شده، در این سامانه اعلام می‌شود. یک سال است که تولیدکنندگان از ایرادات این سامانه انتقاد می‌کنند و از توزیع نهاده وارداتی در بازار آزاد به چند برابر قیمت مصوب دولتی خبر می‌دهند، اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی همچنان موضوع را انکار می‌کنند و در مدت یک سال گذشته قیمت این نهاده‌ها (ذرت، سویا و جو) بیش از ۸۰ درصد گران شده و بالطبع مرغ، گوشت، تخم‌مرغ، شیر و لبنیات نیز افزایش یافته است؛ در این مدت مشکلات تأمین نهاده‌ها میان وزارتخانه‌های صمت، جهاد و بانک مرکزی پاسکاری می‌شد و هر یک دلیل کمبود نهاده‌ها را عدم تخصیص ارز می‌دانستند. حال که قیمت‌ها چندین برابر افزایش یافته و نهاده‌های دامی دپو شده در بنادر و گمرکات در حال ترخیص هستند، وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده است که در بخش سویا فقط ۲۰ درصد و جو و ذرت فقط ۶۰ درصد نیاز تولیدکنندگان را می‌تواند توزیع کند و دامداران و مرغداران کمبودشان را از بازار آزاد تأمین کنند. حال این سؤال مطرح می‌شود، مگر نهاده‌های موجود در بازار آزاد که ۴۰۰ درصد گران‌تر از نرخ مصوب دولتی است با ارز آزاد وارد شده که اکنون تولیدکنندگان را به بازار آزاد ارجاع می‌دهید؟

سیطره‌جویی غیرقانونی میهمان خودخوانده!

سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق گفت: «تردد نیروهای آمریکایی در عراق به‌دور از نظارت بغداد است، این بدان معنی است که نیروهای آمریکایی به‌طور کامل بر اوضاع امنیتی عراق و حتی آسمان کشور ما سیطره دارند، به همین دلیل همواره از دولت‌های عراق از گذشته تا امروز خواستیم ماهیت فعالیت نیروهای مزبور در عراق را مشخص و کنترل کنند». محمد محیی افزود: «روند عقب‌نشینی موردنظر دولت عراق، مطابق با روند عقب‌نشینی موردنظر مجلس نمایندگان این کشور نیست، چراکه عقب‌نشینی موردنظر دولت عراق، عقب‌نشینی نیروها به اماکن نامشخص است و اصلاً مشخص نیست که پس‌ازاین عقب‌نشینی آیا نیروهای جدیدی جایگزین آنان خواهند شد یا خیر، به همین دلیل، همیشه تعداد زیادی نیرو در عراق هستند که نمی‌توان اهداف، ماهیت عملیات جنگی آنان یا نوع فعالیت‌هایشان را درک کرد؛ به‌عنوان‌مثال، یک پایگاه بسیار بزرگ در عین‌الأسد وجود دارد که معقول نیست فکر کنیم فقط هزار یا دو هزار نیرو در آن مستقر هستند. پایگاه الحریر نیز هست و پایگاه‌های نزدیک مرز سوریه و عراق یا پایگاه التنف در سوریه و حسکه و غرب سوریه، فعالیت‌هایی نیز از سوی نیروهای آمریکایی در مناطقی از عراق مشاهده شده که تحت کنترل نیست».
اجبار دختر سه ساله به مصرف مخدر و مشروبات الکلی

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ: عامل وادار کردن دختر سه ساله به استعمال موادمخدر و نوشیدن مشروبات الکلی که فیلم این اقدام را در فضای مجازی منتشر کرده بود، بازداشت شد. متهم هیچ نسبتی با والدین این دختربچه ندارد و از اختلاف بین پدر و مادر این کودک سوءاستفاده کرده و در زمان غفلت آنها این دختربچه را به مصرف دخانیات و مشروبات الکلی مجبور و با فیلمبرداری از وی، فیلم ضبط شده را در فضای مجازی منتشر کرده است
فارین‌پالیسی: نداشتن رابطه با آمریکا موجب نفوذ ایران در منطقه شد

یک نشریه تخصصی سیاست خارجی در آمریکا تصریح کرد: نداشتن روابط دیپلماتیک با آمریکا، موجب افزایش نفوذ ایران در منطقه شده است.فارین‌پالیسی ضمن بررسی چالش‌های دیپلماتیک پیش روی جو بایدن نوشت: او به‌زودی وارد کاخ سفید می‌شود؛ اولین اقدام برای دولت بایدن می‌تواند از بین بردن‌ امکان خروج ایران از برجام در قبال اعطای امتیازهای درست باشد اما بایدن باید به فکر راهی دیگر هم باشد. این راه‌حل باید از طریق گفت‌وگوهایی به‌وسیله شرکای منطقه‌ای یا اروپایی به ایران ارسال شود. این در حالی است که توان ایالات متحده در رسیدن به منافع خود در خاورمیانه، به‌دلیل نداشتن روابط دیپلماتیک با ایران، به‌عنوان بزرگ‌ترین، پرجمعیت‌ترین و پیشرفته‌ترین کشور در منطقه تضعیف شده است. این موضوع باعث شده که ایالات متحده برای رسیدن به منافع خود در منطقه خاورمیانه به حاکمان عربی و اسرائیل وابسته شود و همین موضوع نیز به افزایش نفوذ ایران در میان شیعیان عرب در منطقه و تقویت قدرت اقتصادی و استراتژیک روسیه و چین در این ‌منطقه منجرشده است.

قانون جدید امریکا در مورد مسافران ایرانی

امریکا قانون جدیدی برای گردشگران ایرانی تصویب کرد. به گزارش ایلنا به‌نقل از وزارت خارجه امریکا، این کشور مقرراتی تصویب کرده که بر اساس آن مسافران ایران و چند کشور دیگر که قصد سفرهای گردشی، تفریحی و تجاری به امریکا را دارند ملزم به پرداخت ۱۵۰۰۰ دلار اوراق قرضه می‌کند. این طرح از ۲۴ دسامبر ۲۰۲۰ تا ۲۴ ژوئن به‌صورت آزمایشی اجرا خواهد شد. اتباع ۲۳ کشور شامل این قانون می‌شوند.

خانه لاکچری فوتبالیست معروف

وین رونی ستاره سابق منچستریونایتد صاحب یک خانه لاکچری است. باشگاه خبرنگاران در این باره نوشت؛ فوتبالیست‌های حرفه‌ای از اقشار ثروتمند جامعه هستند. آن‌ها با درآمدهای خود خانه‌های عیانی اجاره می‌کنند و در اوج رفاه هستند.وین رونی ستاره سابق منچستریونایتد به تازگی خانه جدیدی برای خود ساخته است. او برای ساخت این خانه، 20 میلیون پوند هزینه کرده است. اگر ارزش هر پوند را 34 هزار و 500 تومان در نظر بگیریم قیمت این خانه تقریبا معادل 690 میلیارد تومان می‌شود از امکانات لاکچری این خانه می‌توان به 5 اتاق خواب، استخر، زمین گلف و یک باغ به اسم باغ بهشت، اشاره کرد.

اخبار روزانه:
*
مخاطبان تلویزیون شاهد یک جدال عجیب شخصی بین دو مدیر لیگ برتری و موج اتهامات و انگ‌های دو طرف به یکدیگر بودند. بخش طولانی از برنامه زنده شبکه 3 به دعوای سعید آذری و احمد مددی گذشت؛ جایی که دو مدیرعامل فولاد و استقلال به جای دفاع از مواضع و حق باشگاه‌شان، به یکدیگر حمله شخصی کردند. سعید آذری سوابق مدیرعامل استقلال را پیش کشیده و مددی محرومیت کمیته اخلاق برای سعید آذری را به میان آورده و خواستار ذکر دلیل آن شده است.

* نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در مورد گرانی مرغ گفت: ریشه برخی از گرانی‌های لجام‌گسیخته فعلی در حوزه نهاده‌های کشاورزی و دامی، عدم‌انسجام، نبود همت، خستگی و یأس برخی از مدیران اجرائی است. محمدجواد عسکری در صفحه شخصی خود در توئیتر در واکنش به افزایش قیمت مرغ نوشت: «ریشه برخی از مشکلات و گرانی‌های لجام‌گسیخته فعلی در حوزه نهاده‌های کشاورزی و دامی، عدم‌انسجام، نبود همت، خستگی و یأس برخی از مدیران اجرائی است.‏ نداشتن برنامه و تمسک به مدل منسوخ مشکل گشایی موردی زیبنده ایران نیست.»


*
ابوالقاسم جلالی، معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری: آخرین افزایش قیمت بلیت هواپیما مربوط به اردیبهشت ماه سال ۹۹ بوده است که پس از بررسی صورت‌های مالی و هزینه تمامی شرکت‌ها در نتیجه دستور افزایش ۱۰ درصدی قیمت بلیت را در اواسط آبان ماه صادر کردیم. شرکت‌های هواپیمایی با توجه به شرایطی که ایجاد شده و همچنین با توجه به فاصله گذاری‌های اجتماعی که شده، مجبور به کاهش ظرفیت پروازی خود شده‌اند. سازمان هواپیمایی کشور به ایرلاین‌ها فشار آورده که کلاس‌های نرخی را تغییر ندهند و نظارت‌های جدی بر تمامی ایرلاین‌ها مبنی بر رعایت این افزایش ۱۰ درصدی وجود دارد. با فراهم شدن زیرساخت‌ها و همکاری ایرلاین‌ها و تکمیل اطلاعات، اجازه ورود مسافران کرونایی به ناوگان هوایی تا ۱۴ روز وجود ندارد و روز گذشته هم بازدیدی از این روند صورت گرفت، بنابراین، برای هیچ مسافری که تست pcr او مثبت شده باشد، بلیت صادر نمی‌شود.
* ایهود یعاری، تحلیلگر امور خاورمیانه رژیم صهیونیستی: روابط میان اسرائیل و عربستان از دهه‌های هشتاد قرن گذشته مستحکم شده است. برای عربستانی‌ها جای خرسندی داشت که امارات مسیر را برای عادی‌سازی هموار کرد و بعد به بحرین و سودان اجازه داد در این مسیر حرکت کنند. عربستانی‌ها امید زیادی دارند که عمان و مراکش نیز به آن‌ها بپیوندند. تعدادی از شاهزادگان سعودی کاخ‌هایی در شهرهای مراکش دارند

* حکم رأی دادن سفید و بی‌نام چیست؟ در صورت عدم شناخت و تحقیق، یا تحقیق کافی و عدم وصول به نتیجه و تحیّر در انتخاب اصلح چطور؟ پاسخ: درهرصورت اگر رأی سفید دادن موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است.
*
بر اساس ابلاغیه جدید یک مسئول ارشد اجرایی به همه اعضای هیئت وزیران، مقرر شده موافقت با انتقال یا ماموریت کارمندان رسمی، پیمانی و مانند آن برای خدمت در ادارات و نهادهای تهران و کلان شهرهایی چون مشهد، اصفهان و تبریز، از طرف نهادهای مربوط ممنوع شود و در صورت شناسایی موارد استثنا، تصمیم گیری در این خصوص فقط توسط کارگروهی با حضور سازمان های اداری و استخدامی و برنامه و بودجه، میسر خواهد بود که حداقل شرط آن، 10 سال تجربه فرد متقاضی است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: