به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۳۲۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹

درآمد نجومی دولت از اقدامات رئیسی

قوه قضائیه سال گذشته حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از مالیات معوق افراد پردرآمد را برای دولت زنده کرد؛ که می‌شود معادل ۲۸ میلیون بشکه نفت. قوه قضائیه همچنین ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از ارزهای صادراتی معادل ۸۵ هزار میلیارد تومان (حدود یک‌پنجم بودجه عمومی دولت در سال ۹۹) را به کشور بازگرداند، ۳۰ هزار میلیارد تومان از وام‌هایی که افراد به بانک‌ها پس نداده بودند را به چرخه بانکی وارد کرد. پول بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از افرادی که سپرده‌هایشان توسط مؤسسات مالی غیرمجاز از دست رفته بود را به آن‌ها بازگرداند؛ معادل ۲۳۷ هزار میلیارد تومان. در سال گذشته ۱۳ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی تصرف شده توسط قوه قضائیه به بیت‌المال برگردانده شد و ۳۷ هزار و ۹۷۰ هکتار از اراضی ساحلی آزاد شد.
سبک زندگی پرستاری که کرونا گرفت و شهید شد

پدر «مریم رحیمی»،‌ بانوی شهید عرصه سلامت می‌گوید: «دخترم می‌گفت اگر از این لباس سفید به رو سپیدی رسیدیم، هنر کردیم. برای داغ بیماران کرونایی‌اش در خانه اشک می‌ریخت و می‌گفت شرمنده خانواده آن‌ها شدیم. بالای سر بیماران قرآن می‌خواند. هر وقت صحبت مرخصی می‌شد، می‌گفت این روزها مردم به ما نیاز دارند. وقتی حاج قاسم شهید شد، مریم گفت باید برای تشییع جنازه، کرمان برویم. در مسیر مدام زیارت عاشورا می‌خواند و طلب شهادت می‌کرد».

قوت گرفتن طرح تصویب «یارانه سوم

نمایندگان در نشست علنی مجلس با اصلاح طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی به‌منظور تأمین نظر شورای نگهبان موافقت کردند. مصوبه اخیر مجلس در این موضوع به دلیل مشخص نبودن منابع هزینه‌ای آن، از سوی شورای نگهبان رد شده بود و اکنون نمایندگان تلاش دارند با مشخص کردن منابع مشخص هزینه‌ای، نظر شورای نگهبان را در تصویب این طرح جلب کنند.
مخالفت بازوی فکری مجلس با انتشار اوراق نفتی

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتشار گزارشی با عنوان اظهارنظر کارشناسی درباره پیش‌نویس پیشنهادی جهت تصویب در شورای عالی هماهنگی اقتصادی با عنوان «پیش‌فروش قطعی اوراق نفت»، با تأکید بر اینکه انتشار اوراق پیش‌فروش نفت هیچ مزیتی نسبت به اوراق ریالی فعلی ندارد، اعلام کرد: «این سیاست در مقایسه با سیاست‌های در حال اجرای فعلی یعنی انتشار انواع اوراق مالی اسلامی (بر مبنای مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی) و همچنین فروش سهام دولت (در قالب صندوق‌های ETF و سایر روش‌ها) دارای آسیب‌های بسیار بیشتری است. همچنین قابل پیش‌بینی است که در زمان سررسید اوراق فشار عمومی برای ایجاد گشایش در فروش نفت افزایش خواهد یافت که این امر حاکمیت را از تصمیم‌گیری مستقل در سیاست خارجی خود بازخواهد داشت».
سهم یک گروه جهادی در کاهش قیمت مسکن

گروه جهادی شهید چمران در رشت فعالیت خود را مطالبهگری در حوزه مسکن و امربه‌معروف و نهی از منکر مسئولین اداری استان قرار دادهاست. این گروه، جمعی از جوانان متخصص حوزه مسکن و مطالبهگر را جمع کرده تا چالش صدور پروانه ساخت برای زمین‌های نسقی روستایی را حل کنند. با طرح اجرایی این گروه که با نمایندههای استان در مجلس و مقامات قضایی و اجرایی در میان گذاشته شده، پیشبینی میشود هزینههای مردم برای دریافت مجوز ۳۰ درصد کاهش یابد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایستادگی کرد؛ برکنار شد

«احمد علیرضابیگی»، عضو هیئت تحقیق و تفحص از خصوصی‌سازی می‌گوید: «در جریان واگذاری کشت و صنعت مغان به‌واسطه تخلفات گسترده‌ای که در این واگذاری اتفاق افتاده بود، این تخلفات از طریق هیئت واگذاری به هیئت داوری ارجاع شد؛ اما دولت تلاش داشت تا هیئت داوری وارد بررسی این پرونده نشود، تا جایی که دو وزیر امضای خود را پس گرفتند و هیئت داوری نسبت به صدور قرار اسقاط دعوی اقدام کرد. درواقع هیئت داوری تلاش داشت تا خودش را از این ماجرا کنار بکشد؛ اما «صالح» به دلیل وظیفه‌شناسی و احساس تعهد نسبت به ثروت ملت ایران از طرف سازمان خصوصی‌سازی به دادگستری، علیه رأیی که هیئت داوری صادر کرده بود، اقامه دعوی کرد. شعبه ۲۱ دادگستری تهران به رسیدگی به این پرونده ورود کرد و رأی سقوط دعوی که از سوی هیئت داوری صادر شده بود را رد کرد و این هیئت را ملزم به رسیدگی ماهوی به پرونده کشت و صنعت مغان کرد. در پایان هیئت داوری ناچار به صدور رأی بطلان معامله شد. دولت اراده کرده بود که این معامله باطل نشود، اما صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی برخلاف اراده دولت، در راستای بطلان این معامله اقدام کرد. اراده‌ای در دولت وجود دارد که تلاش می‌کند مانع از ابطال معامله کشت و صنعت «هفت‌تپه» شود و موضوع به هیئت داوری ارجاع نشود، اما سازمان خصوصی‌سازی مصر بود این پرونده باید در هیئت داوری مورد بررسی قرار گرفته و رأی صادر شود».
دستمزد کارگران کفاف 38 درصد هزینه هایشان را می‌دهد

نتایج یک پژوهش نشان می دهد که درسال ۹۸ نسبت حداقل دستمزد سالانه کارگران به متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری ۳۴ درصد و خانوارهای روستایی ۶۲ درصد بوده است. این در حالی است که حداقل دستمزد سالانه کارگران نسبت به متوسط هزینه سالانه یک خانوار شهری ۳۸ درصد و خانوار روستایی ۶۹ درصد بوده است.

ارزش صادرات ترکیه به ونزوئلا ۶ برابر ایران است

با تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، یکی از گزینه‌های مورد بحث برای توسعه تجارت خارجی، گسترش روابط ازجمله ایجاد بسترهای برقراری پیمان پولی و تهاتر کالا با کشورهایی بود که تحت تحریم‌های آمریکا هستند. یکی از این کشورهای تحریم شده که ظرفیت بسیار بالایی برای تقویت روابط با کشورمان دارد، ونزوئلا است. توسعه و تقویت روابط میان ایران و این کشور از دوره دولت اصلاحات کلید خورده و سپس در دولت احمدی‌نژاد اهمیت حیاتی برای کشورمان یافت. بااین‌حال بررسی‌ها نشان می‌دهد روابط دوجانبه ایران و ونزوئلا به‌ویژه در دوره ۷ ساله دولت روحانی گسترش چندانی نداشته است، برای مثال درحالی‌که بر اساس آمارها، میزان صادرات ترکیه به ونزوئلا در سال ۲۰۰۱ حدود ۴۱ میلیون دلار و میزان صادرات ایران نیز به ونزوئلا حدود ۱۶ میلیون دلار بوده، اما حالا این میزان پس از ۱۹ سال طی سال گذشته به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای ترکیه و ۳۴ میلیون دلار برای کشورمان رسید. به عبارتی دیگر در سال ۲۰۰۱ در حالی صادرات ترکیه به ونزوئلا 5.2 برابر ایران بوده که این میزان در سال گذشته به حدود 8.5 برابر رسیده است.

شهید عرصه روشنگری و بصیرت افزایی

انا لله و انا الیه راجعون. شهادت جانباز هشت سال دفاع مقدس، سرهنگ پاسدار دکتر فرامرز رضوی را به محضر امام عصر عج‌الله تعالی فرجه‌الشریف، فرمانده معظم کل قوا، خانواده مکرم ایشان و همه دوستان و هم‌سنگران ایشان تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم. شهید رضوی از پیشکسوتان انقلاب و جهاد در دفاع مقدس بود که بارها تا پای شهادت نیز پیش رفته بود، اما تقدیر الهی بر آن بود که این «هادی سیاسی ولایتمدار و خستگی‌ناپذیر» در عرصه جهاد روشنگری و بصیرت افزایی و در حین انجام مأموریت در منطقه عملیاتی جنوب شرق کشور به دیدار معبود بشتابد و به خیل کاروان شهدای انقلاب اسلامی بپیوندد. شهید رضوی چه در دوران جنگ هشت‌ساله و چه در مقطع پس از آن هیچ‌گاه سنگر دفاع از انقلاب و اسلام را رها نکرد و با دلسوزی و مجاهدت بی‌وقفه، صیانت و پاسداری از ارزش‌ها را وظیفه خود می‌دانست. هم‌اینک ما برادر عزیز و پرتلاشی را از دست داده‌ایم که یاد و نام او همواره در دل‌ها باقی خواهد ماند. این حادثه تألم آمیز سکینه و آرامش نمی‌یابد مگر اینکه خدای متعال مرهمی از صبر و الطاف بی‌کرانش را به خانواده معظم ایشان و سایر هم‌سنگران ایشان مرحمت نماید که حتماً چنین خواهد شد و رب‌العالمین تفضلات و مراحم خاصه خودش را شامل حال بازماندگان شهید رضوی خواهد نمود. معاونت سیاسی سپاه پاسداران این واقعه غمبار را به همسر و فرزندان شهید رضوی تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند رحمان و رحیم، علو درجات و هم‌نشینی با عبادالله الصالحین را برای آن فقید سعید مسئلت می‌نماید. روحش شاد و یادش گرامی باد.
خودرو بخر، سودشو ببر

دبیر انجمن خودروسازان گفت: «۸۰ درصد برندگان در قرعه‌کشی خودرو تا ۴ ماه بعد ماشین خود را فروخته‌اند». اختلاف قیمتی شدید کارخانه با بازار آزاد خودرو، زمینه سودجویی در ثبت نام خودرو را بالا برده است و عملاً نمی‌توان تفکیکی بین نیازمندان خودرو و سودجویان قائل شد. به‌عنوان نمونه، قیمت کارخانه خودروی پژو پارس ۱۰۰ میلیون بوده و در بازار آزاد ۲۴۰ میلیون تومان قیمت دارد.
خاکی که با خون حفظ شد، با دلار معاوضه می‌شود
!

8 سال جنگیدیم که یک وجب از خاک کشورمان به دست اجنبی نیفتد، اما الآن شاهد هستیم که با کمپرسی و کشتی خاک کشورمان را به کشورهای عربی می‌فروشند! روزنامه همشهری در گزارشی به این موضوع پرداخته و نوشته است: «بر اساس قانونی که در سال ۱۳۹۰ به نام حمایت از تولیدکننده تصویب شد، به ‌جز در مناطق حفاظت ‌شده، بهره‌برداران می‌توانند بدون نیاز به دریافت مجوز از سازمان حفاظت محیط‌زیست، از معادن بهره‌برداری کنند. این رویه باعث افزایش تجارت غیرقانونی خاک شد که از دهه ۸۰ آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد. «اسماعیل کهرم»، بوم‌شناس کشورمان می‌گوید: «به‌هیچ‌عنوان نباید خاک کشور از هر نوع را فروخت. ادله کافی وجود دارد که نشان می‌دهد خاک پس از برداشت به کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس فروخته می‌شود. آن‌ها با خاک ایران در حاشیه خلیج‌فارس، جزیره نخیلو می‌سازند. ازآنجایی‌که جزایر این کشورها مرجانی و حاوی کربنات کلسیم است، کشاورزی در آن ممکن نیست. آن‌ها با خاک ایران برای خود زمین کشاورزی می‌سازند. خاک منطقه نوبندیان در استان سیستان و بلوچستان هم به قیمت ۸ دلار برای هر کامیون به کشور امارات فروخته می‌شود».
اجرای طرح هوشمندسازی مرزها از سال
۱۴۰۰

سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده مرزبانی ناجا اعلام کرد: «طرح هوشمندسازی و انسداد مرزها در برنامه هفتم از سال آینده در دستور کار قرار دارد. در این راستا در منطقه مرزی کشور نیاز به احداث برجک، پاسگاه‌های مرزی و نیز تجهیز پاسگاه‌ها است. برنامه کامل این طرح به ستاد نیروهای مسلح و نیز دولت ارسال شده و در یک برنامه ۵ ساله طرح هوشمندسازی و انسداد مرزهای شمالغرب، غرب و جنوب غرب کشور با اولویت و زمان‌بندی اجرایی می‌شود».

اقدامات وزارت خارجه برای تسهیل مبادلات تجاری

«غلامرضا انصاری»، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات این وزارتخانه برای تسهیل مبادلات تجاری با سایر کشورها، گزارش داد: «سند نهایی جامع همکاری ایران و چین در بخش‌های مختلف قضایی، مجلس و... ورود کرده است. روسیه نیز نفت ایران را می‌خرد و آن را مجدداً صادر می‌کند. تنوع صادرات و واردات به ونزوئلا داریم و ادامه نیز خواهد یافت. به نمایندگی‌ها اعلام شده است می‌توانند از تهاتر برای تقویت مناسبات اقتصادی استفاده کنید؛ چنین دستورالعملی باعث توسعه چشمگیر تجارت خارجی شده است. به‌زودی مقررات جدیدی به نفع ایرانیان خارج از کشور هم در حوزه سرمایه‌گذاری و هم در سرمایه‌گذاری در بورس وضع می‌شود. تقاضای خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران در طی ماه‌های گذشته از نظر تعداد قابل‌توجه بوده است».
شوخی خیابانی با رونالدو و دایی

خیابانی گزارشگر بازی پرتغال و فرانسه بود. کریستیانو رونالدو فقط ۷ گل دیگر تا زدن رکورد گل‌های ملی علی دایی فاصله دارد. او مقابل فرانسه به میدان رفت اما موفق نشد برای تیم ملی کشورش گلزنی کند. جواد خیابانی هم روی آنتن شبکه سه با این ماجرا شوخی کرد و گفت: «همه فرانسوی‌ها دارن برای علی دایی بازی می‌کنن تا رونالدو گل نزنه»!

برنامه تیم «بایدن» برای انتخابات ۱۴۰۰ ایران!

«فؤاد ایزدی»، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل آمریکا معتقد است: «دموکرات‌ها مخصوصاً تیم اطراف بایدن که قرار است پرونده ایران را در دست بگیرند، نه‌تنها به بروز برخی دوقطبی‌ها نظیر موافق-مخالف مذاکره و جنگ-صلح در ایران تمایل دارند، بلکه برای این کار برنامه‌ریزی هم کرده‌اند. دموکرات‌ها برای انتخابات ۱۴۰۰ طرح و برنامه دارند، ممکن است در این برنامه به یک جناح سیاسی در داخل ایران کمک کنند و به جناح دیگر ضربه بزنند. آن‌ها برای این منظور ابزارهایی هم دارند. دموکرات‌ها ممکن است فلان پول بلوکه شده ایران در یک کشور را آزاد کنند تا یک جناح سیاسی در ایران بتواند بگوید ما باید در انتخابات ۱۴۰۰ پیروز شویم، زیرا این ما هستیم که می‌توانیم پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنیم».
سهم ایران از بازار پنج کشور مهم همسایه

«افروز بهرامی»، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: «ایران حداقل در پنج کشور مهم همسایه (روسیه، عربستان، قزاقستان، پاکستان و حتی بحرین)، در ۱۰ سال اخیر جزو بیست صادرکننده اول به آن کشورها نبوده است؛ بنابراین، ظرفیت بسیار عظیمی برای توسعه تجارت و خصوصاً صادرات ایران به کشورهای همسایه وجود دارد که نادیده گرفته شده است. در ۱۰ سال گذشته، کشورهای روسیه، امارات، ترکیه و عربستان، بزرگ‌ترین واردکننده‌های منطقه بوده‌اند و بیش از ۷۵ درصد واردات منطقه را به خود اختصاص داده‌اند. سهم ایران از واردات کشورهای مذکور بسیار اندک و ناچیز است،‌ به نحوی‌که میانگین حسابی سهم ایران از واردات این چهار کشور، به غیر از سال ۲۰۱۱، همواره کمتر از 1.5 درصد بوده است.
مردانی: بدون رودربایستی باید حداقل سه هفته تعطیلی اعلام کرد

دکتر مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه وضعیت امروز اقدامی عاجل می طلبد، اظهار داشت: برخورد جدی یا تعطیلی عمومی باید صورت گیرد و بهانه های اقتصادی باید جای خود را به بهبود وضعیت سلامت اقشار مختلف جامعه بدهند زیرا اقتصاد ایران که شکوفاتر از کشورهای اروپایی و غربی نیست پس بدون رودربایستی باید با حداقل سه هفته تعطیلی در شهرهای بزرگ موافقت شود.

اخبار روزانه:
*مشاهدات میدانی حاکی است سیر صعودی قیمت انواع گوشت قرمز و مرغ و افت تقاضا، ناشی از کاهش قدرت خرید مشتریان، زمینه کاهش قیمت و عرضه چند نرخی این اقلام را در بازار خرده‌فروشی فراهم کرده است.فروشندگان گوشت و مرغ می‌گویند: این روزها اغلب مشتریان فقط از ابتدا تا دهم هر‌ماه برای خرید گوشت به قصابی‌ها مراجعه می‌کنند و در ۲۰ روز باقیمانده هر ماه به‌دلیل بالا بودن قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مشتریان، بازاری سوت و کور را شاهد هستیم.
* شبکه خبری بلومبرگ از برگزاری کنفرانسی با هدف جذب سرمایه‌گذاران اروپایی به بازارهای ایران در صورت لغو تحریم‌ها خبر داد. به گزارش انتخاب، این کنفرانس توسط «مرکز تجارت اروپا و ایران» از
۲۴ تا ۲۶ آذر ماه [۱۴ تا ۱۶ دسامبر] برگزار خواهد شد و اتحادیه اروپا پشتیبان مالی آن است. به تحلیل بلومبرگ این تلاش‌ها با موضع جو بایدن رئیس جمهور منتخب امریکا برای بازگشت به برجام مربوط است.
*
کشفیات چوب قاچاق از موتور، ماشین سواری و شاسی بلندها در مناطق مختلف مازندران حکایت از آن دارد که زیرساخت‌های غارت جنگل‌های خزری به راحتی فراهم است و درختان تکه تکه شده، غارت می شوند.تا دیروز صدای اره موتوری‌ها سکوت جنگل را می‌شکست و درختان بیگناه نمدار، بلوط و سرو را از قامت می‌انداخت و امروزه تجهیزات نوین و مدرن، درختان جنگل را قطع می‌کنند و جنگل‌های شمال را بی صدا به تاراج کشانده اند.طی هفت ماه گذشته ۳۴۶ مترمکعب چوب جنگلی در حوزه‌های تحت پوشش قاچاق شده و هزار و ۴۸۵ استر هیزم کشفیات صورت گرفته است

* عدم ­رعایت توصیه­های رهبری در سخنرانی­ها چه حکمی دارد؟ عدم­ تبعیت از ولی‌فقیه در مسائل سبک زندگی اسلامی و نیز ازدیاد نسل با توجه به وضعیت بد اقتصادی چه حکمی دارد؟ پاسخ: اگر موجب آسیب اجتماعی و یا شکستن حریم و حرمت رهبری شود، جایز نیست.
*
مدیر ارتباطات بازار متشکل ارزی خبر داد: «پیش ‌از این بازار متشکل ارز ایران هیچ‌گاه نرخ‌های خود را به شکل عمومی انتشار نداده و نرخ ارزهای معاملاتی تنها از طریق سامانه معاملاتی این بازار در اختیار کارگزاری‌ها قرار می‌گرفت. از این ‌پس متقاضیان ارز می‌توانند از طریق سایت www.ice.ir به‌ عنوان تنها مرجع رسمی تعیین نرخ عمده ارز از نرخ‌‌های رسمی مطلع شوند».

* فردی که از قوانین جاری نفعی برده باشد (به‌عنوان‌مثال: شخصی که تحت عنوان نخبه و یا متخصص خاص و نادر طبق قانون، دولت حقوق­های نجومی به او می‌پردازد) ولی بعد متوجه مخالفت نظر ولی‌فقیه با آن قانون شود باوجود استمرار آن قانون چه وظیفه شرعی دارد؟ پاسخ: اگر قانون مصوب مجلس تأیید شده از شورای نگهبان باشد، عمل به آن لازم و تخلف از آن جایز نیست؛ و الا اگر مخالف نظر رهبری باشد، عمل به آن جایز نیست.
* علی‌نژاد، معاون وزیر ورزش به کرونا مبتلا شده و فعلا نمی‌تواند در محل کارش حاضر باشد. بیماری او با کنایه امیراحمدی مجری برنامه صبح‌بخیر شبکه یک همراه شد. این مجری استقلالی که قبلا مورد انتقاد طرفداران پرسپولیس قرار گرفته بود، صبح دیروز با کنایه به علی‌نژاد گفت: «مثل یک رئیس‌جمهوری که
۱۱ روز نیامد و هیچ اتفاقی نیفتاد، او هم استراحت کند، چون هیچ کاری زمین نمی‌ماند. شاید هم بیماری او از نوع «کرونای مدیران» باشد!»

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: