به‌روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۳۷۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۴
اخبار 24 ساعت گذشته:
نشستی برای احیای برجام‌های 2 و 3

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان که پس از پایان نشست وزرای امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در برلین پاسخگوی خبرنگاران بود، بررسی نقش دولت آینده آمریکا در برجام را یکی از موضوعات اصلی مطرح شده در نشست وزرای خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام عنوان کرد و بدون اشاره به عدم اجرای مفاد برجام توسط اروپایی‌ها، با ادعای نقض برجام از سوی ایران خواستار توقف این مسئله و پیروی از تمام مفاد آن شد و گفت این نشست به رسیدگی به موضوع موشکی و نقش منطقه‌ای ایران که در برجام لحاظ نشده‌اند نیز اختصاص داشت. به نظر می‌رسد، با ذوق‌زدگی برخی چهره‌های داخلی کشورمان از روی کار آمدن بایدن در آمریکا و طرح مجدد مذاکره از سوی این افراد، کشورهای غربی با این تصور غلط که ایران تحت‌فشار، آماده دادن امتیازهای بیشتری شده است، زمینه را برای طرح و تحمیل برجام‌های 2 و 3 بر ملت ایران فراهم می‌بینند.

واکسن ایرانی کرونا در ایستگاه پایانی

«نمکی»، وزیر بهداشت خبر داد: «چهار شرکت ایرانی گزارش‌های خود را به سازمان بهداشت جهانی ارائه کرده‌اند و امیدواریم روز چهارشنبه مجوز آزمایش انسانی دو مورد از آن‌ها صادر شود. در زمینه خرید واکسن، چهار منبع تائید شده را برای خرید 18 میلیون دوز تعیین کرده‌ایم. در مسیر دوم، خرید واکسن از طریق قرارداد تولید مشترک را با یکی دو کشور دنبال می‌کنیم».
برنامه
۵ ساله چین برای افزایش جمعیت

چین برای جلوگیری از بحران سالمندی در دهه‌های آتی، قصد دارد با برنامه‌ای ۵ ساله جمعیت خود را افزایش دهد. روزنامه دولتی «چاینادیلی» از قول کارشناسان حکومتی چین نوشته است که این کشور قصد دارد از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ با ارائه مشوق‌های مالی و اجتماعی، خانواده‌های این کشور را به فرزندآوری ترغیب کند. چین از سال ۱۹۷۸ برای کنترل جمعیت انبوه خود اقدام به اتخاذ سیاست تک‌فرزندی کرده بود ولی از سال ۲۰۱۶ این سیاست را کنار گذاشت و به خانواده‌ها اجازه داد دو فرزند داشته باشند. حالا این کشور تصمیم گرفته مشوق‌های اقتصادی برای ازدیاد جمعیت در نظر بگیرد.

در انتخابات ۱۴۰۰ به دنبال اتمسفر برجام هستند

«محمدصادق جوادی حصار» از فعالین فتنه ۸۸ و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفته است: «در انتخابات ۱۴۰۰ اگر فردی از جنس دولت روحانی و آشنا به آن اتمسفر در افق برجام ظاهر شود و قصد داشته باشد گفت‌وگوهای بین ایران و غرب را ادامه بدهد، فضایی در کشور ایجاد خواهد شد که به شورونشاط بیشتر انتخابات ریاست‌جمهوری کمک خواهد کرد. بهترین راه این است که دولتی از جنس اعتدالی آقای روحانی یا حتی راست میانه مانند امثال علی لاریجانی و علی‌محمد در دولت آینده نقش‌آفرینی کنند و اجازه ندهند کشور بیش از این دچار تنگناهای اقتصادی شود». اصلاح‌طلبان از یک‌سو مدعی هستند که دولت در ایران صرفاً «تدارکاتچی» است و هیچ اختیاری ندارد و همه امور در دست دولت پنهان است و از سوی دیگر در شرایطی که حدود ۷ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری فاصله است، از هم‌اکنون تعداد زیادی کاندیدا معرفی کرده و برای حضور در پاستور سر و دست می‌شکنند. همچنین برآورد سخنان چهره‌های اصلاح‌طلبی طی سال‌های اخیر نشان‌دهنده این نکته است که این جریان همچنان بر سیاست مذاکره با آمریکا (بخوانید دادن امتیازهای بیشتر به آمریکا) برای حل مشکلات کشور تکیه دارد و راهکار دومی برای برون‌رفت از مشکلات کشور بدون نگاه ذلیلانه و ملتمسانه به آمریکا نمی‌بیند!
ابزار سیاسی غربی‌ها علیه کشورهای مستقل

رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، با اشاره به قطعنامه ضدایرانی حقوق بشر سازمان ملل که با هدایت کانادا و حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی صادر شده است، گفت: «امروز بر همگان ثابت شده غربی‌ها از قطعنامه‌ها به‌عنوان ابزاری سیاسی علیه کشور‌های مستقل استفاده می‌کنند. کانادا به‌عنوان بانی قطعنامه ضدایرانی از بزرگ‌ترین ناقضان حقوق انسان است. کانادا هم حقوق مردم خودش را تضییع می‌کند و هم به پناهگاهی برای مفسدان و تبهکاران تبدیل شده است. اگر ایران راه ترانزیت مواد مخدر را باز بگذارد، تمام اروپا و آمریکا را مواد مخدر فرامی‌گیرد. جوانان ما با ازخودگذشتگی در برابر قاچاق مواد مخدر می‌ایستند و ما قربانی این مسئله هستیم».
ایرانی‌ها قطعاً انتقام می‌گیرند

کارشناس شبکه MSNBC آمریکا گفت: «شرایط ما از چهار سال پیش بدتر شده و ایرانی‌ها به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند؛ این مشکلی است که ترامپ ایجاد کرده است! ترامپ هر اقدامی علیه ایران کند ایرانی‌ها قطعاً انتقام می‌گیرند

سوغاتی یمنی‌ها برای صهیونیستها

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد، برد موشک‌های انصارالله به 1600 کیلومتر رسیده است و دشمنان منطقه‌ای یمن از این موشک‌ها در امان نیستند. وی همچنین متذکر شد، موشک‌های یمن امکان هدف قراردادن اهداف در کرانه باختری را دارند و موشکی که پالایشگاه آرامکو در شهر جده عربستان سعودی را هدف گرفت در اصل برای ایلات (در سرزمین‌های اشغالی فلسطین) در نظر گرفته شده است.

اذعان به بدعهدی آمریکا از سوی رئیس‌جمهور بدعهد

اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا می‌گوید: «شیطنت‌هایی که درباره انتخابات وجود دارد باعث شده که جهانیان از خود بپرسند که آمریکا تا چه حد قابل‌اعتماد است و در تصمیمات خود ثبات دارد. برگرداندن مواضع آمریکا در قبال توافق ایران و توافقات پاریس این نااطمینانی را ایجاد می‌کند. خساراتی به آبروی آمریکا وارد شده است و مدتی طول خواهد کشید که ما خود را از آن رها کنیم؛ البته اعتماد یک‌شبه بازنمی‌گردد». این سخنان اوباما در حالی است که هنوز امضای برجام خشک نشده بود که او نه‌تنها تحریم‌ها را مطابق با توافقات برجامی برنداشت، بلکه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران امضا کرد. به‌عنوان نمونه، اوباما در همان نخستین ساعات اجرایی شدن برجام کاری را که حدود یک ماه پیش از انجام آن سرباز زده بود را اجرایی کرد و 11 فرد و شرکت را به دلیل آزمایش موشکی ایران در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار داد.

زندان برای مجرمان کرونایی

دادستان عمومی و انقلاب گفت: «مطابق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود جرم محسوب شده و مجرم به مجازاتی تا یک سال حبس محکوم خواهد شد. اشخاصی که مانع اجرای مقررات بهداشتی می‌شوند به هشت روز تا دو‌ ماه حبس تأدیبی یا جریمه نقدی و یا به یکی از این دو کیفری محکوم می‌شوند».

علت اعمال «فشارهای حداکثری» علیه ملت ایران چیست؟

«هدایت‌ا... آقایی»، فعال چپ و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ درباره پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا گفت: «آمدن جو بایدن در ریاست جمهوری آمریکا، فضای اقتصادی ایران را به سمت جلو حرکت می‌دهد!». او همچنین تصریح کرد: «تیم جدیدی که در آمریکا با ایران مذاکره می‌کند، به نظر بنده باید از دونالد ترامپ منطقی‌تر باشند و این موضوع حتماً در دولت جدید آمریکا وجود خواهد داشت. دونالد ترامپ بسیار از حوزه قدرت در مقابل ایران برخورد می‌کرد و از تمام اهرم‌های خود هر لحظه ممکن بود استفاده کند و شرایط را برای مردم ایران بسیار سخت‌تر می‌کرد. دموکرات‌ها حداقل در شعارهای خود به مذاکره و تعامل اعتقاد دارند و به نظر من با آمدن بایدن فضای اقتصادی بهتری ایجاد می‌شود. من فکر می‌کنم که فشار کمتری هم در مسائل اقتصادی وارد می‌شود و مردم ایران فشار کمتری را نسبت به گذشته تحمل خواهند کرد». گفته‌های این فعال سیاسی در حالی است که بارها مقامات آمریکایی علت تشدید فشارهای اقتصادی بر ملت ایران را آشوب و فتنه‌گری‌های امثال او در سال 88 عنوان کرده‌اند. به‌عنوان نمونه اوباما در کتاب جدیدش می‌نویسد: «(بعد از دیدن اعتراضات در ایران) از مذاکره با ایران به سمت بسیج جامعه جهانی برای اعمال تحریم‌های سخت و چندجانبه اقتصادی تغییر مسیر دادیم». آن‌گونه که او نوشته است، اگر اتفاقات سال ۸۸ در ایران شکل نمی‌گرفت، آمریکا سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال نمی‌کرد. تحریم‌های پیشین آمریکا و رئیس‌جمهور قبل از وی عمدتاً جنبه سمبلیک و نمادین داشته و به اندازه کافی سخت و سنگین نبوده است. حال قائلین به مذاکره با آمریکا آن‌قدر بر طبل مذاکره بکوبند که آمریکای بایدن نیز به این تصور برسد که تحریم‌ها بر ایران مؤثر بوده و باید فشارها را تشدید کرد!
پایگاه نظامی با عنوان جعلی سفارت

تحلیلگر امور سیاسی عراق تأکید کرد که سفارت آمریکا در بغداد با استقرار سامانه‌های پدافندی و نیروهای نظامی به یک پایگاه نظامی در قلب شهر بغداد تبدیل شده است. سعد محمد الکعبی از تحلیلگران امور سیاسی عراق در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» خاطرنشان کرد: «سفارت آمریکا با مستقر کردن سامانه‌های پدافندی «سی رام» حاکمیت عراق را نقض کرده است».

جنایت سوداگران و سودجویان علیه مردم!

رئیس قوه قضاییه تهدید امنیت غذایی مردم توسط سوداگران و سودجویان را جنایت علیه مردم توصیف کرد و گفت: «بازی کردن با امنیت جانی مردم یک مسئله عادی نیست. استقلال کشاورزی همچون استقلال صنعتی از مهم‌ترین ابعاد استقلال اقتصادی است و باید با جلوگیری از صید ترال در دریا، اجازه نداد مردم و آبزیان و صیادان متضرر شوند. مسئولان مناطق بندری و همچنین همکاران دستگاه قضایی و نیروهای سپاه به‌عنوان حافظان دریا باید با صید ترال با قاطعیت برخورد کنند و اجازه ندهند ثروت‌های ملی در دریا از بین برود. شوراهای شهر و روستا مرجع صدور حکم تغییر کاربری نیستند و سودجویان و سوداگران حق ندارند با مجوز شوراها به اراضی کشاورزی دست‌اندازی کرده و کاربری آن‌ها را برای ویلاسازی یا ایجاد مراکز تفریحی تغییر دهند».
معارضان سوری یا سربازان اسرائیلی

معارضین نظام سوریه در خارج خواستار همکاری با رژیم صهیونیستی برای تحقق به‌اصطلاح منافع مشترک و تعیین نماینده در این رژیم شدند. شبکه 12 تلویزیون صهیونیستی گزارش داد که فهد المصری رئیس «جبهه نجات سوریه» با ارسال نامه‌ای برای رژیم صهیونیستی، همکاری با این رژیم و کمک تل‌آویو به این جبهه را خواستار شد. وی در این نامه تأکید کرد که سوریه در آینده هرگز نبرد علیه اسرائیل را تأیید نمی‌کند.

وکیل مدافع شیطان!

حساب انگلیسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در توییتر، در مورد تلاش جولیانی برای دفاع از ترامپ و ابطال آرای «جو بایدن»، سابقه جولیانی در دفاع از گروهک تروریستی منافقین را یادآور شد. در این توییت همراه با تصویر خندان جولیانی در کنار سرکرده گروهک منافقین، آمده است: «احتمالاً مردم آمریکا از دیدن اینکه جولیانی دارد در ازای دریافت پول کلان از یک ظالم دروغ‌گو و تروریست دفاع می‌کند، متعجب شده‌اند؛ اما برای ایرانی‌ها این خبر تازه‌ای نیست. او سال‌هاست که وکیل مدافع شیطان است و با سفیدنمایی جنایات نفرت‌انگیز تروریست‌ها، دلار به جیب می‌زند. او در حال فروپاشی (ذوب شدن) است، به معنای واقعی کلمه».
سؤال از وزیر در خصوص پرونده لوازم‌خانگی آلمانی

«نظری»، نماینده مجلس در سؤالی از وزیر از صنعت، خواستار شفاف‌سازی وزارتخانه تحت مدیریت رزم حسینی در خصوص موضوع عدم اقدام به‌موقع در اعتراض به رأی بدوی پرونده تمدید ثبت سفارش ۴۲۰ کانتینر لوازم‌خانگی برند آلمانی شد و پرسید: «پشت پرده ترک فعل وظایف آن وزارتخانه چیست؟ وزارت صمت منافع تولیدکنندگان را تأمین می‌کند یا واردکنندگان را؟»

کشتار مردم به دست مردم!

مرکز ثبت آمار خشونت‌های مسلحانه در آمریکا روز یک‌شنبه (دیروز) اعلام کرد، در ۷۳ مورد تیراندازی گزارش شده در شبانه‌روز گذشته ۳۵ نفر کشته و ۵۳ نفر زخمی‌شدند. این تیراندازی‌ها در ایالت‌های فلوریدا، واشنگتن، آریزونا، ایلینوی، مریلند و تنسی رخ داده است. سالیانه هزاران نفر بر اثر تیراندازی با سلاح گرم در نقاط مختلف آمریکا کشته و یا زخمی می‌شوند. به علت قدرت لابی اسلحه و سودهای سرشار این صنعت برای سرمایه‌داران آمریکایی و دولت این کشور، تاکنون هیچ‌یک از دولت‌های آمریکا در خصوص محدودسازی فروش سلاح در این کشور اقدامی نکرده‌اند. بااین‌حال آمریکا مدعی مهد دموکراسی و برتری تمدنی در جهان است. به‌راستی اگر فقط یک روز چنین اتفاقی در ایران اتفاق می‌افتاد، رسانه‌های ضد ایرانی چه می‌کردند؟

اخبار کوتاه
*
با توجه به این‌که زن جهت شرکت در انتخابات می‌بایست از منزل خارج شود، آیا واجب است از شوهر اجازه بگیرد؟ و اگر شوهر به همسرش اجازه شرکت در انتخابات را ندهد یا رضایت نداشته باشد، تکلیف زن چیست؟ پاسخ: شرکت در انتخابات منوط به اذن شوهر نیست
* علی عسکری در نخستین جلسه مشترک اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با رئیس و معاونان رسانه ملی با تأکید بر اینکه فضای مجازی یکی از دیگر راه‌های دشمن برای هجمه فرهنگی است، تصریح کرد: فضای مجازی امروز برای ما هم فرصت است و هم تهدید و باید با قانون‌مند کردن آن مانند همه‌ جای دنیا، از فرصت‌های آن بیشتر و بهتر استفاده کنیم و نقش مجلس در این زمینه و در رأس آن، کمیسیون فرهنگی بسیار مهم است. رئیس رسانه ملی با بیان اینکه با وجود همه هجمه فرهنگی و عملیات روانی دشمنان، صداوسیما در رأس اعتماد مردم قرار دارد، افزود: آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رسانه ملی جایگاه ویژه‌ای میان مردم هم از منظر اعتماد عمومی و هم میزان مراجعه و علاقه‌مندی قرار دارد
. وی افزود: البته باید با تلاش و سرعت بیشتر به سمت نقطه مطلوب حرکت کرد و این مستلزم همکاری و هم‌افزایی با شما در کمیسیون فرهنگی مجلس و دیگر نخبگان فرهنگی دانشگاهی است.
* عضو هیات رئیسه مجلس در توئیتی با هشتگ روحانی و مدیریت به رئیس جمهور کنایه زد. احمد امیرآبادی فرهانی نوشت: مدیریت یعنی مرغ
۳۵هزار تومانی..

* آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران واجب عینی است یا کفایی؟ پاسخ: واجب عینى است.

* نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش‌بینی کرده که امریکا هم همچون اتحاد جماهیر شوروی در مسیر فروپاشی است. عباس مقتدایی، در گفت‌وگو با عصرایران گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران بر موضع اصولی خود پافشاری کند در جنگ اراده‌ها همانگونه که تاکنون پیروز شده است پیروز خواهد شد، فقط باید به این نکته توجه کنیم که امریکا امروز از یک کشور قدرت جهان اولی به کشوری جهان سومی با تمام ویژگی‌های آن تبدیل شده و الان بدهکارترین کشور دنیا است... دولت این کشور توان صحیح برگزاری انتخابات را ندارد و دیکتاتوری در آن رخ نموده است، تبعیض نژادی و نادیده گرفتن آزادی‌های مدنی وجود دارد و همه این عوامل نشان می‌دهد که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ایالات متحده امریکا در حال رخ دادن است.
*
بر اساس ابلاغیه آبان یک نهاد مسئول دولتی به وزارت جهادکشاورزی مبنی بر لزوم بررسی و برنامه ریزی به موقع در زمینه تنظیم بازار و ذخیره سازی میوه مورد نیاز مردم برای شب عید امسال به منظور جلوگیری از افزایش معنی دار قیمت با ورود واسطه ها و دلال ها، مکاتبات مربوط در روزهای اخیر نشان می دهد وزارت جهاد کشاورزی از قبول مسئولیت ذخیره سازی این میوه ها سر باز زده است اما همچنان اصرار نهادهای دولتی به اجرای این کار توسط وزارت مذکور است.

* مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از کشف و شناسایی یک عراده توپ جنگی متعلق به دوران صفوی خبر دادند و اعلام کردند که این ابزار تسلیحاتی در میان ضایعاتی که در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان نگهداری می‌شد، کشف و شناسایی شده است. به گفته علیرضا امیری مدیر روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان روزانه هزاران تُن ضایعات و آهن قراضه توسط این کارخانه برای استفاده در فرایند تولید چدن و فولاد استفاده می‌شود که این توپ جنگی نیز در میان آنها قرار داشته است. وی افزود: با توجه به حساسیت موجود برای ریختن ضایعات در کوره ذوب، قطعات آهن قراضه قبل از انداخته شدن داخل کوره بررسی می‌شود که مبادا ذوب شدن آنها حادثه‌ای به‌همراه نداشته باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: