به‌روز شده در: ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۳۵۵
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
دبیرکل انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار عنوان کرد:
دبیرکل انجمن‌های اسلامی اصناف و بازار گفت: در شرایط فعلی دولت اعتقادی به کاهش قیمت ارز ندارد، در این چندروزه نیز علیرغم اینکه در بازار، نرخ ارز کاهش پیدا کرد دولت مجدداً در قیمت‌گذاری ارز دولتی مقاومت کرد و قیمت را بالا نگه داشت.

احمد کریمی اصفهانی دبیرکل انجمنهای اسلامی اصناف و بازار با بیان تفکر دولت و عدم اهتمام دولتمردان در کنترل قیمتها گفت: دولت باور اینکه میتواند تولید را در داخل بهگونهای هدایت کند که مستغنی از بیگانگان باشد ندارد و این تفکر بر آنها حاکم است که ما نمیتوانیم برای توان ملت ایران ارجی قائل شوند، علت هم تفکری است که مبتنی بر آن معتقدند اگر برجام حاکم شود مشکلات حل میشود و تا زمانی که این تفکر حاکم است نه تولید ما شکل خواهد گرفت و نه توزیع ما در چرخه صحیحی قرار خواهد گرفت.

حاصل لطمه به تولید

وی تصریح کرد: هر لطمهای به تولید، سبب آسیب نظام توزیع با توجه به تقاضای ثابتی که بر آن حاکم است، میشود موقعی که این نظام متزلزل شود کمبود ایجاد میگردد و بر گرانی دامن میزنند در این شرایط مشکل مردم را نمیتوان تنها با شعار حل کرد.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با بیان اینکه مسئله ارز واقعیتی است که میتواند در تمام ابعاد بازار و قیمت کالاها اثرگذار باشد تصریح کرد: در شرایط فعلی دولت اعتقادی به کاهش قیمت ارز ندارد، در این چندروزه نیز علیرغم اینکه در بازار، نرخ ارز کاهش پیدا کرد دولت مجدداً در قیمتگذاری ارز دولتی مقاومت کرد و قیمت را بالا نگه داشت. تا زمانی که ارزش پول ملی به این شدت سقوط کند بهطورقطع قیمتها کاهش نخواهد داشت و توزیعکنندگان به دلیل نگرانی که نسبت به افزایش دلار دارند کالا را عرضه نمیکنند لذا این کمبود، گرانی را به همراه خود خواهد داشت.

دولت بهتنهایی متولی کارها نباشد

کریمی اصفهانی ادامه داد: اینکه مقام معظم رهبری به سه قوه برای هماهنگ بودن با یکدیگر توصیه کردهاند دلیلش این است که مردم از این هماهنگی منتفع شوند هر نوع ناهماهنگی منجر به عدم توزیع در نظام عرصه و تقاضا میشود بهطور مثال اگر این سه قوه درزمینه قیمت ارز بتوانند به یک ساختار درست برسند که دولت بهتنهایی متولی کارها نباشد اتفاقات مثبتی خواهد افتاد.

وی با اشاره به نقش بانک مرکزی در بیثباتی بازار تأکید کرد: امروز بانک مرکزی هرکاری را مطابق میل خود انجام میدهد و قوه قضائیه و مقننه نمیتوانند با آن برخورد کنند، دولت نیز علاقهای به برخورد ندارد و اگر زمانی اصرار بر کاهش اندک قیمتها دارند به خاطر ارتباط دادن نتایج انتخابات آمریکا و انتخاب بایدن است درصورتیکه اینیک حرف بسیار نادرست است که در تمام سلولهای بدنه دولت و کابینه نفوذ کرده.

دبیرکل انجمنهای اسلامی اصناف و بازار در پایان گفت: آقای نوبخت ادعا میکند همه مشکلات ناشی از تحریم است این حرف بسیار غلطی است باید به دولت متذکر شد که شما خود به تحریمها دامن زدید و بیتدبیری که سبب شد تمام جامعه بهنوعی قفل شود این گرانیها را ایجاد کرده است، ما از ابتدای انقلاب تحریم بوده و خواهیم بود بالاخره ما باید خودمان را تجهیز و مشکلمان را در داخل حل کنیم. اگر این مقدار فرصتی که رئیس دولت برای بیگانگان گذاشته بود مصروف توان ملت ایران میکرد همه مشکلات حلشده بود

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: